Nedostatek paměti

Diskuze o Androidu a příslušných aplikacích

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod shaula01 26. 8. 2019 21:40

Dobrý den, mám následující problém s mobilem: nedovolí mi nainstalovat už žádnou novou aplikaci ani aktualizovat stávající, hlásí stále nedostatek paměti. Přitom mám uvnitř velkou SD kartu, mám nastaveno ukládání primárně na SD kartu, přesto je vždy část aplikace i v interní paměti. OK, to bych ještě pochopila, ale postupem času, jak se měnily moje potřeby, jsem nejrůznější aplikace odinstalovala a nainstalovala jiné, celkově bych řekla, že jich mám méně, než kdy dříve a přesto prý stále není místo... Je možné, že v paměti telefonu zůstaly jakési "pozůstatky" těch už odinstalovaných aplikací a stále zabírají místo? Telefon je v provozu cca 5 let, jen sem tam restartován. Pomohlo by třeba vrácení do továrního nastavení? Nechce se mi tam obnovovat všechny ty účty a nastavení, proto se na to ptám předem - ale kdyby to mělo pomoci, tak do toho půjdu.
Jedná se o Doogee Leo DG 280, interní paměť by měla být asi 4 nebo 8 GB (telefon ukazuje celkovou velikost 1,44 GB - zbytek asi zabírá systém??? Z toho volných 150 MB), SD karta 32 GB (ukazuje 28,95 GB), systém Android 4.4.2.
Pokud tady už podobný dotaz je, tak mě prosím jen nasměrujte, běžně sem nechodím, tak nemám přehled.
Děkuji :-)
shaula01
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 26. 8. 2019 21:51

Vypadá to, že máš plnou SD kartu, protože použitelná kapacita je nižší než těch 32GB
Nick Cave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod zumzumzum 26. 8. 2019 21:52

Odpověď možná najdeš v této recenzi tam píšou o paměti telefonu hezké věci :D :)
https://www.smartmania.cz/recenze-dooge ... oid-10319/
Měl jsem tolik mob. telefonů že se mi sem ani všechny nevejdou. Aktuálně používám Honor 9 + JBL Reflect Fit & Honor Band 3
zumzumzum
URL maniak

Odeslat příspěvekod tomus 26. 8. 2019 23:48

Muzete zkusit vymazat mezipamet, ta si umi ukousnout hodne, ale uprime 5 let na beh sysytemu je opravdu hodne, tovarko by urcite pomohlo a take zrychlilo beh telefonu.
tomus
Junior

Odeslat příspěvekod KrylP 27. 8. 2019 11:34

To má být v dnešní době telefon? Taková stará ludra, která neumí pořádně pracovat s pamětí? Hodit do smetí a je po problémech! :)
KrylP
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 27. 8. 2019 11:51

hlavně pozor, tovární nastavení smaže všechna data!
Nick Cave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod shaula01 27. 8. 2019 20:56

Nick Cave píše:Vypadá to, že máš plnou SD kartu, protože použitelná kapacita je nižší než těch 32GB

Určitě ne, je na ní volných 26 GB. O kartu ale nejde, problém je s vnitřní pamětí.

zumzumzum píše:Odpověď možná najdeš v této recenzi tam píšou o paměti telefonu hezké věci :D :)
https://www.smartmania.cz/recenze-dooge ... oid-10319/

Díky, kterou část konkrétně máte na mysli?
Mě zaujalo "Vnitřní paměť je rozdělela do dvou sektorů – v prvním máte volných zhruba 1,4 GB, v druhém 4,70 GB." - ta druhá část (nazvaná "Paměť telefonu") tam opravdu je, k dispozici je 3,8 GB, tak proč ji tedy nevyužívá? Používá jen tu první část nazvanou "Interní úložiště" - tam je volných jen cca 90 MB, proto už odmítá cokoli zapisovat.

tomus píše:Muzete zkusit vymazat mezipamet, ta si umi ukousnout hodne, ale uprime 5 let na beh sysytemu je opravdu hodne, tovarko by urcite pomohlo a take zrychlilo beh telefonu.

Mezipaměť mažu, to nepomáhá. Asi mi tedy nic jiného nezbude...

KrylP píše:To má být v dnešní době telefon? Taková stará ludra, která neumí pořádně pracovat s pamětí? Hodit do smetí a je po problémech! :)

No a co? Nemám potřebu si každý rok kupovat nový telefon jen proto, že se objevil nějaký nový model.

Nick Cave píše:hlavně pozor, tovární nastavení smaže všechna data!

Díky, tohle vím, proto se mi do něj moc nechce, pokud to nebude nezbytné...

Dnes mi kolegyně v práci ukazovala nějaký prográmek "Čistič", který používá na čištění telefonu. Ale má novější telefon s vyšší verzí Androidu, ten můj ho nemá :-(
shaula01
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 27. 8. 2019 21:15

tady čistič nepomůže
na té kartě 32GB máš 28,95 GB volných nebo obsazených?
Nick Cave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod freddy158158 27. 8. 2019 21:37

link2SD na přesun app na kartu by mohlo třeba pomoci.
freddy158158
Junior

Odeslat příspěvekod šulda 28. 8. 2019 04:00

shaula01 píše:No a co? Nemám potřebu si každý rok kupovat nový telefon jen proto, že se objevil nějaký nový model.

Tohle chápu, mám na to stejný názor. Jenže nejde o rok ale o pět let a to je v tomhle odvětví opravdu hodně. S 1GB RAM a cca 6GB volné vnitřní paměti toho dnes moc ne vymyslíš. Na "čistič" opravdu zapomeň. Pomůže jen ten FR a pokud ten telefon začneš po resetu běžně používat (ne jen hovory a sms), tak se budeš divit za jak krátkou dobu bude ve stejným (ne-li horším) stavu jako je teď. Ale třeba ho budeš používat jen hala bala a dáš s ním ještě pár let.
šulda
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod shaula01 29. 8. 2019 19:44

Nick Cave píše:tady čistič nepomůže
na té kartě 32GB máš 28,95 GB volných nebo obsazených?

Ukazuje 28,95 GB celkem (počítám, že je to proto, že celková kapacita je 32 milionů bytů, i když tohle mi při přepočtech vychází spíše na 30 GB než 32 GB), z toho je 26 GB volných. Jak jsem už psala, v kartě problém není, je ve vnitřní paměti.

freddy158158 píše:link2SD na přesun app na kartu by mohlo třeba pomoci.

Díky, asi vyzkouším, i když to anglické prostředí pro mě bude asi spíš metodou pokus-omyl :-D
EDIT: Ok, tak se mi ho povedlo nainstalovat, dokonce na mě mluví i česky:-) Ale nic nedělá, jen mi zobrazuje, kolik je z aplikace v interní paměti a kolik na SD kartě (a že jsou to věru zajímavá čísla...) Dočetla jsem se, že aby se dal plně použít, je nutné mít rootnutý telefon - to nemám a ani se do toho nehodlám pouštět, natolik nejsou mé mobilní schopnosti dostatečně na výši... :-(
EDIT2: hm... když tak o tom přemýšlím, začíná mě to lákat... aspoň si to budu mít příležitost vyzkoušet a kdyby to nedopadlo, tak si budu moct koupit nový mobil :-D

šulda píše:

Děkuji, takto slušně formulovaný názor akceptuji. Je to pravda a souhlasím s tím, že morální zastarávání je enormní. U mě jde totiž dost o ekologické cítění, nechce se mi zbytečně likvidovat mobil, který funguje, i když má tuto mouchu... (taky na ni má už stařeček nárok:-) Už aby se sviňa pokazil :D :oboze
shaula01
Junior

Odeslat příspěvekod roy1 29. 8. 2019 22:07

No jenže on nefunguje, že?
Takže, v rámci ekologie, udělej root /pro 4.4.2 to nebude žádná věda - zkus apku framaroot, nebo kingoroot), SD kartu musíš rozdělit na dvě partitions, z nichž jednu vyhradíš pro apky ta musí být ve formátu exfat (rozmysli si jako velkou ji uděláš) nastaviš ji jako primary, druhý oddil necháš na normální data. Apky potom link2sd linkuješ na kartu (pozor ne přesouvat)
No a je to.
roy1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nick Cave 29. 8. 2019 22:55

...a není jednodušší koupit nový foun než se takhle trápit se starým bazmekem? :-) teď už se dá za 3-4 tisíce koupit dobrý telefon
Nick Cave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod roy1 29. 8. 2019 23:48

To není trápení, náročnost 10 min Max. A je to ekologické. Druhá varianta řešení kontejner na elektroodpad, taky ekologické.
roy1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ludek_II 30. 8. 2019 07:30

Ekologické je mobil nemít :-P
Ludek_II
Junior

Odeslat příspěvekod shaula01 9. 9. 2019 22:04

roy1 píše:udělej root /pro 4.4.2 to nebude žádná věda - zkus apku framaroot, nebo kingoroot)

Tak se obávám, že pro mě to věda bude :-D Zatím jsem vyzkoušela Kingo Root, ale bez úspěchu, jenom neustále píše, že stahuje drivery, ale nic se neděje... :-( Tu Framaroot je třeba nainstalovat a spoustit v telefonu, z toho mám trochu strach... No asi vyzkouším, až budu mít trošku čerstvější mozek než teď v deset večer...

Nick Cave píše:...a není jednodušší koupit nový foun než se takhle trápit se starým bazmekem? :-) teď už se dá za 3-4 tisíce koupit dobrý telefon

Nejde o peníze, jde o to, že nechci vyhazovat zařízení, které ještě nedosloužilo... ;-)

Ludek_II píše:Ekologické je mobil nemít :-P

Jo, to je pravda. Ale zas až taková ekoteroristka nejsem :lol:
shaula01
Junior

Odeslat příspěvekod roy1 9. 9. 2019 22:29

Framaroot klidně pusť, nic nehrozí.
roy1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod sonix 10. 9. 2019 07:16

Měl jsem ten stejný problém, mobil začal hlásit nedostatek paměti a nepomohlo uvolnění místa, ani uvedení do továrního nastavení, asi to mělo vliv i na aplikace, protože některé fungovali špatně nebo vůbec.

Na vině je aktualizace aplikace SLUŽBY GOOGLE PLAY, která u starších mobilů tuto hlášku způsobuje. Takže stačí jen odinstalovat aktualizace u této apky a paměť zase bude dostupná. Ale je potřeba zakázat v mobilu automatické aktualizace, protože by za chvíli nastal stejný problém. :tleskani
sonix
Junior

Odeslat příspěvekod banner 10. 9. 2019 09:12

Tohle resim denne.

Odstranit vsechen bloatware, ostranit aktualizace nepouzivanych appek, odstranit aktualizace google appek, vymazat zbytecne google appky, vypnout vsechny aktualizace a hlavne, pro priste poridit normalni telefon.
Někdy je těžké se prosadit...
banner
Junior

Odeslat příspěvekod dj.kure 10. 9. 2019 09:27

Já jsem tohle řešil vždycky tak, že jsem telefon hodil do továru a dostala ho třeba neteř / synovec jako nástupce svého (nebo svůj první)... jim ještě posloužil pro hraní, mě už omezoval a rozčiloval. Pak jsem teda přešel na iPhone a takové věci už nebylo nikdy třeba řešit...
Apple iPhone 8 64GB Space Gray | Vodafone OneNet (VoLTE a VoWiFi) + Apple Watch 4
Xiaomi Mi 8 6GB/128GB Black | Vodafone OneNet + Emtéčko
Pár mých referalů: [Richee - 10121757]
dj.kure
Junior

Odeslat příspěvekod shaula01 12. 9. 2019 11:52

sonix píše:Na vině je aktualizace aplikace SLUŽBY GOOGLE PLAY, která u starších mobilů tuto hlášku způsobuje. Takže stačí jen odinstalovat aktualizace u této apky a paměť zase bude dostupná.

Jak? Tlačítko "Odinstalovat aktualizace" mám zašedlé, nejde ho použít.
Automatické aktualizace mám zakázané. Nicméně když promažu paměť u Google Play, tak se mi to vždycky zase nastaví nazpátek :-\

roy1 píše:Framaroot klidně pusť, nic nehrozí.

Pustila jsem, ale 3x failed... Ani jeden z těch vestavěných Boromirů, Faramirů apod. nezabral :-(

banner píše:pro priste poridit normalni telefon.

Už to holt na to začíná vypadat... Ale co je to "normální telefon"? :-D Za krátkou dobu zase nebude "normální"...

dj.kure píše:dostala ho třeba neteř / synovec

Pak jsem teda přešel na iPhone a takové věci už nebylo nikdy třeba řešit...

Taky řešení :-) Nicméně dětičky už telefon mají. iPhone mě nějak neláká, spíš děsí... Neznám nikoho, kdo by ho měl a mohl mi s ním případně poradit, a netáhne mě k němu jednak cena a jednak ta uzavřenost celého systému - na Androidu mi vyhovuje, že je na něj milion aplikací a většinou neplacených.
shaula01
Junior

Odeslat příspěvekod PD 12. 9. 2019 14:22

Na Kitkatu by měl fungovat "Clean Master Lite - For Low-End Phones". Programům slibující root na jedno kliknutí jako Kingoroot bych se obloukem vyhnul. Většinou nic neodemknou a jenom odesílaj data z telefonu ven do Internetu. Určitě bych vypnul aktualizace aplikací, s každou další naroste jejich objem. 4GB je dneska zoufale málo. Nějaká Nokia 3, Xiaomi Mi A2 Lite nebo Samsung A20 stojej pár korun a paměti maj hromadu.
Mot. T180 | SX1 mod. (Symbian OS 6.1) | N80 (Symbian OS 9.1) | E71 (Symbian OS 9.2) | Huawei U8160 (Android 2.2.1) | LG Optimus L9 II (Android 4.4.2) | Samsung Galaxy A40 (Android 9.0)
PD
Junior

Odeslat příspěvekod shaula01 12. 9. 2019 17:00

Ten jsem už zkoušela jsem, něco vyčistil, ale na dostupné paměti úložiště se to neprojevilo. Asi ještě vyzkouším tovární nastavení a pak holt už jen ten nový mobil. Někde jsem nicméně četla článek nějakého uživatele, že i když si koupil nový mobil s větší pamětí, tak na tom byl za chvíli stejně jako s malou pamětí, protože na novějším systému ty aplikace prostě zase zabírají více místa :-D Takže takový začarovaný kruh... Je na tom něco pravdy?
shaula01
Junior

Odeslat příspěvekod šulda 12. 9. 2019 19:36

Mám 64GB a 26% obsazených. Všechny app (34 doinstalovaných) instalovány jen do telefonu. Dokumenty, hudba, foto atd. na SD.
šulda
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod shaula01 12. 9. 2019 22:42

sonix píše:aktualizace aplikace SLUŽBY GOOGLE PLAY, která u starších mobilů tuto hlášku způsobuje. Takže stačí jen odinstalovat aktualizace u této apky

Tak u aplikace "Služby Google Play" se mi aktualizace odinstalovat nepodařilo, ale odinstalovala jsem je u "Obchod Play" a vypadá to, že to dočasně zabralo, už jsem mohla nainstalovat několik aktualizací těch nejdůležitějších aplikací :-) Díky moc za radu, i když jsem si vědoma, že je to jenom odsouvání nevyhnutelného a v dohledné době nejspíš stejně budu muset pořidit nový telefon.
shaula01
Junior

Odeslat příspěvekod PD 12. 9. 2019 22:53

Ještě je dobrá aplikace DiskUsage. Názorně zobrazí obsah pamětí. Člověk si může překontrolovat, jestli třeba nezapomněl v interní paměti fotky. Nicméně se 4GB nelze dělat zázraky. Znovuzasekání novýho telefonu bych se nebál. Dneska roste výkon a paměť telefonu rychleji než nároky aplikací. Můj první Android měl 0,5GB RAM a 1GB interní paměť. Ten byl na odpis hned po vybalení. Druhej měl 1GB RAM a 8GB paměti. Začal se zadejchávat po necelym roce. Další byl tablet s 2GB RAM a 32 GB pamětí. Tomu RAM ani paměť nedošla po 3 letech intezivního používání. Současnýmu telefonu se 4GB RAM a 64GB paměti dojdou síly odhadem tak za 10 let.
Mot. T180 | SX1 mod. (Symbian OS 6.1) | N80 (Symbian OS 9.1) | E71 (Symbian OS 9.2) | Huawei U8160 (Android 2.2.1) | LG Optimus L9 II (Android 4.4.2) | Samsung Galaxy A40 (Android 9.0)
PD
Junior

Odeslat příspěvekod sonix 13. 9. 2019 08:14

Ten nedostatek paměti opravdu není způsoben nedostatkem volného místa v mobilu. Jde o chybu v aktualizaci Google play, protože pak starší mobily stále hlásí nedostatek paměti, i když je vnitřní paměť zcela prázdná. Prostě stačí jenom odinstalovat aktualizace této apky a mobil zase funguje normálně.

Jinak se omlouvám, že jsem pomotal názvy aplikací, samozřejmě, že je nutné odinstalovat aktualizace OBCHOD GOOGLE PLAY, jak jsem o tom psal již dříve zde:
viewtopic.php?f=1918&t=1298352
sonix
Junior