Jak na složitý zahraniční převod

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xmms 10. 12. 2008 15:09

Stále složité. Jaký má význam vyplňovat jméno a adresu příjemce, název a adresu banky a další nesmysly? IBAN by měl stačit. Ví někdo, jaký mají účel všechny tyhle údaje? Jestli tam třeba sedí úřednice a před schválením každé transakce kontroluje správnost údajů podle matriky... To by mohlo vysvětlovat tak zdlouhavý převod peněz ze zahraničí.
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 12. 2008 15:21

Když převádím přes REOL, tak jim stačí jen IBAN a SWIFT. Je tam sice i kolonka příjemce, ale poradí si i bez toho, jednou jsem věděl pouze křestní jméno a prošlo to taky. Banku si doplnili sami.

Ale jinak co vím, vyplňuji, možná se tím dá předejít nějaké chybě, kdo ví.
I včetně vnitrostátního převodu (nejdřív musím převést CZK na jejich účet) se vejdu do týdne (to už má (zpravidla) německý příjemce prachy na účtě).

To vše za 100 Kč a lepší kurzy než má banka :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmms 10. 12. 2008 15:58

Tam se zadává adresa sídla banky nebo mojí pobočky? Já jsem tam něco napsal...
V neděli jsem zadal příkaz z irské banky a na českém účtu ještě nejsou, ale z toho irského je ihned pěkně sežralo. No jen aby se to nezatoulalo někam do černé díry. Jak dlouho obvykle trvají tyhle převody?
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 12. 2008 16:22

Vždy se vyplňují údaje příjemce platby (včetně banky). Ohledně té rychlosti záleží na obou bankách. To, že je banka odepsala z účtu neznamená, že je v ten samý okamžik odeslala do clearingového centra, klidně to mohla udělat za jeden až dva dny.
Stejně tak banka příjemce nemusí platbu ihned po obdržení připsat, klidně jí to může jeden až dva dny trvat.
Mám zkušenost se zasíláním peněz z Nového Zélandu. Smlouva s devizovou společností (WallichFx) byla uzavřena 22.8.2008 a 26.8.2008 byly CZK na mém účtě. A to nevím, jestli příkaz k převodu z NZD účtu na účet Wallicha byl podán ve stejný den nebo později (byly to prachy známého co si vydělal během ročního pobytu).
Vše bez jakéhokoliv poplatku na české straně a s lepším kurzem než u banky.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 10. 12. 2008 19:59

Patriku a jak často přes REOL posíláte (přijímáte) peníze? Lze celý proces nějak automatizovat, abych po každé nemusel na pobočku? Třeba zadat příkaz emailem (s epodpisem).
Jestli stojí převod jen 100 Kč, tak je to opravdu výhodné, ale běhat po pobočkách by se mi nechtělo.

Mimochodem, jak oni to vlastně mají zorganizované? To mají v každém státě světa účet a z něj to posílají?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 10. 12. 2008 20:47

stanislav.stribrny: dovolím si odpovědět i za Patrika. Přes REOL posílám 1-3x měsíčně a obvykle jenom zvednu telefon, řeknu své jméno, kolik a kam chci převést a do minuty zavěšuju s tím, že do další minuty mám v mailu konfirmaci obchodu. nikam nechodím, konfirmaci jenom pro evidenci podepíšu a sken pošlu mailem zpět a zadám příkaz do banky...
Na pobočce jsem v životě nebyl, smlouvu a všechno ostatní jsem řešil přes telefon a korespondenčně.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 10. 12. 2008 21:04

Když budu mít na konci měsíce třeba 50-100 plateb furt je to moc složitý: telefonovat, tisknout - podepsat - skenovat - odeslat mailem....
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 12. 2008 21:07

Příjem peněz byl přes Wallicha a bylo to jen jednou, odesílám přes REOL (Wallich chce 190 Kč, ale zase má lepší kurzy, tak ho využívám u větších částek - když si kupuji dovolenou u německé cestovky) a to vícekrát do měsíce (známý kupuje na německé eBay vláčky). Nejplodnější byl asi říjen, kdy jsem měl asi 8 plateb v celkové výši cca 26 000 Kč, ale v listopadu to už byly jen 2 platby (100 a 650 EUR) a za prosinec zatím nic.

Základem je uzavřít smlouvu, poslali mi jí poštou, podepsal jsem a poslal zpět (ale první obchod proběhl ještě předtím, stačilo jim to nascannované poslat mailem).
Jednotlivé příkazy zadávám vyplněním formuláře, vytisknu, podepíšu, naskenuju a pošlu e-mailem. Oni mi zpátky pošlou konfirmaci (kde je uveden kurz), tu rovněž vytisknu a podepíšu, naskenuju a e-mailem pošlu zpátky. Potom převedu příslušný počet CZK na jejich účet.
Samozřejmě lze i telefonicky, ale mě to vyhovuje takto.

V mé minulé firmě (velkoobchod s hodinkami) jsme měli smlouvu s Citco, Rüesch, WallichFx, Divíšek a Aktivchange. Naše dodavatelé jsme měli již zaregistrované, takže stačilo jen nahlásit 50 000 CHF na dodavatele XY a příslušná devizová společnost (podle toho, která zrovna nabízela nejlepší kurz :-) ) již vše ostatní doplnila (IBAN, SWIFT, banku, jméno a adresu příjemce), ale to u mě nepřichází v úvahu, příjemce je (téměř) pokaždé jiný a diktovat tyhle údaje do telefonu se mi nechce - to je raději s pomocí ctrl+c a ctrl+v "přepíšu" z potvrzení o vyhrané aukci :)

Posílají to z českého účtu, předpokládám, že mají od své banky nějaké speciální podmínky, ale to je jejich problém, mě zajímá kolik účtují mě :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 10. 12. 2008 21:27

třeba existuje nějaká mezinárodní banka bez poplatků, o které nevíme ;-)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 12. 2008 21:31

Např. HSBC s jejím účtem Premier, problém je v tom, že stojí 750 Kč měsíčně (pokud tam člověk nemá meloun), takže mě se nevyplatí.
Je možné že podobnou nabídku (za příslušně podobný obolus) je schopno nabídnout víc bank, ovšem pro "plebs" je to jaksi nedostupné :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 10. 12. 2008 22:36

Dalsi moznosti je napriklad zrizeni uctu v zahranici, ktery si clovek jednorazove pres REOL nabije a potom z nej odesila tzv. SEPA platby, ktere stoji par centu.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 10. 12. 2008 22:56

Máš zkušenosti s nějakým konkrétním? A to SEPO jde ale jen po EU, ne?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 10. 12. 2008 23:13

stanislav.stribrny: ano SEPA platby jsou pouze v ramci EU, nicmene jak casto platis neco mimo?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 10. 12. 2008 23:36

právě že platím hlavně mimo eurozónu, pro EU mám účet v Německu

(resp. to zatím posílám "ručně" přes "kurýry", ale už to tak dál nejde)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 11. 12. 2008 00:02

stanislav.stribrny: jo tak to si holt musis osefovat jinak.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků