Symbian & Linux

O různých operačních systémech (Sailfish, KaiOS, Symbian a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod smirnoffff 1. 6. 2005 08:01

Chci si koupit nový telefon a mj. mě zajímá Nokia 6630, ale chtěl bych se ujistit, že ji budu moci plnohodnotně používat, když mám na desktopu Linux.

Nečekám linuxový software přímo na CD u telefonu, ale zajímalo by mě, jestli budu schopen do telefonu instalovat normálně aplikace & témata (dělá se to přes desktop, že?) a jestli je něco pro Linux, s čím by se dal symbian synchronizovat (kalendář, adresář).

Nebo se dá všechno dávát na kartu a instalovat z ní?

Nebo co by mě ještě mohlo překvapit nebo zajímat na vztahu Symbian & Linux a nenapadlo mě jako symbianského panice..? :wink:
smirnoffff
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fido_cz 1. 6. 2005 09:23

smirnoffff píše:
Nebo se dá všechno dávát na kartu a instalovat z ní?

fido_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M@ngo 1. 6. 2005 18:35

Já bych řek,že to půjde asi jenom přes čtečku,jak říká fido_cz
MM...3310 5210 7210 N80 P900 P910i (5000) BB9780&apod. ... nová éra ...MM
M@ngo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smirnoffff 2. 6. 2005 20:57

Škoda té synchronizace, ale aspoň že se dá instalovat z karty. Díky.
„Co mě neposílí, to mě zabije...“
smirnoffff
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pantani 5. 6. 2005 14:59

Existuje projekt p3nfsd, který má za úkol propojit Symbianový telefon (funguje i 6630) s Linuxem. I já to nakonec rozchodil, ale triviální to úplně není. Protože Nokia vyhodila z OS 8.0 console classes, musí se program NFS klienta pouštět z programu, který NFS classes obsahuje, což je jedine ProfiExplorer z ProfiMailu a to přímo spuštěním exáče. Z počítače se pak namountuje disk přes příkaz p3nfsd. Pokud vše funguje jak má, tak jsou všechny disky C:, D: E: i Z: vidět v adresářové struktuře Linuxu a dá se na ně kopírovat data v podstatě libovolně.
Podle autora projektu ovšem Nokia má z pohledu NFS zamknuté některé důležité soubory, jako např. soubor s adresářem, kalendářem apod., takže ty si nezkopírujete. Připojení mobilu k počítači přes tento program by mělo (údajně) fungovat přes Irda, BT i USB kabel, já rozchodil - zatím - jen BT. Přenosová rychlost tak 35 kB/s, brácha má WM 2003 a tam to prej přes kabel rychleji nejede, tak nevím, ale na velké kopírování dat to rozhodně není.
Výše popsané problémy by nebyly, kdyby nokyje udělala podporu MassStorage, ale to se jim z neznámého důvodu nechce :((

Tady je oficiální adresa diskusní skupiny projektu p3nfsd:
http://groups-beta.google.com/group/p3nfs-users/

A co se týče té synchronizace tak netuším, který program by to uměl, nikdy jsem to se svou 6630 nezkoušel, naposledy mi fungoval muj SE T68i s Kandy (projekt z KDE balíku KDEPim), ale ten posílal všechny kontakty standardem VCard a podle mě to Symbian nedělá, jestli ano, hádat se nebudu - nezkoušel jsem. Navíc můžou být problémy s AT příkazy modemu, takže to podle mě fungovat nebude, ale jak říkám - rád se nechám někým přesvědčit/překvapit ;-)

A pokud chceš instalovat aplikace z počítače přímo do mobilu, tak máš podle mě smůlu. Jedinou možností, kterou znám je nahrát aplikaci do složky C:/nokia/installs (nebo jak to je) a pak dát správce aplikací a program normálně nainstalovat. Jinej způsob fakt neznám...

Hodně zdaru
Pantani
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smirnoffff 5. 6. 2005 21:10

Díky z odpověď! Jakmile si koupím 6630, tak to rozhodně vyzkouším, snad to rozběhnu.

Mass storage, pokud se nepletu, má být až v Symbianu 9.0.

Instalovat holt budu méně pohodlnou cestou PC->čtečka->karta->mobil...

Synchronizace - přinejhorším se bez ní obejdu (teď synchronizuju Palma s Evolution a taky nemůžu říct, že bych bez toho nemohl žít...)
„Co mě neposílí, to mě zabije...“
smirnoffff
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fido_cz 6. 6. 2005 08:22

Pantani píše:
A pokud chceš instalovat aplikace z počítače přímo do mobilu, tak máš podle mě smůlu. Jedinou možností, kterou znám je nahrát aplikaci do složky C:/nokia/installs (nebo jak to je) a pak dát správce aplikací a program normálně nainstalovat. Jinej způsob fakt neznám...

Hodně zdarue/quote]


Muzes je nahrat kamkoli a pak spustit pomoci nejakeho souboroveho manageru.

A jeste je mozne posilat si instalacky do mobilu mailem. Pokud mas nejaky data nonstop, tak by to bylo mozna o neco pohodlnejsi nez furt vyndavat kartu.
fido_cz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pantani 7. 6. 2005 17:55

fido_cz píše:
Pantani píše:
A pokud chceš instalovat aplikace z počítače přímo do mobilu, tak máš podle mě smůlu. Jedinou možností, kterou znám je nahrát aplikaci do složky C:/nokia/installs (nebo jak to je) a pak dát správce aplikací a program normálně nainstalovat. Jinej způsob fakt neznám...

Hodně zdarue/quote]

Muzes je nahrat kamkoli a pak spustit pomoci nejakeho souboroveho manageru.

A jeste je mozne posilat si instalacky do mobilu mailem. Pokud mas nejaky data nonstop, tak by to bylo mozna o neco pohodlnejsi nez furt vyndavat kartu.


Jo, tak to s tim mailem jsem už taky zkoušel, já sám teda žádnej datovej tarif nemám, takže smůla. Ale původní aplikaci p3nfsd jsem tam tímhle způsobem právě nahrával :)))

To že to lze nahrát kamkoliv a pak souborovým manažerem spustit jako instalaci jsem nevěděl, díky za info! :)
Pantani
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pantani 7. 6. 2005 17:59

smirnoffff píše:Díky z odpověď! Jakmile si koupím 6630, tak to rozhodně vyzkouším, snad to rozběhnu.

Mass storage, pokud se nepletu, má být až v Symbianu 9.0.

Instalovat holt budu méně pohodlnou cestou PC->čtečka->karta->mobil...

Synchronizace - přinejhorším se bez ní obejdu (teď synchronizuju Palma s Evolution a taky nemůžu říct, že bych bez toho nemohl žít...)h/quote]



>> Mass storage, pokud se nepletu, má být až v Symbianu 9.0.
Jo, má bejt v OS 9, ale už ji dávno měla N-gage (prej), má ji 6230 (prej) a kdoví který starší mobily :(( S tímhle mě Nokie dožrala, fakt. Ale přes ten program mám disky v adresářový struktuře taky, plus navíc to funguje i přes BT

>> Instalovat holt budu méně pohodlnou cestou PC->čtečka->karta->mobil...
Opakuju, že tímhle způsobem NEMUSÍŠ instalovat aplikace - když rozjedeš ten program, stačí nakopírovat program do tý složky co jsem zmiňoval nebo na kartu - třeba přes BT - a spustit instalaci z mobilu. Nevidím v tom problém. Jak myslíš, že instaluju já? Čtečku nemám... ;-))
Pantani
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smirnoffff 7. 6. 2005 20:34

Pantani píše:>> Mass storage, pokud se nepletu, má být až v Symbianu 9.0.
Jo, má bejt v OS 9, ale už ji dávno měla N-gage (prej), má ji 6230 (prej) a kdoví který starší mobily :(( S tímhle mě Nokie dožrala, fakt. Ale přes ten program mám disky v adresářový struktuře taky, plus navíc to funguje i přes BTc/quote]
Má ji 6230i, mj. proto jsem nad ní uvažoval.
lquote="Pantani"]
>> Instalovat holt budu méně pohodlnou cestou PC->čtečka->karta->mobil...
Opakuju, že tímhle způsobem NEMUSÍŠ instalovat aplikace - když rozjedeš ten program, stačí nakopírovat program do tý složky co jsem zmiňoval nebo na kartu - třeba přes BT - a spustit instalaci z mobilu. Nevidím v tom problém. Jak myslíš, že instaluju já? Čtečku nemám... ;-))i/quote]

To je dobře, tedy pokud ten soft rozjedu ;-)
„Co mě neposílí, to mě zabije...“
smirnoffff
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků