Nový telefon do 7,5k - Redmi Note 5 vs Asus Zenfone MAX Pro

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod vit20 3. 9. 2018 12:44

Zdravím,
hledám nový telefon, a to už podruhé, protože iPhone SE, koupený na začátku léta jsem musel vrátit kvůli kritickému nedostatku funkcí a pro mě naprosté neintuitivnosti operačního systému iOS. Aktuálně mám Xiaomi Redmi Note 2 s EU ROM (již naflashovaná v obchodě) a bohužel už se na něm podepisuje stáří (vypínání při nabíjení, špatně reagující zapínací tlačítko, špatná výdrž baterie apod.), ale jinak fungoval pěkně (tedy když tam zrovna nebyla Global ROM; tu jsem zkusil a po týdnu letěl zpátky na MIUI 7 EU, protože byla hrozně nestabilní a již tak velmi nízká výdrž baterie - okolo 50 minut prohlížení internetu - se splaskla ještě o čtvrtinu méně).

Moje požadavky jsou nyní následující:
- výkon: Qualcomm řady 6xx bude bez problému stačit (hry nehraji; jakmile to zvládne dejme tomu multitasking se třemi aplikacemi s rozumnou rychlostí, bude to stačit; do MediaTeku nechci primárně kvůli energetické náročnosti, která třeba u mého Helia X10 je dosti velká)
- paměť:4GB RAM, 64GB vnitřní úložiště (čím víc, tím líp; SD karta nutná nebude)
- bezdrátová konektivita:Dual SIM, FM rádio, české LTE výhodou (ale ne striktním požadavkem)
- drátová konektivita:3,5mm jack, microUSB výhodou (USB-C by nějak šlo, ale micro by bylo lepší)
- baterie:výdrž je těžké předpovídat pouze z udávané kapacity (je nutné nastudovat v recenzích, a tak to také udělám), ale orientačně v případě Qualcommu alespoň 3800mAh a v případě MediaTeku alespoň dvojnásobek (nechci stále už s sebou tahat powerbanku); čím víc, tím líp; uživatelsky vyměnitelná baterie výhodou (ale opět ne striktní podmínkou)
- displej:5-6 palců, IPS/AMOLED, rozlišení FullHD a vyšší
- cena:naprostý strop je okolo 7,5 tisíce (cena iPhonu SE), nejlépe aby se vešel do 6 tisíc
- OS:Android; nemám rád EMUI (čím dál více omezující uživatele) a MIUI Global (odesílá data do Číny, nestabilní, vnucuje aktualizace)

Po zadání těchto požadavků do Alzy (většina e-shopů má totiž problém s filtrováním telefonů bez FM rádia, Alza je vyjímkou), na mě vyjely následující telefony:
(Xiaomi Redmi 5 Plus - https://www.alza.cz/xiaomi-redmi-5-plus ... dq=5238691 - obecně ve všem mimo ceny nejhorší, asi nemá cenu řešit)
Asus Zenfone Max Pro - https://www.alza.cz/asus-zenfone-max-pr ... dq=5442362
- výhody (vůči RN5): čistý Android, výše nataktovaný CPU, má NFC a tripple slot, nižší cena, nahrává 4K video
- nevýhody (vůči RN5): nemá IR ovladač, nemá 5GHz WiFi
Xiaomi Redmi Note 5 - https://www.alza.cz/xiaomi-redmi-note-5 ... 9692#popis
- výhody (vůči Asusu): viz. nevýhody Asusu
- nevýhody (vůči Asusu): viz. výhody Asusu, MIUI Global!

Jaký telefon by jste si vybrali vy?
V případě, že bych bral RN5, tak bych musel někoho žádat o přeflashování na EU ROM (sám to dělat nebudu, zcihelnatět se dá telefon velmi snadno), takže náklady navíc a nejistý výsledek (+ ztráta záruky, v případě, že by to nedělal e-shop). Global ROM mi jde naprosto proti srsti.
Mohlo by se de facto říct, že jsem si odpověděl sám, ale u Asusu zas nemám představu, co by to obnášelo mít telefon bez 5GHz WiFi (i stará mizérie jménem Xperia L to uměla; telefon neukazuje, na jaké pásmo se zrovna připojuji, takže netuším, zda-li se připojím všude), navíc zatím chybí nabídka ochranných skel (výrobce nezmiňuje úroveň chránění, takže bych se rád pojistil) a českých recenzí (kterých je prakticky nula; díval jsem se na nějaké Indické, ale tam může být situace jiná). Také mě mrzí, že se zde neprodává verze s 6GB RAM, která by mohla být lépe "připravená na budoucnost" (2GB RAM v dobách novoty mého RN2 bylo taky dobré a dnes už je na tom problém i s dvěma aplikacemi najednou), ale v případě, že se mluví o budoucnosti se zde zase dostává otázka, co by bylo s tou 5GHz WiFi.
A proto vlastně netuším, co by se vyplatilo víc; nechci už udělat znovu chybu, stačil ten humbuk okolo vracení iPhonu.

Rovněž přivítám návrhy na jiné telefony, které jsem zde nezmiňoval (a třeba přehlídl), ale podle mě jich moc není (nebo rovnou žádné).

Děkuji za odpovědi.
Naposledy upravil vit20 dne 3. 9. 2018 12:58, celkově upraveno 1
vit20
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nick Cave 3. 9. 2018 12:53

vzal bych Asus Zenfone Max Pro, za ty prachy není co řešit
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vit20 3. 9. 2018 14:08

Asi tomu tak bude. Xiaomi má spíš víc nevýhod než výhod. Díky!
vit20
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nick Cave 3. 9. 2018 14:35

vem si, že za skoro stejně vybavený smartphone, akorát v luxusnějším provedení chce Motorola 10k (Moto Z3 Play)
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod planetoid_LV426 3. 9. 2018 15:02

Bože bože to jsou uvahy, za 8500 vem LG G6 a jsi o 2 třídy nad nějakým Šaomi.
planetoid_LV426
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Paja-indian 3. 9. 2018 15:15

Na druhou stranu lze zkusit starší Motorolu G5 plus - vyhovuje cenou i požadavky. Android prakticky čistý...
Paja-indian
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 3. 9. 2018 15:46

Nebo Moto G5s Plus? Ale oba mají standardní baterii
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod renny7046 3. 9. 2018 16:12

Z těch tří Asus, jelikož mi nějak nevyhovuje ta nadstavba Miui. Minulý týden si ji kupovala známá a je spokojená. Co se týče WiFi tak si nestěžuje. Používá doma u rodičů i v práci.
renny7046
Junior

Odeslat příspěvekod vit20 3. 9. 2018 20:44

Ohledne Motoroly - sice nevypadaji vylozene spatne, ale skoda te baterie a u nekterych modelu chybi Dual SIM nebo 64GB uloziste (ktere se, jak jsem se na to chvilku mrknul, da docela tezce sehnat v pripade tohoto telefonu). Dekuji kazdopadne za navrhy.
Ohledne LG - na to, ze ten telefon stoji o 1000 vic nez je muj absolutni limit ma dosti male uloziste. Ale tim je LG docela zname - jeste nedavno delalo telefony s 4GB ulozistem, z cehoz 3GB zabiral Android, pricemz za stejnou cenu uz se prodavala kapacita 16GB u jinych znacek :-)

Kazdopadne jsem tedy rozhodnut - pujdu do toho Asusu - za ty penize, jak bylo receno a jak jsem se po tom jeste podrobneji pidil - je skvely. Alespon co se papirovych parametru a recenzi tyce. :-)
vit20
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod VolumePJ 3. 9. 2018 21:04

Věř že nebudeš litovat, čistý Android je neskutečná výhoda nad všechnou konkurencí.. kdyby se mi tak proklatě nelíbilo EMUI, tak mám taky nějaký takový telefon :) Té 5Ghz wifi bych se nebál, nejspíš si toho ani nevšimneš. K tomu IR ovladačí - pokud jsi ho doteď nepoužíval, chybět ti nebude, i když na druhou stranu u mého Honoru 10 to mám, a používám snad každý den :D
Nokia 8310 > 1600 > 5300 > Sony Ericsson K770i > HTC Smart > Samsung Galaxy Mini > Galaxy Trend > Honor 4C > 5X > 6X > 8 > 9 > 10 > Galaxy S10+ > Note10+ > S21 Ultra > S22 Ultra
VolumePJ
Junior

Odeslat příspěvekod riki 3. 9. 2018 22:49

Tady máš test odolnosti skla,myslím,že je to slušné...

https://www.youtube.com/watch?v=igkdPI0TM1Y&t=7s
Nikdy není tak špatně,aby nemohlo být ještě hůř.
riki
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vit20 4. 9. 2018 14:50

VolumePJ - To jsem rád. :-) IR ovladač jsem jen jednou vyzkoušel a potom už ležel u ostatních nepotřebných aplikací, takže mi chybět nebude :-) Vzhledem k tomu, že ani televizi nemám, to pro mě žádný problém nebude. :-) Do příspěvku jsem to zmiňoval jen tak, abych zvýraznil co nejvíce rozdílů. Stejně tak jsem tam například vepsal NFC, ačkoliv jsem to také nikdy nepoužil. :-)

riki - Díky za odkaz na video, nevypadá to zas tak hrozně. Abych se přiznal, něco jako crash test mě nenapadlo ani hledat. Telefon mi padá víceméně jen z nočního stolku, když po něm hmatám, což by podle videí nejspíše nemělo udělat na telefonu žádnou škodu :-D
vit20
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Brogg 7. 9. 2018 09:27

A jak by si vedle Asus Zenfone MAX Pro stál Asus Zenfone 5 Lite?

EDIT:
Vysvětlení, proč se ptám, je velmi podobná cena (6500 Kč).
Mínusy: Snapdragon 630 (vs 636), pomalá čtečka otisků, baterie (3300 vs 5000 mAh)
Plusy: WiFi 5GHz, fotoaparát
Brogg
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 7. 9. 2018 11:59

ty dva smartphony nelze vůbec srovnávat, Max má mnohem větší kapacitu baterie, navíc je o tisícovku levnější
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Brogg 7. 9. 2018 12:54

Jak jsem psal, baterie je velmi rozdílná. Ale zeptám se konkrétně (pokud by to původnímu tazateli vadilo, dotaz odstraním):
- Max Pro a 5 Lite nejdou srovnávat kvůli baterii či něčemu dalšímu zásadnímu (Max Pro je čistý Android, Lite má ZenUI)?
- Jaký je rozdíl mezi ve výsledných fotografiích a videu mezi Max Pro a 5 Lite (popis např. na gsmarena.com znám, jde spíš o reálné porovnání kvality). Z recenzí vychází co se týče fotoaparátu lépe Redmi Note 5 ve srovnání s Max Pro. Přemýšlím, jak si v porovnání s těchto dvou stojí 5 Lite.
- Nedochází u Zenfone Max Pro k problémům s wifi při využití BT (např. sluchátka)?

Původně jsem chtěl 5Z, ale absence jakékoliv odolnosti mě odrazuje (ženina Sony XZ1 je na tom o mnoho lépe). Nakonec jsem slevil z nároků a skončil mezi Asusem Max Pro a Xiaomi Redmi Note 5. Asus jsem původně chtěl vyzkoušet, protože s ní nemám zkušenosti, ale vychází mi lépe kvůli fotoaparátu (kvalita, stabilizace), přítomnosti 5 GHz wifi a dostupnosti širšího sortimentu příslušenství Xiaomi. Z pravěkých dob zkušenost s Xiaomi mám vč. přeflashování, pro jistotu jsem Redmi Note 5 měl dnes v ruce od kolegy. Ta nástavba mě neoslovuje, ale mobil ani po nějaké době užívání neměl výkonnostní problémy, které jsem čekal.
Brogg
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků