jak nejlépe poslat peníze do Srbska?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod LoWang 6. 11. 2018 01:00

Zdravim, chci poslat peníze kamarádce do Srbska. Uvažuji jak to nejlépe udělat.
Western Union si bere asi 7% poplatek jestli dobře počítám. http://www.intercash.cz/poplatky-sluzba ... -union.asp
Převodní kurz z CZK do EUR je dnes 0.0371234. Koukám na svůj ebanking ve FIO a nevidím tam možnost vybrat Srbsko když kliknu zahraniční platba! Na to se jich musim zeptat ještě.
Uvažuju, jestli bankovní převod může být levnější než WU pokud bych poslal EURa a příjemce by přijal taky eura bez konverze. Taky jak dlouho by to mohlo trvat?
Ještě jsem chtěl zkusit Revolut, ale ten není funkční v Srbsku
Those that are last, may yet be first
LoWang
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jan.za 6. 11. 2018 02:32

Z klasických bank vyjde určitě lip AirBank. Poplatek za zahraniční platbu, která není Sepa, je 100. Fio to ma za 200, myslim
jan.za
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 11. 2018 07:03

opět - o jaké částce se bavíme?
Platba v jaké měně? Ne všechny banky umí všechny měny, stejně tak nesmysl je posílat koruny. Některé banky, i když nejsou v eurozóně, mohou umět SEPA platby, pak je výhodné provést platbu v EUR.
Někdy je nevýhodnějším řešením poslat peníze v doporučeném dopise, cenném psaní, nebo cenném balíku, pokud jejich příjem zahraniční pošta umožňuje a jdou na odpovídající částku pojistit.

U WU pozor na to, že z ČR zasílá výhradně v USD, takže kromě poplatku ještě dvakrát tratíš na směně CZK-USD a USD-RSD podle toho jejich švidl kurzu.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 6. 11. 2018 07:35

V podstatě pro celou Evropu je standardem posílat to jako platbu v EUR. To vyjde ještě přijatelně, jinak přijde člověk má poplatcích a kurzech o kalhoty.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod LoWang 6. 11. 2018 10:07

Mám koruny, ale příjemce chce RSD nebo EUR. Bude to asi tak 2000EUR a příjemce má účet u Banca Intesa. Nevim jestli umí SEPA.
Those that are last, may yet be first
LoWang
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 11. 2018 10:09

Zkus napsat na europlatba.cz za jakých podmínek ti provedou 2000 eur do Srbska a uvidíš.

-- 6. 11. 2018 11:17 --

Případně koukám na cenné psaní České pošty. Cena za 50 g je 112 Kč, za 100 g 141 Kč plus 4 koruny za každých 1000 Kč hodnoty, do Srbska lze pojistit na max. 132 tisíc.
celkem by ses tak měl vejít do cca 350 Kč za zásilku i s pojištěním na 2000 eur. Jestli dáš dovnitř EUR nebo RSD je na tobě.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LoWang 6. 11. 2018 10:27

super a jak dlouho to tam pošta asi bude posílat?
Those that are last, may yet be first
LoWang
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 11. 2018 10:39

Těžko říct, hádám tak 1-2 týdny, přes Europlatbu to budou1-2 dny
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 6. 11. 2018 11:22

1-2 týdny do Srbska? Máš nějakou zkušenost? Já bych to spíš viděl do týdne. Každopádně Europlatba bude rychlejší a nejspíš i levnější.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod LoWang 6. 11. 2018 11:24

Europlatbu znám, nicméně mě to nenapadlo vyzkoušet, když Srbsko není v EU... Je někde seznam bank se kterými jsou schopni pracovat?
Those that are last, may yet be first
LoWang
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 6. 11. 2018 11:34

Pochybuji, ale počítám, že pokud Ti příjemce je schopný dát IBAN, pak platba v EUR projde. Platil jsem přes ní do Chorvatska v době, kdy nebylo v EU a bez problémů.

-- 6. 11. 2018 12:54 --

Když tak nad tím přemýšlím, stejně by to mělo jít v EUR z Revolutu, ne?
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 11. 2018 11:56

drkarel píše:1-2 týdny do Srbska? Máš nějakou zkušenost? Já bych to spíš viděl do týdne. Každopádně Europlatba bude rychlejší a nejspíš i levnější.

Se Srbskem ne, s Německem, ale to bude podobné, stejně to půjde letecky do hlavního města.

-- 6. 11. 2018 12:58 --

LoWang píše:Europlatbu znám, nicméně mě to nenapadlo vyzkoušet, když Srbsko není v EU... Je někde seznam bank se kterými jsou schopni pracovat?

Tak se zeptej za kolik to pošlou. Pak už je to jejich problém jak to provedou, aby se do té ceny vešli
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 6. 11. 2018 11:58

Tady: https://www.mzv.cz/file/2841927/prezentace_KB.pdf píšou, že:

Specifika platebního styku:
Není součásti EU ani SEPA prostoru, IBAN ale používán 
Většina plateb z/do Srbska v EUR
Poplatky korespondenčních bank lze eliminovat tzv. přímým trasováním - KB produkt nabízí
Z KB lze platit srbskými dináry konverzí z vstupní měny (EUR, CZK, USD)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod jan.za 6. 11. 2018 12:39

-
Naposledy upravil jan.za dne 6. 11. 2018 14:11, celkově upraveno 1
jan.za
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jan.za 6. 11. 2018 14:11

LoWang píše:Europlatbu znám, nicméně mě to nenapadlo vyzkoušet, když Srbsko není v EU... Je někde seznam bank se kterými jsou schopni pracovat?

Tak se zeptej za kolik to pošlou. Pak už je to jejich problém jak to provedou, aby se do té ceny vešli

Viz online formulář a zadat Srbsko: Platba mimo státy EHP 257.00 CZK
https://www.europlatba.cz/zadani-platby/1000.html

Další varianta je TransferWise, s použitím promokodu (poslal jsem do SZ) by převod 2000 EUR vyšel na 51808 Kč (píšou, že příjemce obdrží další den)
Naposledy upravil jan.za dne 6. 11. 2018 14:13, celkově upraveno 1
jan.za
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků