Rozumíte řeči ČTÚ? Pomozte nám!

Pokud nenaleznete vhodnější přihrádku

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Aleš P. 16. 11. 2011 13:45

Jestli něco Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zvládá na výbornou, je to vydávání zpráv, které jsou psané nesrozumitelným úřednicko-právnickým jazykem. Běžný spotřebitel se v nich jednoduše nevyzná. Například dnes se mezi aktualitami objevila zpráva s názvem (ano, to celé je titulek):

OZNÁMENÍ o záměru Českého telekomunikačního úřadu zavést evidenci některých stanic, které využívají rádiové kmitočty na základě všeobecného oprávnění č. VO-R/12/09.2010-12 k využívání rádiových kmitočtů a k provozování zařízení pro širokopásmový přenos dat v pásmech 2,4 GHz až 66 GHz

Aktualitu najdete zde: http://www.ctu.cz/aktuality/aktualni-in ... cleId=8490

Rozumíte řeči ČTÚ? Dovede obsah aktuality jasně a srozumitelně vysvětlit?

Dokážete to, co neumí úředníci, kteří jsou za to placení?
externí redaktor e15.cz/finexpert a mobilmania.cz
Aleš P.
Redaktor MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Sasakr 16. 11. 2011 13:50

Mně to přijde celkem jasné :nenapadne
Nepokradeš
Sasakr
Maniak
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tsi 16. 11. 2011 14:14

Chystaji vybirat "desatky" za Wifi a nejdriv si musi udelat inkasni seznam.
tsi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fraaana 16. 11. 2011 14:56

Je to prosté. Jsou placeni "od písmenka" a zároveň dostávají tučnou provizi od spřátelené advokátní kanceláře, která nejenže podobné obskurnosti sepisuje, ale také je na požádání vysvětlí.
fraaana
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mobilman 16. 11. 2011 15:04

Jasný, to známení je informace že ČTÚ vyrobí excel sheet APček, nad kterým stráví nějaký dobře placený jouda pár dní nebo týdnů až měsíců, a jehož hodnotu pak ČTÚ v další zprávě vyčíslí na mnoho desítek tisíc (možná stovek tis až milonů - je to přeci velký přímos všem, ne).
mobilman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zdenek sport 16. 11. 2011 15:21

Podle mě by měli ČTU a senát zrušit akorát to stojí peníze a nic nám to nepřináší akorát vztek při pohledu na jejich práci(dá se to vůbec tak nazvat :mrgreen: ) >:-(
zdenek sport
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pav Lucistnik 16. 11. 2011 16:11

Oznámení ČTÚ o záměru zavést evidenci Wifi AP bodů. Myslím, že je to celkem jasné. Škoda, že tam není uvedeno, jestli bude evidence dobrovolná/povinná a jaké budou postihy z provozování nehlášeného zařízení.
Nokia E71 (O2/3G), Nokia E51 (T/3G), 4x Nokia 6120c (Vdf/3G, Vdf/GSM, O2/GSM, T/GSM), 2x Axesstel (U:fon, O2 CDMA), ZTE LTE usb stick (O2 LTE), Lenovo ThinkPad Edge, toť výbava lovce
Pav Lucistnik
Lovec BTS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mobilman 16. 11. 2011 16:12

zdenek sport píše:Podle mě by měli ČTU a senát zrušit

ČTU zrušit nelze protože čistě prakticky i když jsou drazí a ve smyslu mobilních služeb laxní, tak udržují nějaká pravidla ve správě kmitočtů a bez toho by zde byl jeden velký radiomog který by byl nepoužitelný pro nikoho, čili správa je nutná. Teď ovšem tu správu nejěk zlepšít a zefektivnit, rušením se nedosáhne ničeho.
mobilman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miczk 16. 11. 2011 17:10

Osobně tomu rozumím, horší to je rozhodně pro uživatele, kteří neví jaká zařízení pracují v rozmezí frekvencí 2.4 - 66 GHz...
miczk
Junior

Odeslat příspěvekod wit.cz 16. 11. 2011 17:44

tohle je zrovna celkem jasne.. prodavacka odnaproti tomu asi rozumet nebude, ale ty to muze byt jedno v tomto pripade
wit.cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deleted user 16. 11. 2011 19:40

Tváří se to jako snaha udělat pořádek v údajné anarchii kmitočtů, na kterých operuje wifi. Netýká se to jen domácích wifi routerů a, předpokládejme, ani mobilního tetheringu. :-) Myslím, že všichni, kterých se to týká, řeči ČTÚ porozumí celkem bez obtíží.
Deleted user

Odeslat příspěvekod ViR 17. 11. 2011 01:20

tsi píše:Chystaji vybirat "desatky" za Wifi a nejdriv si musi udelat inkasni seznam.

Nevím, zda se chytají vybírat desátky (konečně, i to je možné), ale je fakt že ono všeobecné oprávnění vymezuje podmínky, za jakých je možno provozovat (bez individuálního oprávnění) WiFi zařízení, a to konkrétně v pásmech 2,4 Ghz, 5GHz, 17 Ghz a 57 - 66 GHz.

Zde je přitom potřeba vzít v úvahu jednak fakt, že využití WiFi u nás pro budování WAN sítí je v rámci EU naprosto unikátní (díky laxnosti bývalého Telecomu a dalších komerčních operátorů při zpřístupňování internetu) a že unijní orgány chtějí o tomto fenoménu podrobná data, která ČTÚ nemá. A nemá je mimo jiné proto, že hodně sítí je postaveno "svépomocí", díky aktivitám občanských sdružení, o jejichž komunikační činnosti (pokud není komerční pro nečleny) není ze zákona vedena žádná evidence.

Druhý fakt je, že když po létech budování broadband sítí konečně nějaký komerční operátor, mnohdy dokopán ČTÚ, někde v Horním Dolíkově rozjede ADSL či 3G, zjistí, že nemá žádné zájemce o službu, protože těch pár stovek obyvatel v přilehlých vesnicích si po pěti a více letech marného čekání prostě pomohlo přes OS a WiFi samo. Jenže o tom krom místních nikdo nevěděl, a už vůbec ne ČTÚ (viz výše). Takže ČTÚ pak sem tam tlačí podnikatelské subjekty do hloupostí, které už mnohdy nejsou třeba a už o ně není v místě zájem.

A konečně třetí fakt je, že ČTÚ má řešit (a řeší, neb jsou věci, které i tam fungují ;-)) například vzájemné rušení WiFi vysílačů, respektive spory mezi uživateli. Pokud jeden něco porušuje, je sejmut, dehonestován, pokutován, omezen a problém je vyřešen. Jenže co když nikdo neporušuje nic? Pak by mělo platit právo přednosti, čili toho, kdo začal vysílat dříve... Jenže kdo to byl, když není žádná evidence, jen tvrzení proti tvrzení?

Takže, zjevné důvody pro zavedení nějaké evidence celkem chápu. Na druhou stranu, je třeba VELKÉ obezřetnosti v tom, aby po evidenci nenásledovala nějaká nesmyslná regulace dnes volného užívání, například s cílem "pomoci" vydražitelům nových frekvencí při potlačování nekomerční konkurence (tedy občanských sdružení). Z vlastní zkušenosti si totiž některé postoje a veletoče ČTÚ neumím vysvětlit jinak, než že jde více než ojediněle na ruku velké operátorské trojce. V každém případě, bylo by záhodno, aby dění kolem této věci "zástupci veřejnosti" bedlivě sledovali, abychom se jednoho dne neprobudili do kalného rána, kdy svépomocí vybudované hotspoty bude nutno z nařízení úřadů vypnout...

A konečně - Ta forma zveřejnění záměru je fakt naprosto příšerná a neškolenému člověku nesrozumitelná! :-)
ViR
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Aljosha 17. 11. 2011 11:21

Jen aby to nebyla nějaká kulišárna od ČTÚ... :hm Na jednu stranu O2 tajně buduje a skupuje wifi sítě v ČR, na druhou stranu pseudoregulátor s nejhorší pověstí rozjíždí jakýsi administrativní akt, kterým může v blízké budoucnosti O2 "nezištně" ;-) zamést cestičku k snadnějším ziskům a potírání konkurence. Stačí pořídit seznam všech AP, malým vesnickým providerům využívání radiového spektra drsně zpoplatnit a nadnárodní telekomunikační firmu zvýhodnit uplatněním "generálního pardonu".... ;-]
Sice to zní jako paranoia, ale po tom, co jsem viděl v TV na vlastní oči jaké jsou v managementu ČTÚ existence, ani bych se nedivil. :-!
"V životě je nejdůležitější PŘEŽÍT, všechno ostatní má nižší prioritu...." ;-)
Aljosha
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Terminator3 17. 11. 2011 15:04

Novináře holt nemůže dělat každý...
Terminator3
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 17. 11. 2011 17:05

Tady se zas snaží někdo se svézt na módní vlně nadávání na ČTÚ a najít cokoliv dalšího, nad čím by bylo možné si přihřát polívčičku :oboze . Osobně mi ta informace z prvního příspěvku přijde jasná, ani na to nemusím být právník...

On je totiž rozdíl dělat novináře, který si do titulku článku dá cokoliv, co mu přitáhne co nejvíc lidí, a vydávat technické zprávy, které musí být ze své podstaty věcné, konkrétně definované.

Kdyby to bylo v sekci Pro veřejnost nebo Tiskové zprávy, pak je jistě kritika na místě, tam má být text polopatický. Ale v sekci Aktuality, kde se zcela evidentně zobrazují technické informace a problémy, kterými se ČTÚ aktuálně zabývá, tak tam je jasné, že se bude mluvit technickým jazykem.
jannnn
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků