iPhone nebo Xperia? Drobné detaily atd.

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod tark 11. 3. 2016 18:52

Zdravím,

mám už několik let iPhone 4S a vzhledem k tomu, že je už nepříjemně pomalý a jeho baterka ani po výměně nevydrží vůbec nic, začínám koukat po náhradě. Logicky jsem se podíval nejdřív po nových verzích iPhonu a přestože se mi líbí, vůbec se mi nezamlouvá cena a ještě k tomu nějaké další detaily.

Poohlédnul jsem se proto i po světě telefonů s Androidem a padly mi do oka Xperie Z3 a Z5, případně jejich kompaktní nebo dual sim verze (ještě nevím, co je pro mě důležité, musím se kouknout živě). Při zběžném porovnání ceny si říkám, že za cenu jednoho iPhonu můžu mít skoro dva tyto a červíček začal hlodat...

Pak jsem ale začal přemýšlet, jestli to není chyba. Bojím se, že přijdu o spoustu propracovaných drobností v Applu, ať už to je ovládání přepínání pisníček na sluchátkách (jde to u Androidu?) nebo čehokoliv obecně, ten systém je plný drobností a že budu přechodu litovat, i když získám pořádnou baterku a voděodolnost, jen přijdu o takový ten fajn pocit z vyladěného zařízení.

Co je pro mě teda důležité?

- baterka - po zkušenosti s iP4S, který vydrží půl dne je pro mě pořádná baterka, která vydrží celý den, ideálně 24 hodin čistého času většího vytížení, naprosto k nezaplacení (už minimálně FB Messenger je neskutečný žrout baterky). Vybitý smartphone je žádný smartphone.
- spolehlivost atd. - nechci řešit problémy se zařízením. potřebuju, aby fungovalo, nemám náladu někde uprostřed něčeho řešit maléry :)
- updaty - asi je to fajn mít stroj bez bezpečnostních děr?
- peníze - řeším a zároveň neřeším. asi se mi nechce dát za telefon 20 tisíc, pokud nebudu vidět výraznou protihodnotu, když si můžu kolem 9-10 tisíc pořídit z3 compact, která je na tom podobně, v něčem lépe, v něčem hůře i s dostatečně velkou sd kartou :)

- foťák + natáčení videa na iP4S považuji za dostačující
- chci aby mi stroj vydržel další tři roky, takže dostatečná rychlost, dost ram atd... výměna baterky v mezičase mi nevadí, to je spotřební věc
- voděodolnost, dioda, dual sim, sd karty atd. jsou fajn věci
- skleněná záda u z3 mi nevadí, iphone je má taky a ještě mi nespadl :)
- naopak rozhodně nepotřebuju věci jako měřič tepu, zakřivený displej, nfc,
- trochu kostrbatější ovládání přežiju, je mi jasné, že to nebude tak uživatelsky přívětivé
- windows mobile nepřichází v úvahu, nemá to aplikace
- většina aplikací je multiplatformních, chybět mi budou akorát iMessage/FaceTime (je WhatsApp dostatečná náhrada?)

a ještě pár otázek?

- jak je těžké zálohovat android a obnovit?
- přecházeli jste z iP na android a je zde něco, co vám fakt lezlo na nervy? četl jsem si pár článků i v angličtině, ale chci co nejvíc zkušeností... +- 10 tisíc není zase tak málo :)
- nějaké vyložené bugy nebo chytáky zmíněných zařízení? iphony vím, xperie zase do detailu neznám... překvapilo mě třeba lenovo, které při vytáčení 155 automaticky přesměrovává na 112, které v česku funguje obvykle o něco hůř (zvedají ho hasiči, ne záchranka -> nutno přesměrovat -> další minuta pryč...)
- umí už android jednoduše přepínat mezi tichým a hlasitým zvoněním?! měl jsem nějakou dobu htc desire x jako náhradní telefon a bylo to peklo :)

Když to řeknu jednoduše, ani nevím, na co se zeptat... spíš na obecný názor... Nebo třeba na nějaké jiné zařízení, které jsem přehlédl... poraďte :) Díky.
tark
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 11. 3. 2016 20:31

tak ty sluchatka pobavils..jo umi, odjakziva..prepinani mezi tichym a libovolnym umi podle casu, polohy, zarizeni v okoli, jak si vzpomenes u androida se tomu rika tasky.ovladani ma takovy jaky si udelas, ja u neergonomickyho, pomalyho u apple trpim, stejne tak trpim a svih bych s tim o zem kdyz mam v ruce 90 procent androidu jinych uzivatelu.To je jinej svet, drtiva vetsina veci zalezi na tobe - mne kdyz neco vadi, udelam si to PŘESNĚ dle sebe.To si uvedom ze to neni apple, co vidis tak je proste tak a finito.Android je jinej, nevyhovuje li ti tento pristup, neprechazej.Povazujes li za stabilitu zadny vynuceny restert a zatuhnuti od okamziku kdy koupim po okamzik kdy prodam - ano je stabilni.Umi byt v nespravnych rukou setsakramentsky nestabilni a zasekanej.
oooooooooo
Android Maniak
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod banner 11. 3. 2016 21:28

Drž se iPhonu, 4S ti vydrželo hodně dlouho, a tak vydrží i 6/6S... U Xperie bych si tak jistý nebyl...
Mimochodem, Z5 neumí exponovat, což umí i 4S. https://www.youtube.com/watch?v=4CeTMrevIcc
Někdy je těžké se prosadit...
banner
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alpha8520 11. 3. 2016 21:55

Obrovská chyba (vychcanost) applu je 1GB ram v iPhone 6 (možná už 5S?), takže jediný model v současné době, který lze koupit a považovat ho za telefon, co vydrží jako 4S aspoň 4 roky dopředu, je momentálně ten nejdražší (6S).
Takže pokud nechceš dát 21 tisíc(minimálně) za telefon, tak se Applu vyhni.
Alpha8520
Junior


Odeslat příspěvekod tark 11. 3. 2016 22:23

banner: Teoreticky to beru tak, že jestli si koupím za řekněme 20 tisíc dvě Xperie nebo jeden iPhone je mi celkem fuk, tohle bych nějak zvlášť neřešil, se 4S od iOS8 vyloženě trpím a jsou momenty, kdy bych s ním praštil o zem, některé aplikace už v podstatě ani nefungují a padají (tipuju kvůli nedostatku RAM) :)

Mám tady takovou analogii... mám možnost jezdit jak s německým, tak francouzským autem ze stejné třídy. Francouzské bylo levnější (byť procentuální rozdíl rozhodně nebyl takový jako mezi iPhone a Xperií), výkonnější, lepší ve výbavě, ale má asi dvě-tři věci, které mi vadí a které nejsou na první pohled ve specifikacích vidět a je možné je zjistit nejdříve až na testovací jízdě :) Německé je vychytanější, je vidět, že tam někdo mnohem víc přemýšlel - ale stejně, když někam jedu, beru si radši to francouzské, kvůli výbavě, lepšímu motoru a tak, na drobnější nedostatky jsem si zvykl a nějak zvlášť mi nevadí. A jde mi o to, jestli třeba zde nenastane podobná situace. A co vydrží déle? To se uvidí... :)

Navíc jen tak pro zajímavost jsem už 4S minimálně třikrát spravoval - baterie a zadní kryt (naštěstí jeho výměna je dvouminutovou záležitostí :) ), takže je mi víceméně i sympatické, když telefon není tak drahý a když mi jednou spadne na přední stranu (a že se to stane...), tak nebudu mít problém třeba upgradovat na vyšší model bez nějakých větší výčitek :)

oooooooooo: Je to možné, že jsem pobavil, pocházím z jiného světa, byl jsem zvyklý na něco jiného, snažil jsem se telefon spíše používat než customizovat - to je mimo jiné třeba i jeden z důvodů, proč mám Linux jenom na serveru a jednoúčelových počítačích a nikoliv na desktopu :)

Má otázka s přepínáním režimu byla ale zjednodušeně řečeno trošku jiná - je možné tam jednoduše, bez nějakých kejklí vyřešit tenhle drobný problém, naprosto ideálně ve stylu starých Nokií (x profilů a vyberu si, automatické profily asi nepotřebuji...)? Vím, že zrovna s tím jsem bojoval na stařičkém HTC Desire X, které jsem měl asi 14 dní a nějak se mi to nepovedlo uspokojivě vyřešit... nehledě na to, že tam neexistoval zámek na hlasitost vyzvánění, takže kdykoliv jsem omylem drbnul do +/- buttonu, tak se mi změnila hlasitost, což člověk ne vždy chce (u iP mám od jednoho z prvních dnů zamknutou hlasitost napevno).

Každopádně ale uznávám, že mírná customizace je u zdatnějšího člověka ku prospěchu věci, někdy i ta docela hard-core (ale nechce se mi flashovat ROM atd.). Už jsem ale vyrostl z doby, kdy jsem znal do detailu konfiguraci mého mobilu, počítače atd., dnes už ani nevím, jakou úhlopříčku má můj iPhone a jakou mám grafickou kartu v počítači :)

Ad stabilita - nevadí mi jednou za čas vynucený reset, ale můžu se zbláznit, když ten telefon fakt potřebuju a něco tam začne stávkovat (což třeba 4S s nedostatkem výkonu už dělá docela často, typicky padá snad půlka aplikací, které používají fotoaparát kromě nativní app).
tark
Junior
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod tark 11. 3. 2016 22:37

Nick Cave: Díky! Zajímavé, rozdíly, které chybí iPhonu mi paradoxně nepřijdou tak závažné!

Alpha8520: 5, 5S, 6. Vím o tom, to je jedna z věcí, které beru v potaz. I když se dříve říkalo, jak apple skvěle pracuje s RAM a kdesi cosi, po zkušenosti s iOS7+ a spoustou webových stránek tomu nějak přestávám věřit :) Přecijen je děsně otravné pořád něco reloadovat.

banner:: Naštěstí mám telefon spíše jako dokumentační zařízení, takže je pro mě spíš požadavek přečíst, identifikovat, atd., na výlety mám foťák. Ale uznávám, je to dobré vědět, danke.
tark
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 11. 3. 2016 23:17

ty predstavy o ladeni ze se porad v necem vrta clovek jsou zcestne..mimochodem roky pouzivam jak win tak debian, kdyz zminils linux a popravde, nastavim, funguju a nestaram se,stejne mobil.Mam presnou predstavu o tom jak a co bude fungovat,prvni den poresim a konec.Mno kdo ladi, vrta celou dobu pouzivani tak je nekde , neco spatne :-)
Kazdej at preferuje co chce, nicmene reknu to jinak, jsou to jine svety, uplne jine.Absolutni samozrejmosti co jsem zvyklej s androidem delat jsou u jinych systemu proste a jednoduse nemozne.Jinak predstava ze se musi flesovat je taky blbost, flesoval jsem sice nespocet modelu ale muj vlastni ne a to peknou dobu a par modelu , jsou jine moznosti pokud clovek vi proc a co kupuje.
Pouzivat a ne customizovat je fajn protimluv u androida, ja totiz customizaci nemyslim barvicky ikonky a podobny serepaticky ale zmenu primo funkcnosti, gesta, tasky, oznameni, integrace voip jak ma fungovat, obecně automatizace.Všechno zaležitosti kdy každa minuta co prvni den nastavim a objetuj ten cas se vraci xkrat kazdy den v efektivite uzivani.
Naposledy upravil oooooooooo dne 11. 3. 2016 23:30, celkově upraveno 1
oooooooooo
Android Maniak
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lojzak02 11. 3. 2016 23:27

Zálohování na Androidu funguje jednoduše pouze pokud máš root.
Data si samozřejmě zálohovat můžeš a aplikace se ti stáhnou samy při přechodu na nový model i bez root oprávnění. Nejlepší je vytáhnout si z telefonu třeba přes Airdroid i apk, pak máš vpodstatě kompletní zálohu. Takže zálohování lze, jen není tak jednoduché a samozřejmé jako přes iTunes. Zkus ten Airdroid.

Z5 Compact mě moc nenadchla.

Porovnával jsem Xperii Z5 a Z3 Compact, přestože Z3 má skvělý displej, tak Z5 má o veliký kus lepší. Z5 32GB 3GB RAM se Snapdragonem 810 lze sehnat za 13K. Podle mě se oproti iPhone 6S vyplatí, protože nabízí lepší foťák, výkonem je to velmi podobné, pomalejší rozhodně není než iPhone 6S a disponuje 5.2" FullHD displejem.

Pokud bys uvažoval na iPhone 6S Plus, tak i tam se podle mě vyplatí Z5 Premium, která začíná na 17K.

Dojem ze Z5 Graphite gray, když jsem ji poprvé dostal do ruky byl famózní, podle mě je to provedenější telefon než iP6S. Rychlost a odezva je skvělá, má téměř čistý android, který dostává pravidelné aktualizace.

Pokud jsi doteď fungoval na iPhone, tak asi budeš překvapený, že na android jsou vpodstatě všechny běžné aplikace zdarma.
Jako offline navigaci doporučuji beonroad (je i na iPhone), offline mapy do města mapy.cz od seznamu nebo maps.me.
lojzak02
BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tark 11. 3. 2016 23:29

oooooooo: Nemyslel jsem, že spíš člověk pořád něco konfiguruje, spíš, že s tím někdy stráví mnohem víc času, protože je to prostě mnohem méně intuitivní - bavím se zejména o běžném použití, ne o serverovém, tam mi vyhovuje :) Ale když bych ho měl používat na desktopu, tak bych ho roztřískal, protože GUI vytváří programátoři a používat třeba takový Gimp je vyloženě lahůdka. Ale zpět k tématu :)

Ad flash - opět jsem to použil jako příklad, co už mi přijde za hranou, co vlastně nechci dělat, stejně jako ~95% uživatelů a možná i o dost víc ;)

Proto vlastně píšu jak píšu, proto se vyjadřuju jako vůl, protože chci poznat ten přístup, než se rozhodnu. Například taková drobnost jako možnost vybrat si ve které aplikaci chci co otevřít nebo přenášet soubory mezi aplikacemi namísto iPhoního sandboxu jsou vyloženě fajn věci. Pro mě, jakožto pokročilého uživatele. A chápu, že běžnému uživateli bude více vyhovovat přístup se sandboxem, protože ten telefon nezboří tak snadno.

bennybull: Bohužel takový výkřik do tmy je pro mě zcela bezcenný. Slyšel jsem je mimo jiné i o výše zmíněných francouzských autech a během pěti let se objevily jen nějaké drobnosti, nic závažného, takže tomu nepřikládám zase takový význam.
tark
Junior
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod tark 11. 3. 2016 23:38

Lojzak02: OK, znamenám si - airdroid, vypadá to jako hezká věc.

Ad Z3 x Z5 x compact or not - musím se na ně pořádně podívat živě, jak jsou velké a co vlastně chci, vzít si je do ruky a tak, nechci soudit podle obrázků. iPhone 6(S) Plus neuvažuju, je to obrovská kráva.

Ad aplikace zdarma nebo ne - opět nějak neřeším, jestli utratím dvacet dolarů za aplikace nebo ne, pokud mi usnadní život, zjednoduší práci a de-facto díky ušetřenému času vydělám více peněz. Do iPhonu jsem si toho kupodivu tak moc kupovat nemusel taky, snad jen pořádný kalendář, slovníky a nějaké blbosti, teď uvažuju i o navigaci.

Téměř čistý Android je fajn. Pamatuju si, jak jsem na HTC Desire X měnil launchery a tak, aby to bylo aspoň trochu hezké a použitelné :))

-- 11. 3. 2016 23:43 --

oooo: klid :)

Jinak teď jsem dočetl updatovaný příspěvek - ano, s tímhle souhlasím, automatizace je moc fajn, jen do toho budu pronikat minimálně nějaký ten týden či měsíc.

Je škoda, že si člověk nemůže někde ozkoušet a půjčit telefon vyloženě třeba na měsíc a pořádně si s ním pohrát a na základě toho se rozhodnout, jediná možnost mě napadá Alza.cz a jejich prodloužená doba vrácení, škoda, že je to snad nejdražší obchod kolem... :)
tark
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 11. 3. 2016 23:44

zaloha bez lib je ti k nicemu u 99 procent komplexnejsich app, osobne beru jen zalohy ze nejen app ale tam kde jsem v app skoncil,cokoliv jinyho je sunt,airdroid je fakt sracka pokud si pocitacove schopnejsi, es file v kombu s nasem, ftp, scriptem je o svetelny leta jinde ..no pristup pres desktop je vec co nestoji za zminku
Obecne zasadni problem jsou masivni nadstavby vyrobcu, prepisuji podle pomatenych tvurcu kde co a jako bonus jsou potom v kolizi s veci co zapnu za vterinu na cistym.Viz komicky prispevky o notifikacich u S6 a S7..
Naposledy upravil oooooooooo dne 11. 3. 2016 23:52, celkově upraveno 1
oooooooooo
Android Maniak
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tark 11. 3. 2016 23:46

Uvidíme časem, mě skripty zase tak nevadí, ale pokud je nějaká alternativa, na kterou nemusím přicházet sám, tak bych možná radši využil ji (je fajn, když si v iTunes zakliknu jeden button a telefon se sám zazálohuje do počítače při každém připojení, možná to jde i přes wifi).
tark
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků