Android vs IOs - telefon vs kolik aktualizaci

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod trutnovacek 5. 9. 2018 09:47

Jsem Applem i Androidem nepolibený.

A hlavně nejsem častým měničem telefonu. Svoji Z10ku mám již asi pátým rokem.
Když si teď pořídím telefon, jak dlouho mám naději, že bude aktualizován na novější a novější verze OS? A ty ještě budou na telefonu z dneška fungovat. Respektive, jak dlouho bude telefon použitelný, když pro něj již aktualizace nebudou vydávány...
Děkuji
trutnovacek
Junior

Odeslat příspěvekod vit20 5. 9. 2018 10:00

Na iOS můžeš počítat s okolo pěti lety aktualizací, ale tak po dalších dvou letech už na ten telefon nebude dostupná jediná aktuální aplikace a člověk to musí vydržet se starými verzemi.

Co se týče Androidu, tam záleží na výrobci - většina nevydá ani jeden update; vyjímkou jsou telefony od Googlu a telefony v programu Android One - tam člověk může počítat s dvěma velkými aktualizacemi za cca 2,5 roku (např. 6.0 --> 7.0 --> 8.0). Co se týče aplikací, tak dnes aktuální verze nejběžnějších a nejznámějších aplikací nebývá problém spustit na více jak 6 let starém Androidu 4.1, ačkoliv je nutné počítat s tím, že nějaké hry nebo "budoucnost" (blbosti typu VR, umělá inteligence, apod.) tam nepůjdou. Naprostou většinu aplikací spustíš až na Androidu 5.0 starém 4 roky.
vit20
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod trutnovacek 5. 9. 2018 10:21

Děkuji za tvoji odpověď.
Hry moc nehraju, spíš hříčky než hry.
Z aplikaci mám nějaké vybrané, které používám pravidelně. Sice na BlackBerry OS spustím mnoho androidích aplikaci, ale mnohé s určitým omezením. Třeba appka záchranka... nedostanu se do map.
A tak,i když z10 šlape, pomalu pokukuju po něčem jiném.
trutnovacek
Junior

Odeslat příspěvekod Feders 5. 9. 2018 10:31

vit20 píše:Na iOS můžeš počítat s okolo pěti lety aktualizací, ale tak po dalších dvou letech už na ten telefon nebude dostupná jediná aktuální aplikace a člověk to musí vydržet se starými verzemi.

Co se týče Androidu, tam záleží na výrobci - většina nevydá ani jeden update; vyjímkou jsou telefony od Googlu a telefony v programu Android One - tam člověk může počítat s dvěma velkými aktualizacemi za cca 2,5 roku (např. 6.0 --> 7.0 --> 8.0). Co se týče aplikací, tak dnes aktuální verze nejběžnějších a nejznámějších aplikací nebývá problém spustit na více jak 6 let starém Androidu 4.1, ačkoliv je nutné počítat s tím, že nějaké hry nebo "budoucnost" (blbosti typu VR, umělá inteligence, apod.) tam nepůjdou. Naprostou většinu aplikací spustíš až na Androidu 5.0 starém 4 roky.

Co to meleš? Proč se má potřebu někdo vyblít o něčem, o čem nemá ani páru? U iOS se samozřejmě aktualizují aplikace, dokud ta aplikace podporuje nainstalovaný OS, to znamená, že i když dostaneš po 4-5 letech poslední iOS, aplikace ještě tuto verzi iOS můžou třeba dva roky podporovat a aktualizovat se.
Kde jsi přišel na to, že android one je aktualizace dvou verzí androidu? Nikde tahle informace není, je čistě tebou vymyšlená a nesmyslně tady vyblitá.
Feders
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vit20 5. 9. 2018 10:50

iOS - Ano, přesně to jsem řekl. 5 let aktualizací iOS + 2 roky aktualizací aplikací = 7 let lifetime zařízení. Čtení s porozuměním nikdy nikomu neuškodilo, být tebou, tak si ho procvičím. :-) Nebo teda aspoň čtu to, na co reaguji.
Android - Ano, o Androidu se neví nic a beru tedy informace ze zařízení již aktualizovaných, jak na tom jsou. Pokud bych měl operovat pouze se striktními a "vědecky potvrzenými" fakty, jak ty asi požaduješ, rovnou jsem mohl nechat ten příspěvek prázdný.
vit20
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nick Cave 5. 9. 2018 12:35

trutnovacek píše:Když si teď pořídím telefon, jak dlouho mám naději, že bude aktualizován na novější a novější verze OS? A ty ještě budou na telefonu z dneška fungovat. Respektive, jak dlouho bude telefon použitelný, když pro něj již aktualizace nebudou vydávány...
Děkuji

všeobecně se liší od výrobce a modelu, čím vyšší model, tím lépe
Aktuálně má nejdelší a nejčastější podporu Nokia a Google u všech svých modelů, Sony, Huawei/Honor, Samsung, HTC, LG, Motorola, Asus, Xiaomi u vyšších modelů ale i modelů nižší střední třídy ale tam se buď musí déle čekat a záleží na modelu
Co se týče stáří verze Androidu, tak aktualizace aplikací od Google je v současné době ještě dostupná v převážné většině pro Android 4.2 Jelly Bean, dále Android 4.4 KitKat a Android 5 Lollipop, což jsou verze 4-6 let staré
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod melipa 5. 9. 2018 13:32

Ono totiž záleží na úhlu pohledu na tuto problematiku. Apple garantuje x-letou podporu, potom přestanou vycházet aktualizace, poté se aplikace přestanou aktualizavat, ale budou fungovat a nakonec přestanou i fungovat. U androidu 4.4 z roku 2013 pořád fungují snad všechny aplikace, Google nic negarantuje a i když už nepůjdou aktualizovat, fungovat pořád budou.

Druhá věc je ta, že prostě telefon bude po dvou letech už hůře použitelný, baterka ztrácí kapacitu, Android se zaseká a Apple zase svým starším telefonům například uměle snižoval výkon. Pak přichází nové technologie (4g, 5g apod.) a další věc je fyzická životnost mobilu, takže stejně bude potřeba obmněnit dříve, než za 7 let. Prostě je to spotřební zboží a je potřeba na to tak nahlížet, protože okolnosti, výrobce samotní, různé služby a apikakce tě pak stejně donutí tel telefon vyměnit, ať chceš, nebo nechceš. Nakonec ho ještě rád vyměníš, protože už to nepůjde používat, například iPhone 5 je dnes nepoužitelná cihla.
melipa
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trutnovacek 5. 9. 2018 18:31

Ještě jednou děkuji všem za odpovědi...
Jak jsem psal, moje cirkulace telefonů je nízká. Telefon mám vždy tak 4-5 let. Současnou Z10 jsem kupoval v roce 2013-14
Takže vybírám telefon na podoně dlouhou dobu. Zatím jsem nemusel telefon měnit z důvodu mnou způsobeného mechanického poškození.

Trošku se bojím velikosti displeje...
Motorola D520 > Nokia 3310 (2x) > Sony E. K700i > Nokia ??? > Nokia C6-00 > BlackBerry Z10
trutnovacek
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 5. 9. 2018 19:12

5'' displej může být akorát?
nebo menší je Compact od Sony
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Paja-indian 5. 9. 2018 21:04

Také plánuji manželce pořídit nový tlf za BB Z10. A asi to bude xperia compact. Kvůli velikosti, dobrým střevům a odladěné nadsravbě.
Paja-indian
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků