Chci tlačítka. Koupit BB Q5 ?

O různých operačních systémech (Sailfish, KaiOS, Symbian a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod michal Žilka 6. 3. 2015 09:55

Zdravím.
Potřebuji poradit - docela dost píšu (hlavně e-mail) a tak mě opravdu ale opravdu chybí tlačítka. Jediný telefon který se (papírové parametry) alespoň přibližuje mým požadavkům je BB Q5. Ovšem nemám s nimi vůbec žádnou zkušenost a ani v mém okolí žádná ostružina není.

Poradíte mi na co se mám připravit ? Klady a zápory jeho OS ? Co jsou například ta "gesta" o kterých se všude píše ?

O app mi vůbec nejde, jen Whatsapp, solitaire a něco co bude umět rozsvítit blesk jako baterku, pokud to tel. neumí sám. Žádné další nejsou potřeba.

Díky Mike
michal Žilka
Junior

Odeslat příspěvekod D.Francis 6. 3. 2015 10:09

BB Q5 je velmi dobrý telefon s výbornou HW klávesnicí. Na ovládání gesty se podívej na video :)
D.Francis
Uživatel deaktivován

Odeslat příspěvekod Pillowrecker 6. 3. 2015 10:47

Ovládání gesty se neboj, přejde do krve bleskově. Když jsem po pěti dnech s Passportem vzal do ruky manželčin Note 4, pokoušel jsem se zavřít aplikaci tahem prstu nahoru :)
Jedinou nevýhodu OS BB10 spatřuji v nedostatku kvalitních nativních aplikací. Když si ale doinstaluješ Snap (neoficiální Google Play) nebo přímo Google Play, bez problémů ti pojedou Androidí aplikace.

Třeba tebou zmíněný WhatsApp jede úplně bez problémů, stejně tak 90% jiných aplikací. Záměrně říkám aplikací a nikoli her, protože ty mívají problém. Jednak s výkonem a jednak se čtvercovým displejem, málo která je na něj (narozdíl od aplikací) připravená. Dají se sice přepnout do zobrazení "nudle s pruhy nahoře a dole", ale není to ono - ikdyž na ukrácení dlouhé chvíle to stačí.

Svítilna je přímo v systému.
Lenovo Y700-15ISK | Samsung Galaxy Note 8 | Sony PS4 | New Nintendo 3DS XL | Sony RX100
Pillowrecker
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rezza 6. 3. 2015 11:01

Od verze 10.3.1 uz neni ctvercovy displej problem - aplikace jdou jak odzoomovat (10.3.0), tak jim zmenit pomer na obdelnik (samozrejme s cernou plochou okolo). Ale mam spis opacny pocit - hry se casto prizpusobi, aplikace nekdy ne. S tim jak existuje ruznych Android zarizeni, tak i autori se naucili, ze je potreba osefovat ruzne displeje.

Jedina nevyhoda, ktera me u Q5 napada je mala vnitrni pamet. A aplikace nejdou instalovat na SD kartu. Prinasi to problemy napr. pri velkych upgradech, kdy je potreba uvolnit par giga mista, ale kde? Takze zena porad bezi na 10.2.1...

-- 6. 3. 2015 11:09 --

Jinak male rypnuti - pridal bych par korun (no trosku vic nez par) a sel rovnou do Passportu :). To je uplne jina liga. Naopak Classic me proti Q10 prijde jako zbytecnost, pokud clovek netrva na toolbeltu. Porad mi ale jako nejlepsi volba pro popsany use case prijde Q10. Da se dneska sehnat uz levne, ja ji strelil brachovi za flasku Lagavulinu :).
BlackBerry Passport SE, Lenovo X1 Carbon 2nd gen s Fedora 23 Alpha, Sony PS3/4/Vita
Rezza
Junior

Odeslat příspěvekod Pillowrecker 6. 3. 2015 11:10

Mám 10.3.1 a zatímco u aplikací se mi špatně zobrazuje jenom Deezer (jede ale na několika místech je rozsypaná grafika) tak u her co jsem zkoušel jsem nepochodil. Odzoomování nepomohlo pouze přidalo pár piselů ale hra se stejně nevešla. Nudle to vyřešila, ale jak říkám není to ono.

Jinak souhlasím, vnitřní paměť je malá, ale pisatel psal že mu jde jen o pár aplikací typu WhatsApp a podobně, takže moc náročný na paměť aplikací (snad) nebude.

Navíc lepší volba na psaní a e-maily stejně není :)

Update: Passport je sice úplně jiná ale taky finančně, což je oproti Q5 úplně mimo. Naopak bych souhlasil s tím připlatit si za Q10. Brácha ho bral minulý týden v akci za 6000 Kč v Mallu (aktuálně 6290Kč) A paradoxně tam teď je Q5 dražší - 6490 Kč :) :)
Lenovo Y700-15ISK | Samsung Galaxy Note 8 | Sony PS4 | New Nintendo 3DS XL | Sony RX100
Pillowrecker
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod D.Francis 6. 3. 2015 11:37

BB Q5 podle mne lepší klávesnice a LCD displej na rozdíl Amoledu BB Q10
D.Francis
Uživatel deaktivován

Odeslat příspěvekod michal Žilka 6. 3. 2015 11:41

Přesně tak, o aplikace tady vůbec nejde, natož o hry.
Potřebuji kalendář, budík, použitelné foto s bleskem, wifi, dobrého e-mail klienta a hlavně ta tlačítka.

Proto chci vědět praktické zkušenosti s BB10. To co se v nějakých recenzích nedočtu...

Díky Mike

-- 6. 3. 2015 12:44 --

A samozřejmě že je passport úplně mimo mou cenovou relaci. Tolik bych za telefon už nedal. Doba, kdy jsem dal 14 tisíc za nokii 6310i je už dávno pryč. Šest tisíc je strop.
michal Žilka
Junior

Odeslat příspěvekod D.Francis 6. 3. 2015 11:45

OS BB10 je ideální pro veškerou komunikaci.. :)
D.Francis
Uživatel deaktivován

Odeslat příspěvekod Pillowrecker 6. 3. 2015 12:01

Jenže Q10 má dvojnásobnou interní paměť (hodí se to už jen kvůli předejití případných problémů se stažením updatů), kvalitnější tělo (ocelový rám) a 8 MPx foťák. A to vše za 300 Kč příplatek.

Klávesnice je individuální, na Q5 mi vůbec nesedla, Q10 se skoro jak na Passportu. A AMOLED je proti IPS zase citlivější k baterii, zejména při tmavých schématech která OS10 obsahuje. bych rozhodně volil Q10. Navíc baterie Q10 je výměnná...
Lenovo Y700-15ISK | Samsung Galaxy Note 8 | Sony PS4 | New Nintendo 3DS XL | Sony RX100
Pillowrecker
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rezza 13. 3. 2015 08:00

Pokud je Q10 levnejsi, tak rozhodne Q10.

Vzhled je subjektivni, me se treba libi vic modernejsi tvary Q5, ale treba v cerne vypada hrozne levne a plastove. Naopak Q10 se zadnim krytem s imitaci kevlaru je na pohled drahy a hodnotnejsi telefon. Naopak zena ma Q5 v cervene a ta se mi strasne libi :). Navzajem jsme si zavideli.

Ke klavesnici - Q5 je proste takova plastova, s vysokym zdvihem, klavesy pri mackani jsou jakoby na perku. Na druhou stranu jsou od sebe jasne oddelene a nekomu to muze vyhovovat vic. Jeste jedna vec stoji za zvazeni - na Q10 hrozi tzv. double typing. Ze po case se neco na spouste kusu potento a pri jednom zmacknuti pismena se zmackne vickrat. Na Dev Alpha C jsem to mel hodne, na produkcni Q10 trosku.

Vybava uz byla zminena - vetsi interni pamet je z duvodu updatu celkem dulezita vec, ale fotky, muzika atd. se da dat na kartu. Mozna jeste jeden rozdil, Q10 ma HDMI vystup. Jinak nekdo rika, ze Q5 je vykonove horsi nez Q10, ale nejde to poznat podle me.
BlackBerry Passport SE, Lenovo X1 Carbon 2nd gen s Fedora 23 Alpha, Sony PS3/4/Vita
Rezza
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků