ČS: Poplatky za zahraniční převod - kdo platí?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Agramon 6. 7. 2010 18:17

Zdravím,

mám jednoduchý dotaz.. když příjmu na svůj účet (česká spořitelna) platbu ze Slovenka v EURech, tak do platí poplatky za převod na CZK? Já jako příjemce, nebo odesilatel? ..a kolik to cca stojí? :hm
Agramon
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 7. 2010 18:49

Ono je to trochu složitější.
1) jsou tři druhy zahraničních plateb
a) SHA - nejčastější, každý hradí poplatky své banky, v tomto případě ty budeš platit poplatky ČS, v tomto případě by se mělo jednat o 100 Kč
b) OUR - plátce hradí veškeré poplatky
c) BEN - všechny poplatky hradí příjemce

2) za samotnou konverzi z EUR na CZK se u deviz neplatí (platí se jen u valut), banka odkoupí EUR svým kurzem deviza-nákup

Více třeba v mém článku:
http://www.mesec.cz/clanky/jak-prijmout ... zahranici/

Pokud chceš výhodně přijímat a posílat platby z a na Slovensko, pořiď si FIO, tam je to zdarma (budeš mít české i slovenské číslo účtu).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Agramon 6. 7. 2010 20:39

Díky, varianta OUR by mě nejspíš vyhovovala, jakou ale budu mít záruku že plátce opravdu využije metodu OUR? Pošle to jako BEN a já to pak za něj budu ještě muset bance doplácet.. nebo se to dá nějak pojistit?

Nejistější se mě zdá tedy metoda BEN, s tím že ve finále bych to řešil tak že bych k poštovnému při expedici na SK připočetl + 100Kč. To je snad dostatečné řešení..

btw teď koukám jak vypadá formulář pro příkaz do zahraničí a jsou tu dvě kolonky (nejsou ale povinné)BIC (SWIFT) kód a Clearingový kód, co je to?
Agramon
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 6. 7. 2010 20:43

Agramon: Záruku nemáš žádnou. Někdo ani nemůže BEN zadat.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 7. 2010 20:47

Pozor, u BEN bys hradil nejen svojí stovku, ale ještě poplatky jeho banky.
V klasickém obchodním styku je standard "SHA", např. SEPA platby ani nemohou být zaslány jinak než SHA.
Takže je několik možností.
a) zvolit SHA a připočíst k ceně zboží 100 Kč
b) zařídit si účet u FIO (je zdarma) a máš po starostech
c) dát si do podmínek, že platba musí být odeslána jako "OUR", jinak následuje smluvní pokuta 100 EUR :), myslím, že si to pak rozmyslí :D, ovšem taky by si mohl rozmyslet i objednávku :(

Pro zahraniční platbu potřebuješ IBAN a SWIFT, to si můžeš buď vypočíst z čísla účtu např. na http://www.iban-rechner.de/ (zvol "Tschechien"), nebo ti to sdělí v tvé bance. Pokud budeš mít FIO, nepotřebuješ ani to, protože budeš mít (i) klasické slovenské číslo účtu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Agramon 8. 7. 2010 17:24

vyřešeno založením účtu u FIO.. ještě musím odeslat 10eur na ero účet a mělo by to jet..
Agramon
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 7. 2010 18:46

...můžeš tam poslat i CZK, ty se automaticky přepočtou na EUR kurzem ČSOB deviza-prodej. Stejně tak můžeš uložit EUR i CZK v hotovosti na pobočce.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Agramon 8. 7. 2010 20:01

jj, vím.. díky za typ, vypadá to dobře.. i správa obou účtů přes IB je celkem přehledná, právě se tím proklikávám..

je u nich něco na co si dát vyloženě pozor? zatím vnímám jen samá pozitiva..
Agramon
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 7. 2010 23:36

Ne, žádné "kulišárny" nemají. Kromě výběru z bankomatu bys za nic neměl platit.
Jen si dej pozor na minimální zůstatek (u CZK účtů je to 100 CZK u zahraničních účtů je to o něco víc), pod tuto částku nemůže zůstatek klesnout, takže když budeš dávat příkaz, tak pozor na to, že se neprovede, pokud by to mělo i jen korunou zasáhnout do minimálního zůstatku.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Agramon 9. 7. 2010 00:18

To mě teď ale vnuklo jednu myšlenku.. CZ účet už mám s minimálním vkladem, ale na tom EUR účtu (požadují 10E) zatím nic.. neporušuju teda podmínky už teďka?

Plánuju to ale uhradit nejpozději během příštího týdne, tak snad pro těch pár dnů, co byl účet veden bez vkladu mě nepřišijou žádný sankce.. doufám..
Agramon
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 7. 2010 06:24

Žádné sankce by být neměly, teoreticky by mohla FIO účet zrušit, ale to kvůli pár dnům dělat nebude. Klidně to nech až na dobu, kdy přijdou ty EURa, prostě se část z příchozí platby zablokuje na účtu jako minimální vklad.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Agramon 2. 11. 2010 16:21

Zdravím, nyní bych potřeboval přijmout platbu z Británie. Mám ale strach že odesilatel to zadá přes BEN, nebo něco podobného..

Volal jsem na pobočku FIO a řekli mě že bude nejlepší když jim sdělím IBAN a pošlou to přes TARGET2 pokud to jejich banka podporuje.. ale co když ne?

Nebo máte jiné nápady jak spolehlivě přijmout platbu za zboží z UK? :hm třeba nějaká dobírka?
Agramon
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 11. 2010 17:15

1) standardní způsob převodu je SHA (každý hradí poplatky své banky). Není-li dohodnuto jinak, měl by odesilatel poslat tímto způsobem. Pokud pošle jinak, bylo by možné i platbu neakceptovat a chtít po odesilateli doplatek.
2) přes Target2 lze poslat JEN A POUZE platbu v EUR, přes to nejede vlak. Pokud je tedy platba v GBP není možné jí poslat přes Target2. UK není v měnové unii, jejich banka tak nemusí Target2 podporovat, pak by ani platba v EUR nepomohla. Každopádně to by byl jejich problém, pokud se s nimi dohodneš, že pošlou přes Target2 a v EUR a oni to pošlou jinak, tak je to jejich problém, platba se vrátí a ještě jim jejich banka naúčtuje poplatky.
3) je možné využít služeb devizových společností, já má smlouvu s REOL (za příchozí platbu chtějí 80 Kč ) a Devizy.cz (příchozí platba je zdarma, ale je nutné aby jí odesilatel poslal přesně v dohodnutý čas (ihned po uzavření jednorázového obchodu s Devizy.cz), takže pro neprověřené partnery těžko použitelné :(
4) vkladní knížka Poštovní spořitelny, kreditní karta Citibank, mBank či ING s vyplněním SWIFTu ČSOB, atd... umí přijmout zahraniční platbu zdarma, ale klade to vyšší nároky na odesilatele, nesmí zapomenout vyplnit specifický symbol
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Agramon 3. 11. 2010 14:04

Děkuju za vysvětlení, zvolím asi standardní SHA. Jen se chci ještě zeptat čím je podmíněno aby platba odešla jako SHA (chci jim to upřesnit v pokynu k platbě). Musejí zadat nějaký zvláštní spec. symbol, nebo budou potřebovat nějaké info. o mém účtu?
Agramon
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 11. 2010 15:17

Typ platby (SHA/OUR/BEN) vyplnuje odesilatel platby, prijemce do toho nema sanci zasahnout. Zpravidla plati, ze neuvede-li klient bance druh platby, pouzije se SHA. Nektere platby jinak nez SHA ani zadat nejdou (SEPA, TARGET2)
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků