Mohli cestující ve zříceném kyperském letadle odeslat SMS?

Pokud nenaleznete vhodnější přihrádku

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod X123X 15. 8. 2005 16:13

Toto téma se už dlouze řešilo v diskuzi na iDnes, zde je ale přece jenom odbornější publikum a třeba se tak dobereme k nějakému výsledku.

Je reálné, aby cestující v kyperském letadle, které se včera zřítilo, odeslal na zem textovou zprávu? Letadlo zřejmě nebylo moc vysoko, ale přesto lze usuzovat, že BTS neplýtvají svým výkonem do oblak. Faradayova klec trupu letadla také určitě udělá své.

Osobně bych ale nějakou naději nechal. SMS není hovor, stačí kratší a méně kvalitní spojení. Navíc u moře vysílače září hodně do dálky a nejsou tak sklopené jako ve městech.

Jaký je váš názor?
X123X
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod party boy 15. 8. 2005 16:19

Ale ve zprávách dokonce jednu SMS četli.
party boy
Junior

Odeslat příspěvekod Hugohaz 15. 8. 2005 16:22

Já si myslím, že SMS by se minimálně odeslala před dopadem na zem.... tj v menší výšce kde už lze očekávat pokrytí
Hugohaz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Zelik 15. 8. 2005 16:23

Já taky viděl zprávy jak tam četli tu sms...
Zelik
Junior

Odeslat příspěvekod radekm (novy) 15. 8. 2005 16:24

Hugohaz píše:Já si myslím, že SMS by se minimálně odeslala před dopadem na zem.... tj v menší výšce kde už lze očekávat pokrytí
(toto je můj osobní názor, nemusí se vám líbit, ale nemusíte mě za něj kamenovat)
radekm (novy)
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Agent 15. 8. 2005 17:06

BTS má dosah asi 15 km na všechny směry, tj. i ve výšce letadla.
Motorola T180, Siemens C35i, A35, A50, Nokia 3330, 6300, N73, E52, Sony Ericsson T630, K700i, Samsung Z300
Agent
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mickaelb 15. 8. 2005 17:09

No ale proc radeji nevolali? Nez tukat sms tak radci zavolat ne? Vzdyt lide z unesenych letadel 11/9 taky volali ;)
PS: Ja vim, ze to vypada, ze delam strasne chytreho, je mi jasne, ze ti lide nemeli moc na rozmyslenou.
mickaelb
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Agent 15. 8. 2005 17:17

mickaelb píše:No ale proc radeji nevolali? Nez tukat sms tak radci zavolat ne? Vzdyt lide z unesenych letadel 11/9 taky volali ;)
PS: Ja vim, ze to vypada, ze delam strasne chytreho, je mi jasne, ze ti lide nemeli moc na rozmyslenou.

Neříkej, že ty bys zavolal. Lidé (většina) se neodvážili ani telefon zapnout. Ono taky nebylo moc času, jak dlouho člověku trvá než zmrzne při -50°C? Ale je fakt, že raději než tˇukání zprávy mohli zavolat, jestli ale byl dost silný signál.
Naposledy upravil Agent dne 15. 8. 2005 17:23, celkově upraveno 2
Motorola T180, Siemens C35i, A35, A50, Nokia 3330, 6300, N73, E52, Sony Ericsson T630, K700i, Samsung Z300
Agent
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod X123X 15. 8. 2005 17:20

To je pravda. Když už telefon zapli, tak mohli raději zavolat než poslat SMS. Možná ale hovor vyžaduje větší kapacitu, větší kvalitu signálu než zpráva.
X123X
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mickaelb 15. 8. 2005 17:21

No nevim co bych delal :-( musela to byt hruza. Ale tak kdyz stihl napsat zpravu...a to trva alespon minutu (cely proces).
mickaelb
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Zelik 15. 8. 2005 17:43

Asi bych taky nejdřív zkoušel volat,ale vůbec nevim co bych dělal a pak komu bych volal...kdybych nejdřív volal a nikam se nedovolal tak už asi ani nezkoušim psát sms...fakt si to nedokážu představit :?
Zelik
Junior

Odeslat příspěvekod IcemanCZ 15. 8. 2005 18:01

Malicko vybocim ;]
Kdyz se nad tim clovek zamysli tak je to strasna smrt umrznout v letadle... fuj
Take si myslim ze v mensi vysce je to jiz mozne
Ja si myslim ze ta zprava mela asi vyznam nez zavolani je to setrnejsi k pristrojum i kdyz to uz je jedno kdyz kazdy zmrznul
Nevim proc ale asi bych take napsal sms nez zavolal
Thomas Alva Edison je chlap kvůli kterému musíme dělat na tři směny.
IcemanCZ
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Graphics 15. 8. 2005 23:10

Uvedomte si, ze mel nejspis na tvari dychaci pristroj (masku) a s tou se dost spatne mluvi. Takze to psani SMS je v teto situaci logictejsi.
Graphics
Junior

Odeslat příspěvekod MASH 15. 8. 2005 23:27

Je pravda, ze cele to je moc podivne! Pri -40°, ktere jsou ve vysce cca 10km jen tak nekdo za chvilku nezmrzne! Letadlo dokaze do bezpecne letove hladiny klesnout behem nekolika malo minut (cca 3-5 minut). A "uduseni" v dusledku dekomprese se da take vyloucit - lide meli masky (ledaze by nefungovaly). Mrtví, zmrzlí lide v letícím ledadle... to by musel chybet nemene tak 10m kus trupu!
Ale k veci. Z letadla se da samozrejme naprosto v pohode telefonovat pres mobil GSM. Signal je vetsinou v naproste pohode. BTS ma dosah cca 30km (nekdy i vice) a ikdyz neni namirena vzhuru, signal se do vysky dostane celkem dobre!
Priklanim se k tomu, ze SMS byla odeslana! Nic tomu nebrani (technicky)! Myslim i, ze SMS byla mnohem "ruzumnejsi", nez telefonni hovor! (diskretnost a take je v letadle mobil zakazanej) - pochybuji, ze v kriticke situaci, kdy clovek nevi, co se deje zacne jeste nekdo "mobilovat" - to je provadet vec, kterou letecke spolecnosti strasi vsechny pasazery, ze muze poskodit letecke pristroje...
MASH
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Switch999 15. 8. 2005 23:55

ja nemam kredit asi bych ani nevolal ani nepsal
Switch999
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků