Má smysl koupit Android 4 a 5 dnes?

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Ve fóru rozjíždíme nový bazar. Pojďte prodávat, nakupovat nebo měnit

UPOZORNĚNÍ:
Při zakládání nového tématu v této sekci se řiďte těmito pokyny. Jejich nedodržení může vést k zásahu moderátorů fóra MobilMania.cz
Děkujeme.

Odeslat příspěvekod xsys 12. 8. 2016 13:01

V obchodech je mnoho modelů s 2 - 3 roky starou verzí Androidu 4.x a nebo předloňskou 5. Nerozumím tomu jak je to možný, vzhledem k tomu že v drtivé většině případů není možno běžnou cestou aktualizovat systém na novější. Systém pak už na trvalo obsahuje známé chyby a problémy. Není to jako prodávat počítač s XPčkama bez možnosti jakékoliv aktualizace? Kdo by si to koupil? Má smysl kupovat cokoliv s verzí jinou než 6 ?
xsys
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 12. 8. 2016 13:24

Třeba já jsem pořád na 4.4.2. KitKat a že by mi něco chybělo, nevim..
Nick Cave
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lojzak02 12. 8. 2016 13:33

xsys píše:Systém pak už na trvalo obsahuje známé chyby a problémy.

Ne neobsahuje problémy, možná nějaký security issues, in fact, kdo dodržuje základní bezpečnostní pravidla, ten nepotřebuje ani antivir, ani se nemusí honit za aktualizacemi. Podívej se kolik bezpečnostních chyb obsahuje aktualní verze Samsung Pay, a to je platební systém, kde na bezpečnosti doopravdy závisí stav tvýho bankovního konta.

Co se týká KiteKat, tak kdo má telefon s KiteKat a je vyladěný, nemá důvod k aktualizaci na vyšší verzi a ještě několik let mít důvod nemusí.

Appek v Google Play, které ke svému běhu vyžadují nejnovější API 5.0 Lollipop a výš je minimum, rozchodíš na něm téměř všechno.

Teď ještě k té původní úvaze... já už bych dnes nový přístroj v cenové relaci nad 4000,- s KiteKatem nekupoval, ne proto, že by KiteKat byl špatný, naopak je to jeden z releasů, které se Google mimořádně vyvedl, ale proto, že používá runtime dalvik.

Lollipop a novější jedou na Art runtime, takže všechny appky se ti na stejným hw loadují rychleji než na KiteKat.

Konkrétně u mého telefonu se update na Lollipop povedl, zrychlil běh systému (změna runtime) a zvýšil výdrž na baterii, navíc dorazil i camera firmware update.
MX4Pro, S7 Edge, iPad Pro, 5K iMac
lojzak02
BAN

Odeslat příspěvekod melipa 12. 8. 2016 13:37

Android 5 je dnes bezne platovany, neustale doatava bezpecnostni updaty
melipa
Junior

Odeslat příspěvekod xsys 12. 8. 2016 14:08

K bezpecnosti Kitkatu - varovani v el. bankovnictvi me banky:

Bezpečnostní opatření - aktualizace Androidu
Doručeno 30.05.2016 12:01:38
Vážení klienti,

v zájmu zabezpečení Vašich financí bychom Vás chtěli upozornit na bezpečnostní riziko operačního systému Android verze 4.1. až 4.4. a starší, které se v posledních dnech objevilo. Z toho důvodu doporučujeme všem uživatelům zařízení s platformou Android aktualizovat systém na verzi 5.

-- 12. 8. 2016 15:10 --

K zaplatovani Lolipopu: ano, Google vydava zaplaty, ale temer zadny vyrobce mobilu je neposila, a od Googlu si je nestahnete, pokud vim tak to proste nejde. Nebo jo?
xsys
Junior

Odeslat příspěvekod melipa 12. 8. 2016 14:54

Podívej, android 4 je dnes uz starý system, s tim se dnes uz jen doprodavaji telefony, spis ale uz ani to ne. Android 5 ma dnes spoustu prodávaných telefonu, je zaplatovany a bezpecny, potom opravdu zalezi na vyberu spolecnosti, ale za sebe muzu rict, ze android 5 bezne samsung i acer zaplatuje. Potom je tady alternativa, nahrat si custom rom a to si muzes pal dat do spousty zařízení s androidem 4kou klidně i android 6.je to opravdu všechno v rukou uzivatelu, jaky mobil od jake znacky si vyberou, nebo jestli pujdou cestou rom
melipa
Junior

Odeslat příspěvekod audis 12. 8. 2016 15:42

Používám 10 apklikací navíc v mobilu na web, navigace, poznámky, cloud, a jen Onedrive mi před časem napsal, že nová verze nepodporuje android 4. Novější verze nemá významné zlepšení.

Takže pokud bude mobil s android 4 za super cenu, za mě proč ne. A protože není, otázka zcela zbytečné.
audis
Junior

Odeslat příspěvekod xsys 12. 8. 2016 15:45

O aplikace strach nemam, tam neni problem, mam obavu o zabezpeceni OS, pro ty uzivatele co s mobilem lezou na internet + derava x roku stara verze prohlizece Chrome

Doprodavaji? No dneska jsem byl v Okay, se 4.4 jich tam bylo asi tretina. Nevim o eshopu ktery by umel filtrovat polde verze OS, aspon na Heurece kdyz si zadas Velikost displeje do 5.1, tak Android verze:
4.4 - 285x
5.0 - 59x
5.1 - 182x
6.0 - 39x
A co vidim kolem sebe, co maj lidi letos koupeny mobily a tablety, tak asi 2/3 jsou s Kitkatem. Ted jsem se ptal par lidi co maji 5.0 a pry zadny aktualizace nikdy nedostali. Mozna o tom nevi, pozna se to nejak?
Custom ROM neni pro bezneho Frantu uzivatele zadna sance.
Totiz v brzke dobe me ceka vyber telefonu pro nekolik lidi, nejak se to seslo, od maldych po stary, vsichni chcou neco kolem 4000 - 6000, koukam tady v diskusi kdyz se lidi ptaji, vubec nikdo se nezajima o verzi OS jakou dany mobil ma. To me moc udivuje, vzhledem k te nemoznosti updatu Androidu.
Existuje nejaky vyrobce ktery garantuje updaty? Na webu Sony Samsungu a dalsich to nikde nevidim.
xsys
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 12. 8. 2016 15:50

audis: když jsi měl ještě ten Asus Zenfone2 s Intelem, šel ti nainstalovat z GP Whatsapp? Mi to píše na Lenovo s Intelem ,, zařízení není kompatibilní s touto verzí''
Nick Cave
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lojzak02 12. 8. 2016 16:05

Existuje nejaky vyrobce ktery garantuje updaty? Na webu Sony Samsungu a dalsich to nikde nevidim.

Garantovaný update máš pouze u řady Nexus.
Pak vlajkové lodě jako LG G4, G5, V10, Samsung S6,S7, Sony řada Z5, řada X. A všechny Xiaomi dostávají updaty každý týden.
MX4Pro, S7 Edge, iPad Pro, 5K iMac
lojzak02
BAN

Odeslat příspěvekod melipa 12. 8. 2016 16:52

Jedna vec je to, ze se prodava s nějakou verzi androu (treba 4.4) a druha vec je to, ze Ti casto po zapnuti nabisne update na 5Ku...pokus Zi jde opravdu o číslo androidu, neni problem do 5.000 Kc koupit spolehlivej kousek s androidem 6.0
melipa
Junior

Odeslat příspěvekod Nechic 12. 8. 2016 17:00

Jenže pak se po změně verze Android může stát, že je pak telefon/tablet nepoužitelný jako se stalo u tabletu Nexus 7. Já bych do nového nižšího než 6 nešel. Ten systém se fakt povedl a vím, že bude použitelný roky.
Nechic
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod oooooooooo 12. 8. 2016 18:15

chybi pointa...ta spociva v tom ze je mrte modelu co nemaji ota na verzi 6 ale flashtool, coz gramotny clovek zvladne tam sestku hodit za 10 minut.No a navic drtiva vetsina uzivatelu jediny co vi o rozdilu mezi treba 4,4 a 6 je ze je to jiny cislo.
Naposledy upravil oooooooooo dne 12. 8. 2016 19:26, celkově upraveno 1
oooooooooo
Android Maniak

Odeslat příspěvekod metyn 12. 8. 2016 19:17

asi tak, víte houbec a děláte krky, pan roooooooooot vám fčíl řekl, kde tá pointa je, :tleskani , Meta
metyn
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 12. 8. 2016 19:28

pointa je ze to ze v obchode neco ma verzi pet a pritom to znanena velke kulove.Blbe je ze clovek musi vysvetlovat tak zrejme veci jak pro zvlastni skolu.
oooooooooo
Android Maniak

Další stránka