Telefon na fotky (nebo kompakt?)

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod kepajko 16. 7. 2018 00:43

Porovnávať dva segmenty je totálne neopodstatnené. Dôvod. Compact alebo zrkadlovka je určená skôr ľuďom ktorý ako môj kamarát sa orientujú na maximálnu kvalitu zhotovených snímkov. Má zrkadlo za 900 e. Počet fotiek ktorými disponuje je zanedbateľný a dôvod? Zrkadlo nemá pri sebe! Mam kvalitnejší mobil a kedykoľvek mám chuť odfotiť danú scénu tak ju odfotím a mám pamiatku. A kamarat zo zrkadlom mi ukáže pár fotiek zo zrkadla ktoré nemajú hodnotu lebo šišky, panoráma a jeleň v diaľke. A kopu nekvalitných a rozmazaných fotiek z mobilu za 150 e kde fotil všetko podstatné vo svojom živote ale je to mazanica. A keď mu niečo poviem tak podráždene reaguje že ja viac ako 200 e za mobil nedám. Takže každý má na výber a keď má niekto dosť peňazí tak nech si kúpi kvalitný compact alebo zrkadlo plus fotomobil aspoň za 500 e a bude happy.
kepajko
Junior

Odeslat příspěvekod Johnsix95 26. 4. 2020 13:39

Ahoj, pokusím se po 2 letech navázat. Mám Huawei Mate 20 Pro, který fotí velmi dobře. Přesto jsou mnohé fotky z mé předchozí Galaxy S5 (po přiblížení) detailnější a HDR dává lepší výsledky. Proto uvažuji o kompaktu, konkrétně o Sony RX100 III. Viděl jsem ukázkové fotky, nebyly špatné. U fotografií ovšem preferuji sytější barvy bez dodatečných úprav. To Samsung umí, Huawei také ("Živé barvy Leica"). Jak je na tom RX100 III (nebo jiný model) s barvami, mohu si nastavit vyšší sytost? A zvládá stejně dobře nebo lépe HDR a noční focení? Například Huawei dělá výborně noční fotky, fotím s ním i hvězdy.
Souhrn - mým hlavním požadavkem je výsledná kvalita a sytost barev u fotografie. Mohu se na toto u RX100 III spolehnout? Pokud ne, dá se sehnat nějaký kompakt do max. 15 - 16 tisíc, který to zvládne? Díky
Johnsix95
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kultus 26. 4. 2020 17:54

Tomu neverim, ihned po koupi Mate 20 Pro jsem srovnaval s S7e a novy foun ho co se tyce ostrosti a detailu porazil rozdilem tridy (kdyz ne dvou). S5 na tom neni lepe. A to bylo pres den, v noci nemela S7e sanci.
kultus
Junior

Odeslat příspěvekod Pan Kája 27. 4. 2020 02:35

Johnsix95: V tomhle případě bych se asi vykašlal na kompakt. Mám konkurenční Canon G7X a sám se vyžívám v barevnějších "HDR" i nočních snímcích. Nastavit vyšší sytost není problém, ale fotky bez úprav na monitoru kvůli méně agresivnímu doostřování nemusí vypadat tak ostře (i když po přiblížení budou nejspíš detailnější). HDR taky vypadá přirozeněji na kompaktu a není tak výrazné. V nočním režimu z ruky je kupodivu moje lepší moje P30P (a hádám, že Mate 20P na tom bude podobně).
Výhodou takových kompaktů (samozřejmě krom zoomu) jsou přirozeně vypadající snímky, věrnější barvy, možnost širšího nastavení a skvělé práce s RAW soubory (tam člověk dovede pomalu zázraky... ale zabere to čas). K výhodám patří i noční fotografie, ale s novými špičkovými mobily, používající různé chytré algoritmy už to pomalu padá.
Já bych svůj kompakt za mobil nevyměnil... ale taky trávím relativně dost času úpravou fotek (což je mimochodem zrovna u Huawei velký boj).
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Johnsix95 27. 4. 2020 17:35

Co nejsem zjistil, tak při mnoha příležitostech si umí Galaxy S5 lépe vyhrát s kontrastem, zkrátka jsou detaily výraznější díky výrazněji odlišeným světlům a stínům, Příklad: https://flic.kr/s/aHsmMRqR2t (Přiblížení na maximum). U blízkých objektů, makra a nočních fotografií je ale králem Mate20 Pro, to musím uznat.
Je pravda, že na S5 jsem vždy fotil se zapnutým HDR - kvalita se nezmění, stále je 16 Mpix, tmavé plochy jsou zesvětleny a kontrast je vážně dobrý. Zato Huawei má velice agresivní HDR, až moc ostré, zesvetluje až příliš a kvalita je pouze 10 Mpix. Po malém přiblížení to často vypadá jako najaká ostrá olejomalba. Všude se člověk dozví, jak jsou megapixely nepodstatné, ale stejně mají něco do sebe, rozlišení je taky důležité.
Právě ostrost S5 mi vyhovuje, nemusím neostré nebo naopak moc ostré fotky. Znamená to tedy, že kompakty vesměs fotí neostré fotky, které jsou výrazné teprve až po úpravě? Aspoň takto jsem to z komentáře pochopil.
Rád bych třeba zainvestoval do kvalitnější zrcadlovky, ale ta je bohužel nepřítel cestování a nejde ji mít všude při ruce. Fotím docela spontánně, kde se naskytne příležitost a nejde ji tahat všude. Proto jsem uvažoval, že kompakt s cenou třeba okolo 15 000,- (v ceně už lepšího mobilu s lepším foťákem) bude fotit mnohem mnohem lépe než mobil, který je na focení určen jen částečně.
Pořád mám dilema.. Ale fotím tisíce fotek a nechci je všechny upravovat. Tedy pokud to takto s kompaktem funguje, pak pro mě nebude dobrá volba.
Johnsix95
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pan Kája 28. 4. 2020 00:02

To ne, kompakt fotí ostře. Ale ty snímky vypadají přirozeněji jak u mobilu. Takže bez úprav často nejsou tak líbivé a doostřené. Díky tomu bez přiblížení nemusí na první pohled působit na oko tak ostře, ale samozřejmě nemažou detaily jako mobily a zachytí více detailů. Pokud Vám vyhovují snímky v testech, není co řešit.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Johnsix95 28. 4. 2020 14:45

Díval jsem se na porovnání Sony RX100 VII a Galaxy S20 Ultra. Ty rozdíly na fotkách jsou opravdu minimální, v mnoha případech vypadají fotky ze Samsungu lepší a detailnější. Vypadá to, že kompakty za chvíli vymizí, u mobilních foťáků vývoj skutečně pokročil a zdaleka neskončil. Raději tedy vyčkám na lepší fotomobil, který se dá (jako kapesní počítač) použít na všechno.
Johnsix95
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod krtenek 28. 4. 2020 14:53

Na fotkách 1:1 je rozdíl minimální?
krtenek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xzeit 28. 4. 2020 17:20

Pokud bych si kupoval čistě fotoaparát, tak jedině něco s výměnnými objektivy, nebo nějaký ultrazoom. Ono je to relativní, dneska jsou ty mobily opravdu univerzální a řešení 3 a více modulových fotoaparátů je asi cesta u něčeho tak malého. Pokrýt ohniskové vzdálenosti 16 až 125 (250mm) už mobily dneska zvládnou slušně ve kvalitě kompaktu okolo 7000 Kč a zase, i mezi těmito lze asi podle testů najít nějaký, který i tem mobil trumfne. Osobně mě momentálně nejvíce u mobilů mrzí absence xenonového blesku. Snad se jednou vrátí a když ne, tak nějaká LED s jeho vlastnostmi - o ty přece jde.

Když chceš to nejlepší, tak u Samsungu S20 ultra.
U Huaweie P40pro a pro+.

pak jsou tady nějaké Xiaomi, ti mají dobře našlápnuto a podle mě srovnají s Huawei a Samsungem technoílogicky do 2 let.

no a nebo iPhone 11pro
xzeit
Junior

Odeslat příspěvekod Pan Kája 28. 4. 2020 20:23

Tak jednopalcový kompakt má co nabídnout. Bezrcadlovka (pokud nemá pancake, který nepatří k nejuniverzálnějším) je rozměry jinde, s porovnatelným objektivem se blíží spíš zrcadlovce. V rozumné cenové kategorii bude zoomový objektiv s nic moc světelností, což částečně zabije výhody většího snímače. U G7X je navíc DR poměrně solidní a vcelku srovnatelný s mým eosem 750d. Chybí mi jedině ultraširoké ohnisko. Zkrátka jeden objektiv má svá omezení. G7X nosím nakonec častěji jak zrcadlovku.

Mobily mohou dělat hezčí snímky. Obraz je mnohem více zpracovaný a vypadá lépe. Jenže - i ten dobrý kompakt obvykle zachytí reálnější barvy, umí lépe pracovat s hloubkou ostrosti, obraz je podobně kvalitní na všech ohniscích - ok, mobil má velké přiblížení...nejlepší mají ohniska 100-120mm. Jenže na tom ohnisku (s menším snímačem a horší světelností) už nebude tak dobrý jako ten kvalitní kompakt. A chcete poloviční ohnisko? Tak to rovnou rezignujte na kvalitu, protože u mobilu to bude díky přeskokům v ohniscích objektivů jen digitální zoom (třeba moje P30 P - široká kamera vs 5x zoom, nic mezi). Chcete krásné "hvězdice" u nočních lamp? Tak přicloňte..to mobil nedokáže. Chcete upravit fotku, co vám vyleze? U toho kompaktu se dají dělat široké možnosti, u mobilu to jde jen pokud se vzdá berliček - hdr, noční režimy..., které se starají o to, aby byly snímky krásné.

Jinak řečeno - normálnímu uživateli mobil (i za cenu nějakých omezení) v pohodě nahradí i lepší kompakt. Ten ale stále dává smysl, pokud člověk ví co od něj chce. OK, jako jeden foťák bych si dnes taky vybral bezzrcadlovku, kvůli možnostem rozšíření v budoucnu...ale s nimi bych se dostal cenově úplně jinam (jen lepší objektiv se cenou blíží staršímu jednopalcovému kompaktu..a pokud budu mít bezzrcadlovku pouze se seťákem, tak nedává moc velký smysl).
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků