Vrácení nevyčerpaného (propadlého) kreditu

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod flekl 20. 3. 2008 23:54

Mám kreditní kartu, kterou si dobíjím. Zřejmě to jde dobít i velmi vysokou částkou, např.: 5.000,-Kč. Podle všeobecných podmínek, jsem ale nucený si kredit dobít jednou za 1/2 roku, nebo za 1 rok, bez ohledu na zbylý kredit, který je ještě několik tisíc. Pokud se tak nestane, tak kartu zablokují a kredit následně propadne.
To je podle jejich "Všeobecných podmínek".
Jenomže podle mě, je to nezákonné, protože tím dojde k jejich bezdůvodnému obohacení, dle Občanského zákoníku a tudíž na to nemají právo a Všeobecné podmínky jsou v tomto bodě neplatné.
Co vy na to?

-----------------------------------------

T-Mobile

:arrow: Dle Všeobecných podmínek má zákazník právo na proplacení nevyčerpaného kreditu, poplatek za tuto službu je však 118 Kč!

:arrow: V případě přenesení čísla je toto upraveno ve zvláštních podmínkách, kde T-Mobile říká:
TMCZ v podmínkách Přenesení čísla píše:Účastník předplacené služby Twist je oprávněn požádat TMCZ o proplacení
nevyčerpaného kreditu za podmínek stanovených ve Všeobecných podmínkách společnosti TMCZ. Nevyčerpaný kredit nelze přenést k jinému operátorovi. TMCZ proplatí nevyčerpaný kredit Účastníkovi do částky 2.500,– Kč na jednu SIM kartu v běžných lhůtách, v částce převyšující pak nejdříve po uplynutí 6 měsíců od posledního dobití kreditu.


Vodafone

:arrow: Ve Všeobecných podmínkách (od 2.4.2008) má Vodafone toto ustanovení:
Vodafone píše:Upozorňujeme Vás také na to, že kupony není možné vrátit, a že Vám nemůžeme vrátit peníze za nevyužití kuponu nebo nevyčerpání kreditu ve stanovené lhůtě nebo
pokud dojde k ukončení smlouvy.


:arrow: Pokud nestihnete dobít do doby platnosti kreditu, máte šanci získat propadlý kredit tak, že dobijete do 13 měsíců od posledního dobití. Poté je ale případný nevyužitý kredit ztracen nadobro.

:arrow: I při přenosu čísla musíte svůj předplacený kredit využít a nemáte právo na případné vrácení nevyčerpaného zůstatku.

O2

:arrow: U O2 máte po uplynutí platnosti SIM karty smůlu:
O2 píše:V případě Předplacených Služeb se Smlouva uzavírá na dobu určitou, a to na 12 měsíců. Pokud Účastník dobije Kredit do 12 měsíců od uzavření Smlouvy, Smlouva se prodlouží na dobu dalších 12 měsíců ode dne dobití Kreditu. Po každém následujícím dobití Kreditu v době trvání Smlouvy se Smlouva prodlužuje vždy na dobu 12 měsíců od posledního dobití Kreditu. V Provozních podmínkách nebo v Ceníku může být doba platnosti Smlouvy a podmínky jejího prodloužení stanoveny odlišně. Ukončením Smlouvy zbývající Kredit propadá a O2 nevyplácí za nevyčerpaný Kredit jakoukoliv náhradu ani nepřevádí jeho hodnotu na jinou SIM kartu.


:arrow: Ani u O2 jsem nenašel zmínku o navrácení nevyužitého kreditu při přenesení čísla k jinému operátorovi.

:arrow: Pokud nestihnete dobít do doby platnosti kreditu, máte šanci získat propadlý kredit tak, že dobijete do 13 měsíců od posledního dobití. Poté je ale případný nevyužitý kredit ztracen nadobro.
Naposledy upravil Snekac dne 8. 11. 2009 08:39, celkově upraveno 2
Důvod: Přidáno do rozcestníku, doplněn přehled.
flekl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod le_fox 21. 3. 2008 00:50

nikdo nic na to, je tvůj boj, kolik tam máš kreditu, máš si dobíjet tak, abys tam měl akorát, to že tam máš 5000 už je jasně spekulativní zacházení s kreditem, pokud je ti líto dát hloupých 200 za prodloužení na půl roku nebo 500 na rok, máš asi smůlu, přejdi na paušál a kredit ti vrátěj složenkou nebo na účet
| Svět je šílené místo, ale jsem rád, že jsem jeho součástí
_________________________________________________
NENÍ UMĚNÍ UDRŽET SE NA VRCHOLU, ALE BÝT NA NĚM NĚCO PLATNÝ.
le_fox
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod flekl 21. 3. 2008 06:03

To je sice pravda, ale jde o princip. To se zkrátka může stát. Z nějakého důvodu nemůžeš volat a takhle dopadneš.

//seterwohipikule: odstraněna citace
flekl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Michal P 21. 3. 2008 08:12

O jaký princip? Co je na tom nezákonné?
Když si třeba nakoupíš větší množství třeba nějakých nákupních poukázek, stravenek apod. které mají taky omezenou platnost a to že je nestačíš využít je jen tvůj problém.
Před používání té či oné služby se máš seznámit s podmínkami a pokud s nimi nesouhlasíš tak službu nemáš začít používat. Ty jsi službu používat začal, se smluvními podmínkami si souhlasil tak nechápu čeho by jsi chtěl dokázat.

Jinak chápu že při určitém způsobu použití předplacené karty může být i 200 kč na půl roku zbytečně moc, třeba když je využita jen na příchozí hovory nebo použita například v nějakém zařízení (alarm).
Já podobné situace řeším tak že než abych to nechával operátorovi tak do dám na dobročinné účely pomocí dárcovské sms.
...
Michal P
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Snekac 21. 3. 2008 09:19

Hledám na webu nějaký příklad, zatím jsem našel výsledek soudního sporu v Německu, kde zvítězil zákazník a O2 muselo svá ustanovení změnit. Odkaz (PDF)

:arrow: SOS: Předplacené karty – skutečně bez paušálu?

Dotaz na propadnutí cca 190 Kč při přenosu čísla zodpovědělo SOS takto:
Sdružení na obranu spotřebitelů píše:Domnívám se, že uvedeným postupem se společnost O2 dopouští bezdůvodného obohacení ve smyslu § 451 Obč.Z. a pokud má tento postup zakotven v obchodních podmínkách, pak se jedná o nepřiměřenou smluvní podmínku ve smyslu § 55-56 Obč.Z.
Doporučil bych na to firmu upozornit a trvat na splacení dluhu ve skutečné výši, například na prodejně. Pokud to společnost odmítne (doporučuji nechat si vyhotovit písemný záznam), odmítne řádně nabídnuté plnění. Pokud následně jakýmkoli způsobem omezí platnost služby nebo bude plnění vymáhat, sama se ocitne v pozici dlužníka, poruší smlouvu a může s ní být zahájeno správní řízení.
Doporučuji tedy postupovat, jak je uvedeno výše, případně se obrátit na Český telekomunikační úřad. Zároveň budeme rádi, pokud by jste nás informoval o Vašem dalším postupu, stejně jako o přístupu operátora, zřejmě by to byl případ, kterému bychom se rádi dál věnovali.


Soudě dle data zodpovězení dotazu bych čekal, že se u našich operátorů něco změní, ale jaká je situace se můžete podívat sami. Zcela překvapivě je průkopníkem v tomto ohledu T-Mobile. Pro upřesnění dodávám, že jsem nebral v potaz případné fígle, jako například převedení předplacenky na tarif a jeho zrušení apod..
Naposledy upravil Snekac dne 21. 3. 2008 14:58, celkově upraveno 1
> Jak pokračuje kampaň za svobodu informací?
>> Pardon, o tom nelze mluvit.
Snekac
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fido+ 21. 3. 2008 13:42

No nekde v zahranici naridili operatorum takhle propadly kredit vracet. Jen si ten nevzpomenu jestli slo o Nemecko nebo Britanii.
Fido+
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod le_fox 21. 3. 2008 13:47

Snekac/ u O2 po dobití získáš propadlý kredit také zpět. Dokonce to O2 zavedl, Vodafone se pak přidal. Pokud propadne, tak do 13 měsíců od posledního dobití ho můžeš získat zpátky.
| Svět je šílené místo, ale jsem rád, že jsem jeho součástí
_________________________________________________
NENÍ UMĚNÍ UDRŽET SE NA VRCHOLU, ALE BÝT NA NĚM NĚCO PLATNÝ.
le_fox
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Snekac 21. 3. 2008 15:00

Díky za upozornění, ačkoliv toto není hlavní, o co mi šlo. Spíš jsem chtěl dát dohromady to, jak se operátoři staví k vrácení kreditu na ruku.

Fido+: Vždyť to máš v mém příspěvku, jde o Německo.
> Jak pokračuje kampaň za svobodu informací?
>> Pardon, o tom nelze mluvit.
Snekac
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod esquire 21. 3. 2008 15:08

le_fox: Bylo to naopak. Jako první to vracení kreditu zavedl Vodafone, O2 se přidal po nějaké době.
esquire
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mickell 23. 3. 2008 00:27

Ono to jde hodne tezko vratit. Nevim jak u ostatnich OPE ale u O2 je to ve vseobecnych podminkach (kde presne nevim) a s nimi souhlasis rozlepenim krabicky se SIMkou.
E65 + 2GB Kingstom
mickell
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Snekac 23. 3. 2008 06:52

mickelli, co si přečíst můj první příspěvek, kde máš onu větičku z Všeobecných podmínek vytaženou ;)
> Jak pokračuje kampaň za svobodu informací?
>> Pardon, o tom nelze mluvit.
Snekac
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mickell 23. 3. 2008 14:14

:lol: Pardon jsem slepej.
E65 + 2GB Kingstom
mickell
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOLEMJDOUCI 3. 5. 2008 19:30

to není jen bezdůvodné obohacení, ale sprostá krádež. Co kdyby se takto chovaly banky?

Dal jsem sem link na stránky SOS spotřebitele, kde se touto problematikou zabývají a kde je zveřejněno jak dopadla soudní pře mezi zákazníky a operátory v Německu. Tento link byl odstraněn. Komu nyní slouží fórum na Mobilmánii?
Naposledy upravil seterwohipikule dne 4. 5. 2008 08:13, celkově upraveno 1
Důvod: snowboarder má pravdu, používej tlačítko editovat :)
KOLEMJDOUCI
Junior

Odeslat příspěvekod snowboarder 3. 5. 2008 22:49

Kolemjdoucí: tento link už zde, v této diskuzi, je od 21.3., jen, pokud byste třeba téma četl, tak byste ho našel. Ne jen bezhlavě přispíval. Nehledě na to, že není třeba psát dva příspěvky pod sebe, ale stačí upravit předchozí.
::: Vyzkoušejte aplikaci SuperFórum pro Android http://goo.gl/3OyV6 :::
snowboarder
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod plysatko 4. 9. 2008 06:13

Mam prubehem casu (nefunguje mi diakritika) asi dvacet simkaret od O2 a na nich kredit od 50 do 1800 korun. Porizoval jsem si je nerozumne pri ruznych vyhodnych akcich a ted bych je potreboval nejak zredukovat. Moji pratele je nechcou, vsichni jich take maji dost. Myslite, ze je nejaka moznost ty nadbytecne simkarty zrusit a prevest jejich kredit na jednu jedinou simkartu, na ktere bych si potom aktivoval tarif Neon? Moc by mne to pomohlo, je totiz velice neprakticke volat najednou z tolika cisel, lidi mne na ne volaji zpatky a nemohou se dovolat. Plys
HTC Universal, Pentax Optio 750 Z, Canon i9950 spdi
plysatko
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků