O2 3G: výstavba, zkušenosti

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Snekac 21. 2. 2010 15:12

To je známý fakt. EDGE má horší parametry na delší vzdálenost, než GPRS.
> Jak pokračuje kampaň za svobodu informací?
>> Pardon, o tom nelze mluvit.
Snekac
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 21. 2. 2010 15:26

A jde nějako přinutit telefon, aby se fixnul na jinou buňku anebo jel v režimu GPRS? Fieldtst mám, ale manpage ne :)
vpe
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pav Lucistnik 21. 2. 2010 21:20

EDGE nemůže být nikdy horší než GPRS, jednoduše proto, že čtyři nejnižší schémata EDGE jsou převzaty z GPRS...
Nokia E71 (O2/3G), Nokia E51 (T/3G), 4x Nokia 6120c (Vdf/3G, Vdf/GSM, O2/GSM, T/GSM), 2x Axesstel (U:fon, O2 CDMA), ZTE LTE usb stick (O2 LTE), Lenovo ThinkPad Edge, toť výbava lovce
Pav Lucistnik
Lovec BTS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 21. 2. 2010 21:51

takze snekac keca? Ja jsem to netestoval, ale ze zvedavosti se ptam, zda lze telefon degradovat, aby se hlasil jako "G" only - lze to pres F.test zapisem na nekterou stranku?
vpe
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Snekac 21. 2. 2010 21:54

Na velké vzdálenosti od BTS pojede lépe GPRS než EDGE. Vyzkoušeno praxí :)

Jednak s větší vzdáleností u EDGE rychlost padá k rychlostem GPRS, ale u EDGE je pak též horší stabilita.

Nebudu citovat práce z ČVUT,ale pomůžu si článkem z MM:

MM píše:Rychlost záleží také na použitém kódovacím schématu. Čím vyšší kódovací schéma je použito, tím vyšších rychlostí na jeden timeslot je možné dosáhnout, ale tím větší je také riziko, že část datového segmentu dorazí k uživateli poškozená. Pokud jsou podmínky datového přenosu dobré, je bitová chybovost (Bit Error Rate – BER) nízká a použité kódovací schéma vyšší. Jakmile bitová chybovost stoupne, klesá hodnota kódovacího schématu a rychlost se následkem toho snižuje.


Případně pak graf (obrázek č. 8 ) v http://radio.feld.cvut.cz/personal/miku ... Balcar.pdf

A jelikož na větší vzdálenost se rychlosti GPRS a EDGE vyrovnají, logicky vyplývá z citace výše, že GPRS bude výhodnější v této situaci.

A jak říkám, mam to ověřené přímo z praxe.
> Jak pokračuje kampaň za svobodu informací?
>> Pardon, o tom nelze mluvit.
Snekac
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pav Lucistnik 21. 2. 2010 22:00

"Na velké vzdálenosti od BTS pojede lépe GPRS než EDGE. Vyzkoušeno praxí"

No když myslíš. Já s tím tedy nemohu souhlasit.

Nicméně je fakt, že v poslední době je GPRS/EDGE síť O2ky pořádně chcíplá.. Nevím jestli je to přetížením jednotlivých BTS nebo přetížením CN...
Nokia E71 (O2/3G), Nokia E51 (T/3G), 4x Nokia 6120c (Vdf/3G, Vdf/GSM, O2/GSM, T/GSM), 2x Axesstel (U:fon, O2 CDMA), ZTE LTE usb stick (O2 LTE), Lenovo ThinkPad Edge, toť výbava lovce
Pav Lucistnik
Lovec BTS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod matous_kh 22. 2. 2010 01:00

Četl jsem to PDFko a nejde mi do hlavy jedna věc.
Když 1 GSM timeslot má 1 kmitočet pro UP a 1 kmitočet pro Down(tudíš v 1 TS lze komunikovat oba směry), proč GPRS/EDGE nemůže využívat oba kmitočty zároveň, ale musí mít například 4 timesloty pro down a 1 pro up?
(záměrně nepoužívám slovo kanál, protože 1 GSM kanál má 2 kmitočty, UP a DN)
Jezdím na fichtlovi a odtah volám z Nokie N79.
matous_kh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jsmach 22. 2. 2010 05:27

říká ti něco:
- timeslot?
- kánál = frekvence (kmitočet příp. pár knitočtů))?
- 1 kanál = 8 timeslotů (tj. časových úseků pro jednotlivé komunikační datové toky klienta)?

tak teď si přeber svou otázku, mou odpověď a zeptej se znovu.
jsmach
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod matous_kh 22. 2. 2010 08:07

Ano, to říká.
Když 1 timeslot má oba směry, proč GPRS/EDGE může použít pro každej timeslot jen jeden směr?

Jo vim, napsal sem to predtim celkem d*mentne.
Jezdím na fichtlovi a odtah volám z Nokie N79.
matous_kh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pav Lucistnik 22. 2. 2010 09:19

Matouši, nevím sice na co přesně se ptáš, ale zkusím ti odpovědět na to, na co si myslím, že se ptáš :)

GSM telefony jsou kvůli úspoře výrobních nákladů konstruovány tak, že mají jen jeden rádiový přijímací/vysílací obvod, který se podle potřeby přelaďuje a buď poslouchá na downlinku, nebo vysílá na uplinku. Z toho vyplývá omezení, že není možnost poslouchat a vysílat zároveň v jednom daném okamžiku. Proto může síť přidělit v každém rámci složeném z osmi timeslotů jen tolik slotů pro upload nebo download, aby se nepřekrývaly v čase (musíš ještě zohlednit subjektivní posunutí slotů v čase dané konečnou rychlostí šíření světla).

Takže maximum co může teoreticky realizovat mobil s jedním trx obvodem je 4+1 (Down Down Down Down pauza Up pauza měření). Asi by šlo i 5+1 ale potom by telefon neměl kdy proměřovat signál sousedních buněk a nebyl ty tudíž schopen předávat spojení během pohybu.
Nokia E71 (O2/3G), Nokia E51 (T/3G), 4x Nokia 6120c (Vdf/3G, Vdf/GSM, O2/GSM, T/GSM), 2x Axesstel (U:fon, O2 CDMA), ZTE LTE usb stick (O2 LTE), Lenovo ThinkPad Edge, toť výbava lovce
Pav Lucistnik
Lovec BTS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod matous_kh 22. 2. 2010 09:43

Páv Aha tak to pak už asi chápu, díky:)
Říkal jsem si, že by to muselo pěkně inferovat kdyby to z jedný antény vysílalo a zároveň příjmalo.
Jezdím na fichtlovi a odtah volám z Nokie N79.
matous_kh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod legomaniak 22. 2. 2010 14:01

Pav Lucistnik píše:"Na velké vzdálenosti od BTS pojede lépe GPRS než EDGE. Vyzkoušeno praxí"

No když myslíš. Já s tím tedy nemohu souhlasit.

Nicméně je fakt, že v poslední době je GPRS/EDGE síť O2ky pořádně chcíplá.. Nevím jestli je to přetížením jednotlivých BTS nebo přetížením CN...



Snekac ma pravdu! Pav ti bydlis v Praze .. tam mas 100vky BTSek na par metru to je jasny ze to nepoznas!

Kdys si mimo mesto a mas 1 BTS na cca. 10km .. tak to poznas ze EDGE je slabsi!
;-)

// mne pripada ze EDGE je i nestabilny i pri hovoru kdys mas min signalu nez plnej!
legomaniak
O2 fanatik

Odeslat příspěvekod taylor729 22. 2. 2010 17:28

Pav Lucistnik píše:Takže maximum co může teoreticky realizovat mobil s jedním trx obvodem je 4+1 (Down Down Down Down pauza Up pauza měření). Asi by šlo i 5+1 ale potom by telefon neměl kdy proměřovat signál sousedních buněk a nebyl ty tudíž schopen předávat spojení během pohybu.


Omlouvam se za uz mirny offtopic, ale neda mi se jeste nezeptat jak je to s udavanou max konfiguraci GPRS/EDGE. Kdyz je uvedeno 4+2, tak to znamena ze to bezi maximalne 4+1 nebo 3+2 ?


legomaniak: take mam jednu zkusenost s EDGE v jedne vesnici na Strakonicku. O2 tam nahodou zrovna ma EDGE a kdyz jsem meril rychlost, tak to bylo jeste pomalejsi nez bezne chodi GPRS u O2. Konkretne max 4KB/s, ale nezridka to slo i jen neco kolem 1.5KB/s.
taylor729
Junior

Odeslat příspěvekod Pav Lucistnik 22. 2. 2010 17:47

Konfigurace slotů viz tabulka v sekci Možnosti mobilních zařízení http://cs.wikipedia.org/wiki/General_Pa ... io_Service

iPhone má tuším Class 10, Nokie se chlubí Class 32 ale fakt sem neviděl v praxi nikdy 5 slotů down.. Možná na jiné síti.
Nokia E71 (O2/3G), Nokia E51 (T/3G), 4x Nokia 6120c (Vdf/3G, Vdf/GSM, O2/GSM, T/GSM), 2x Axesstel (U:fon, O2 CDMA), ZTE LTE usb stick (O2 LTE), Lenovo ThinkPad Edge, toť výbava lovce
Pav Lucistnik
Lovec BTS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dj-bobr 22. 2. 2010 19:59

Páve, možná si pamatuješ na to, jak jsem Ti posílal screeny netmonitoru na K750i. Tam se při přenosu dat při GPRS zobrazuje konstelace down-down-up-down. To je v přímém rozporu s tím, že ten telefon nemůže v sousedních slotech přepnout Rx/Tx, ne? Pochopil jsem tedy z těch všelikých textů, že mezi přepnutím Rx a Tx je vždy aspoň jeden slot idle, resp. měřicí..

Mimo Prahu tam je běžně vidět, že síť umí i "šetřit" sloty - např. jen down-up-down, nebo na obzvláště remote lokalitách i jen down-up. Ale v Praze je vidět vždy down-down-up-down, nebo down-up-up.
dj-bobr
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků