Výběr telefonu s Androidem

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod mccz 18. 11. 2017 18:53

Dobrý den,

v Android světě se nevyznám (nucený/nedobrovolný přechod z Windows) a nepodařilo se mi v ní čtením dostatečně zorientovat, prosím proto o navedení na vhodnou značku/typy, resp. o pomoc s pochopením situace/segmentu/terénu.

Telefon používám primárně na práci a využívám služeb Microsoftu, primárně tedy volání, SMS, e-mail, MS Office a Office 365, Remote Desktop, synchronizace MS Account/Office 365/Windows, banka, navigace (offline mapy s online provozem) apod. Ze služeb Google, až na občasné/jednorázové výjimky, jen vyhledávač, a nemám v úmyslu jich využívat více, nebude-li to nezbytně nutné.

Vyznávám následující hodnoty:
* just works
- telefon chci používat jako uživatel, ne ho rozkládat na kousky, rád se obejdu bez potřeby rootovat a obcházení bezpečnostních ochran
- ocením, pokud výchozí nastavení je rozumné a po přeinstalaci se co nejvíce zachová, i na jiném telefonu
- bezproblémová dotyková vrstva (i v mlze či lehkém děštíku/sněžení), rozumná čitelnost při pobytu na slunci, dostatečně svižné, aby pocitově nezdržoval, dostatek operační paměti, aby se aplikace nemusely po každém přepnutí do nich znovu spouštět, na druhou stranu to není třeba přehánět (virtuální mašiny na telefonu spouštět neplánuji, ani neočekávám, že na telefonu budu vyhledávat mimozemšťany)
- přiměřená výdrž baterky
* podpora
- garantované, časté a včasné aktualizace operačního systému a built-in aplikací s důrazem na bezpečnostní aktualizace (co nejvíce se přiblížit režimu aktualizací Windows)
- garance funkčních aktualizací minimálně 2 roky od uvedení na trh, bezpečnostních minimálně 3 roky
* privacy (jsem zákazníkem, ne produktem)
- operační systém, výrobce ani built-in aplikace nešmírují (tím nemyslím telemetrii a bug reporty, ale šmírování ala Google a Facebook), případně lze šmírování snadno vypnout
- aplikacím lze jednotlivě uživatelsky omezit přístupy (poloha, kamera, soubory...), tj. ještě více restriktivně je omezit vůči tomu, o co si řekly ve storu

Poznatky z dosavadních telefonů:
* s 32 GB místa jsem si zatím vždy vystačil, aniž by mi přišlo, že je ho málo
* dovedu žít s USB-C nabíjecím konektorem, případně s microUSB

Ocením, ale není nezbytností:
* podpora Qi bezdrátového nabíjení
* podpora Android Pay
* použitelný foťák
* větší displej (3,8 bylo málo, na 5,7 jsem si také zvyknul) a větší rozlišení (jemnější rastr)
* Miracast či obdobná (rozšířená) alternativa
* Dual SIM

Naopak neocením (přítomnost nevadí, ale nepřidává body):
* odemykání (jen) pomocí biometrie
* vyměnitelné kryty
* slot na paměťové karty
* cool vzhled
* prestiž ("chci Teslu jen proto, abych ukázal, že na ni mám")
* animace v uživatelském rozhraní, obrázky na pozadí atd. (preferuji jednoduchost, přehlednost, čistotu a pochopitelnost, ve smyslu User Experience, Customer Experience apod.)
* dechberoucí zvuk (hudbu na telefonu prakticky neposlouchám)

Nepotřebuji za telefon utrácet víc než je nutné/efektivní, na druhou stranu nepotřebuji šetřit za každou cenu.

Které značky/typy mají šanci mé představy splnit? V jakých ohledech ano a ne? Jaké koncepční možnosti jsou k dispozici? Chápu, že ne všechny představy se podaří ve světě Androidů splnit.

Konkrétní číslo velikosti RAM si u jednotlivých modelů porovnat zvládnu, nicméně nemám představu, kolik je "málo" a kolik "stačí". Například u telefonů s Windows bylo snesitelné minimum 1 GB, smysluplné 2 GB, vše nad již bez dostatečného efektu. Obdobně pro ostatní přímo porovnatelné parametry. Naproti tomu není například snadno dohledatelná politika výrobce ohledně aktualizací.

Děkuji.

PS: Pokoukávám i ve světě Applu, tam je ale situace výrazně přehlednější. O platformě zatím nemám rozhodnuto, ani jedna není vůči vyznávaným hodnotám best-fit (v tomto pohledu mi nejlépe vycházely telefony s Windows).
Naposledy upravil mccz dne 18. 11. 2017 23:27, celkově upraveno 3
mccz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod melipa 18. 11. 2017 20:47

Mluvím o androidu: Pokud je podmínka: "garantované, časté a včasné aktualizace operačního systému a built-in aplikací s důrazem na bezpečnostní aktualizace (co nejvíce se přiblížit režimu aktualizací Windows)" tak nad asi jen Pixel a nebo telefony prostě měnit za novější po roce...

Sám jsem přešel z WP/WM na android a z Tvých požadavků cítím, že nemáš s androidem zkušenosti, protože poptáváš nějaké zbytečnosti a neřešíš třeba nadstavbu androidu apod. Možná bych doporučil v této situaci jednu rozumnou věc a to si android osahat. Třeba si ho na týden půjčit a zkusit si ho, zjisit, co mi vyhovuje, co je podtstatné a co ne a podle tooh přehodnotit rozhodování.

Protože se stane to, že si koupíš android na zákaldě parametrů a způsobu používání windos phone, ale tak to nefunguje, protože ten telefon s androidem budeš používat trochu jinak a tím se změní i tvé požadavky, věř mi :-) A nebo potom apple, ale tam zase člověka štou nesmysly, co si myslí, že ani existovat v roce 2017 nemůžou, třeba nemožnost připojit prostě telefon k PC jako mass-storage.
melipa
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 18. 11. 2017 21:20

Nokia bude mít časté
updaty a aktualizace (příslib společnosti)
Nokia 8 je levnější než Pixel
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mccz 18. 11. 2017 21:23

Netoužím po telefonu, který má půl roku známé bezpečnostní díry už v době, kdy přijde na trh (díry jsou opraveny, ale opravy nejsou pro daný telefon dostupné). V tom mi nepomůže ani "měnit za novější po roce". V této oblasti považuji i týden za dlouhou dobu.

Máš pravdu, telefon s Androidem jsem v ruce pořádně neměl a žádný vyřazený, ale funkční, na mne zatím okatě nezamával. Paralelně k tomuto vláknu tomu zkouším pomoci.

Co se nadstaveb týče, buď budu muset snést to, co bude na daném modelu zrovna k dispozici, nebo půjde změnit. Z letmého monitoringu vypadá nadějně například Microsoft Launcher, z čehož mimo jiné usuzuji, že je šance, že výchozí nadstavba lze do nějaké míry odsunout do pozadí a používat vlastní výběr (je ale možné, že si pletu pojmy). Z dosavadního sledování mi ale vyplývá, že "vlastní" nadstavba výrobce je obecně překážkou četnosti aktualizací, kterých si nejspíš cením víc.

Jsem si prakticky jistý, že nebudu ve velkém přecházet na služby Google - e-mail zůstane na Office 365, jako kancelářský balík stále MS Office atd. Toto nehodlám měnit a ani by to nedávalo smysl (jediný, kdo jede rozumně a relativně konzistentně na všech platformách, které používám, je Microsoft + stěžejní zákazníci jedou taky na Microsoftu + nemám pocit, že bych si změnou osobně polepšil).

Co myslíš těmi zbytečnostmi?
Naposledy upravil mccz dne 18. 11. 2017 21:54, celkově upraveno 1
mccz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lokomot1 18. 11. 2017 21:48

mccz píše:* privacy (jsem zákazníkem, ne produktem)
- operační systém, výrobce ani built-in aplikace nešmírují (tím nemyslím telemetrii a bug reporty, ale šmírování ala Google a Facebook), případně lze šmírování snadno vypnout
- aplikacím lze jednotlivě uživatelsky omezit přístupy (poloha, kamera, soubory...), tj. ještě více restriktivně je omezit vůči tomu, o co si řekly ve storu


Řekl bych, že Google má v dnešní době šmírování tak zakomponované v Androidu, že pokud by byl požadavek ho výražne omezit nebo úplně zablokovat, nebylo by možno ho bez toho Android komfortně využívat...(teď mluvím o nerootovaných zařízeních)
Omezení přístupů aplikacím umí přímo Android, od verze 5 nebo 6, záměrně ale neumí omezit přístup aplikace k internetu :-)
lokomot1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xlendi 18. 11. 2017 22:06

Android Windows Phone plnohodnotně nenahradí (časté aktualizace, bezpečnost, bezproblémová funkčnost). Osobně jsem z důvodů "just works" WP telefon nahradil iPonem. Androidí telefony a tablety mám právě na to "hraní si". iPhone prostě funguje. A na práci mám i iPad a MacBook.

Pokud tazatel trvá na Androidu, pak kromě Pixelů snad jen nově Nokie (a omezeně nové Samsungy) občas vydají nějakou aktualizaci (ale rozhodně ne dvakrát či třikrát měsíčně, jako to dělá iPhone - což ovšem taky není žádná výhra, třeba ten IOS 11 se vysloveně nepovedl a teď už mám verzi 11.1.2 a pořád ještě není opraven bug s kalkulačkou).
iPhone 12, Samsung A50, iPad Mini (2019), Apple Watch 5, MacBook Air M1

Moje úvaha, proč si (ne) koupit iPhone 12:
http://coins4you.cz/ip12/
xlendi
Junior

Odeslat příspěvekod BigT 18. 11. 2017 22:22

I ty brepto, Android nahradí Windows Phone/10 zcela, ty aktualizace na Win byly kvůli dohánění funkcí konkurence a stabilita je dávno už odladěna. Co jsem četl, tak víc padají aplikace na iOS. Vím, protože to používám, rok zpět jsem koupil Nexus a zahodil Windows telefon...
Pokud tazatel chce aktualizace, tak holt jsou na výběr jen Pixely, Nokia, Lenovo Moto a možná Sony, zbytek je v tomto k ničemu
BigT
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mccz 18. 11. 2017 22:26

Pro účely tohoto vlákna trvám na Androidu. U iPhone je výběr v podstatě jen o kombinaci peněz a generace (s tím, že generace se mezi sebou povětšinou až tak zásadně neliší). Kompromitace iPhone vůči hodnotám a představám se mi myslím zadařilo provést, proto se zde dotazuji jen na Android.

U aktualizací mi primárně jde o bezpečnostní opravy (ty bych rád určitě a co nejdřív), sekundárně o "jít s dobou" (ty jsem za jistých okolností ochoten oželet či si na ně "měsíc" počkat). Například, pokud, jinak vyhovující telefon, bude stát 3 000 Kč, tak jsem ochoten funkční aktualizace oželet a za rok si za 3 000 Kč koupit nový. Pokud ale bude stát 15 000 Kč, nebudu z absencí funkčních aktualizací nadšený.
mccz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod qsubt 18. 11. 2017 23:05

xlendi píše:Pokud tazatel trvá na Androidu, pak kromě Pixelů snad jen nově Nokie (a omezeně nové Samsungy) občas vydají nějakou aktualizaci


jenom poznamka, no nevim, a Xperie? :-) Kolik Nokii ze jede na Ooooooreo? Ja na Xperii 7 tydnu. A bezpecnostni aktualizace chodi od Sony velmi casto - cimz netvrdim ze to neco zasadniho meni, ale popiram to, ze OBCAS vyda nejakou aktualizaci jen Pixel a Nokia...
huh?
qsubt
Junior

Odeslat příspěvekod lesmil 18. 11. 2017 23:24

Podla poziadaviek sa klonim k Xperia XZ Premium. Sam pouzivam priblizne 4 mesiace (CE1 distribucia). Je pravda, ze nas stredoeuropsky region dostava aktualizacie ako posledny, ale dostava ich. Moje skusenosti za 4 mesiace:

+ skvela zivotnost na jedno nabitie (vyborna optimalizacia od Sony)
+ vynikajuci displej a citatelnost na slnku
+ vodeodolnost (nepotapam sa s nim, ale pouzivania v dazdi sa bat nemusim)
+ svizny system (po update na Oreo mi pride este sviznejsi)
+/- video je spicka. Fotky lepsi priemer, ale na obcasne cvaknutie viac ako postacujuce
+ zvuk je vynikajuci
+ citacka otlackov na boku (tj. na najlepsom moznom mieste)
+ dual sim (dual standby)
- sklenena zadna cast, takze raz zle padne a mas po radosti
lesmil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mccz 18. 11. 2017 23:33

Je vydávání aktualizací u jednotlivých firem obdobné pro všechny jejich modely (mírné rozdíly v řádu nižšího počtu měsíců u zpřístupnění funkčních aktualizací jsou ještě ok), nebo se výrazně liší pro jednotlivé jejich modely (např. pro některé vůbec nejsou, pro některé možná jednou za život, pro některé často) atd.? Jsou tyto politiky vydávání aktualizací nějak veřejně oficiálně popsány, nebo se to, z pohledu uživatelů, šije horkou jehlou/náhodně?
mccz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod penguix 18. 11. 2017 23:41

No nevim jestli by nebylo nejlepsi vydrzet na WM, z tveho dotazu citit hodne velkou nechut k androidu:) L950 bude jeste nejaky ten tyden podporovana.

Jinak pokud by nevadila ctecka vzadu, pak krome zminenych treba OnePlus 5T.

-- 18. 11. 2017 23:54 --

Co se tyce aktualizaci, pak hodne zavisi od vyrobce. A jeste je treba rozlisovat aktualizace androidu na novsi verzi a bezpecnostni aktualizace. I model ktery nedostane nejnovejsi android, muze dostavat pravidelne bezpecnostni aktualizace.

Treba OnePlus slibuje aktualizace kazde 1-2 mesice, a updaty na 2 major verze androidu. Mam starsi OnePlus 3, a s aktualizacemi neni problem.
penguix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pan Kája 19. 11. 2017 01:19

Dovolil bych si namítnout, že hlavní pointa je relativně irelevantní .) Ale teď vážně. Jasně, řeší se tu délka podpory jednotlivých výrobců (někdy záleží i na modelech), která už byla zmíněna.
Ale stále se to zde točí kolem magických slovíček aktualizace a podpora. Bezpečnost telefonů s windows vycházela ze splnění určitých bezpečnostních standardů, jeho konstrukce a nezájmu o tuto platformu (což je v tomto případě přínos). Ale že bych někdy slyšel o nějakém větším množství napadených telefonů s windows díky absencím nových aktualizací...to ne. Osobně bych se nebál používat i WP8.

Stejně tak bych se nedíval spásně na podporu u Androidu. Člověk může záplatovat jak divý, ale beztak si myslím, že největší ohrožení je (jako vždy) ze strany uživatele. Ten systém sám o sobě je relativně bezpečný. Ale pak se objeví například fiktivní aplikace na google play, tvářící se jako klon jiné, notoricky známé aplikace, člověk jí stáhne do mobilu a sám udělí práva, aby mohla fungovat a tedy jí otevře vrátka do systému.
Druhá věc je, že aktualizace nemusí znamenat vždy přínos...kamarádky stará éčková xperie dostala novou verzi androidu. Problém byl, že kvalita fotoaparátu se výraznou měrou zhoršila (i u jiných strojů stejné řady..neviním sony, podobné případy se stávají i jinde). Tím nekritizuji aktualizace, jen říkám, že třeba u tohoto telefonu byly garantované aktualizace - slib byl splněn, ale uživatele to štěstím nenaplnilo.

Můj elaborát je pouze o tom, že bych si vybral přístroj na základě parametrů, poznatků z testů, maximálně s přihlédnutím k výše zmíněným značkám. V prvé řadě bych si stanovil cenové rozpětí. Určitě se složitě vybírá, když se není stanoven cenový limit (alespoň jsem jej nikde nezahlédl). V takovém případě se může vybrat třeba drahý Note 8 a podmínky splní, byť šmírování asi bude jak ze strany googlu, tak samsungu .) Já osobně vlastně moc nechápu co ono šmírování znamená.. de facto šmíruje apple, google i microsoft... a přinejmenším poslední dva nabízejí dokonce i nějaké předvolby. Používání MS účtu je na androidu v pohodě. Osobně mám kontakty jak v outlooku, tak u googlu (a bohužel, google byl v tomto ohledu spolehlivější), není problém ani se emailovými klienty třetích strach, které zvládají exchange.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 19. 11. 2017 01:33

ještě se dá uvažovat o některém z BlackBerry, ten má vlastní zabezpečení
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freddy158158 19. 11. 2017 08:42

pixel,nokia max lenovo moto ..
freddy158158
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků