Jaký je rozdíl mezi CMOS a CCD čipem?

Pokud nenaleznete vhodnější přihrádku

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Stephen-Eng 13. 6. 2005 18:45

Pánové jsem docela zmaten, mohl by mi někdo vysvětlit jaký je rozdíl mezi čipem CMOS a CCD? Poznám já jakožto běžný uživatel rozdíl? kdy se objeví CCD? a bude na to nějaké upozornění na obalu či něco takového?

//Daft: Diskuze byla oddělena od Kdy bude recenze SE K750i
Stephen-Eng
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave84 13. 6. 2005 18:52

Něco o změně čipů jsem našel tady http://mobil.idnes.cz/mob_aktuality.asp?r=mob_aktuality&c=A050610_125036_mob_aktuality_dno
ale jsem z toho jaksi zmatený!
dave84
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RedeeMrd 13. 6. 2005 20:30

Já o tom taky nic moc nevim, jenom je mi jasný že CCD dělá lepší fotky...
RedeeMrd
Junior

Odeslat příspěvekod vipburgr 14. 6. 2005 05:59

@Stephen-Eng

Rozdíl byste měl poznat, CCD čip dělá lepší fotky

vipburgr píše:Normálně má CMOS čip....

Více se dozvíte vurl=http://www.mobile-review.com/news.php?year=2005&month=May&day=26&language=en#news4894]zde[/url], ale je to bohužel v angličtině...

A
url=http://www.mobile-review.com/forum2/showthread.php?t=29993]tady[/url] je o tom opět anglická diskuse, kde se dozvíte spoustu dalších informací!m/quote]
SE rulezzzzz SE S700i rulezzzzz
vipburgr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod beat 14. 6. 2005 06:09

Špičkové digi zrcadlovky mají CMOS. Takže bych netvrdil obecnou formulaci, že CCD dělá lepší fotky. Jde o to, jak je který čip udělaný.
Kvalitní CCD je levnější, než kvalitní CMOS.
Takto bych to viděl já...
beat
Junior

Odeslat příspěvekod Kadlos 14. 6. 2005 10:17

Obecně výrobní náklady na CMOS jsou o dost nižší než na srovnatelné CCD. Ohledně kvality vždy záleží na implementaci, výhodou CMOSu je, že lze postprocesing částečně provádět přímo na čipu (např. redukci šumu), takže foťáky s CMOS obvykle ukládají data o něco rychleji než CCD, kde zůstává víc práce na procesor. Co se charakteru (tedy i "kvality") snímků týče, záleží nejvíce na přístupu výrobce aparátu. Např. Canon inklinuje k poměrně rozsáhlým úpravám (redukce šumu, doostřování, vyšší saturace), zatímco Nikon se zase snaží, aby fotky co nejvíce odpovídaly realitě, s tím, že uživatel si pak v Photoshopu vše upraví podle sebe. Pak už jen záleží na tom, jakou cestu fotograf preferuje :tleskani
Kadlos
Junior

Odeslat příspěvekod beat 14. 6. 2005 12:54

Kadlos: Já někde četl, že CMOS v té kvalitě, kterou používá třeba Canon, je hodně náročný na výrobu. Musí se tam řešit dosti problémů. A to se odráží na ceně. CMOS např. ve webových kamerkách je samozřejmě o něčem jiném. Proto usuzuji, že za stejné peníze se dá vyrobit CCD kvalitnější. Je to méně náročná technologie. Vzhledem ke kvalitě.
Jinak co se Canonů a Nikonů týče, nezbývá než souhlasit. Testy EOS 1 Mark II a nového Nikona(tuším D2x) jasně ukázaly, že má Nikon lepší a ostřejší fotky, pokud se fotí bez doostřování..
Ale foťáky sem tahat nebudeme :)
beat
Junior

Odeslat příspěvekod Kadlos 15. 6. 2005 07:45

Technologie výroby je stejná u FF čipu od Canonu jako u webový kamerky, používá se prakticky stejnej proces jako při výrobě počítačovejch čipů; výroba CCD je technologicky mnohem náročnější. Druhá věc je, jakou výtěžnost maj třeba u toho 16 mpx čipu, jestli jich 50% neprojde kontrolou, tak je jastný, že se to dost prodraží 8)
K tomu testu Marka II a D2x - musíš brát v úvahu, že ten Canon má full frame čip a používá kinofilmový objektivy beze změny úhlu záběru, takže v rozích snímače už dopadá světlo pod dost velkým úhlem a na to jsou digitální snímače hodně citlivý (na rozdíl od klasickýho filmu). Výsledek je, že rohy snímků jsou ztmavený, ztrácí se v nich ostrost a víc se projevuje aberace.
Kadlos
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků