kolik uživatelů má mobil s wifi 2.4Ghz a 5GHz

Pokud nenaleznete vhodnější přihrádku

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod mmedved 20. 1. 2017 14:01

Ahoj,
umíte poradit :
1. umějí všechny nové mobily 2,4 i 5GHz wi-fi?
2. Jaké je odhadem procento uživatelů mobilů s wi-fi, kteří mají tento nový chio na 2,4Ghz i 5Ghz?

Pro prodejce asi jednoduchá statistika pro mě velká pomoc. Chceme silně zarušeném místě 2.4GHz vypnout a nechat jen 5GHz. Ale nevíme kolika lidí by se to dotklo.

díky moc

Martin :)
mmedved
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 20. 1. 2017 15:45

Tipnu 80%
polda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 20. 1. 2017 16:37

Tento napad by byl váš posledni husarsky kousek na poli poskytovani wifi.Popravde od lidí kteří toto netuší bych pripojeni nechtel mít.
oooooooooo
Android Maniak
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petrcermak262 20. 1. 2017 17:23

Před 3 měsíci jsem vybíral nový telefon a dvoupásmová wi-fi byla podmínka, takže vím, že je jich hodně málo. Někdo tu psal 80% já se vsadím, že je to méně než 10%. Ale možná to myslel tak, že by se to 80% lidí dotklo.
petrcermak262
Junior

Odeslat příspěvekod polda 20. 1. 2017 18:23

b) je správně
polda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nechic 24. 1. 2017 08:04

Tak třeba Honor 7 lite a hua P9 lite nepodporuji 5GHz a to jsou dobré prodávané mobily
Nechic
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod oooooooooo 24. 1. 2017 08:22

Spis vyborne prodavane nez dobre.O tom kolik lidi ma doma nejruznejsi HW ani nemluve.Levny starsi wifi chipy bezi jen na 2.4..A je vtipne ze ho zajimaj jen mobily :-)
oooooooooo
Android Maniak
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dj.kure 24. 1. 2017 11:35

Ono je to těžké ... mobilů, co nepodporují 5GHz je ještě poměrně hodně, ale když se dívám v okolí, co lidé většinou vlastní, tak jsou to telefony, které 5GHz umí (nejsou to jen lowendy). Takže asi formou průzkumu - dočasně zařídit nějaký landing page, který zjistí pomocí nějakého javascriptového doplňku (třeba http://hgoebl.github.io/mobile-detect.js/) co nejvíce informací o telefonu a uloží je ... třeba po týdnu landing page zrušit a výsledky vyhodnotit.

Pokud bude možné zjistit i model telefonu, tak máte vyhráno, můžete si dohledat, co který podporuje a vytvořit statistiku, kolika procent uživatelů se to dotkne a zvážit vypnutí či ponechání 2.4GHz pásma.

Pokud se jedná o nějakou free wifi, kterou dotujete pro reklamu, tak bych 2.4GHz vypnul určitě, protože špatná reklama není žádoucí (přetížené 2.4GHz pásmo, nízká rychlost, výpadky... to asi nikoho nepřesvědčí).
Apple iPhone 14 Pro 256GB Deep Purple | Apple Watch 6 | O2 Family | Vodafone OneNet
dj.kure
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CosiOdvedle 24. 1. 2017 12:09

Doteď jsem používal L950, teď S7...obě podporují Wifi 802.11AC , čili těch vašich 5GHz, ale kolikrát a jestli vůbec se telefon přes to připojil netuším. Řekl bych že vůbec.
- Můj wifi poskytovatel sice toto pásmo využívá, ale doma mám na jeho router připojený svůj, který mi pokrývá celý dům i pozemek na Wifi 802.11N - 2,4GHz
- Stejně tak všichni známý u kterých jsem byl na návštěvě mají routery s maximálně 802.11N (které také umí signál přenášet na 5GHz frekvenci)
- v obchodních centrech a restauracích to taky tipuju na 2,4GHz kvůli lepšímu pokrytí
CosiOdvedle
Junior

Odeslat příspěvekod Pan Kája 25. 1. 2017 18:33

Upřímně nechápu otázku. Předpokládám, není řeč o interních sítích (tam by imho 5GHz nedávalo moc velký smysl), ale o komunikaci s přístupovými body. Tam je zarušené pásmo 2,4GHz, 5GHz hádám ne... tak v čem je problém a jakou roli tady hrají ony telefony?
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod roy1 25. 1. 2017 20:03

Jde nejspíš o interiér, nejspíš restaurace, sál, nebo venku nějaké fesťáky, lidi se tam připojují jen mobilem, kolem je spousta dalších privátních wifin a špatně jim to šlape......
roy1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod honzatrx 25. 1. 2017 21:05

Přístrojů, umožňujících využít wifi 5GHz (802.11ac), je zatím nízké procento. I když se postupně rozšiřuje použití routerů s dualband wifi, taktéž stoupá penetrace koncových zařízení (ntb, mobily), většina uživatelů o této možnosti často netuší.
Zásadním faktem ovšem je, že 5GHz zdaleka neumožňuje shodnou šíři pokrytí prostor, jako 2,4 a kvalitní signál je jen ve stejné místnosti, jako je vysílač, případně v prostorách bezprostředně sousedících. Útlum při průchodu překážkou (zdí) je mnohem větší, než u 2,4 a přes 2 zdi je 5GHz již většinou nepoužitelný.
Z praxe se ukazuje, že očekávání z 5GHz pro komunikaci AP- koncové zařízení je nadnesené a smysluplné využití je pouze v případě, kdy v daném místě je zarušení 2,4 skutečně omezující a degradující rychlost i kvalitu.

-- 25. 1. 2017 22:17 --

roy1 píše:Jde nejspíš o interiér, nejspíš restaurace, sál, nebo venku nějaké fesťáky, lidi se tam připojují jen mobilem, kolem je spousta dalších privátních wifin a špatně jim to šlape......


Tam bych wifi vypnul úplně, lidi tam jdou za přáteli, zábavou, kulturou atd. a ne aby, jak je bohužel běžný jev, seděli u piva a všichni čučeli do mobilů. Už jsem se v praxi setkal i s případy, kdy si smskovali lidé, sedící na opačných koncích stolu. To je na Chocholouška.
honzatrx
Junior

Odeslat příspěvekod dj.kure 25. 1. 2017 23:28

2Pan Kája: To už taky není dávno pravda. Naopak pásmo 2.4GHz se zaříná v exteriérech uvolňvat. Ale používat mezi spoji bych jej nechtěl.

5GHz používám i doma (802.11ac) a nemám s tím problém. Zbytek bytu (kde nepotřebuji rychlost) pokrývám 802.11n (40MHz, protože je tu poměrně radiový klid a s nikým se neruším).
Apple iPhone 14 Pro 256GB Deep Purple | Apple Watch 6 | O2 Family | Vodafone OneNet
dj.kure
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pan Kája 26. 1. 2017 19:10

Já netvrdím jak moc je zarušených 2,4GHz, jen očekávám, že více než 5GHz. Ale spíš se jen snažím pochopit důvod té otázky. Doma samozřejmě funguje obojí, ale třeba díky zdem mi 5GHz (802.11a) už nedosáhlo na záchod, kdežto 2,4GHz (byť mizerně) jo, což byl zásadní rozdíl :))


Ale abych nebyl úplně OT. Dost telefonů by to mělo zvládnout, třeba na gsmaréně je katalog mobilů (záložka phone finder) s možností zaškrtnout ve filtru 802.11ac, což už dá nějakou představu. Ale stejně bych nad tím váhal, protože i to nezanedbatelné procento (asi spíš starších) telefonů bez podpory 5GHz může znamenat spoustu stížností.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dj.kure 26. 1. 2017 20:52

Tak podpora 802.11ac není nutnost, stačí starší telefony (třeba Samsung Galaxy S3) s podporou 802.11a (tj. taky 5GHz).
Apple iPhone 14 Pro 256GB Deep Purple | Apple Watch 6 | O2 Family | Vodafone OneNet
dj.kure
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků