Který jazyk zvolit, pokud se chci naučit programovat?

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod pinkp5221 31. 8. 2017 20:35

Zdravím,
Chci se naučit programovat a rozhod jsem se pro formu KNIHOU nebo ONLINE. Ale mám prvně několik dotazů, kdy budu moc rád, pokud mi je zodpovíte.

Kterým jazykem nejlépe začít? Četl jsem C nebo Python, ale vždy to bylo různé. Co by jste mi ale doporučili?

Doporučíte mi nějaký web/knihu (klidně v angličtině, jazyk mi problém nedělá), z čeho se to můžu naučit?
Klidně může být placený web. Nejvíce by mi vyhovovala forma, kde by po dosažení určitých znalostí byl projekt, který s těmi znalostmi musíte vyhotovit.

A programovat se chci naučit proto, že se to k mému oboru na VŠ bude hodit (nestuduji IT obor).

Ano, webů atd... je milión, hledal jsem, ale chci doporučení.


Předem díky moc.
pinkp5221
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nargon 4. 9. 2017 14:19

Podle mě na to jdeš špatně. Vybírat si to podle jazyku je chyba. Vlastně je i chyba se na začátku učit nějaký konkrétní jazyk. Na začátku je důležité naučit se "algoritmovat", jinými slovy pochopit jak programování funguje. Ano je dobré když je to ukazováno a vysvětlováno na nějakém konkrétním jazyku, ale použitý jazyk je až druhořadý a úplně na něm nezáleží.

To máš jako když umíš perfektně anglicky (tj umíš jazyk), ale když by jsi měl někomu sepsat postup (algoritmus) jak vyměnit kormidlo na atomové ponorce tak jsi v háji. Můžeš anglicky umět perfektně, ale když nevíš co máš udělat tak to anglicky nenapíšeš ať se snažíš jak se snažíš.

A i ta forma knihou a nebo online je podle mého špatně. Když tam bude něco co nechápeš tak si to sice můžeš přečíst podruhé, potřetí a nebo i po osmdesáté, ale je to tam napsané stále stejně a pro tebe nesrozumitelně. Na tohle to chce člověka co ti to vysvětlí "nějak jinak", aby jsi to pochopil. Proto ten začátek je lepší studovat formou nějakého kurzu, kde ti to mohou vysvětlit i jinak.

Na začátek doporučuji navštěvovat nějaký kurz/kroužek kde tě naučí základy programování. Například něco jako toto: https://kapsa.cz/cs/krouzek-programovani-v-pythonu
Sám jsem obdobný kurz v mládí navštěvoval (tehdy to bylo vysvětlováno na jazyku Pascal) a rozhodně to bylo prospěšné.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Bumerang 4. 9. 2017 14:46

No celkom suhlas s kolegom, na zaciatok na pochopenie uplnych zakladov potrebujes niekoho kto ti to bude moct vysvetlit uplne jednoducho a ked treba tak zoberie fixku a ti to nakresli na tabulu, potom na zaklady sa uz nabaluju ostatne veci co sa daju odvodzovat od toho co uz vies. Ohladom jazyka, Python je fajn (ale ten novsi 3.*) na zaciatok, mozno aby si neprogramoval len tak do luftu tak by som odporucil si zohnat Raspberry Pi a par senzorov a pomocou Pythonu zacat vyrabat si rozne programy co ti budu vyhodnocovat data zo senzorov, napr teplotu, vlhkost a podobne, je to o hodne zaujomavejsie ako programovat kalkulacku alebo piskvorky a na nete je k tomu asi 1000 navodov.
Bumerang
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod D1rty 4. 9. 2017 17:15

Ja som naopak zastancom programovania na zaciatku a ucit sa na vlastnych chybach. Ziadny kurz som nikdy neabsolvoval, vsetko som sa ucil sam. U nas na skole ucia prvakov programovat v Ccku. Od jednoduchych vykreslovani obrazcov pomocou 2 cyklov, az po nejaku konzolovu aplikaciu, ktora v konzole zobrazuje ponuku, cita vstup od pouzivatela a na zaklade toho pracuje so subormy, znakmi, stringami atd...

Osobne by som zacal asi Cckom. Do konzoly vykraslit nieco take, ako je dole, potom napriklad napisat funkciu na vypocet faktorialu, hladat prvocisla, najvacsi spolocny delitel, najmensi spolocny nasobok dvoch cisel.

Vykreslit do konzoly X zo znakov '*' a '-' :
Kód: Vybrat vše
*-----*
-*---*-
--*-*--
---*---
--*-*--
-*---*-
*-----*
D1rty
Junior

Odeslat příspěvekod anonymni 26. 10. 2017 15:11

Ahoj.
Otázka je už starší, ale třeba stále aktuální. Algoritmovat se podle mě bez programování nenaučíš a než se pachtit s šedou teorií, je podle mě lepší rovnou vylézt na zelený strom praxe. Tak okamžitě uvidíš výsledky a bude tě to bavit.

Často přemýslím nad tím, co bych doporučil za jazyk, kdyby někdo chtěl začít programovat a těžko se to rozhoduje. Já mám zkušenosti s následujícíma jazykama:

Java je pěkná v konzoli, ale tvořit GUI může bejt maličko složitější. Celkově mi svět Javy přijde mírně spletitej. To by mohlo v začátcích studenta brzdit.

PHP je super věc, ale mírně prasárna. Ikdyž krásná a s výhledem do budoucna. Weby jsou podle mě to nejlepší, co můžeš umět. S PHP sem dělal hodně, tam můžu poradit, jak začít. Nevýhoda ale pro začátečníka je, že PHP nerozlišuje datový typy. Kdo to už umí, může toho skvěle využít, ale začátečníka by to mohlo naučit chybovat.

Nejlíp mi asi pro začátek vychází C# pomocí zdarma dostupného Visual Studia Express. GUI se vytváří snadno a běží to i v samotné konzoli, takže GUI není potřeba. Píše se to podobně, jako Java.
anonymni

Odeslat příspěvekod anonymni 1. 11. 2017 13:46

PS: Ještě tu je samozřejmě C++, do konzole je to OK, ale na GUI bych to neviděl. Leda by někdo chtěl programovat nějakej super rychlej výpočet a k němu pár okýnek.
anonymni

Odeslat příspěvekod LadyWinnie 24. 11. 2017 07:48

tak já jsem zastáncem C# ve visual studiu a myslím, že nejlepší je se učit základy v konzolových aplikací a pak ve windows form kde uvidíš i nějaký designový návrh a můžeš si s tím jednoduše pohrát bez velkých znalostí programování ještě v jiných jazycích navíc. Až budeš ovládat základy můžeš buď zkusit webové stránky a nebo zůstat v tomto směru a pokračovat ve WPF. Myslím že C# je hodně lehce dostupnej co se týče tutoriálů a je plno videí na youtube o naprostých základech. Jinak také nejsem moc zastánce přednášek v období kdy o tom nevím vlastně vubec nic a nemůžu si nic zkusit a nemám konkrétní příklady. Myslím že plno programátorů začínalo vytvořením třeba kalkulačky :D
LadyWinnie
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richardsonec 3. 1. 2018 09:31

Hele tady se doporučují samé C a Csharp. A co Java? Podle mě programátoři Java mají celkem solidní platy. A navíc je celkem velká poptávka.

Jinak knihu se koukni na C press. Online stránku přímo nevím, ale možná by se ti hodily nějaké tutoriály https://www.youtube.com/watch?v=uWYPVz_i7W4 z YT. Nevím kolik znáš, tak to for beginers neber zle. Jinak za mě úplně pro začátek je dobrý absolvovat něco takovýho http://www.skoleni-ict.cz/podkategorie/ ... -Java.aspx . Pak se mnohem rychleji prohloubíš samostudiem.

Aspoň tak nějak bych postupoval já.
richardsonec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JanFiala 3. 1. 2018 13:11

richardsonec píše:Hele tady se doporučují samé C a Csharp. A co Java? Podle mě programátoři Java mají celkem solidní platy. A navíc je celkem velká poptávka.


Při učení je potřeba vidět výsledky - to znamená něco s uživatelským rozhraním, aby bylo při učení taky trochu radosti. Plácat se od začátku s Javou? Navíc ty platy, o kterých píšeš jsou v enterprise řešeních - nadstavby serverových částí, ne při programování okenních aplikací.
Co můžeš udělat dnes, odlož na včerejšek
JanFiala
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Just_jo 4. 1. 2018 09:42

Nehledě na problémy při vydání novější verze :-D
Just_jo
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků