Nález telefonu v Polsku

Pokud nenaleznete vhodnější přihrádku

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod prodejce1 8. 7. 2020 10:51

Ahoj. Našel jsem v Polsku telefon s polskou sim. Nález byl v lese při turistice. 2 dny jsem ho nechal zapnutý zda na něj někdo zavolá a nic se nedělo. Tak sem ho vypl a vrátil se do Čech. Telefon je heslovany pinem. Co teď? To musím letět zpět do Polska a někam (nevím kam) ho odevzdat, nebo má prostě ten dotyčný smůlu a já telefon i když s prasklim sklem?
prodejce1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radim 8. 7. 2020 11:19

Z toho vyplývá, k čemu je PIN dobrý - připravíte se tím o možnost, že vám někdo vrátí nalezený telefon.
Teď je otázka, jestli je zamknutý telefon nebo simka. Proč jsi ho vlastně vypínal? Největší hloupost, cos mohl udělat. Dělá se to tak, že se zavolá na kontakt ze seznamu, který by mohl být rodina, tj. mamka, taťka, brácha apod. Ti už se s dotyčným spojí a on pak s tebou. Takto jsem už vrátil 3 mobily, z toho jeden na Slovensku. Takže zkus simku strčit do jiného telefonu, pokud tam má PIN, tak má smůlu, jeho/její blbost. Simku pak můžeš vyhodit a telefon dát do elektroodpadu.
radim
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KrylP 8. 7. 2020 11:21

Největší prasárna je, když si vezmeš, co ti nepatří a teď tu máš ňoumovské dotazy!
Měl si ho tam nechat ležet, třeba ho šel později hledat po stejné trase. Tohle se mi stalo už taky a našel jsem ho, kde jsem svačil.
KrylP
Junior

Odeslat příspěvekod prodejce1 8. 7. 2020 11:36

Takhle, bylo to někde kde by ho našel někdo jiný a stejně by se k majiteli nedostal. Sim má pin a telefon heslo. Tak že jsem vlastně prase kterej chce telefon vrátit ale neví kam a jen se zeptal. A ano vypl jsem ho protože byl se slabou baterií a pořád to bzučelo. A 2 dny na něj nikdo nezavolal. Asi dotyčný o ten kus nestojí.
prodejce1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod šulda 8. 7. 2020 14:18

Jak nevíš kam? Policii neznáš?
šulda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 8. 7. 2020 14:23

Proč policii? Policie určitě nemá žádné oddělení ztrát a nálezů, to mají obecní úřady.
suram
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 8. 7. 2020 15:05

No ale davat na obecni urad treba v Tabore telefon, ktery nasel v Polsku?
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Pokročilý

Odeslat příspěvekod suram 8. 7. 2020 18:20

A dávat ho policii v třeba Táboře je OK? Nejspíš by ho odmítli i převzít a nálezce by podle zákona poučili, kde ho má odevzdat nebo oznámit. Zákon ukládá povinnost právě nálezci odevzdat nález vlastníkovi nebo oznamit nález obci v jejímž katastru byla věc nalezena, policie v tom nijak nefiguruje. Nálezce má za splnění povinnosti právo na náhradu nákladů a na nálezné. V tomto případě by měl asi kontaktovat příslušný obecní úřad v Polsku a oznámit mu, že má u sebe nalezenou věc a popsat jí. Dále je to už věc toho obecního úřadu, měl by vyhlásit informaci o nálezu a pokud se vlastník ozve, tak mu sdělí, u koho si ztracenou věc má vyzvednout.

Občanský zákoník
Nález
§ 1051
Má se za to, že si každý chce podržet své vlastnictví a že nalezená věc není opuštěná. Kdo věc najde, nesmí ji bez dalšího považovat za opuštěnou a přivlastnit si ji.

§ 1052
(1) Ztracenou věc vrátí nálezce tomu, kdo ji ztratil, nebo vlastníkovi proti úhradě nutných nákladů a nálezného.
(2) Nelze-li z okolností poznat, komu má být věc vrácena, a nepovažuje-li se věc za opuštěnou, oznámí nálezce bez zbytečného odkladu nález obci, na jejímž území byla nalezena, zpravidla do tří dnů; byla-li však věc nalezena ve veřejné budově nebo ve veřejném dopravním prostředku, odevzdá nálezce nález provozovateli těchto zařízení, který se zachová podle jiných právních předpisů, a není-li jich, postupuje, jako by byl nálezcem.

§ 1053
(1) Obec vyhlásí nález obvyklým způsobem. Nepřihlásí-li se v přiměřené době ten, kdo věc ztratil a má-li věc značnou hodnotu, učiní obec vhodné opatření, aby nález vešel v širší známost.
(2) Zjistí-li obec sama vlastníka, zejména z nezaměnitelného označení věci, oznámí mu nález a vyzve ho, aby si věc převzal.

§ 1054
(1) Obec rozhodne, jak bude nalezená věc uschována. Souhlasí-li s tím nálezce či jiná osoba a je-li to vhodné, může obec rozhodnout, že věc bude uschována u této osoby. Věci značné hodnoty, zejména peníze o vyšší částce, obec odevzdá zpravidla do soudní úschovy nebo je uloží jiným vhodným způsobem.
(2) Věc, která se nedá uschovat bez patrné škody nebo kterou lze uschovat jen s nepoměrnými náklady, obec prodá ve veřejné dražbě a s výtěžkem naloží podle odst.1; předtím však odečte vlastní náklady s dosavadní správou věci. S neprodejnou věcí obec naloží libovolným způsobem; to neplatí, jde-li o věc, o níž nelze mít pochybnost o její výjimečnosti a hodnotě.

§ 1055
Věc nebo výtěžek za ni stržený vydá obec včetně plodů a užitků a po odečtení nákladů a nálezného tomu, kdo věc ztratil, nebo vlastníkovi, pokud se přihlásí do jednoho roku od vyhlášení nálezu.

§ 1056
(1) Nálezné náleží nálezci i tehdy, když lze vlastníka zřejmě poznat ze znamení na věci, nebo z jiných okolností.
(2) Nálezné činí desetinu ceny nálezu. Má-li však ztracená věc hodnotu jen pro toho, kdo ji ztratil, nebo pro jejího vlastníka, náleží nálezci nálezné podle slušného uvážení.

§ 1057
(1) Nepřihlásí-li se nikdo o věc do jednoho roku od vyhlášení nálezu, může nálezce, obec nebo jiná osoba, které byla věc svěřena, nakládat s věcí jako poctivý držitel. Spočívá-li však nález v penězích, mohou je tyto osoby jen užívat; to platí i o výtěžku za věc strženém.
(2) Přihlásí-li se ten, kdo věc ztratil, nebo její vlastník po uplynutí doby jednoho roku od vyhlášení nálezu a před uplynutím tří let od vyhlášení nálezu, vydá se mu věc nebo výtěžek za ni stržený po zaplacení nákladů a nálezného.
(3) Uplynou-li tři roky od vyhlášení nálezu, nabude nálezce, obec nebo jiná osoba, které byla věc svěřena, vlastnické právo k věci nebo k výtěžku za ni strženému.
Naposledy upravil suram dne 8. 7. 2020 18:51, celkově upraveno 1
suram
Junior

Odeslat příspěvekod prodejce1 8. 7. 2020 18:48

No policii znám ale když jsem přes 1000metru nad mořem na nějaké hoře tak vážně netuším kam kvůli tomu letět. Nehledě na to že těžko jim budu něco vysvětlovat když polsky neumím.. další fakt je, že se nikdo neozval. Já pokud bych ho ztratil tak se budu zajímat. Ale 2 dny nic? Já fakt nevím.

-- 8. 7. 2020 18:51 --

suram píše:A dávat ho policii v třeba Táboře je OK? Nejspíš by ho odmítli i převzít a nálezce by podle zákona poučili, kde ho má odevzdat nebo oznámit. Zákon ukládá povinnost právě nálezci odevzdat nález vlastníkovi nebo oznamit nález obci v jejímž katastru byla věc nalezena, policie v tom nijak nefiguruje. Nálezce má za splnění povinnosti právo na náhradu nákladů a na nálezné. V tomto případě by měl asi kontaktovat příslušný obecní úřad v Polsku a oznámit mu, že má u sebe nalezenou věc a popsat jí. Dále je to už věc toho obecního úřadu, měl by vyhlásit informaci o nálezu a pokud se vlastník ozve, tak mu sdělí, u koho si věc má vyzvednout.

Občanský zákoník
Nález
§ 1051
Má se za to, že si každý chce podržet své vlastnictví a že nalezená věc není opuštěná. Kdo věc najde, nesmí ji bez dalšího považovat za opuštěnou a přivlastnit si ji.

§ 1052
(1) Ztracenou věc vrátí nálezce tomu, kdo ji ztratil, nebo vlastníkovi proti úhradě nutných nákladů a nálezného.
(2) Nelze-li z okolností poznat, komu má být věc vrácena, a nepovažuje-li se věc za opuštěnou, oznámí nálezce bez zbytečného odkladu nález obci, na jejímž území byla nalezena, zpravidla do tří dnů; byla-li však věc nalezena ve veřejné budově nebo ve veřejném dopravním prostředku, odevzdá nálezce nález provozovateli těchto zařízení, který se zachová podle jiných právních předpisů, a není-li jich, postupuje, jako by byl nálezcem.

§ 1053
(1) Obec vyhlásí nález obvyklým způsobem. Nepřihlásí-li se v přiměřené době ten, kdo věc ztratil a má-li věc značnou hodnotu, učiní obec vhodné opatření, aby nález vešel v širší známost.
(2) Zjistí-li obec sama vlastníka, zejména z nezaměnitelného označení věci, oznámí mu nález a vyzve ho, aby si věc převzal.

§ 1054
(1) Obec rozhodne, jak bude nalezená věc uschována. Souhlasí-li s tím nálezce či jiná osoba a je-li to vhodné, může obec rozhodnout, že věc bude uschována u této osoby. Věci značné hodnoty, zejména peníze o vyšší částce, obec odevzdá zpravidla do soudní úschovy nebo je uloží jiným vhodným způsobem.
(2) Věc, která se nedá uschovat bez patrné škody nebo kterou lze uschovat jen s nepoměrnými náklady, obec prodá ve veřejné dražbě a s výtěžkem naloží podle odst.1; předtím však odečte vlastní náklady s dosavadní správou věci. S neprodejnou věcí obec naloží libovolným způsobem; to neplatí, jde-li o věc, o níž nelze mít pochybnost o její výjimečnosti a hodnotě.

§ 1055
Věc nebo výtěžek za ni stržený vydá obec včetně plodů a užitků a po odečtení nákladů a nálezného tomu, kdo věc ztratil, nebo vlastníkovi, pokud se přihlásí do jednoho roku od vyhlášení nálezu.

§ 1056
(1) Nálezné náleží nálezci i tehdy, když lze vlastníka zřejmě poznat ze znamení na věci, nebo z jiných okolností.
(2) Nálezné činí desetinu ceny nálezu. Má-li však ztracená věc hodnotu jen pro toho, kdo ji ztratil, nebo pro jejího vlastníka, náleží nálezci nálezné podle slušného uvážení.

§ 1057
(1) Nepřihlásí-li se nikdo o věc do jednoho roku od vyhlášení nálezu, může nálezce, obec nebo jiná osoba, které byla věc svěřena, nakládat s věcí jako poctivý držitel. Spočívá-li však nález v penězích, mohou je tyto osoby jen užívat; to platí i o výtěžku za věc strženém.
(2) Přihlásí-li se ten, kdo věc ztratil, nebo její vlastník po uplynutí doby jednoho roku od vyhlášení nálezu a před uplynutím tří let od vyhlášení nálezu, vydá se mu věc nebo výtěžek za ni stržený po zaplacení nákladů a nálezného.
(3) Uplynou-li tři roky od vyhlášení nálezu, nabude nálezce, obec nebo jiná osoba, které byla věc svěřena, vlastnické právo k věci nebo k výtěžku za ni strženému.


Ale toto jsou paragrafy platné v ČR , ne pro Polsko.
prodejce1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suram 8. 7. 2020 18:52

V polsku to bude obdobně. A je zbytečné citovat předchozí příspěvek.

Jinak jak psal KryIP, nejlepší je si cizích věcí nevšímat, nechat je tam ležet, jako nálezce máš ze zákona určité povinnosti.
suram
Junior

Odeslat příspěvekod prodejce1 8. 7. 2020 20:58

Chápu. Chápal bych to i lépe kdyby to bylo tady v ČR. Ale já kvůli tomu tam zpátky nepoženu. A pochybuji že kdyby Polák našel telefon můj že se požene do Čech mi ho vracet. Zůstaneme nohama na zemi že
prodejce1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ze.us 8. 7. 2020 21:31

Dej ho od 1 zloteho na allegro.pl (nebo jak je ta byvala matka Aukra) a vrati se zpet do Polska ;)
ze.us
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod suram 8. 7. 2020 22:14

Tak jsi ho neměl brát, měl jsi ho tam nechat. Tím že jsi ho sebral, stal se z tebe nálezce a zákon na nálezce klade určité povinnosti.
suram
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků