PDA vs. N95

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod lukasando 26. 5. 2008 13:11

dobry den,
chcel som si kupit PDA s kvalitným GPS chcel som hlavne to GPS ale ked uz som si isiel kupovat nejaky ten "kram" chcel som aby sa v tom dalo robit napr. planovanie cesty,WiFi,bluetoth,word atd. toto vsetko splnovalo PDA avsak prednedavnom ma kamarat nazval "blaznom" pretoze si chcem kupit PDA. Povedal mi, ze PDA su uz v sucastnosti zastarané maju nestabilne OS, horsiu vybavenost(ako pamät,rychlost...) takysto s GPS nema dobre skusenosti no A on mi navrhol nokiu n95. Ze to je to co potrebujem.... nikdy som neuvazoval ze nokie mozu byt lepsie ako PDA preto som si ich ani nejak blizsie nevsímal.
Preto sa vas chcem spytat ze ci tie nokie su naozaj lepsie? Alebo ak poznate nieco lepsie??(takysto ci by ste mi vedeli poradit uz nejaky konkrétny model) dik...
Naposledy upravil blino dne 26. 5. 2008 15:51, celkově upraveno 1
Důvod: tema presunuta
lukasando
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KinDo 26. 5. 2008 13:26

mozno si skus upresnit par veci ( a napisat ich sem ) :
- kolko mas k dispozicii penazi ?
- mas telefon, s ktorym si spokojny ?
- na co chces nove zariadenie primarne pouzivat ?
- poznas vyhody a nevyhody telefonov typu n95 ?

nemam gps a ani n95 ( mam n73 ), ale mam jasno v tom, co by som chcel, keby som zhanal gps ( ale nechcem ta ovplyvnovat :) )
KinDo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod foxak 26. 5. 2008 14:06

Ak chces primarne GPS, tak ti N95 velmi neodporucam. Mam ho sam, takze viem o com hovorim. GPS modul je pod klavesnicou, takze navigacia ti bude fungovat len ked ju budes mat vysunutu, co nie je pri pohybe velmi pohodlne. N95 je super mobil, ale navigacia nie je bohvieako vyriesena (myslim prakticky). Taktiez moznost editacie dokumentov typu PDF, DOC, PPS, XLS nie je standartne vyrobcom podporovana. Riesi sa to naistalovanim SW tretich stran, co je standartne za uplatu. Za navigaciu tiez musis platit a oproti inym vyrobcom nie malo.
Naposledy upravil foxak dne 26. 5. 2008 14:08, celkově upraveno 1
foxak
Junior

Odeslat příspěvekod KinDo 26. 5. 2008 14:06

za tu sumu by sa mozno dala niekde n95 zohnat - pda neviem ( ale isto sa to da na webe zistit )
osobne mi na kombinacii telefon + gps vadi, ze gps mina bateriu telefonu a telefon za mina bateriu gps ( co nevadi, ak sedis v aute, ale je to velky problem pri jazde na bicykli )
na n95 sa mi nepaci, ze je to slider - mechanicke casti sa v takychto zariadeniach opotrebuju / poskodia ako prve

mozno by to chcelo precitat zopar clankov ( ako napr. http://navigovat.mobilmania.cz/clanky/Ar.asp?ARI=113266 ), rasp. pockat na niekoho, kto tebou spominane riesenie pouziva
KinDo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lukasando 26. 5. 2008 14:11

dik a ak este mozem ktore z PDA by ste vy odporucili(znacku-typ) a naco by som si mal davat vecsi pozor pri vybere? a ta cena by sa mozno este dala trosku zvýsit...
lukasando
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jackal 26. 5. 2008 14:16

Mám také Nokia N95 a vše bych jí odpustil, ale vydrž je žalostná, jinak je to super foun a mohu doporučit. ;-)
NB: ACER Aspire 7741G, Intel® Core™ i5-430M 2.27GHz/2.53GHz, Radeon HD 5650, 4GB DDR3 RAM, 500GB HDD, Windows 7 64bit Home Premium, Avast! Internet Security 5
Telefon: HTC HD7, Dell Streak Mini, CoPilot Live 8.2.0.406 - Evropa 2010/03 (17.12.2010), Navigon 2.6.1 - Europe
Jackal
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukasando 26. 5. 2008 14:18

A GPS co vsetko sa v nej Robit? Aká je? Naozaj funguje len po vysunuti?
lukasando
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chlapcisko 26. 5. 2008 15:23

Kúp si jednoznačne HTC TyTN II (ináč nazývané ak Kaiser alebo v T-Mobile i MDA Vario III). Je to vlastne mobil + GPS + PDA + foťák a má všetko - GPS (dá sa nainštalovať iGo 8 alebo TomTom), WiFi, Word, Excel, dotykový displej, možnosť doinštalovania rôznych programov, vysúvateľnú klávesnicu...

Windows Mobile 6 Pro sa mi zatiaľ javí ako dosť stabilný, zatiaľ mi zamrzol len raz a to sa s ním dosť hrám a spoznávam (je to moje prvé WM zariadenie). Nevidím veľký rozdiel v stabilite keď porovnávam s N73 (Symbian).
chlapcisko
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukasando 26. 5. 2008 15:43

V sharku ci najku alebo ithsk(ci nejak tak)(neviem presne uz bolo davno) mi povedali ze najhorsou kombinaciou je PDA + mobil ze je to strasne pomale a ze to by som si nikdy nemal kupovat. tak ja som nad takym nikdy ani neuvazoval ale ak je to fakt tak dobre?preco nie... naozaj mne sa jedna hlavne o to GPS aby som si mohol naplanovat cestu+WiFi +nejake tie aplikacie+aby to vobec nepadalo a aby som mal radost s pouzivania(aby som pri tom nezostarol kym nieco spravi) a toť vsio co bude naviac to ma len potesi :-)
lukasando
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chlapcisko 26. 5. 2008 16:00

Tak ten Kaiser je rýchly dosť, má 400 MHz Qualcomm procesor, ktorý je na rovnakej frekvencii rýchlejší ako Intel, ďalej má 128 MB RAM (veľa PDA má len 64MB) a 256 MB pamäte na programy. Ja k nemu mám ešte 8GB microSD kartu.

Keď porovnávam ten Kaiser s Nokiou N73, tak je rozhodne rýchlejší. Kým sa mi v Nokii otvorí zoznam nainštalovaných programov, tak v Kaiseri by sa stihol i trikrát.

V akcii v T-Mobile stojí okolo 12.000,-Sk.

Najlepšie by ho však bolo niekde vyskúšať. A aj tú N95. A potom sa rozhodnúť. Neviem, ako presne funguje navigácia na N95, ale mám zlý pocit, že mapy si sťahuje online, síce zadarmo, ale platíš za prenesené dáta. To na dovolenke v zahraničí pri cenách dátového roamingu môže byť dosť. Preto treba zistiť, či sa dajú mapy stiahnuť z netu a nahrať do telefónu offline. Tiež som čítal, ale neviem, či je to pravda, že samotné mapy sú síce zadarmo, ale Nokii sa platí za navigáciu. To by som si tiež preveril. Ja mám na Kaiseri s iGo navigáciu v pohode.
chlapcisko
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foxak 26. 5. 2008 16:24

Pre N95 si stiahnes mapy zadarmo z internetu pre tusim 120 krajin. Plati sa len za navigaciu.
Inac ta rychlost Symbianu a WinMobile je uz porovnatelna. Aspon pre posledne verzie Symbianu. Pre Win plati, ze cim viac naistalovanych aplikacii, tym pomalsi Win. Ako pri beznom pocitaci.
Kazde prenosne zariadenie typu smartfone predstavuje vlastne taky maly pocitac. Je teda aj dost energeticky narocne. Predstava, ze budem navadzany GPS po dobu dlhsiu ako 5 hodin je naivita. Jedno, ci je to N95 alebo HTC Kaiser. Fyzika nepusti. Symbian a Win Mobile maju svoje plusy a minusy. Kaiser ma tiez svoje minusy (grafika pri videu). Konstrukteri asi vedeli, preco ju tak okresali. Dovod = energeticka narocnost. Najviac asi berie displej, procesor, grafika. Vacsi displej, rychlejsi procesor, vykonnejsia grafika. Tvrdim to nie preto, ze sam mam N95 a podla mna je to stale jeden z najlepsich smartfonov na trhu. Nemam rad tvrdenia: tento je najlepsi. Uplne idealny smartfone nenajdes. Vzdy je to o kompromise. Treba citat diskusie na danu temu. A urobit si vlastny nazor.
foxak
Junior

Odeslat příspěvekod tomopk 26. 5. 2008 16:37

Bolo by dobré urobiť tu trochu poriadok, lebo vlastne nechápem poriadne aké zariadenie chcete. :-) To že N95 nahradí PDA/MDA je riadna blbosť. N95 je multimediálny nástroj hlavne pre zábavu, GPS je pridaná hodnota ktorá za to platí svojou kvalitou a energetickou náročnosťou. Ak nepotrebujete kvalitnejší fotoaparát, kameru, stereo reproduktory, 3,5mm jack, video kábel a čo ja viem čo všetko multimediálne je zbytočné kvôli tomu kupovať N95. Prehliadanie internetu je určite lepšie s dotykovým displejom a QWERTY klávesnicou. Takže ak by ste chceli telefón na občasné prehliadanie a GPS tak by úplne stačil aj Eten X600 alebo Asus P535. Problém by to ale bol so stabilnejším OS pretože WM ani Symbian nebudú neustále stabilné.
HD2
tomopk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foxak 26. 5. 2008 16:45

S uvodom suhlasim. Ale s tym internetom nie. Neviem naco by som pri iternete nutne potreboval QWERTY klavesnicu. A dotykovy displej detto. Ale je to iba moj nazor. ;-) Nechcem vyvolavat flame, ale naistaloval som si najnovsiu Operu. Vyskusal a odistaloval. Stavajuci internet explorer v N95 mi vyhovuje lepsie.
Naposledy upravil foxak dne 26. 5. 2008 16:48, celkově upraveno 1
foxak
Junior

Odeslat příspěvekod tomopk 26. 5. 2008 16:48

Na qwerty sa píše lepšie ako na alfanumerickej a keď niekto chodí na internet tak určite chce aj niečo napísať. :-)
HD2
tomopk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foxak 26. 5. 2008 16:52

Opat plati ze za aku cenu. Myslim rozmerovo. Pre bezne browsovanie mi obycajna staci. A pri kvalitnom T9 uz vobec.
foxak
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků