Vlastník SIM karty - operátor nebo zákazník?

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod hrabe.x 1. 7. 2016 14:42

je simka zákazníkova nebo operátorova? Z OP (Vectone Mobile) vyplývá že asi operátorova, je to ale napsané dost nejasně. Předplacenka to sice je, ale píšou o nějakých pravidelných platbách, které jsi POVINNEN platit dle smlouvy, no je to spíš úvazek než svoboda jako u klasické předplacenky. Platnost kreditu 3 měsíce - taky nic moc, no mohl bych pokračovat...
Naposledy upravil Fíla dne 1. 7. 2016 19:12, celkově upraveno 1
Důvod: odděleno od diskuze o Vectone Mobile
hrabe.x
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petyo 1. 7. 2016 14:45

Kazda sim je prece operatora.
petyo
Junior

Odeslat příspěvekod hrabe.x 1. 7. 2016 14:54

já měl za to že sim bývá zákazníka. S vyjímkou firemních a šedých operátorů. Takže když si koupím někde ve stánku nějakou předplacenou sim, tak vlastně není moje? :-)
hrabe.x
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petyo 1. 7. 2016 15:04

Ja myslim ze sim je vzdy operatora. To co ty myslis je smlouva, resp. telefonni cislo.
petyo
Junior

Odeslat příspěvekod hrabe.x 1. 7. 2016 16:31

jsem trošku hledal, dozvěděl jsem se že software v simce patří operátorovi. Samotná simka asi ne, ale nic bližšího jsem nenašel. můžu si ji sám třeba zmenšit na nanosim, několik už jsem jich také vyhodil. Nikdy ji operátor nechtěl zpět. Jiná situace je u šeďáků a firemních sim. Ty se vracejí. Patří provozovateli.
hrabe.x
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mangalica 2. 7. 2016 09:44

Cituji z VOP Vodafonu: "Rádi bychom vás upozornili, že SIM karta zůstává vždy v našem vlastnictví a jsme oprávněni ji deaktivovat v případě, že nedojde k uzavření smlouvy nebo je již uzavřená smlouva ukončena."
Mangalica
Junior

Odeslat příspěvekod Roda 3. 7. 2016 19:44

Ja bych řekl že čísla jsou ČTU a proto všichni operátoři musí umožnit přecházení mezi nimi se stejným číslem
Roda
Junior

Odeslat příspěvekod Rechercheur 4. 7. 2016 06:08

Čísla přiděluje ČTÚ, jednotlivé SIM jsou vlastnictvím operátora,
Rechercheur
Junior

Odeslat příspěvekod Mangalica 4. 7. 2016 08:17

Ono se asi hlavně jedná - jak to píše ve svých VOP T-mobile - o sotware na kartě.

Jinak řečeno: vlastnictví sim operátorem znamená, že pouze operátor je oprávněn provádět změny v softu, který tato sim obsahuje. Samotná kartička s čipem nikoho nezajímá a nikdo se nemusí bát, že ji bude muset vracet nebo tak něco...
Mangalica
Junior

Odeslat příspěvekod xsys 18. 8. 2016 10:26

Právně: SIM patří operátorovi, číslo patří "státu" - veřejný statek. Oboje je propůjčeno zákazníkovi za stanovených podmínek. V praxi je cena SIMky tak malá že opům nestojí za to chtít ji zpátky.
Co se týče čísla, je celkem rozšířená naivní představa že jsem "majitelem" čísla která používám, ať už mobilní nebo pevnolinkové. I když si zaplatím od opa VIP číslo, jako 608123456, tak nejsem a nikdy nemůžu být jeho právoplatným "majitelem".
Když se stát rozhodne spáchat přečíslování (naposled bylo myslím někdy v 1993 - změna z 5 místných na 9 místné) tak každý dostane nový jiný číslo a fertig. Už pěkných pár let se plánuje převod mobilních čísel začínajících 60x (601, 602, 606, 607 o2, 603, 604, 605 tm, 608 vf) do rozsahu 7xx, kde mají být všechny mobilní.
xsys
Junior

Odeslat příspěvekod honzatrx 23. 1. 2017 00:06

O přečíslování "6" mobilních čísel do "7" řady se uvažovalo, ale nakonec se od realizace ustoupilo, jelikož by to znamenalo už moc velký hokej v číslech a z toho vyplývající ztráty pro operátory, kteří to na ČTÚ jako mnoho jiných pro ně nevýhodných věcí zatrhli :-P
honzatrx
Junior

Odeslat příspěvekod vpe 14. 6. 2017 20:43

xsys píše:Když se stát rozhodne spáchat přečíslování (naposled bylo myslím někdy v 1993 - změna z 5 místných na 9 místné) tak každý dostane nový jiný číslo a fertig.


Přečíslování proběhlo 22. září 2002.
V 1993 proběhlo oddělení Česka a Slovenska a přečíslování leda tak z +42 na +420 :-)
vpe
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod honzatrx 14. 6. 2017 23:22

Jediné přečíslování proběhlo u pevných linek z 6 - 8 místných na 9 místné ve shodě s národním číslovacím plánem. Mobily zůstaly, jak byly, jen se přidávaly první trojčíslí dle nových virtuálů a pro rozšíření sad při vyčerpání stávajících u hlavních opů.
honzatrx
Junior

Odeslat příspěvekod vpe 15. 6. 2017 10:58

však ano, jen jsem opravoval tvou nesmyslnou informaci o roce 1993, že k tomu došlo v 2002 s digitalizací

a jen připomenu, že to nebyly nutně 5-8 místná čísla, ale ty obvody měly prefixy, které se volily při telefonování do jiného obvodu, takže se často spojily ty prefixy s vlastním číslem, tuším že Praha byla 02 a nyní pražská čísla začínají 2x, hradec měl 049 a nyní má 49x atp.
vpe
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků