CDMA od O2 nebo 4G od T-mobile?

Vše o internetu v mobilu a mobilním surfování

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Internet v mobilu a Mobilní internet nejsou omezována přístupovými body ani připojeným hardwarem (mobil, notebook, tablet), pouze pomocí FUP dle vašeho tarifu. Při hledání informací čtěte první stránky a příspěvky příslušných témat, najdete v nich většinou sumář informací.

Odeslat příspěvekod nokez 27. 3. 2007 23:11

adymost píše:Mno, od prosince marně čekám na modem 4G T-Mobile, tak nevím......./quote]

Ono u toho 4G opravdu záleží, kde jsi. Mě to všude fungovalo na 90-100%, dokonce i tam, kde bych to nečekal (stará zástavba na Praze 1 a 7, uvnitř domu, stěny cca 80cm a malá okna). Jen doma na sídlišti prostě nic. Nedalo se to použít, stále to padalo, rychlost pod úrovní EDGE a karta se zahřívala. Přitom o cca 500m to šlapalo jako víno.
R.
nokez
Junior

Odeslat příspěvekod kari.laz 27. 3. 2007 23:27

Tak tohle je problém všech bezdrátových připojení. Záleží tam na vytížení (to je v různých denních hodinách jiné) a taky na příjmových pomínkách celkově. pokud budu mít CDMA nebo 4G někde v husté zástavbě a ještě někde v místnosti uprostřed domu skoro bez oken tak to taky nebude ono i kdyby byl vysílač někde tři domy vedle.
kari.laz
Junior

Odeslat příspěvekod frouzman 30. 3. 2007 23:20

Myslim ze to je misto od mista jine.Jsem v huste zastavbe v Praze (Vrsovice) a jsem s 4G s pokojen na 95%.Jedine co bych uvital je tak polovicni pink ale to bych chtel od takoveho pripojeni opravdu priliz.
Obrázek
''I believe in myself'' Intel Celeron D350 3.20GHz,Motherboard Asus P4S800D-X,HDD 2x80GB,1GB ram,NVIDIA GeForce NX6200Ax with AGP8X 256MB,C-Media PCI Audio Device
frouzman
Junior

Odeslat příspěvekod Skye 31. 3. 2007 01:27

Ahoj, myslím, že k Tvému problému nabídnout pár postřehů - mám CDMA od O2 a vystřídal jsem tyto tři modemy:

- AnyData USB modem ("modrá krabička): obecně nejspolehlivější, ihned po zasunutí do USB funguje, suveréně nejlepší příjem (i bez antény), velká externí anténa na magnet, má vlastní baterii, lze napájet z USB. Nevýhodou je, že jde o externí zařízení, takže to znamená nosit k laptopu i bazmek navíc, nemluvě o kabelu.

- UBIQUAM PCMCIA karta: totální hrůza, ruce pryč. Mizerný příjem signálu (ukazuje plný, ale nepřipojí se), nestabilní SW (někdy se připojím až po restartu), externí anténa vylamuje konektor pro její připojení (opravit nelze, je nutné koupit novou kartu), interní anténa má mizerný příjem.

- HUAWEI PCMCIA karta: solidní kompromis. SW je stabilní, karta má výrazně lepší příjem než UBIQUAM (příklad: dnes jsem v Pze Na Příkopech byl schopen připojit UBIQUAM asi na pátý pokus a po 5ti minutách vypadl, Huawei běžel ihned a bez výpadků), oproti AnyData se však pořád nechytá. Na druhou stranu, je to karta do slotu a tedy elegantní řešní.

Obě PCMCIA pak mají mírnou nevýhodu v tom, že jejich ovládací SW kartu nadetekuje a začne teprve přihlašovat do sítě, což znaměná kolem 20ti sec. než se můžete připojit (podobně jako když startujete mobil). Externí AnyData má vlastní baterii a běží defacto pořád (pokud ho "natvrdo" nevypnete), takže o to je počáteční připojení k Internetu rychlejší. Celkově bych pro majitele laptopů doporučil Huawei, má rozumný příjem na interní anténu, externí je narozdíl od UBIQUAM připojitelná napevno (tj. nevypadává při pohybu s laptopem).

Co se týče rychlosti, pohybuji se na těchto místech:

Praha 1 (Na Příkopech), Praha 4 (Vyskočilova), Ostrava (centrum), Kostelec n. Č. lesy (blízká vesnice). Připojení je ve všech případech (až na UBIQUAM:-) stabilní a kromě prvního případu vždy atakuje 512mbit/sec., latence je vyšší (kolem 130-300ms). Obecně bych CDMA doporučil pro lidi, kteří více cestují a chtějí mít takřka ve všech případech solidní připojení. S G4 od T-Mobile mám zkušenost pouze ze dneška, na Pze4 pracovala na 50mbit/sec., nevím proč, takže nechci T-Mobile křivdit, ale je pravdou, že karta doslova topila do dlaní. S UMTS kartou HUAWEI mám bohužel pouze zprostředkované informace a ty bych nezmiňoval.

Nehchci odrazovat od G4, ale příjde mi, že reálná využitelnost těchto karet je pouze v Pze a Brně a pro cestujícího uživatele to není moc zajímavé: většinou v těchto městech má office:-)

CDMA je naproti tomu využitelné na podobných (ne-li stejných) rychlostech takřka na většině ČR. Takže nevidím výraznů důvod proč G4 a proč ne CDMA.

P.S.: mé zkušenosti s tou kterou kartou se netýkají jednotlivých kusů: ve fimě jich máme takřka několik desítek od každého.
Skye
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ladislav_Malek 31. 3. 2007 05:12

Jestli máte UMTS jen kolem 300 kbps, je někde problém, a to nejspíše v telefonu. Rychlost downloadu UMTS by měla být někde kolem 380 kpbs, tahle síť se vyznačuje tím, že průměrná rychlost se příliš neliší od maximální. Zřejmě máte nekvalitní mobil, že vy používáte Nokii :-) ? Zkuste Sony Ericsson, uvidíte ten rozdíl. A jestli chcete rychlejší UMTS, pořiďte si mobil s podporou HSDPA (ale musíte mít u O2 tarif, na předplacenkách to nejede), uvidíte ten hukot :-)
Ladislav_Malek
Junior

Odeslat příspěvekod hu.hu.hu 31. 3. 2007 05:44

V Kojčicích je to v pohodě obojí. To je až u Pejřimova. :D
hu.hu.hu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod John Jigsaw 31. 3. 2007 07:03

Mám CDMA O2 modem ANY data. Mám taky notesa, ale musím ještě počkat na kartu, chci jí se slevou. U nás na vsi na vysočině mi to jede podle http://www.rychlost.cz něco přes 1mbps down a asi 200 kbps up. docela jezdím, tak vím že je to všude trochu jinak, byl jsem i na 2 mega, ale taky na 160 kilo, takže je to podle vzdálenosti od vysílače, jeho vytíženosti, možná i počasím. Ale jedno je jistý... signál všude kde jsou lidi, a chodí to i při 150 kmH na dálnici. Asi víc ti o tom nenapíšu, jsem jen obyčejný uživatel, tak se měj
Oh yes, There will be blood
John Jigsaw
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod d_Hemon 31. 3. 2007 08:15

J.Jigsaw: pokud máš rychlost up kolem 200kbps tak jsi pokořil možnosti této technologie :) maximum upload u EV-DO je 153kbps.. s odesíláním dat je to hodně slabý..
a těch 2mbps down bych taky rád viděl :)))))

ale jinak souhlasím se Skye - pokud nemáš problém tahat kabely a krabičku, tak AntyData je nejlepší volba.
Jako mobilní připojení je CDMA OK. Chce to neočekávat stabilitu a komfort kabelového připojení.. S 4G nemám zkušenosti.
d_Hemon
Junior

Odeslat příspěvekod snowboarder 31. 3. 2007 09:42

4G jsme zkoušeli - Praha Vršovice a Praha Hostivař, dále Cheb a Brno. Jen v Hostivaři to jelo celkem v pohodě :( zřejmě to mají dost přetížené.

O2 CDMA má taky dost uživatelů, ale je logicky jasné, že podstatně silnější základnu než 4G, protože ji má o pár let víc ;-) To, že Ti po vyzkoušení jelo kolem 450 je solidní výsledek, protože zapůjčení probíhá s rychlostí 512, pak je ještě tarif s 1024. Já mám ten vyšší a jedu na Praze 5 a 6 kolem 800-900. Dost cestuju a jen párkrát se mi stalo, že jsem musel připojit přes GPRS/EDGE, protože signál jsem měl všude. Neskonalou výhodou je samozřejmě také pokrytí, které je podstatně širší a nejen ve městech, které téčko pokrývá za účelem převzetí kšeftů ADSL. CDMA využívá dřívější analogovou síť a to pokrytí je neskutečně skvělé. Mám datovou kartu HUAWEI.

(mimochodem tuším, že na síti O2 připravil Rev. A, což znamená možnost rychlosti až na 3,6mega, ovšem zatím na to nemá modemy)
::: Vyzkoušejte aplikaci SuperFórum pro Android http://goo.gl/3OyV6 :::
snowboarder
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod David Lynch 31. 3. 2007 09:58

Jak dlouho přibližně vydrží baterka v modemu Anydata? Před časem jsem se na to ptal na infolince a tam mi nebyli schopní odpovědět. Někde jsem ale zaslechl, že vydrží tak 0,5-1 hod. při zátěži, což mi přijde hooodně málo. Díky za odpověď.
David Lynch
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kubbyjack 31. 3. 2007 10:24

Je napajen z USB, takze vydrzi neomezene dlouho :lol:

Jinak jsem testoval jiz nekolik modemu a spokojenost s CDMA je maximalni, zapadni cechy a Praha 200kb/s az 2Mbps, zalezi hodne na lokalite, prijmovych podminkach i zarizeni se od sebe hodne lisi. 4G testovano v Plzni ve trech lokalitach a hruza, kdyz vynecham to, ze cloveku trva pul dne nez ten ksunt rozbeha a pak prekvapeni v podobe rychlosti 20 - 260kb/s

Verdikt je jasny CDMA r0x 8) :tleskani
kubbyjack
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod snowboarder 31. 3. 2007 10:29

kubbyjack: no 2Mbps asi těžko, přes rok je síť omezená na 1024 :eh ale je to škoda, taky mi to běhávalo i 1500-1600
::: Vyzkoušejte aplikaci SuperFórum pro Android http://goo.gl/3OyV6 :::
snowboarder
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod gogo.spk 31. 3. 2007 10:57

Ale prd, velebnosti :D Žádné omezení na 1mb není, právě naopak :)
gogo.spk
Junior

Odeslat příspěvekod andre (novy) 31. 3. 2007 11:34

mno a to se jeste nacekas na ten net od TMOBILE, jelikoz nemaji karty a ty ktere maji tak jsou problemove, s nekteryma notebookama vubec nefunguji a nebo chvili jedou a pak prestanou.

ja mam O2 umts a jsem spokojenej, pokryti se celkem hodne zlepsilo za poslednich 6 mesicu, vykryvaji se i nova satelitni mesta a tam kde se stavi novy vysilac je jiz automaticky UMTS a rychlost je uspokojiva...
,,The World is not Enough"

Blackberry 9700 Bold
andre (novy)
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Patas 31. 3. 2007 11:58

Možná kecám, ale pokud nespěcháš, tak bych ještě počkal na nového operátora. Pokud se nemýlím, tak rozjede především datovou síť. Teda jestli to nebyla kachna. Otázka kdy to bude.
Patas
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka