Mohli cestující ve zříceném kyperském letadle odeslat SMS?

Pokud nenaleznete vhodnější přihrádku

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod zamis 16. 8. 2005 09:53

s tim odeslani sms z letadla me jeste napada, ze asi taky zalezi na tom, jestli je letadlo nad morem nebo pevninou, protoze nikdo asi nebude stavet bts na mori. a pokud vim tak leteli velkou cast letu pres more.
zamis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lopaticak 16. 8. 2005 10:10

Agent píše:BTS má dosah asi 15 km na všechny směry, tj. i ve výšce letadla.a/quote]

GSM (jak 900, tak 1800MHz) pouziva ZASADNE sektorove anteny, tagze nahoru toho fakt moc neposila :wink:
Mmch cca 15km dosah maji mozna tak 900MHz BTSky (a to jeste ne v zastavbe), nikoli 1800MHz, ty maji dosah sotva polovicni. Vsesmerovost je "vyrobena" pouzitim vice sektorovych anten dokola (typicky 3 x antena s rozptylem 120 stupnu).
C35i -> S35 -> SL45i -> M55 -> M65 (-> M75)
lopaticak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lukas26 16. 8. 2005 10:23

gringo: nevím, možná v sobě nemáš trochu citu, ale já bych třeba zavolal holce, kterou mám rád...nebo jí alespoň napsal...
Nokia 3210 -> Nokia 3310 -> Nokia 6610 -> Nokia 6230i -> Nokia N72 -> Nokia N73 -> Nokia N82 + iPhone 8GB
lukas26
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod flieger 16. 8. 2005 10:24

No ja mam zkusenosti z jine strany, tady jsou fakta. 1)slyseli jste nekdy o vyzarovaci charakteristice ?? neni kulova, vypada jak pneumatika, a v pripade GSM cim placatejsi tim lepsi, takze nahoru opravdu nesaha vys nez2-3 km, vyjmecne 4 mam to stokrat overene. Pocitat s tim, ze dosah 10km horizontalne a teda i nahoru je nesmysl. navic, pri techto rychlostech je velice tezke zustat pocelou dobu na prijmu jedne zakladnove stanice. proste i kdyz mate signal, telefon nedela nic jineho, nez ze se prehlasuje z bunky do bunky, zvlas v okoli vetsich mest. A jeste neco. piloti jsou vsichni testovani ,a nahloyu ztratu tlaku, a to explosivni dekompresi, kdy vam behem tri sekund zmeni tlak na hodnotu odpovidajici 9km. a nic to neni, rozhodne se vam nemuze nic stat. mozna v 10km omdlite, ale uz v 8 vydrzite v pohode nekolik minut bez cehokoliv, jen se vam treba nepodari nic vypocitat.
takze osobne vubec nechapu, co se vlastne mohlo stat, ale odeslane SMS neverim
flieger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lukas26 16. 8. 2005 10:35

flieger: vždyť už se tady psalo a i já jsem to četl, ža toho typana zatkli, protože si to vymyslel a nikdo mu nic neposlal, páč jeho bratranec v tom letadle nebyl. Jinak s tím co se tam stalo, tak to se můžeme jenom dohadovat, ale myslím, že to snad odhalí ty 2 černé skříňky co našli, tak uvidíme.
Nokia 3210 -> Nokia 3310 -> Nokia 6610 -> Nokia 6230i -> Nokia N72 -> Nokia N73 -> Nokia N82 + iPhone 8GB
lukas26
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mickaelb 16. 8. 2005 10:37

Ted se objevily zpravy, ze nekteri cestujici podle vysledku pitvy zili az do narazu na skalu, byli v bezvedomi, ale zili :-o
mickaelb
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Osios 16. 8. 2005 10:41

Hele lidi...Já bych si počkal na vyhodnocení z černej skříněk( teda jako podrobný), poněvadž dohadovat se o tom co se dělo asi neni zrovna smysluplný.
Co se týče SMS tak: 1/ pokud vim tak telefony třeba v Boingu 747
( teda v Biznis třídě) jsou satelitní, takže nemůžou rušit přístroje. Co jsem tím chtěl říct? No že (podle mě) asi neni možný technicky poslat SMS natož pak volat?!Hlavně vlnám z vysílačů, který se většínou šířej vodorovně (kdo ví? Třeba u nich ne).
Pokud vím tak Faradayova klec se tady nedá moc určit, skoušeli jste někdy v tetadle poslat SMSku před startem(třeba mámě že startujete) když je letadlo eště na zemi?Ta PŘIJDE :pozor2 ! Ale letadlo bylo na zemi.
a za 2/Je dost možný že ta SMSka byl pouze výmysl medií. V což teda pevně NEdoufám, protože už tak řikaj každej něco jinýho" a když jo tak je to smutný!

PS: Jsou to jenom moje názory, tak se když tak nepobuřujte...
Osios
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Schapp 16. 8. 2005 10:41

Stejně - jestli tam lidi žili, je stejně jedno - v bezvědomí náraz do skály stejně nijak neprožíváš :)
Schapp
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fred(smazano) 16. 8. 2005 11:11

V TV prece rikali ze nekteri lide zemreli az dopadem letadla na zem (takze vsichni neumrzli). A dokonce piloti doprovodnych stihacek videli jak nekteri manipuluji s pristroji v pilotni kabine, takze si nejspis sami vypnuli autopilota, ktery jiím mohl zachranit zivot...
Siemens S6 Power => Siemens C35i => Siemens MT50 + Siemens CX70
Fred(smazano)
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas26 16. 8. 2005 11:13

Fred: asi by jim život nezachránil, protože jak už jsem tady psal, tak autopilot prostě neumí celý přistávací manévr, to musí zvládnout piloti, takže asi tak nějak.
Nokia 3210 -> Nokia 3310 -> Nokia 6610 -> Nokia 6230i -> Nokia N72 -> Nokia N73 -> Nokia N82 + iPhone 8GB
lukas26
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alsiik 16. 8. 2005 11:15

lukas26 píše:Hornisse: ne, pilot je při přistávání potřebný, musí autopilota vypnout a přímo proce přistávání provést sám. Jak psal Honzeek, udělá akorát něco jako manévr na přistání, ale finální fázi nezvládne. /quote]


Není to tak, dopravní letadla (ne všechna) mají už od 70.let funkci autoland, takže autopilot dokáže dostat letadlo až na runway. Problém je v tom, že někdo musí přepnout ten čudlík autopilota na tenhle mód - samo se to nepřepne. Když jsou piloti v bezvědomí / bez života, letadlo samo přistát neumí.
Alsiik
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kodl 16. 8. 2005 11:36

Ta diskuze se nejak rozmohla. Mozna to tu jiz nekde je, ale nemam cas to prohledavat. Jestli tu je tak sorry.
Info na iDnes:

Slavná SMS byla podvrh
O velkém mrazu na palubě letadla mluvila i textová zpráva, kterou krátce před katastrofou údajně obdržel Řek Sotirios Voutas od svého bratrance.

Zněla: "Pilot zmodral. Loučím se, bratranče. Mrzneme." V pondělí však řecká policie Voutase zatkla s tím, že lhal a že jméno jeho bratrance není na seznamu cestujících.
Jsem z Plzně, tak hádejte co piju ...

"Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit… ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat." Jára Cimrman
kodl
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas26 16. 8. 2005 11:45

jj, máš recht...už to tady je, asi tak 3x, ale to neva...opakování je matka moudrosti (některým to pořád nedocházelo:) )
Naposledy upravil lukas26 dne 16. 8. 2005 12:06, celkově upraveno 1
Nokia 3210 -> Nokia 3310 -> Nokia 6610 -> Nokia 6230i -> Nokia N72 -> Nokia N73 -> Nokia N82 + iPhone 8GB
lukas26
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Já Osobně 16. 8. 2005 11:55

Je tam až příliš otázek.
Ale palivo jim dojít nemělo, mají mít dostatečné rezervy. Kdyby jim totiž palivo došlo, nemělo by co hořet. A shořelo toho dost.
Klidně je mohla poslat k zemi jedna z těch F16. Neviděli žádný pohyb, v kabině se hýbe něco co nemá, tak si to přece nenecháme spadnout do Atén. Dávka do jednoho motoru, autopilot se vypne, protože nezvládá udržet kurs a je to...
Letadlo škrtlo ocasem o špičku hory a břichem pláclo o zem.

Já Osobně 8)
Já Osobně
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MASH 16. 8. 2005 11:56

lopaticak píše:
Agent píše:BTS má dosah asi 15 km na všechny směry, tj. i ve výšce letadla.a/quote]
GSM (jak 900, tak 1800MHz) pouziva ZASADNE sektorove anteny, tagze nahoru toho fakt moc neposila :wink:
Mmch cca 15km dosah maji mozna tak 900MHz BTSky (a to jeste ne v zastavbe), nikoli 1800MHz, ty maji dosah sotva polovicni. Vsesmerovost je "vyrobena" pouzitim vice sektorovych anten dokola (typicky 3 x antena s rozptylem 120 stupnu).


Sorry, ale opravdu tomu zrovna moc nerozumis!!! V ledadle je signal GSM naprosto bez problemu i ve vysce nekolika km! Maximalne muze byt problem s rychlosti ledadla, ale to je vse!
P.S: A BTS muze mit klidne dosah i 45km! U 1,8GHz je jen horsi sireni pres prekazky! O jine "dalce" oproti 900MHz tu NEMUZE byt rec!
MASH
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků