Kontrola důchodů

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod zevlovaci 10. 12. 2013 23:32

děda objevil tuto stránku: http://www.duchodspravne.cz/duchod-sluzby.php slibující až u pětiny důchodců nalezení chyby ve výpočtu přiznané částky. Chvíli jsem na to koukal a zdá se mi to zaprvé podezřelé (jako všechno na internetu), a za druhé bych neměl mít problém nějakou základní kontrolu udělat i já.. K tomu se nabízí nějaká kalkulačka, (http://www.penize.cz/kalkulacky/vypocet-duchodu).
Já skoro se státním důchodem pro sebe nepočítám, takže bych chtěl slyšet cizí názor na ten první web (hlavně co víc jsou schopni udělat než já) a rady a vychytávky při vlastní kontrole..
rychlé prohledání webu na toto téma moc nepomohlo, všichni odkazují na ossz, což se mi zdá dost kruhové řešení (oni snad ten důchod počítají v první řadě, ne?)
zevlovaci
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ViR 17. 2. 2015 11:21

No, ten dotaz je sice starý, nicméně je asi "z podstaty věci" stále aktuální... Pokud mohu soudit, tak asi nejčastěji vzniknou problémy s počtem let pojištění, který má vliv na procentní výměru důchodu. Přitom v kalkulačkách je to "vkládaný údaj", který si musíte dát dohromady mimo ně... Záludné mohou být zejména náhradní doby, které se redukují na 80 %, ale i pauzy mezi zaměstnáními. Ovlivnit to mohou i třeba takové studentské "brigády" o prázdninách před čtyřiceti lety. Já mám sice do důchodového věku ještě pár let, ale už dnes vím, že díky cca třem měsícům "pojištěné" práce navíc, získaných právě během prázdnin při studiu, bych měl mít procentní výměru vyšší o 1,5 %, než mnozí vrstevníci. Vlastně jsem tím získal další rok, protože se započítávají celé ukončené roky pojištění. (Pokud se nic nestane, budu mít, po redukci náhradní doby studia na 80 %, ke dni vzniku nároku na důchod dobu pojištění 47 let a 25 dnů, tedy započte se 47 let, zatímco bez těch tří měsíců by se započetlo jen 46 let.)

Jádrem pudla je, že ne každý zaměstnavatel vždy vše řádně zaevidoval a nahlásil, zejména u studentů, resp. při jiném souběhu dob pojištění, a ne vždy při souběhu započte ČSSZ tu výhodnější dobu (např. při souběhu prázdninového pracovního poměru a náhradní doby počítá omylem jen náhradní dobu, která ovšem může podléhat redukci na 80 %). Takže je to třeba "den po dni" překontrolovat (v mém případě od 1.9.1972).
ViR
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků