Telefon na fotky (nebo kompakt?)

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod mart910 12. 7. 2018 18:43

Zdravím místní odborníky, mám tady takové menší dilema.

Poslední dobou jsem začal více fotit a zároveň se mi nějak zasrala čočka na mobilu a tak uvažuji o koupi nového.
Začal jsem uvažovat o koupi kompaktu a to konkrétně o Sony Cyber-Shot DSC-HX60https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/sony-cyber-shot-dsc-hx60/ Takže bych si nechal starý telefon + využíval tento malý foťák.

Pak mě ale napadlo, že mnoho mobilů se dokáže srovnávat s kompakty a rozdíl už asi nebude tak velký jako dřív (je to jen můj názor, fotoaparátům nerozumím).

A tak se chci zeptat, když vezmu cenu tohoto fotoaparátu, tj. 5 000 Kč a přidám cenu průměrného telefonu tj. 5000 Kč což mě dá celkem 10 000 Kč. Tak jestli do této ceny dokážu sehnat telefon který se vyrovná danému fotoaparátu a já tak budu mít pouze jeden přistroj, což je určitě výhoda. Takže existuje telefon který to +- dokáže splnit?

Díval jsem se na starší iPhone (iPhone SE by mě hodně vyhovoval rozměry), Samsung Galaxy S7, LG G6, Honor 8. Fotím hlavně krajinu a hory, západy a východy slunce a podobně. Rád bych se zaměřil i na Time Lapse videa.

Děkuji každému kdo mi poradí.
Naposledy upravil mart910 dne 12. 7. 2018 20:33, celkově upraveno 1
mart910
Junior

Odeslat příspěvekod zumzumzum 12. 7. 2018 20:26

Já jsem si koupil v Únoru Honor 9 za 10tis. a fotí to jak víno..
Taky mám doma nějaký Nikon foťák a už ho ani netahám protože mi příjde že můj telefon je lepší :D sice nemám takový mega zoom jak ve fotoaparátu ale ok.. :)

Třeba tady máš ukazkový fotky focený na Sněžce úplně nahoře focený Galaxy S7.
https://bit.ly/2NazXD9 tak aspoň máš nějakou mini představu..
► Sháním: Sony Xperia Z5 Premium za nepřemrštěnou cenu! ( telefon se 4K displayem ] ◄ Momentálně používám Xiaomi 13 Flora Green
zumzumzum
Místní informátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod planetoid_LV426 12. 7. 2018 22:07

:D prý H9 fotí jak víno, ten odkaz .. já vidím jen nějaký slitý humus bez detailu se strašnýma barvama od někoho, kdo neumí fotit mobilem a o focení foťákem nemá páru.

Za mě samozřejmě foťák, pokud tě baví focení a chceš opravdu fotit, ne si na to jen hrát s telefonem. A klidně bych nějakou tisícovku přidal, jestli už vemeš telefon za 5 nebo za 3 je vcelku jedno, u foťáku každá tisícovka nahoru dobrá :)

(Příklad) taková RX100 za 8tis... ukázkové smínky viz odkaz

https://www.dpreview.com/sample-galleri ... 6594327417

Dnes už i na obyč monitoru doslova za pár tisíc poznáš hodně.
planetoid_LV426
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Nery 13. 7. 2018 04:48

Pokud bych chtěl fotit vzdálené objekty, hory, přírodu atd., určitě bych vzal ten kompakt.
Nery
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pota 13. 7. 2018 07:50

Osobně si myslím, že pokud to člověk neumí, tak mobil za 10k mu hodí hezčí fotku. Minimálně díky HDR budou lepší stíny/jasy a fotka bude líbivější. Navíc ji může rovnou posílat rodince po netu. Kompakt za 5k nebude nic extra, za 9k se dá koupit Sony RX100, který je skvělý, ale pro BFU bude fotka z mobilu líbivější. A pochybuji, že má v plánu tisky na A2 a větší.
pota
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pan Kája 13. 7. 2018 23:25

To je těžká volba. Ultrazoomový kompakt je výrazně univerzálnější. Pokud se člověk obejde bez zoomování, takový galaxy s7 nejen že udělá lepší fotky (už jen díky rozumně fungujícímu HDR, agresivnějšímu zpracování obrazu), ale bude se také příjemněji ovládat a ostření bude o něco rychlejší. Při plném přiblížení je to už s ostřením u Sony bída, na nejširším ohnisku poměrně slušné. Paradoxně bych také očekával lepší snímky v noci z S7 jak z HX60. Ono mobily jsou celkově napřed, co se týče nových technologií díky rychlejší obměně modelů. Time elapse je díky aplikacím asi menší problém než u kompaktů, Na druhou stranu, třeba u té S7 se vypaluje displej (nevím zda se tohle dá pořešit u pravidelného statického časoběrného pořizování snímků) a má poměrně dlouhé ohnisko, takže může být problém do něj celou krajinku nacpat.

Pravda, za cenu S7 už je RX100 a ten je výstupem někde jinde. I když já osobně jej zase tolik nemusím. Ovládání má mezery a úchop nic moc... takový Canon G7X je v tomhle ohledu jinde (bohužel i cenou).

Tohle se těžko rozsekává. Fakt záleží na prioritách (zrovna S7 srovnávám proto, že jej používám a HX60 se mi nedávno dostal na chvíli do pracek, G7X běžně používám a rozhodoval jsem se mezi ním a RX)

Úplně bych nesouhlasil s tím, že fotky z mobilu budou líbivější pro BFU. I mě leckdy dokáže jejich výstup mile překvapit. Tuhle jsem byl s kámošem fotit na vyhlídce při západu slunce. To to je z pohledu dynamického rozsahu docela oříšek. Kámoš měl Honor 6x, což je poměrně levný telefon. Udělal HDR snímek (tady to není patrné, ale i mě v pohybu na pozadí zachytil bez deformací), který vypadá obstojně.
Obrázek
Snímek níže sice vypadá o něco atraktivněji, ale také se jedná o HDR složené ze tří snímků, pořízených moderní zrcadlovkou (Canon 750d). Ten rozdíl mi přišel překvapivě malý.
Obrázek

Fotomobily neumí zázraky, ale mám tu jedno zajímavé srovnání z dneška. Nejdříve výcvak z velmi slušného kompaktu Canon G7x. Nechtěně jsem trochu přiclonil, ale i tak je to blízko hranicím tohoto stroje. Světelné podmínky byly skutečně mizerné.
Obrázek

A pro srovnání Samsung S7. Barvy jsou dost mimo (za podobných extrémních podmínek to u něj není neobvyklé, jinak jsem s barevným podáním vcelku spokojen), detaily nejsou až tak zlé (na to, že se jedná o mobil)
Obrázek
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod planetoid_LV426 14. 7. 2018 08:27

Zas bych to trochu krotil, dyt ty fotky z S7 (ma ji sestrenka) maji uplne mimozni barvy. Uz z principu ta minicocka+tuna sw procesu = kresba, detaily atd....uff.
Dnesni top mobily umi udelat slusnou fotku, co vypada zejmena na malem displayi telefonu dobre, ale fotak je porad fotak, na ten mit nebudou uz z principu veci.

Tady nejde vubec o zoom, ale o kvalitu fotky jako takove, zminovana RX100, pripadne jiny aspon malinko schopnejsi kompakt, je uplne jinde, to snad vidi i slepy.
planetoid_LV426
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod mart910 14. 7. 2018 17:11

Pan Kája: Dík za podrobné rozebrání. Nakonec jsem objednal LG G6, přece jen kvalitou to bude úplně jinde než současný telefon a navíc ho budu mít furt u sebe a nezabere další místo, což se mě na kolo kde dělám většinu fotek hodí. Tak uvidím snad to bude v pohodě...
Dík všem za odpovědi :)
mart910
Junior

Odeslat příspěvekod Pan Kája 14. 7. 2018 17:47

planetoid_LV426: nechci se nějak povyšovat, ale mám z S7 nafocených zhruba 1500 fotek. Některé i z míst, kde jsem fotil zrcadlovkou a oním kompaktem. Měl jsem v ruce i to výše zmiňované Sony. Na mobil má S7 poměrně slušné podání barev.

Když jsem naposledy slyšel takové moudré objektivně platné proroctví, tak se ukázalo, že dotyčný nebyl sto na fullhd monitoru rozpoznat snímky ze zrcadlovky a mobilu... takže asi tak.

mart910: Doufám, že bude sloužit dle představ .)
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod planetoid_LV426 14. 7. 2018 18:14

Tak hlavně tu G6 budeš mít krytou proti vodě a otřesům, což se na kolo hodí taky :) Líp jsi za tu cenu koupit nemohl, gratuluju.

Pan Kája: a Fhd monitor jak píšeš má být jako co, to taky může být nějaký TNkový šit, kde si spleteš oranžovou se žlutou ani nevíš jak, to jen na okraj. Neboj, já rozdíl poznám, taky mám zrcadlovku a fotky co lezou ze Samsungů se mi obecně moc nelíbí.
planetoid_LV426
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Pan Kája 14. 7. 2018 20:20

To já nevím, co měl dotyčný za konkrétní monitor, ale vysvětloval (podobně jako ty teď), že tomu rozumí, tak jsem mu poslal fotky na srovnání a dopadlo to jak dopadlo. Že se někomu něco nelíbí prosím, ale mám rád objektivní kritiku. Tohle mi zní spíš jako placebo efekt. Jak říkám, telefon používám běžně a mám možnost srovnání. Odolný proti vodě je též a sáhni si do svědomí - jsi tu už pověstný svým silným a nekritickým propagováním LG G6. Proto už tě beru s rezervou.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod planetoid_LV426 14. 7. 2018 20:55

A co chceš na takovém telefonu za 8500 kritizovat? To mi teda vysvětli.
planetoid_LV426
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod planetoid_LV426 14. 7. 2018 21:05

Pokud tu za dva měsíce bude třeba S8 za 8tisíc, budu jak ty říkáš silně a nekriticky propagovat ji.
planetoid_LV426
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod standavfr 14. 7. 2018 21:07

Planetoide,měl jsi ty telefony vedle sebe na srovnání nebo to jsou vyčteninky z webu?Já je mám oba a za dobrých podmínek jsou fotky srovnatelné,rozdíly jsou minimální,srovnáváno na kalibrovaném pls Samsung.Obrovskou předností g6 je druhé ohnisko,proto a proto že je za dumpingovou cenu jsem ho pořídil.Ten Samsung je ale jako celek přece jen trochu propracovanější.
standavfr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod danpro 14. 7. 2018 22:16

Za mě osobně, nic neřeš a kup si RX100, dá se koupit kolem 8K. Fotky získávají na osobní hodnotě až postupem času a pak oceníš jejich kvalitu. Jestli, ale na maximální možné kompaktní kvalitě netrváš, pak už asi záleží jestli máš požadavky na zoom či nikoliv. Protože pak by asi stačil ten mobil, který bude mít podobný výstup jako foťák s 1/2,3″ čipem. K tomu umí mobil 4K video, které má jednoznačnou budoucnost. Z mobilů bych v intencích tvých financí šel do S7. Dá se koupit také kolem 8K.
danpro
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků