Bezpečnost a soukromí v systému Android

Diskuze o Androidu a příslušných aplikacích

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Fotkyznovin 15. 10. 2019 13:31

Dobrý den všem,
chtěl bych se zeptat na pár otázek ohledně bezpečnosti a soukromí v prostředí androidu.

Dlouhé roky funguji pod iOs (ip7+), chování apple v posledních letech mě však dokonale odrazuje kupovat si další iphone, a začínám pokukovat po Note 10+, mám však několik otázek.

1. Jak je to s bezpečností aplikaci v google play, párkrát jsem již zaznamenal článek kde se psalo o tom jak google odstranil ze store desítky tisíc nebezpečných aplikací, je bežné že skrze kontrolní mechanismy takové aplikace projdou, případně se pak vydávají např za appky zavedených společností?

2. Jak je to s bezpečností obecně ohledně možnosti útočníka dostat se na dálku do mého telefonu? (za předpokladu že nebudu instalovat app třetích stran)

3. Jak je to s bezpečností telefonu samotného. Pokud budu mít 6 místný kod telefonu lze ho nějak (mimo specializované SW napojené na superpočítače skrze bruteforce) obejít? Pokud telefon ztratím nebo mi bude odcizen dokáže se útočník dostat k datům?

4. Pokud telefon ztratím, dokáži si ho dokud bude zapnutý a na signálu najít na mapě jako to funguje s "find my iphone"?

5. Pokud mi někdo telefon ukradne, stačí mu nějak OS a bude opět plnně funkční, nebo je to jako u apple kde je blokovaný na icloud (resp. tady google účet) a bez něj je telefon bez výměny základní desky pouze těžítko? Tam nejde operační systém ani obnovit nebo smazat nebo dát do továru, dokud se neautorizuji přihlášením i icloud.

6. Jak je to se soukromím a googlem. K čemu všemu mu samotným užíváním androidu dávám opravnění nakládat, využívat k marketingu apod. Lze nějaká práva vypnout a jaká vypnout nejdou?

Vím že android prošel za poslední roky velkým posunem v mnoha ohledech, bezpečnost je ale zásadní téma.

Děkuji všem za odpověďi, případně můžete házet i linky na články které se tématikou zabývají (ČJ/AJ).
Nashledanou.
Fotkyznovin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suram 15. 10. 2019 15:04

1) je to normální a bude to tak dál
2) spoléhat se obecně nedá na nic
3) určitě jo, telefon není trezor
4) pokud si tu funkci zapneš, tak jo
5) Hart Reset určitě nestačí, předpokládám ale, že blokaci google účtem snad odstranit nějak v servisu jde, je plno lidí, co si nepamatují heslo svého google účtu
6) vypnout lze vše
suram
Junior

Odeslat příspěvekod mople71 15. 10. 2019 16:07

Fotkyznovin píše:1. Jak je to s bezpečností aplikaci v google play, párkrát jsem již zaznamenal článek kde se psalo o tom jak google odstranil ze store desítky tisíc nebezpečných aplikací, je bežné že skrze kontrolní mechanismy takové aplikace projdou, případně se pak vydávají např za appky zavedených společností?

Neplánuješ-li instalovat nějaké blbosti, není důvod k obavám.

Fotkyznovin píše:2. Jak je to s bezpečností obecně ohledně možnosti útočníka dostat se na dálku do mého telefonu? (za předpokladu že nebudu instalovat app třetích stran)

Na tak obecnou otázku nelze rozumně odpovědět.

Fotkyznovin píše:3. Jak je to s bezpečností telefonu samotného. Pokud budu mít 6 místný kod telefonu lze ho nějak (mimo specializované SW napojené na superpočítače skrze bruteforce) obejít? Pokud telefon ztratím nebo mi bude odcizen dokáže se útočník dostat k datům?

Pokud si odmyslíš pokročilé útoky, což asi v tomto případě chceš, úložiště dat je standardně šifrováno, tudíž ne. Každopádně 6 číslic je zoufale slabé.

Fotkyznovin píše:6. Jak je to se soukromím a googlem. K čemu všemu mu samotným užíváním androidu dávám opravnění nakládat, využívat k marketingu apod. Lze nějaká práva vypnout a jaká vypnout nejdou?

Něco vypnout lze, něco ne. Výčet ti nedodám, to nepovažuji za logisticky možné. :-))

Fotkyznovin píše:bezpečnost je ale zásadní téma

Zůstaň tedy u iPhone. ;) Trváš-li na Androidu, srovnatelné zabezpečení nabízí řada Pixel od 3. generace výše.
Administrátor fóra MobilMania.cz a moderátor fóra Živě.cz
Pokud neodpovím do dvou dní, připomeňte se.
mople71
Administrátor

Odeslat příspěvekod PD 15. 10. 2019 20:43

Za normálních okolností by se útočník kdatům dostat neměl a když budeš šifrovat SD kartu tak ani na ní.

Když budeš instalovat aplikace zavedených firem označovaných "výběr redakce", tak snížíš riziko na minimum. Je taky dobrý sledovat přidělený práva aplikacím. Můžeš jim je odebrat nebo když nějaká hra bude chtít přístup ke kontaktům a SMS, tak rovnou smazat.
Mot. T180 | SX1 mod. (Symbian OS 6.1) | N80 (Symbian OS 9.1) | E71 (Symbian OS 9.2) | Huawei U8160 (Android 2.2.1) | LG Optimus L9 II (Android 4.4.2) | Samsung Galaxy A40 (Android 9.0)
PD
Junior