WM, Symbian, iPhone, Android nebo hlupáka?

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod dadama 13. 8. 2009 20:51

Předem se omlouvám za ten dlouhý elaborát, ale snad se najde někdo, kdo mi nakonec poradí.

Už asi měsíc hledám vhodný telefon, který by nahradil můj zesnulý KU990. Po zkušenostech s dotykovým ovládáním bych rád v tomto trendu pokračoval, ale rád bych samozřejmě zase o něco upgradoval. Nejlépe o GPS a možnost navigace. Četl jsem si mnoho článků, mnoho recenzí, mnoho uživatelských zkušeností a místo toho, abych postupem času vyselektoval ten pravý telefon, jsem z toho čím dál více zmatený a hůř, než na začátku. Musím podotknout, že jsem velmi náročný, co se týče designu a superfunkční, ale ošklivý mobil bych nesnesl. Jinak moc náročný nejsem.

Co chci od telefonu:
- dotykové ovládání
- hezký, ne moc "tlustý" design (myslím tím hloubku)
- relativně kvalitní foťák (počet Mpx je irelevantní), "blesk" oželím
- možnost natáčet video (minimálně 640x480)
- GPS
- Přehrávání filmů a mp3
- větší kapacitu paměti nebo rozšiřitelnost pomocí karet
- 3,5 jack (s různými konektory, redukcemi atd. jsem užil opravdu dost a nehodlám to trpět znovu)

Co určitě nechci:
- vysouvací klávesnici
- Nokii (omlouvám se všem fanouškům, ale design jejich telefonů mne nikdy neoslovil a jak tak koukám na nové a budoucí přístroje, tak ani neosloví)

Měl jsem pár favoritů, ale u každého je něco, co mne odrazuje. Nejdříve jsem se přikláněnl k nějakému smartphonu, ale když jsem si četl různé problémy různých OS, tak jsem se zase vrátil k myšlence hloupého telefonu. Tam je problém s dobrou navigací. Když se objevil Samsung S8000 Jet, zajásal jsem, neboť sliboval navigaci od Route 66. Jenže zase je problém s rozšiřitelností možnosti telefonu (tady pomocí java aplikací - jejich nahrávání do telefonu a zprovoznění je prý u Samsungu nebetyčný opruz).

Takže jsem se zase vrátil ke smartphonům. Jenže jaký OS? Rád si sice hraju a zkouším na mobilu různé možnosti a vychytávky, ale smartphonů se i trochu bojím. WM mi přijde příliš složitý a nepřehledný - některé věci fungují skvěle až po složitém nahrávání, ladění, změny registrů a já nevím čeho všeho. Na to nemám čas a nervy a možná ani schopnosti. Symbian je v tomto ohledu asi lepší, ale nová dotyková verze ještě není odladěná, není tam moc programů a hlavně zatím není na trhu kromě Samsungu i8910 HD pěkný mobil. Android je ralativně nový, taky má zatím neduhy, ale co se týče ovladatelnosti, přehlednosti se mi jeví jako nejlepší (v porovnání s předchozíma dvěma). Jenže tady je ještě větší problém, než u Symbianu - tady zatím není žádný pěkný mobil. Sorry, fanoušci Androida, ale to, co HTC vymýšlí za inovativní design by se jeden zbláznil. Například poslední Hero má sice dokonalý software - nadstavbu Sense, ale proč ta dolní brada proboha? Kdyby to byla rovná placka, tak ho beru hned. Z androidu je nejhezčí Magic, ale tam zpětně nejde použít Sense. No nakonec klasika - Iphone. Má povedený design, povedený a odladěný OS, teď už i funkčnost (foťák a nahrávání videa), kterou jsem postrádal, ale ty ceny a ta omezenost s iTunes. Ach, jo.

Nakonec to ale vypadá, že to na ten iPhone přeci jen padne. Těch proti je u iPhonu čím dál tím míň a jeho hlavní přednosti (intuitivnost ovládání, odladěný OS, když už si do něj něco nainstalujete, tak to prostě funguje) zatím nikdo jiný moc nedohnal. Nebo mi někdo poradí jiný nápad? Po očku pořád pomrkávám pro Samsung Omnia II, ale nevím... zvládne pohodlně ovládat WM i laik a nezblázní se u toho?
dadama
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod NicolasB 13. 8. 2009 21:16

Já mám G1 a ta spodní hrana ti možná připadne strašná ale po chvilce si na ni zvykneš a v kapse to vůbec necítím, spíš naopak to občas ocením. Wm podle mě zvládne ovládat i laik, ale chce to občas trochu trpělivosti.
NicolasB
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tonda512 13. 8. 2009 22:45

Já jen k WM...

Pokud nemáš čas a nervy na ladění a úpravy systému jak jsi psal, tak WM zařízení vyškrtni.
Tonda512
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadama 14. 8. 2009 00:13

s těma WM jsem si to myslel... a co si myslíš o Symbianu? Samsung i8910 se mi docela zamlouvá...
dadama
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tonda512 14. 8. 2009 00:23

No špatnej není, koukni kdyžtak do sekce Samsung a tam je o něm rozsáhlý topic(přes 200 stran).

Co tak čtu, tak má ale dost bugů zatím v FW..ale já jak to po tobě znova čtu, tak bych šáhnul po iPhonu.
Tonda512
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KIMI1492 14. 8. 2009 06:49

já bych taky šel do iphone 3GS , GPS je nyní na iphonu konečně použitelné a vyrovné se i jednoučelovým zařízením a všechny tvé podmínky splnuje , má jednoduché ovládání .
nejlevněji ho z operatoru sezenes u vodafonu - za 15 777
FORZA FERRARI !!!
KIMI1492
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadama 14. 8. 2009 07:23

Tonda512:
Na thread ohledně i8910 se občas mrknu, ale už je to hrozně nepřehledný. Je tam toho moc. Nejhorší je, že ty problémy nejsou jednoznačný. Někdo píše, že ok, druhý nadává.

Kimi1492 i Tonda512:
iPhone je vážný kandidát. Design Apple se mi vždycky líbil a to že má ten OS vymyšlený se už ukázalo. Dříve mi vadilo, že má špatný foťák, neumí video, mms atd. To vše, ale zmizelo s novým strojem a firmwarem. Můžu ho mít od Vodafone za 13 tisíc, cože cenově zhruba stejné jako Samsung i8910, Samsung Omnia II (ta teda ještě není na trhu) nebo jakýkoliv jiný smartphone. Býval jsem fanoškem SonyEricsson, ale to co v poslední době předvádí (nereaguje na moderní trendy a když už něco vymyslí a vypadá to dobře, tak uvedení na trh trvá věčnost) mne zklamalo. Asi se stanu "jablečnou ovcí" :-)

Kimi1492: Koukám, že si asi majitelem iPhone. Můžu se zeptat, jak je to s kupováním aplikací na appstore? Je nějaký problém nebo to funguje i z čr bezproblémově?
dadama
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod noker1 14. 8. 2009 07:36

Aj v cr to funguje bezproblemovo. Okrem itunes.
iPhone 6 Plus 16gb
noker1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KIMI1492 14. 8. 2009 07:39

dadama : ne bohužel majitelem iphonu nejsem , cokoliv tš bude o iphonu zajímat tak se koukni na iphonemania.cz a tam najdeš ruzne navody
FORZA FERRARI !!!
KIMI1492
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eRiper 14. 8. 2009 08:58

dadama: iPhone ti asi nikdo vymlouvat nebude. Designově je prostě "mlask", aplikací je na něho hafo, funkčně ti vyhovuje...
Nejprve jsem ti chtěl doporučit HTC Hero, ale pak jsi napsal, že se ti nelíbí ta brada :-)
eRiper
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KIMI1492 14. 8. 2009 09:02

já bych tedy být tebou nejspíš šel do toho iphonu 3GS , oproti 3G už nemá téměř žádné zásadní chyby
FORZA FERRARI !!!
KIMI1492
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grga Pitic 14. 8. 2009 09:05

Ahoj,

řeším úplně ten stejnej problém, ale už mám výběr zúžený na Iphone 3GS a Omnii II. Byl jsem rozhodnutej pro Iphone 3GS, ale po tom co předvedly naši operátoři s dotovanou cenou, tak ještě počkám až si odzkouším ve vlastních rukách Omnii II, aby když už zaplatím tolik, tak ať pak nejsem naštvanej.

Projel jsem hodně videií na Omnii II na you tube, a nevypadá to vůbec špatně, jen se bojím toho, že to bude lagovat při najíždění widgetů. V jedný recenzi to bylo vidět a vypadalo to strašně, ostatní věci vypadají ale povedeně.... http://www.youtube.com/watch?v=7iedIijyuuI

No jsem pořád na vážkách, měl jsem Iphone půjčený na dva dny a je to paráda, ta rychlost mě opravdu nadchla, navíc teď už je i slušná nabídka navigací pro Iphone (tom tom dokonce i s pěkným držákem). Další věc, co se mi líbí na Iphonu je, že programátoři mají daný potenciál mobilu, se kterým se nebude hýbat, takže se budou snažit s Iphonu vyždímat maximum a dopadne to podle mně jako na kozolích, kde na staré konzoli se dala plynule hrát mnohem hezčí hra než na novém nadupaném PC (myslím že to platí doteď, ale teď už to tolik nesleduju).

Na druhou stranu, Samusng má lepší procesor, lepší foťák, vyšší rozlišení displeje a celkově se mi vzhledově líbí tak nějak víc....no fakt váhám....prostě rozhodne až tu Omnii odzkouším. Holt ještě 14 dní vydržím.

p.s. když to po sobě čtu, tak nevím jestli jsem ti pomohl ;-)
p.p.s. kdybych bydlel na Slovensku, tak už mám Iphone od Orange, s podobným tarifem co mám teď tam vyjde na 39 eur :-\
Grga Pitic
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dadama 14. 8. 2009 11:25

eRiper: Když jsem viděl Sense UI, tak jsem padnul na hubu. Předtím se mi ten Android zdál takovej nedotaženej. Je fakt, že tyhle nadstavby umí HTC báječně a je škoda, že nemají ve firmě nějakého lepšího designéra :-)

Grga: Mě ta cena iPhone taky dráždí, ale mám možnost lehké dotace a jak jsem psal tak 16GB verze by mne přišla na 13 tis. což není velký nebo vůbec žádný rozdíl oproti jiným smartphonům. Jinak jsem ještě uvažoval (a trochu stále uvažuji) o Samsung S8000 Jet - rozšiřitelnost je jen pomocí java, ale asi bych to oželel, ale vzhledem k tomu, že je na trhu čerstvě, nikdo zatím nikde nezmínil jak dobře funguje GPS.

S tou rozšiřitelností se to má tak, že tato možnost je přínosem, ale ne nutností. Jsem hračička a myslím, že i technický typ, ale jakmile si ten telefon vyladím podle svého, dlouho nic neměním (vlastně do té doby, než o mobil přijdu :-) Přestal jsem to dělat i na pc. Jedna tapeta na 5 let, vzhled noir atd. Prostě, když to dobře vypadá a funguje, už do toho nešahám. Navíc stejně jako u pc potřebuju, aby to hlavně pracovalo - u telefonu tedy volalo, psalo sms, mms, maily. Rád si poslechnu muziku, jsem vášnivý fotograf (na pořádné fotky mám zrcadlovku - mobil je úžasný na momentky a když se se zrcadlovkou prostě tahat nechci), občas nějaké to video (a proč se dnes spokojit s tím, že to umí natočit QCIF?) a sem tam při dlouhých cestách autobusem nebo letadlem si pustit film. To vše zabalené v pěkném kabátku. Chci toho moc? :-)
dadama
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eRiper 14. 8. 2009 11:46

dadama píše:eRiper: Když jsem viděl Sense UI, tak jsem padnul na hubu. Předtím se mi ten Android zdál takovej nedotaženej. Je fakt, že tyhle nadstavby umí HTC báječně a je škoda, že nemají ve firmě nějakého lepšího designéra :-)

No vidíš. Mi se třeba Hero moc líbí. Je to jen otázka vkusu.
eRiper
Pokročilý

Odeslat příspěvekod BestVenca 14. 8. 2009 17:38

Windows Mobile je hodně určený na práci a jak píšeš, nemáš rád dolaďování, takže WM bych v tvém případě nebral.

Android je zase hodně nový, bude nedotáhnutý, málo aplikací, atd., takže ten bych také nebral

Takže v podstatě zbývá OS vs. Symbian. Je na tobě, na jakou stranu barikády se rozhodneš jít. Pravdou je, že pro OS existuje již velká řada (z velké části placených) aplikací.Sám za sebe bych poradil Symbian, mám ho na Nokii 5800 XM a jsem víc než spokojen.

A propo, hlupáka bych v dnešní době už nekupoval.
Tento příspěvek nepsal autor při svém plném vědomí. Příspěvek může obsahovat gramatické i stylistické nepřesnosti. Chyba tisku vyhrazena. Odběr pouze v obvyklém množství.
BestVenca
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků