metodika hodnocení telefonů

Rady, náměty, připomínky...

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 14. 8. 2006 09:50

Napsal jsem takovou "filipiku" na hodnocení mobilů na MobilMania.cz, která je dle mého názoru hodně zcestná..
http://radekhulan.cz/item/jak-hodnotit- ... ilmania-cz

Reakce uvítám, zejména na konkrétní změnu metodiky.
Radek.Hulan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iwigirl 14. 8. 2006 09:54

to už je na tom Raden Hulán tak špatně, že si musí chodit dělat reklamu na diskuzní fóra? OMG..
iwigirl
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 14. 8. 2006 09:58

Z mých 1400 článků je toto první, který zde postuji. Vztahuje se totiž přímo k MobilMania.cz, a je hloupé psát "o někom bez někom". Jinak ale díky teenagere za tvůj fundovaný názor. Nebo blábol? Až vyrosteš, a budeš mít něco k věci, zkus znovu komentovat. Dříve ale ne..
Radek.Hulan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iwigirl 14. 8. 2006 10:05

toto je diskuzní fórum, tak je jasné, že se tu dost často píše "o někom bez někom", nebudu přece čekat, až se dostavíš,abys během půlminuty mohl reagovat, od toho jsou tuším chaty.
Teenager už nějaký ten pátek nejsem a mužského pohlaví též ne.

článek vypadá na první pohled celkem logicky, ale této problematice se nevěnuji, takže nebudu hodnotit. Nicméně se ke mně občas dostanou články z jiných oblastí od tebe a ty jsou v naší komunitě z 90% hodnoceny jako " mimo " .
iwigirl
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal P 14. 8. 2006 10:51

Nejobjektivnější je nehodnotit vůbec protože co uživatel to jiné priority. Myslím že hodnocení zde na MM je celkem v pohodě určitě není zcestné, problém je že sposta lidí chce všechno jen globálně srovnávat " co je lepší " a neakceptují různé určení těchto přístrojů. Pro někoho může být qwertz klávesnice výhodou pro jiného jsou výhodnější větší klávesy nebo menší přístroj, někdo vyžaduje foťák jiný ho z povahy své práce nesmí na pracovišti mít.
Z toho vyplývá že to co pro jednoho jsou plus body můžou jinému uživateli být k mínusu.
...
Michal P
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 14. 8. 2006 10:55

Osobně bych řekl, že člověk, který potřebuje žebříček, existuje, a je dokonce v převaze. Chybná metotida žebříčku tedy způsobuje neoptimální rozhodnutí pro obrovskou spoustu lidí..

Problém je v tom, cpát telefony a smartphones do jedné škatulky se stejnými kritérii. To, co na telefonu není až tak podstatné (QWERTY, dotykový displej) je naopak u smartphones klíčové, a jedno rigidní hodnocení to není schopno pojmout.

Lidé jsou poté zmateni.. Koupí si skutečný smartphone (SE P990i) a nevědí co s tím, chtějí jen telefonovat, či koupí si "jako smartphone" (Nokii) a nadávají, že se v reálu nedá používat, přestože skutečný smartphone chtěli.

Chcete to více kategorií, které se nebudou mezi sebou míchat, u každé bude vysvětlení jak je tvořena, a přepracují se u nich váhy.
Radek.Hulan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod USER47 14. 8. 2006 10:59

Jasně, takže všechny zařízení s dotykáčem a qwerty (qwertz) by měly být před všemi ostatními? To je nesmysl, z podpisu vidím, že máš P910i, ale to neznamená, že by takovej přístroj chtěli všichni. Pro někoho je použitelnější normální smart nebo foun bez OS. Ten článek je hloupost.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod USER47 14. 8. 2006 11:00

Radek.Hulan píše:To, co na telefonu není až tak podstatné (QWERTY, dotykový displej) je naopak u smartphones klíčové, a jedno rigidní hodnocení to není schopno pojmoutn/quote]

P910i a podobné přístroje jsou spíš v kategorii komunikátorů :!:
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 14. 8. 2006 11:01

USER47 píše:Jasně, takže všechny zařízení s dotykáčem a qwerty (qwertz) by měly být před všemi ostatními? To je nesmysl, z podpisu vidím, že máš P910i, ale to neznamená, že by takovej přístroj chtěli všichni. Pro někoho je použitelnější normální smart nebo foun bez OS. Ten článek je hloupost.e/quote]


Nikoliv, proto jsem pro udělání minimálně dvouch kategorií, "na telefonování" a "na práci". Nokia N73 se prezentuje ovšem jako "na práci", ale v praxi drtivě zaostává za P990i či za HTC TyTN, je pro práci skoro nepoužitelná.. A současné hodnocení to nijak nepokrývá.

N73 je určitě výborný "telefon", ale velice špatný "pracant". Běžný uživatel si to ovšem nemusí uvědomit, a neuvědomí, reklama funguje, a první místo v jakémsi zmanipulovaném žebříčku jej může vést k dojmu, že je použitelná například i na posílání emailů či na navigaci stejně dobře jako P990i. Což samozřejmě není pravda..
Radek.Hulan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod USER47 14. 8. 2006 11:06

Ono to není tak úplně jednoznačné ani u té práce. Většina vytížených lidí co znám, manažerů a podobných existencí nemá čas zaobírat se takovejma blbostma jako psát e-mail na maličký qwertz klávesnici a využívaj spíš nokie 6310i, 6230i a podobně.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 14. 8. 2006 11:18

K hodnocení mobilů mám své výhrady. Hlavní je ta, že jsou míchány smartphony s stupidphony a hodnoceny podle stejných kritérií, nakonec smartphone získá VE SKUTEČNOSTI nezadbatelných pár procent, které nakonec ztrati proto, že nemá napřiklad stopky.
oneill_sx1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 14. 8. 2006 11:20

oneill_sx1 píše:nakonec smartphone získá VE SKUTEČNOSTI nezadbatelných pár procent, které nakonec ztrati proto, že nemá napřiklad stopky.d/quote]


které se navíc dají doinstalovat jako freeware, pokud to někdo potřebuje ;)
Radek.Hulan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krtenek 14. 8. 2006 11:50

Radek.Hulan píše:Napsal jsem takovou "filipiku" na hodnocení mobilů na MobilMania.cz, která je dle mého názoru hodně zcestná...Reakce uvítám, zejména na konkrétní změnu metodiky.
krtenek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Asspenn 14. 8. 2006 12:21

Radek.Hulan píše:Osobně bych řekl, že člověk, který potřebuje žebříček, existuje, a je dokonce v převaze. Chybná metotida žebříčku tedy způsobuje neoptimální rozhodnutí pro obrovskou spoustu lidí..o/quote]

Ta obrovská spousta lidí, kteří potřebují žebříček, si obvykle nepořizuje smart, a pokud ano, dokážou se zorientovat v hromadě parametrů uváděných v katalogu podle toho, co pro ně je nebo není prioritní, a rozhodně je zásadně neovlivní pořadí v žebříčku. Navíc metodika vznikla na základě ankety několika set (nevím přesně jestli dokonce ne více než tisícovky) čtenářů MM. Sami zvolili, jakou kterému parametru přikládají vážnost.

jquote="Radek.Hulan"]Problém je v tom, cpát telefony a smartphones do jedné škatulky se stejnými kritérii. To, co na telefonu není až tak podstatné (QWERTY, dotykový displej) je naopak u smartphones klíčové, a jedno rigidní hodnocení to není schopno pojmout.s/quote]

Pokud si kupující nevybírá mobil jen proto, že chce mít ten první v žebříčku, umí použít vyhledávací filtr. Zadá že chce pouze/nechce vůbec smartphone a má roztříděno.

quote="Radek.Hulan"]Chcete to více kategorií, které se nebudou mezi sebou míchat, u každé bude vysvětlení jak je tvořena, a přepracují se u nich váhy. /quote]


Viz výše. Ale jak Váš článek, tak Vaše argumentace ve mě neustále vyvolávají asociaci s jedním příslovím o psu a holi.
Ale neděste se, taky jednou dozrajete a budete víc vážit slova.
Dokonce i pochopíte, že mít právo na názor a mít názor nemusí být vždy totéž, stejně jako je jedna věc svůj názor předložit a případně obhajovat, a zcela jiná věc vnucovat ho jiným jako axiom.
Prý je chytré učit se z vlastních chyb. Přijde mi chytřejší učit se z chyb jiných, nejlíp pak z chyb těch chytrých, a vlastní radši nedělat.
Asspenn
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 14. 8. 2006 12:24

Asspenn píše:bla bla bla..


Nečekám pozitivní či konstruktivní reakce Nokia fanatiků ;-)
Radek.Hulan
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků