Vypínání 3G / HSPA

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod dj.kure 1. 6. 2019 20:56

Teď jsem si všiml v ceníku O2, že od 15.6.2019 začínají postupně vypínat 3G. Jak jsou na tom ostatní operátoři? Očividně budeme postupně závislí co do hovorů na 2G a 4G VoLTE. Nic mezi tím už nebude. Začínám se trošku obávat (hlavně ve městech).
dj.kure
Junior

Odeslat příspěvekod uiqjirka 1. 6. 2019 21:54

Je to v poradu, je to neekonomicke drzet 3G, kdyz je tam nasazena na BTS, LTE technologie. Nic k podiveni.
Momentálně používám..

Samsung Galaxy Note9
Samsung Galaxy Note8
Nokia Lumia 930, Nokial Lumia 830, Nokia Lumia 925
uiqjirka
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dj.kure 1. 6. 2019 23:17

Jo, já bych to úplně netrvrdil tak jednoduše. Ano, z principu je fajn, že se uvolní zbylé pásmo na frekvenci 2100MHz pro LTE, ale... Ne každý telefon (smartphone i obyčejný) umí volat přes VoLTE, takže už se nebude přepínat ani do 3G (které bylo schopno odbavit poměrně velké množství hovorů), ale rovnou do 2G, kde už to omezení může být o dost více znát. Bude to v podstatě jediná možnost pro realizaci hovoru na velkém množství telefonů. Podpora VoLTE naštěstí roste, takže za rok-dva bude má myšlenka v podstatě lichá, ale teď bych to ještě tak prostě neviděl.
dj.kure
Junior

Odeslat příspěvekod guiz 2. 6. 2019 05:44

No já nevím,ale v ceníku je napsáno tohle:
S účinností ke dni 15. 6. 2019 zahajuje O2 proces postupného vypínání sítě CDMA. Dotčeným účastníkům je změna předem oznamována v souladu se zákonem způsobem pro zasílání vyúčtování.

A pokud vím tak CDMA není 3G pro mobilní telefony,to by tam už muselo být WCDMA. Takže podle mě půjde o vypnutí čistě datové zastaralé sítě CDMA, která se provozuje v pásmu tuším někde na 450MHz. :-))

Tak stačí hledat a tady jepotvrzeno co jsem psal. ;-) Škoda ,už jsem se zaradoval že tu zbytečnost jménem 3G opravdu vypnou a nasadí i na moravě LTE2100. :-(
https://www.cnews.cz/o2-konec-cdma-cerven-2019
Moderátor fóra MobilMania.cz
Samsung Galaxy S10 +Samsung Evo Select 256GB
guiz
Moderátor

Odeslat příspěvekod dj.kure 2. 6. 2019 13:42

Vidíš to, jedno blbé písmenko a úplně mi to zmátlo. Možná právě pro to, že je to pod 2/3/4G tabulkou. Takže zatím se nic nemění. Jsem zvědav, kdo s tím přijde první. Už s tím vyhrožoval T-Mobile.
dj.kure
Junior

Odeslat příspěvekod honzatrx 2. 6. 2019 16:55

Oficiální info od operátorů už z dřívějška, kdy se začalo uvažovat o konci 3G, politika je taková, že rozhodně se nebudou zřizovat nové BTS, vypínání nastane zatím pouze v případě, kdy musí uvolnit místo technologii 4G, pokud ta by se nevešla současně s 3G, případně pokud se 3G sajt porouchá a oprava už nebude mít ekonomický či technologický smysl, což je případ, kdy na BTS jede i 4G. K cílenému přímému vypínání se zatím nepřistupuje, pokud 3G na daném místě funguje a není s ní problém. Zkrátka 3G se momentálně vypíná jen pokud překáží nebo se podělá a nemá smysl ji znovu zprovoznit.
honzatrx
Junior

Odeslat příspěvekod anonymius 3. 6. 2019 07:54

3G je nyni u T-M + postupne u O2 provozovano jen na jedne nosne... nizsi rychlost do 20Mbit
Samsung Galaxy S7 8.0 ETL , A3 + A5 2017 8.0 ETL
anonymius
Junior

Odeslat příspěvekod Renča_O2_Guru 3. 6. 2019 09:23

dj.kure píše:Teď jsem si všiml v ceníku O2, že od 15.6.2019 začínají postupně vypínat 3G. Jak jsou na tom ostatní operátoři? Očividně budeme postupně závislí co do hovorů na 2G a 4G VoLTE. Nic mezi tím už nebude. Začínám se trošku obávat (hlavně ve městech).

Hezký den,
ráda bych tuto informaci malinko narovnala, od 15. 6. 2019 dochází k postupného vypínání sítě CDMA, která je však jinou sítí než 3G, tudíž rozhodně není důvod k obavám, že by naši zákazníci byli následně závislí jen na signálu v rámci 4G LTE či případně 2G.
Renča, O2 Guru
Renča_O2_Guru
Zástupce operátora