Nokia E51 - obecná diskuze + FAQ

O mobilních telefonech značek Nokia i Microsoft

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod dejvidek 7. 1. 2008 21:06

Toto je volné pokračování původního tématu k Nokii E51, které bylo již dost nepřehledné. Sumář otázek a odpovědí najdete níže. Pokud chcete cokoliv doplnit, dejte mi vědět přes ICQ 18561682, email: dejvidek@boinc.cz nebo mi pošlete Soukromou zprávu.
Díky za spolupráci.
Dejv

Nokia E51

Základní údaje:

Rozměry a hmotnost: 115 × 46 × 12 mm, 100 g
Objem: 61 cm3
Barevné provedení: Black Silver, Black Bronze, Black
Provozní frekvence: GSM 900/1800/1900MHz, WCDMA 2100

Technické údaje:
Procesor 369MHz
NAND paměť 256 MB
SDRAM paměť 79,50 MB
~45 MB volné uživatelské RAM

Datové možnosti:
GPRS, EDGE, HSDPA, Wi-fi - IEEE 802.11g, Bluetooth, Infraport, miniUSB, 2.5mm audio konektor, slot na microSD karty

Displej:
Aktivní TFT, úhlopříčka 2 palce, 240 x 320 bodů, 16mil. barev, 24bit barevná hloubka.

Prodejní balení:
Baterie BP-6MT - Li-ion 1050mAh
Nabíječka Nokia AC-5
Kabel DKE-2 (miniUSB)
Stereofonní headset Nokia HS-47
CD se sw
Stručný průvodce
Uživatelská příručka, stáhnout (3MB,PDF). Díky Breakerovi.
Čisticí utěrka
Pro zájemce je tu i servisní manuál. Díky uživateli KONCO2.
Aktuální verze firmware (fw) 410.34.001 pro nebrandované telefony! Jak změnit produktový kód a i nahrát nový fw do brandovaného telefonu třeba od T-mobile? Tady je obrázkový návod.

Doporučuji prohlédnout si parametry telefonu v katalogu mobilů a přečíst si recenzi.

Nejpodrobnější parametry Nokie E51 v katalogu mobilmanie.

Nokia E51: až příliš velká očekávání (test) ,recenze na mobilmania.cz

Nejčastější otázky k Nokii E51

:?: Chci si koupit E51 od Vodafone, je telefon od nich upravovován?
:arrow: Veškerá úprava spočívá v úvodní animaci a spořiči displeje. Pak jsou v telefonu nastaveny datové přístupové body od Vodafone, které jdou smazat pouze změnou produktového kódu.

:?: Opravdu není na telefonu žádný nápis Vodafone, ani není menu červené?
:arrow: Opravu není, telefon není nijak upravován.

:?: Jak je na tom telefon od T-Mobile?
:arrow: Telefon je na tom stejně jako verze od Vodafone + navíc má na zadní straně nápis T-Mobile a na pravé kontextové klávese volbu Web´n´walk, která lze přenastavit přes menu telefonu

:?: A konečně jak je na tom telefon od O2?
:arrow: Nemá na sobě žádné logo, úprava softwaru spočívá v bublinkových animací při spuštění a vypnutí telefonu. Telefon také obsahuje skin O2 a přednastavené přístupové body.

:?: Dají se operátorské úpravy odstranit?
:arrow: Nedají se jen tak smazat, telefon lze zbavit těchto úprav pouze změnou produktového kódu a nahráním "neoperátorského" firmwaru.

:?: Jak změním produktový kód?
:arrow: Změna produktového kódu - seznámení s problematikou. Obrázkový návod krok za krokem jak změnit produktový kód.

:?: Sem nový, nikdy sem produktový kód neměnil, mohu telefon zničit?
:arrow: Ano, telefon lze zničit po softwarové stránce, poté by musel následovat servisní zásah. Otázka zda by byl placený záleží na servisu. Uvědomte si, že to děláte na vlastní riziko. Pokud si nejste jistí, přečtěte si onen obrázkový návod a pokud vám něco není jasné, zeptejte se v diskusi.

:?: Jak dlouho trvá změna produktového kódu (PC) a nahrání nového firmware (FW)?
:arrow: Změna PC trvá pár sekund. Nahrání nového FW je ovlivněno rychlostí vašeho internetového připojení, stahuje se cca 82MB dat. Samotné nahrání do telefonu trvá max. 5 minut.

:?: Nahrál sem nejnovější fw 400.34.11? Mám ale původně brandovaný telefon, pro který tato verze není oficiálně dostupná, mohu mít nějaký problém?
:arrow: Ano můžete, protože doma nelze udělat downgrade firmware (nahrání nižší verze). Pokud tedy pošlete telefon do servisu s vyšší verzí fw, než je oficiálně dostupná pro váš telefon, tak můžete přijít o záruku!

:?: Kde mají E51 nejlevnější?
:arrow: Doporučuji projít téma Spolehlivé internetové obchody?

:?: Jak velkou kartu telefon podporuje?
:arrow: Dle specifikací Nokie zvládá max. 4GB, ale bez problémů mám v telefonu 8GB microSDHC kartu Sandisk. E51 si poradí i se 16GB kartou.

:?: Dá se karta měnit při zapnutém telefonu?
:arrow: Ano, stačí sundat zadní kryt a kartu vložit/vyměnit.

:?: Výdrž na jedno nabití?
:arrow: Je to v rozmezí 1 - 4 dny, dle zkušeností nabíjím každé 2 dny.

:?: Jak dlouho se telefon nabijí?
:arrow: Pokud je úplně vybitý, tak necelé 2 hodiny.

:?: Umí telefon přehrávat video přes celý displej?
:arrow: Ano, umí. Video jde prohlížet i na šířku displeje. Podporované formáty videa 3GPP (H.263), H.264/AVC, MPEG-4, RealVideo 7,8,9/10

:?: Chci si prohlížet videa například na youtube, umí to E51?
:arrow: Je nutné doinstalovat software Mobitubia, pak je to možné. Videa je možné i ukládat do telefonu a lze je přehrávat jak na šířku tak na výšku displeje. Existuje i software emTube, ale ten již nefunguje, neinstalujte ho, je to zbytečné.

:?: Mám v telefonu aplikaci emTube, ale nefungují mi na Youtube videa, proč?
:arrow: Youtube změnilo kodek u videí a aplikace emTube se již nevyvíjí, řešením je použití například Mobitubie, viz. odkaz výše.

:?: Jaké parametry má natáčené video?
:arrow: Rozlišení 240x320, 15 snímků/s. Maximální délka videa je 60min. Telefon neumí upravovat videa. Lze ovšem takovou aplikaci doinstalovat.

:?: Při instalaci aplikace mi telefon píše "chyba ceftifikátu", co s tím?
:arrow: Správa aplikací -> Volby -> Nastavení -> Instalace softwaru -> Vše. Pak potvrdit.

:?: I když sem změnil nastavení, stále mi nejde aplikace nainstalovat, co s tím?
:arrow: Návod jak na to je v sekci Symbian. Breaker vytvořil FAQ Symbian.

:?: Po nainstalování aplikace mi telefon funguje velmi špatně, funguje pomalu a podobně.
:arrow: Pomocí kódu *#7370# uvedete telefon do původního stavu. Přijdete o veškerá data v telefonu! Proto prováděte zálohu dřív než se do této situace dostanete!

:?: Jak si zazálohuju data z telefonu?
:arrow: Nejlépe pomocí Nokia PC Suite, program je na přiloženém CD. Záloha, export dat z telefonu.

:?: Mám v telefonu stovky čísel a dat, mohu je nějak přenést do E51?
:arrow: Pokud máte telefon Nokia s bluetooth jde to pomocí aplikace Přenos dat která je přímo v telefonu.

:?: Chci se doma připojit k wi-fi, ale na routeru mám povolené jen některé MAC adresy, jak zjistím MAC adresu telefonu?
:arrow: Pomocí kódu *#62209526#

:?: Jaká je rychlost přes wi-fi?
:arrow: Teoretická 54Mbit, reálně bez problémů 500kB/s - 1MB/s.

:?: Rychlost telefonu? Má to Symbian, bude to pomalé co?
:arrow: E51 je velmi rychlý telefon. Dopomáhá mu k tomu velká operační paměť a rychlý procesor.

:?: Je v telefonu internetový prohlížeč?
:arrow: Ano, telefon ho obsahuje, nicméně doporučuji doinstalovat Operu mini. Patrně nejlepší mobilní prohlížeč. Diskuse k Opeře mini. Do mobilu jí stáhnete z adresy http://mini.opera.com

:?: Jaké jsou možnosti foťáku?
:arrow: Rozlišení 2Mpix, 1600x1200 a 640x480. Režimy Sépie, Černobílá, Negativ, Šero. Samospoušť 10,20 a 30s. Sekvenční řežim (vyfotí se 6 fotek za sebou). Zvuk foťáku se dá vypnout pouze přepnutím do profilu "tichý" nebo "jednání".

:?: Sháním dobrej fotomobil, jak je na tom E51?
:arrow: Kvalita fotek je podprůměrná, za dobrých světelných podmínek je foťák ještě slušný, za horších je to velká bída.

:?: Má foťák blesk?
:arrow: Nemá blesk ani přisvětlovací diodu, je to mobil primárně na práci, na multimedia nikoliv.

:?: Existuje verze E51 bez foťáku?
:arrow: Ano existuje, její označení je E51-2. Parametry v katalogu.

:?: Obsahuje mobil nějaké hry?
:arrow: Neobsahuje. Dají se doinstalovat. Mobil umí i Javu.

:?: Má telefon informační diodu?
:arrow: Ano, bílá dioda v levém horním rohu dokáže informovat o zmeškaném hovoru, nové SMS, nové MMS a emailu.

:?: Dá se dioda vypnout?
:arrow: Ano. Je možné nastavit i délku "blikání" a to v rozmezí 5min až 2hod (případně nekonečno)

:?: Zkracuje T9 slovník SMS?
:arrow: Ano, zkracuje na 70 znaků! Firmware z května 2008 (200.34.36) již tuto chybu odstraňuje.

:?: Chci nabíjet telefon přes USB, je to možné?
:arrow: Není to možné, telefon tuto funkci nepodporuje.

:?: Přiložený USB kabel tedy je k čemu?
:arrow: Slouží pouze k propojení telefonu s počítačem, k jinému účelu není - v diskusi se objevila informace, že se přes USB kabel dá přijímat wi-fi signál - je to nesmysl.

:?: Chci poslouchat muziku/rádio přes stereo bluetooth sluchátka, umí to E51?
:arrow: Ano, telefon podporuje A2DP stereo bluetooth profil.

:?: E51 mi nefunguje z bluetooth sadou v autě, kde je problém?
:arrow: Problém je v E51, která nepodporuje PBAP profil (Phone Book Access Profile), který slouží ke komunikaci s vestavěnou bluetooth sadou aut koncernu VW a nebo třeba i BMW a Audi. Jednoduché řešení (např. softwarové) v tuto chvíli neexistuje.(zdroj nokia.com a uživatel coxxi - tímto mu díky za info.).
Aktualizace 28.02.2009 - nápravu přinesl až firmware 300.34.56, nyní již tedy funguje například s koncernovými vozy Audi a VW. Díky uživateli Lukke za info.

:?: Potřebuju u telefonu vyměnit kryt, zničil sem ho, kolik to bude stát?
:arrow: Překrytování stojí 896Kč bez DPH. (zdroj - firma Britex s.r.o.)

:?: Díky za informace, jsou někde sepsané nevýhody a výhody E51, pořád se nemůžu rozhodnout, zda si jí koupit.
:arrow: Napsal sem článek Nokia E51 - chcete mě?

Několik ukázkových fotek v rozlišení 1600x1200. Pro zvětšení klikněte.
ObrázekObrázekObrázek

Další fotky obsahuje galerie mobilmanie.

Zdroj informací: nokia.cz, mobilmania.cz, nokia.com, britex.cz, zdejší fórum.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Změny v nejnovějším firmwaru 400.34.011 pro nebrandované telefony.
Zlepšení stability při používání mail for Exchange
Zlepšení stability při používání (příjmu) SMS zpráv
Zlepšení stability při používání wi-fi a VOIP
Vylepšena odezva při používáním Home klávesy

Změny ve firmwaru 300.34.56 pro nebrandované telefony (zdroj nokia support fórum) Pro ty co anglicky neumí, tak si to přežeňte například přes google translator.

Users can upload and share images to Nokia's Ovi or 3rd party services. Internet radio
User can stream Internet radio channels using packet data.
Mobile search enables user to search on the Internet using popular search engines such as Google or Yahoo. Replaces in- device search. User can also search in device for own content. Improved end user interface. Nokia email service

Bluetooth
BMW and Audi BT carkit support added.

Other changes
White theme "Dots white" added

Updates, changes and improvements:
Setup Wizard
Updated Email set-up Wizard. The Wizard checks the availability of Nokia email service in the country in question. The service is visible only in the countries where service available, otherwise hidden.

Maps
Update to 2.0 version with better user interface and functionality.
Mail for exchange
Baseline update to version 2.7.22

VOIP
Baseline Update
Stability fixes
SIP: Usability correction

Usability improvements
Bluetooth
Driver security update
Improved interoperability with 3rd party Bluetooth accessories
Stability improvement with headset
End user experience improvements
Nokia BH-903 correction

Security corrections
Messaging
MMS stability fix

SMS correction
Calendar / PIM

Contacts correction
User experience improvement
Calendar: printing correction
Office tools
Team Suite: Chinese PRC layout fix
Quick Office corrections
Backup & restore
Metadata restoration correction
Performance
Audio performance improvement
3rd party application stability corrections
Telephony
Better conference call performance.
Nokia BH-604 usability correction

A2DP corrections
Nokia CK-20W correction
Spool icon correction
Voice call stability improvement
WLAN
WLAN usability correction
WLAN-SIM interoperability improvement

Stability fixes
Client that enables the use of Nokia Email service (push email) in the countries where it is available.
Poslední aktualizace 22.04.2010
Naposledy upravil dejvidek dne 2. 4. 2008 19:25, celkově upraveno 28
dejvidek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dejvidek 23. 8. 2008 21:57

Návod jak dostat češtinu na předčítání SMS zpráv. Upraveno z diskuse pod článkem Naučte symbianové Nokie číst zprávy v češtině.
1. Zazálohujte si telefon. Vše děláte na vlastní riziko, jste-li takovej borec, že si smažete důležitá data, je to jen Váš problém.
2. Stáhněte a nainstalujte si třeba Polštinu. Menu :arrow: Stáhnout :arrow: Others :arrow: Speech :arrow: Marta-Polish (velikost 1.6MB) Pokud máte menu Stáhnout již jiné, tak stahujte polštinu odsud.
3. Stáhněte si z netu jazyk Zdena. Například odsud.
4. Přes PC Suite jazyk nainstalujte.
5. Vlezte do nastavení mluvení - standardně na cestě: Menu :arrow: Nástroje :arrow: Mluvení a zvolte si hlasitost a rychlost řeči.
6. Najeďte do Správce aplikací a Polštinu odinstalujte.
7. Vypněte a zapněte telefon.
8. Nyní to již mluví česky.
9. Pokud to česky nemluví, tak proveďte reset telefonu, případně si do něj nahrajte fw 200.34.36, u něj to jak je vidět funguje ( i když netvrdím že na 100%)

Výhody:
:!: Předčítání SMS je v češtině i pro ty co jim menu nenabídne češtinu ke stažení (zkoušeno na PC Vodafone, sw. 200.34.36)
:!: Asi to někdo opravdu využije....

Nevýhody:
:!: Menu mluvení po odstranění Polštiny nefunguje, pokud jste si tedy hlasitost nastavili na minimum tak si smažte i Zdenu a opět kolečko znova. :-) (dík machurovi)
:!: Teď sem zkoušel, jako pobavení u piva to asi bude dobrý, ale při příštím restartu to půjde asi pryč.

Zdroj: Příspěvky z této diskuse. Díky uživateli karlos a DAGMARA.
dejvidek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stepz 7. 10. 2008 21:18

Jak dlouho vam bezi Nokia Soft update ? Kdyz jste updatovali ? Mam to pripojeny na kabelu , proces je fazi samotneho updatovani, uz mi to tu bezi 1/2hodiny ne-li vic a stale se nic nedeje.... :hm :oboze ..hlavne mi to pise neodpojujte :roll: a stale 15minut do konce.
stepz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snowboarder 7. 10. 2008 21:36

i to se může stát.. 15 minut tam je a pak najednou hotovo :)
::: Vyzkoušejte aplikaci SuperFórum pro Android http://goo.gl/3OyV6 :::
snowboarder
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stepz 7. 10. 2008 21:41

uz jsem s toho ponekud nervozni prave, tohle se mi u predchozi nokie (6233) nestalo, to bylo hotovy hnedka :hm Tedkomse to chova jako normal mobil,se sporicem a nic se nedeje, nevypina se nezapina , nerestartuje, proste nic. a je to uz hodina ehm. :-|
stepz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod redmond 7. 10. 2008 22:34

stepz, cely update by nemal trvat viac ako 15 min (nepocitam stahovanie). Ked restartnes mobil tak zistis ci to nieco urobilo, ak nabehne bez problemov tak sa to pravdepodobne nedostalo ani k nahravaniu.
my name is mond, Redmond.
redmond
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stepz 7. 10. 2008 23:06

no uz jsem to aktualizoval, predtim to bylo nejaky divny,cely to bylo vytuhly ale mobil normal jel.
Tedkom jsme to nahodil a uz to frcelo uspesne dokonano, netrvalo to ani 5minut, lista prubehu jela jak po masle.

Mam tu ale jeden vaznejsi problem s telefonem,proto jsem i delal update jestli to pomuze,ale stale nic. Porad stejny. Jde mi o to ze mi vynechavaji klavesy prevazne "5" a "6" kdyz mackam cisla v uvodu telefonu tak jde jen jednou macknout a vicekrat se nezobrazi. to same v menu psani sms, napise to jen jedno pismenko nekdy dve a vic ani ranu. Nekdy se i stane ze hnedka po tomto zadrhelu, nabehne menu emailu pripojuje se na seznam.cz schranku to vubec nechapu, divny, tedko to uz dela i sam od sebe ten mobil. DIVNA zavada. nechapu co s nim je, update nepomohl, pujde do servisu. nevite cim to muze byt ? Ze se tak "zblaznil" ??
:?: :!: :?: :roll:
stepz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ARS 8. 10. 2008 08:30

Podla popisu najskor vlhkost. Alebo sa mozno len tak zblaznil, uvidis co povie servis.
Opravár mobilných telefónov už od roku 2000.
ARS
Servisák
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod otakáro 8. 10. 2008 08:59

Ahoj,prosím o radu ohledně sluchátek k E51.Chci poslouchat hudbu a zároven přijmout hovor,připojeni přes BT.
to machura:problém s nabíječkou vyřešen,mám origoš,ale byl jsaem v práci a tam jsem si půjčil tu redukci.Jinak dík všem.Otas
otakáro
Junior

Odeslat příspěvekod machura 8. 10. 2008 11:12

2otakáro: a jak jsi to vyresil ? Vadna nabijecka nebo redukce ?
machura
Junior

Odeslat příspěvekod otakáro 8. 10. 2008 11:20

to Machura: asi redukce byla vadná, jinak vše ok E51 šlape perfektně.Otas
otakáro
Junior

Odeslat příspěvekod ProdavacMobilu 8. 10. 2008 11:22

to otakaro:
myslim, ze vetsina bt sluchatek by mela v rezimu poslouchani hudby ztlumit hudbu a spojit hovor a po skonceni hovoru opet zapnout hudbu
Dal sem se na on-line poker
ProdavacMobilu
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stepz 8. 10. 2008 11:53

ARS píše:Podla popisu najskor vlhkost. Alebo sa mozno len tak zblaznil, uvidis co povie servis.


zas jde heh :oboze :nenapadne
stepz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sneget 8. 10. 2008 18:18

zdravím, dnes jsem vyměnil stařičkou e50 za e51 a přijde mi to jak krok zpět.. hlavně kvůli klavesnici - trochu mi vrže prvá kontextová klávesa.. má někdo podobné zkušenosti? dá se to případně reklamovat? díky
sneget
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod shotik 8. 10. 2008 20:40

no to ani nerikej ze to je krok zpet. :) zrvna se vypravuju si ji koupit
shotik
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků