Tip na vytvoření bezpečného PIN

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod astrapa 12. 6. 2015 11:36

Máte tip na vytvoření bezpečného PIN?

Klávesnice na bankomatu a platebních terminálech je rozložena přibližně takto:

1 2 3
4 5 6
7 8 9

Coby pravák zakrývám klávesnici levou rukou nebo peněženkou, zakryji číslice 1 2 3 4 7, pravou rukou mám prostor pro stisknutí kláves 5 6 8 9.

Dobrá kombinace vychází na 5689 nebo 8956, aby člověk mohl dost rychle PIN vyťukat a minimalizoval šanci odpozorovat kombinaci.

Máte jiné tipy?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod wingsd 12. 6. 2015 12:19

Ja mam zase jiný tip týkajici se PINu.Napište si ho přimo na kartu.Samozřejmě ale ne pravý, jen nějakou náhodnou kombinaci 4 čísel.

Pokud Vám kartu někdo ukradne a nebo ji ztratíte a někdo nepoctivý ji najde, bude mít pokušení ji užít a právě tím se dopouští trestného činu, za který je mnohem větší sazba, než za pouhé odcizení. Navíc pravděpodobně při troše štestí ho zachytí nějaká kamera a tím se zvýš šance na dopadení výtečníka....
wingsd
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 12. 6. 2015 12:24

Tohle kdysi psal Patrik že dělá byť z jiného důvodu, pamatoval se jeden tajný PIN a na kartu psal číslo jehož přičtením k tajnému PINu získá PIN té které karty.

Já to dělám tak, že si pamatuji PIN své vůbec první karty a na tento si měním PIN na všech kartách co mám.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 12. 6. 2015 12:53

Nejbezpečnější PIN je 9999. Bude nejdéle odolávat brute-force attacku :lol:
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 12. 6. 2015 13:07

xtonda píše:Já to dělám tak, že si pamatuji PIN své vůbec první karty a na tento si měním PIN na všech kartách co mám.

Jo, tohle je skvělý zejména v případě, kdy se člověk splete a vrazí do bankomatu kreditku...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myšpulín 12. 6. 2015 15:30

To snadno poznám, protože náš bankomat v práci je od ČSOB a ten s jinou kartou než ČSOB zapne jiný vzhled.
myšpulín
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 12. 6. 2015 15:36

Tomáš Marný píše:
xtonda píše:Já to dělám tak, že si pamatuji PIN své vůbec první karty a na tento si měním PIN na všech kartách co mám.

Jo, tohle je skvělý zejména v případě, kdy se člověk splete a vrazí do bankomatu kreditku...


Tak proto mám nastavený hotovostní limit na nulu. :-)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod guru jára 12. 6. 2015 15:41

Ja mam PIN stejny jako koncove ctyrcisli RZ meho vozidla Skoda Felicia. 8-)
guru jára
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Vasekpasek 13. 6. 2015 21:38

Bych nad tím asi tak nespekuloval. Prostě 4 čísla no...
Vasekpasek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eR99 14. 6. 2015 17:57

Mám to stejně jako xtonda. Pamatuji si PIN své první karty a používám ho u svých všech karet. Teda pokud není změna PIN za poplatek. :-)
eR99
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrAsch 14. 6. 2015 21:29

Nebo jsou dobré matematické či fyzikální konstanty. Prostě si jednu z nich vyberete a tu používáte (s přesností na 4 znaky).
Já jsem řadu let například používal náboj elektronu. Ale při změně banky vybral jinou konstantu.

-- 14. 6. 2015 22:30 --

A kde je potřeba delší heslo, prostě přidám následující (zpravidla 2) číslice
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 6. 2015 07:23

Myslím, že dotaz byl trochu jiným směrem - tedy jaká zvolit čísla tak, aby se nejméně snadno dala odpozorovat.
Co se týče volby PINu, případně jeho zapamatování, to už zde proběhlo, jak to používám já, zde už psal xtonda - ostatně ne všechny karty umí měnit PIN, případně je to za poplatek (což je pro mne to samé :) ).

Pamatuji si na jeden díl seriálu přátelé, kde si jedna z postav prý (neviděl jsem, znám z vyprávění) napsala PIN na bankomat :), což mi přijde taky docela dobré :).

Co se odpozorování týče, tak třeba já používám to, že nejdřív umístím prsty na tlačítka, která hodlám stisknout a poté už po paměti je stisknu, myslím, že odpozorovat kamerou, v jakém pořadí tlačítka stiskávám je téměř nemožné.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 15. 6. 2015 08:15

Aby ti to fungovalo (pokud nemáš netypicky dlouhé prsty), musíš mít ale PIN s čísly na klávesnici u sebe, na to jsem se právě ptal :-) Když položíš ruku na klávesnici, tak to zhruba vychází na poslední dvě řady:

4 5 6
7 8 9

Na první řadu už prsty nedosáhnou.
astrapa
Přeborník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků