Mobil (Tablet) bez PWM a bez cenového stropu

Pokud nenaleznete vhodnější přihrádku

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod JiříTechnik 20. 10. 2020 00:59

8.3 je docela fail za tu cenu, to nemá šanci na sebemenší úspěch...
JiříTechnik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod engine_er 21. 10. 2020 12:54

OndraFialka píše:Tato diskuse mě velmi potěšila - také mi vadí PWM a jsem rád, že jsem našel tipy na telefony, které neblikají. Mám už dosluhující iPhone 6s a chtěl jsem pro změnu vyzkoušet nějaký Android. Oni také nové iPhony 12 jsou všechny s OLED displeji...
Zvažuji Motorolu 5G, ale v této diskusi zmíněný Realme X3 mě také zaujal (díky za tip). Také jsem koukal na Nokii 8.3, ale testy PWM jsem ještě neviděl a cena se mi zdá poměrně vysoká.


Už pri zakladaní tohto vlákna som myslel na to, že diskutovaním o tejto téme (ktorá stále nie je až taká bežná) môžem(e) pomôcť ostatných užívateľom, ktorí majú zvýšenú citlivosť na blikanie displeja podobne ako ja.
Pri splnení pomienky Flicker-free sú v súčasnosti dostupné a slušne vybavené mobilné telefóny:
Huawei Nova 5T/Honor 20
Motorola Moto G 5G Plus
Realme X3 Superzoom

Blízky predpoklad:
Xiaomi Mi 10T/PRO*

*je vysoká pravdepodobnosť, že tieto modely nebudú mať displej s PWM, pretože produktový manažér od Xiaomi sa vyjadril, že do modelov Mi 10T/PRO dali namiesto OLED displejov IPS displeje z troch dôvodov:
- radšej kvalitný IPS ako priemerný OLED,
- väčšia ľudí preferuje rovný displej pred zakriveným (podľa ich vlastného prieskumu),
- IPS nezaťažuje oči oproti OLED (čo je samozrejme diskutabilné, pretože veľa IPS displejov používa PWM).

Čo ma trochu zarazilo a sklamalo, tak väčšina webov spochybnila tretí argument, z čoho vyplýva, že nie je to taká horúca téma (áno, ľudí trpiacich na blikanie je naozaj značne menšia časť), ale predovšetkým ukázali svoju obrovskú neznalosť. Asi je treba robiť väčšiu osvetu :) Podobne ako si fanúšikovia S20-ky resp. vlajkových lodí od Samsungu vydobili Samsung S20 FE - teda S20 s "vysneným" CPU Snapdragon.

https://www.techradar.com/in/news/xiaom ... eat-reason
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod orgasmic 21. 10. 2020 13:37

Ohledně té fanouškovské edice dost pochybuji, že pujde o nějakou dobrou vůli Samsungu ke svým "fanouškům".
Prostě jsou prodeje Note 20 Ultra celkově mizerné a zbylo jim dost SD chipsetů, tak někdo v marketingu dostal dobrý nápad.
NEevlim, tedy jsem.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod OndraFialka 22. 10. 2020 10:44

engine_er píše:*je vysoká pravdepodobnosť, že tieto modely nebudú mať displej s PWM, pretože produktový manažér od Xiaomi sa vyjadril, že do modelov Mi 10T/PRO dali namiesto OLED displejov IPS displeje z troch dôvodov:
- radšej kvalitný IPS ako priemerný OLED,
- väčšia ľudí preferuje rovný displej pred zakriveným (podľa ich vlastného prieskumu),
- IPS nezaťažuje oči oproti OLED (čo je samozrejme diskutabilné, pretože veľa IPS displejov používa PWM).

Čo ma trochu zarazilo a sklamalo, tak väčšina webov spochybnila tretí argument, z čoho vyplýva, že nie je to taká horúca téma (áno, ľudí trpiacich na blikanie je naozaj značne menšia časť), ale predovšetkým ukázali svoju obrovskú neznalosť. Asi je treba robiť väčšiu osvetu :) Podobne ako si fanúšikovia S20-ky resp. vlajkových lodí od Samsungu vydobili Samsung S20 FE - teda S20 s "vysneným" CPU Snapdragon.

https://www.techradar.com/in/news/xiaom ... eat-reason


To je zajímavé. Jsem rád, že aspoň nějaký výrobce tyto problémy chápe a nevidí to to pouze pohledem "OLED je nejlepší, IPS panely jsou jen pro chudé". Kdysi jsem četl, že Apple u nějakého zařízení (nějaký z MacBooků) vyslišel stížnosti lidí na PWM a zažal montoval panely bez PWM (nebo s PWM v řádu kHz). Tam se ale nejednalo jednalo o displeje podsvícené LED, takže řešení bylo dostupnější. Proto mě mrzí, že teď se Apple o displej bez blikání už evidentně nesnaží.

To spochybňování se mi taky nelíbí. Osobně to mám tak, že u OLED to blikání vidím - když mrkám nebo hýbu očima, vnímám stroboskopické efekty a to mě rozčiluje natolik, že taková zařízení prostě nepoužívám. Nemůžu tedy přesvědčivě říct, že by mi to způsobilo nějaké potíže typu bolest hlavy. Pouze poprvé v životě, kdy jsem se setkal s PWM u monitoru (v době, kdy LED podsvícení diplejů teprve začínalo), se mi asi po hodině udělalo špatně na zvracení
OndraFialka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod orgasmic 22. 10. 2020 11:32

Tam jde o to, že OLED bez PWM neuděláš. A do vlajkových lodí IPS nepatří.
Vždyť už to nechce nikdo ani v TV, když má trošičku přehled.
NEevlim, tedy jsem.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod engine_er 22. 10. 2020 11:42

orgasmic píše:Tam jde o to, že OLED bez PWM neuděláš. A do vlajkových lodí IPS nepatří.
Vždyť už to nechce nikdo ani v TV, když má trošičku přehled.


To, že OLED bez PWM dnes nie je bežným štandardom ešte neznamená, že sa nedá vyrobiť. Je to ale drahšie riešenie. Naštuduj si, prosím, niečo o OLED, prečítaj si reálne testy, vyskúšaj si to na vlastnej koži a potom prispievaj do tejto diskusie.
Len jeden malý príklad s OLED TV bez PWM: https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/b8-oled
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod orgasmic 22. 10. 2020 12:22

Dobře, tak speciálně pro tebe, přestaneme používat všeobecně převzatý termín PWM pro blikání. Žádný OLED nepoužívá PWM, protože logicky ani nemůže, když nemá žádné podsvícení.

Takže budeme používat všeobecný termín Flicker-free a to není ani u toho OLED B8 ani u žádné jiné OLED TV.
Pouze se to dá regulovat nastavenim či nějakým kur.vítkem obrazu.
Ani nejnovější OLED Cx není flicker-free.

Takže vesele studuj :mrgreen:
NEevlim, tedy jsem.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alpha8520 22. 10. 2020 13:24

Orgasmic: Právě naopak. Každá LED používá PWM k řízení svého jasu. Je to elektrotechnika střední školy. Tudíž PWM ve spojení s OLED je naprosto správně. Špatně je to právě ve spojení s LCD.

Ale chápu, o co ti šlo. Každý OLED používá PWM, jde o to na jaké frekvenci. V některých případech může být třeba měřítko osciloskopu nastaveno tak, že to velmi široký pulz v řádech kHZ nezachytí a pak se to tváří jako "bez PWM". Ten pulz tam ale musí být vždy, jde o jeho šířku a schopnost oka to rozpoznat. Napsat, že nějaký panel je bez PWM je hloupost a lépe je opravdu používat termín flicker-free
Alpha8520
Junior

Odeslat příspěvekod orgasmic 22. 10. 2020 14:08

Nejsem v elektrotechnice erudovaný, ale pochopil jsem to tak, že PWM je jen jedna z technologií, nikoliv elektrotechnickým standartem.

Navíc jsem pochopil to, že se používá u displayů jako regulace podsvícení, což u OLED není.
Podsvícení se používá u LED, proto se používá jako modulace PWM.

Ale možná jsem to jen špatně pochopil.
NEevlim, tedy jsem.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ludmila.Stanova 22. 10. 2020 15:02

Oled je taky led. Jde jen o to, jakou vrstvu displeje PWM moduluje. U LCD je to o vrstvu níže, kdy ty světlo emitující diody jsou hlouběji a oproti OLED jakoby navíc.

Jinak si taky myslím, že OLED bez PWM neexistuje, ale nehádala jsem se o tom, protože do detailu konkrétního modelu jsem nešla. Osobně si myslím, že je použito jen částečné vyhlazení a prodloužení pulzů a zbytek je marketing.
Ludmila.Stanova
Junior

Odeslat příspěvekod orgasmic 22. 10. 2020 15:07

No, píšou to i největší borci přes měření displayů z RTINGS, byl tu i odkaz.


The TV doesn't use PWM since there's no backlight myslím, že to říká vše :-)
NEevlim, tedy jsem.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ludmila.Stanova 22. 10. 2020 15:12

To je jen smutný důkaz dnešní novinářské úrovně.

-- 22. 10. 2020 16:21 --

Napsat u OLED TV, že nepoužívá PWM, protože there is no backlight, je jako prohlásit, že v troubě si ruku nespálím, protože there is no fire.
Naposledy upravil Ludmila.Stanova dne 22. 10. 2020 15:49, celkově upraveno 1
Ludmila.Stanova
Junior

Odeslat příspěvekod orgasmic 22. 10. 2020 15:25

Nechci se tě dotknout, ale jsou to nejrespektovanější borci na internetu. Stačí mrknout na jakýkoliv jejich test.

Pro mě osobně to má daleko vyšší váhu, než nějací nýmandi z fóra (neber to osobně)
NEevlim, tedy jsem.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ludmila.Stanova 22. 10. 2020 16:00

V pohodě. Ono je to velice nešťastně formulované. Backlight OLEDové displeje v doslovném významu toho slova nemají. To ale nic neříká o tom, že světlo emitující diody takového panelu nepoužívají PWM. Jen nepatří pod pojmem backlight.
Buď to zle formulovali nebo tomu nerozumí, což by pak nebyli takoví odborníci. Nevím, nečetla jsem, neznám. Ukaž výsledky měření, která provedli a uvidíme.
Ludmila.Stanova
Junior

Odeslat příspěvekod engine_er 22. 10. 2020 18:16

Už 2x som v tomto vlákne pridal odkaz na test OLED TV LG B8, ktorý vlastním viac ako rok. Ide o príklad, kedy je obraz bez PWM, a preto ho dokážem akceptovať. Inak by išiel z domu preč. Tu sú krivky z merania "podsvietenia" daného modelu: https://i.rtings.com/images/reviews/tv/ ... -large.jpg
Pre lepšiu predstavu a ilustráciu pripájam ešte odkaz o samotnom PWM resp. na akej báze testuje RTGINGS všetky TV/monitory:
https://www.rtings.com/tv/tests/motion/image-flicker

Nepotrebujem tu vytvárať flame, ide mi skôr o konštruktívnu diskusiu, prioritne zameranú na mobilné telefóny. Televízory OLED som použil iba ako príklad toho, že sa dá vyrobiť OLED panel, ktorý nenamáha oči blikaním resp. dokážu ho akceptovať ľudia citliví na PWM. Na druhej strane, táto technológia je buď drahšia alebo pre výrobcov telefónov v súčasnosti "zbytočná" (nie je na nich vyvíjaný taký veľký tlak), aby ju použili vo svojich displejoch.
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků