Malý smartphone. Budou se ještě vyrábět?

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Janka48 8. 11. 2020 14:14

Krásnou neděli,
v současné době mám Sony Xperia Z3 Compact, jsme spolu už skoro 6 let a co si budem povídat, je to starý telefon. Málo paměti, foťák už má na čipu mrtvé pixely, displej je jednou vyměněný, rychlost už není úplně blesková, občas ztrácí signál a nejde se mi dovolat nebo nemůžu zavolat. Jenže mně naprosto vyhovují rozměry. Mám malou ruku a už u takhle malého telefonu mám problém ho ovládat jednou rukou. S vypětím všech sil dosáhnu palcem na druhou stranu displeje. A druhý důvod, proč mám ráda tyhle kompaktní rozměry je fakt, že hodně sportuju a o moc větší (a těžší) telefon do kapsy různých sportovních kalhot nedám (a se sportovním souvisí i potřeba ovládat telefon jednou rukou, občas mám pracovní hovory, které nepočkají).
Vlastně na telefon nemám žádné extra požadavky. Kompaktní rozměry, slušný foťák pro sociální sítě momentky (to zvládne dnes už asi každý mobil) a voděodolnost. S telefonem se často pohybuju v dešti a je docela milé vědět, že ho neutopím ani když si v průtrž mračen vyfotim zajímavý vodopád, kolem kterého právě procházím. Zvykla jsem si při sportu neřešit, která kapsa se propojí nejméně, při bouřce telefon nemusím schovávat bůhví kde, a když se mi telefon zašpiní ve stáji, tak ho strčím pod kohoutek a umyju.

A teď k dotazu. Myslíte, že v dohledné době se na trh dostanou kompaktnější modely telefonů?

Já jsem byla věrná Sony (Sony Ericsson) až na čb tlačítkový Alcatel na základce, všechny telefony od Sony nebo v mezidobí Sony Ericsson byly strašný držáky, přežily všechno, splňily to, že jsem po telefonu chtěla, aby vydržel aspoň 4 roky. Jenže jejich současné modely jsou tak vysoké, že se mi nevejdou do kapes sportovních kalhot.
Reálně mám na výběr ze dvou modelů ( moc přes 10 tis. za telefon, který se mnou běhá, jezdí na kole a na koni a venku tráví čas v jakémkoliv počasí dát nechci):
Samsung Galaxy S10e - starší model, nelíbí se mi nástavba Androidu a nevím, jak s životností, podle mého okolí se Samsung Sony nevyrovná, navíc rozměry jsou už tak na hraně, měla jsem ho v ruce.
Apple iPhone SE 2020 - je to jiný svět, moje okolí používá platformu od Google - Fotky, Disk, Tabulky. Sídlíme si přes to spoustu věcí. Já sama mám Gmail a Kalendář. A nechce se mi to měnit (vím, že tyhle aplikace jdou i iPhone, ale už je trošku takové lámání přes koleno..) Znamenalo by to vedlejší náklady (nabíječky, redukce usb-jack). A vlastně bych iOS přeroubovávala na Android instalovanim aplikací od Googlu..

A nebo půjdu po ceně, vezmu Xperii 10 II a budu doufat, že ji někde nezlomim, nevypadne mi z kapsy, u které nedopnu zip

Nebo se vyplatí ještě počkat třeba do léta s čím výrobci přijdou? Třeba jako reakce na IPhone 12 mini...
Janka48
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zumzumzum 8. 11. 2020 14:17

Google Pixel 3a je malý
Samsung Galaxy S10e je malý.
► Sháním: Sony Xperia Z5 Premium za nepřemrštěnou cenu! ( telefon se 4K displayem ] ◄ Momentálně používám Xiaomi 13 Flora Green
zumzumzum
Místní informátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mas0n 8. 11. 2020 15:19

Nejak nechapu, proc by se Samsung nemohl Sony vyrovnat. Sony je mrtva znacka. Ma ted sice dva zajimave modely, ktere by ji mohly vratit do hry, ale ty jsou velke a drahe.

Takze Samsung S10e uplne v pohode. Je to maly smartphone za slusnou cenu.

Google Pixel 3a zas tak maly neni, ale Pixel 4a uz ano. A ten by se dal doporucit, resp ten bych pri danych pozadavcich asi vybral ja. Je podobne velky jako Samsung.

Pokud je ale S10e velky, tak jedine iPhone. Vse od Googlu jde uplne v pohode pouzivat, aspon ja s tim nemam zadny problem, neni to zadne lamani pres koleno.

Pokud bude Mini uspesne, tak muze prijit reakce od ostatnich vyrobcu. Sam bych to uvital. Nejsem si ale jisty, jestli zvladnou velmi maly smartphone s velkym displejem a pouzitelnou vydrzi baterie, kdyz i Apple s tim ma problem.
mas0n
Junior

Odeslat příspěvekod R.EE 8. 11. 2020 16:07

Lamani pres koleno :-D nezlob se, ale tohle je blbost
R.EE
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 8. 11. 2020 16:20

Huawei P30
Samsung s10e
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sirzachy 8. 11. 2020 18:54

S10e je výborný telefon, nedávno se navíc ke mě dostala enterprise verze, která bude mít ještě téměř 3 roky podporu, za mě jeden z nejlepších malých telefonů, vlastně nejlepší malý telefon. Zkus ještě P30, ale ta už pro tebe asi bude velká.
Jinak samozřejmě pixel 4a nebo pixel 5. Neplést ale pixel 4a se 4a 5g. Pixel 4a ti vydrží spoustu let, má dostatečný výkon a dá se sehnat za 10 tisíc. Nebo počkat na pixel 5, až se bude prodávat. Sony nebrat.
Sirzachy
Junior

Odeslat příspěvekod R.EE 8. 11. 2020 19:58

Co se rozmeru tyce, tak na vyber temer nemas krom Apple nic, jeste tam je S10e a Alcatel 1C (2019) - stary a parametry, ze si nepolepsis.
Co se tyce kompaktnich telefonu, ano verim tomu. Zalezi jak dlouho muzes cekat, spise se obavam nastavenych cen. Brzo ma vyjit S21, takze ruzne varianty: Ultra, plus a treba i Mini, ale neverim ze pujdou pod 10.
A ted k cene, chapu ze mas nejaky rozpocet. ALE strach z rozbiti by mohlo resit pouzdro a ze si vydrzela 6let s telefonem vypovida o zachazeni.Pokud budes mit telefon na dalsich 5-6 let, tak rozhodne pockat na neco novyho a priplatit.
Mobil je nejpouzivanejsi elektronika, kterou mam u sebe temer porad, tady ja nesetrim.
R.EE
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bbbaaa 8. 11. 2020 20:04

Problém vidím v tom, že ani jeden z doporučených nemá podporu 5G, takže koupit na rok možná, ale na 4 roky? Raději půl roku s nákupem počkat.
bbbaaa
Junior

Odeslat příspěvekod Janka48 8. 11. 2020 20:14

Galaxy 10e jsem měla v ruce (píšu to v příspěvku) a je prostě na hraně toho, co ještě tak nějak zvládnu v jedné ruce udržet. Ale ovládat už moc ne. Prostě mám malé ruce, 65 mm šířky Z3 Compact je tak akorát.
K iOS, jo připadá mi trošku zvláštní pořídit si něco, co funguje s nějakým uživatelským rozhraním a podporou, ale instalovat na to komplet všechno z jiné platformy. I když pokud mi telefon doslouží a nikdo nepřijde s ničím rozumně velkým a drahým, tak mi asi nic jiného než SE 2020 nezbyde.
K ceně. Odmítám dát měsíční výplatu za něco, s čím padám z koně, neustále mi padá na zem, koupu to v kalužích a zkoumají mi to psi a koně čumákem. Tohle všechno se mnou přežily všechny Sony, takže tolik k šetrnému zacházení :-D ( a než mi poradíte odolný telefon, tak ty jsou široký, mám několikrát projetý katalog mobilů)
Janka48
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod R.EE 8. 11. 2020 20:40

Na vyber moc neni a vy odmitate. Takze reseni je nepadat z koni nebo dal vydrzet s Compactem :-D
R.EE
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bbbaaa 8. 11. 2020 20:50

Na iPhone ti budou fungovat google služby úplně stejně jako na androidu. Jediné, co nebudeš mít najednou k dispozici, je nabíječka, tu si budeš muset přikoupit.
bbbaaa
Junior

Odeslat příspěvekod Janka48 9. 11. 2020 07:50

Já varianty neschzuji. Jen jsem nějakých 16 let spokojená s jednou značkou, 11 let používám Android, všichni kolem mě používají Android. A řeknu to na plno. Popularita Applu mě spíš vždycky odrazovala, možná i kvůli lidem, co se kolem mě mihli, Apple měli a dávali to patřičně najevo.

A s cenami prostě žiju asi v jiném světě. Vždy jsem měla 2. nejlepší model po vlajkové lodi a vždy jsem se s přehledem vešla pod 10 tis. A teď abych na takový telefon, kde ten super hardware vlastně ani nevyužiju, šetřila půl roku? To jsem dělala na základce kvůli SE K500 :-D

Když by existoval běžně dostupný malý smartphone za cenu dejme tomu 5000 s až na paměť podobnými parametry, jako má můj starý Compact, tak jsem spokojená. Ale to je v dnešní době nereálné přání.

Nevěřím, že mám tak ojedinělý požadavek. Spousta kamarádek, kolegyň, když vidí můj telefon, tak mi závidí rozměry a nadávají na svoje pádla.
Janka48
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Xuser 9. 11. 2020 09:59

Jj je nás viac čo čakáme na menší mobil pod 8000. Snáď budúci rok po vzore rozmerov iPhone soudruzi vypustia dačo so snapdragonom. Teraz pokukujem po 4a, 5G ma ešte dlho nebude trápiť ;)
Xuser
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jiri.filip 9. 11. 2020 10:48

Janka48: Vezmi SONY Xperii 10 II. Jsi na jejich HW i nadstavbu Androidu zvyklá, tak neuděláš chybu.

Když Ti, jak už někdo psal přede mnou, vydržel telefon 6 let, tak s ním zase tak špatně nezacházíš, ačkoliv Ti ho olizují psi i koně. :-) Pokud koupíš ještě ochranné pouzdro a dodatečné ochranné sklo na displej, měl by telefon být s velkou pravděpodobností v pohodě.

SONY se konečně začalo mátořit s novými mobily. Teď jde jen o to, jak rychle to zjistí masa zákazníků, aby se to projevilo na jejich tržním podílu.

Souhlasím s Tebou, že za dané situace nemá moc smysl přecházet na iPhone, když bys do něj stejně cpala programy od Google. Nemluvě o uzavřeném systému iOS jako takovém.

Věrozvěstům Samsungu nevěř. Jen si potvrzují správnost jejich výběru telefonu. ;-)
Samsung používám poslední 4 roky v práci a jejich nadstavba Androidu mi nevyhovuje. Ani po HW stránce to není žádný zázrak. Pravda, nepoužíval jsem žádné vlajkové modely. Nicméně osobní zkušenost je v kombinaci s jinými podrazy Samsungu na své zákazníky taková, že od Samsungu doma nic nemám a tak to také zůstane.

Přeji Ti šťastnou ruku při výběru telefonu.
DAP: SONY NW-WM1Z | NW-WM1A | NW-ZX300 | NW-A55
Headphones: Beyerdynamic Avento Wired | T51i | KOSS Porta Pro
IEM: SONY IER-Z1R

Mobile: SONY XPERIA PRO-I | SONY XPERIA 1 V
jiri.filip
Junior

Odeslat příspěvekod david2359 9. 11. 2020 11:51

Pokud je Samsung S10e (a tedy i Google Pixel 4a) prilis velky, aktualne zbyva snad jen stary levny King Kong mini. Fotak nebude nic moc a baterka je velmi mala.
Nebo kickstarterovy Uniherz Atom XL. Ale nevim, zda je jeste (nebo uz?) k sehnani.
Mit telefon s problemy, jake popisujes, tak na uvedeni noveho maleho necekam. Pokud zacnou ostatni vyrobci kopirovat iPhone Mini (a poprve v to doufam, ze ostatni vyrobci zacnou Apple kopirovat, protoze taky chci maly telefon), bude to jeste trvat.
david2359
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků