Uživatelská recenze: Optimus L9

Diskuze o telefonech LG

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod LassaL 16. 12. 2012 01:33

LG Optimus L9 P760

Firmu LG jsem jako výrobce chytrých telefonů vždy uznával, avšak jejich produkty přehlížel. Některé za bližší seznámení nestály a jiné mi nepřipadaly jako telefony vhodné pro mě. Avšak když se mi shodou náhod poštěstilo opravdu podrobně se seznámit s přístrojem LG Optimus L9, změnil jsem názor a chtěl bych se s vámi o své zážitky podělit formou recenze. Nekladu si za cíl napsat odbornou recenzi, ale spíše přehlednou formou popsat své subjektivní zážitky a radost z práce s telefonem. Na konci uvedu technické specifikace a celý text rozdělím do tématických odstavců, ať si každý najde, co jej zajímá, ale pokud se neradi prokousáváte rádkami textu, napíší výsledný verdikt rovnou. Tento tento telefon určitě stojí za pozornost!

Vzhled a konstrukce
Tak první, čím L9 zaujme je design, tam se LG opravdu předvádí jenom v tom nejlepším světle, a přestože se nejedná o telefon z nejvyšší cennové třídy, rozhodně tak vypadá a je velice elegantní a uhlazený.
Na vrchu telefonu se nachází 3,5mm jack, nalevo tlačítka ovládání hlasitosti a na druhé straně tlačítko zamknutí (vypnutí). Tlačítka mohou kvůli velikosti přístroje lidem s menšíma rukama jít trochu hůře mačkat. Na spodku telefonu se pak nachází micro USB konektor a mikrofon. Pod zadním krytem je slot na klasickou miniSIM a nad baterií pak slot na microSD. Baterie se bohužel musí vyndat, aby se dala karta do přístroje vložit. Zbytek je velice standartní: reproduktor, 0.3 MP kamera, proximity senzor, tlačítko home a dvě dotyková tlačítka vpředu, 5MP fotoaparát, dioda a reproduktor vzadu.
Záda jsou plastová s protiskluzovým zdrsněním a přestože slyším dotazy ohledně pevnosti, ba dokonce stížnosti na vrzání, s ničím podobným jsem se nesetkal. Přední stranu kryje tvrzené sklo a i když se může uživatel kvůli velikosti a tenkosti bát s telefonem pracovat, rychle si zvykne. Alespoň já si zvykl a telefon i při každodenním užívání vypadá jako nový a to bez jakékoliv ochrany a to jej nijak nešetřím. Čeho si bohužel všimne opravdu každý je absence jakékoliv notifikační diody.
Display sice postrádá senzor regulace jasu, ale je velice kvalitní a má skvělé pozorovací úhly. Na první pohled působí telefon opravdu moc veliký, až neprakticky, ale obří display je jeho hlavní zbraní a během chvíle si na něj zvyknete a nebudete jej již chtít vyměnit za menší. (jak se to říká: once you go L9 black you never go back?).


Prostředí a aplikace
Telefon se při prvním přípojení aktualizoval na ICS v4.0.4 s nadstavbou UI 3.0. Systém funguje svižně a plynule i po nainstalování celé plejády aplikací a shodit se mi jej povedlo jen při zběsilém brouzdání v .doc plném obrázků. A i když jsem se ze záčátku bál, že procesor není pro takovýto telefon dost výkonný, nemohl jsem si v žádné chvíli na nedostatek rychlosti stěžovat. Celkový vzhled systému má na výběr z různých témat a možností, jak si nastavit/zorganizovat aplikace je nepřeberně, ale nejsou v podstatě ničím vyjímečné. Přesto potěší, že si můžete vzhled přizpůsobit přesně podle sebe. S notifikační lištou od LG jsem však nadmíru spokojen, hlavně s možností nastavovat si rychlé přepínače.
Wi-Fi je velice rychlá, ale značně závislá na síle signálu. Bohužel přijímač je poměrně slabý, avšak ne slabší, než je pro telefony standart.
Klávesnice je velice dobrá, přesná a snadno ovladatelná i pro člověka s tlustými prsty. Vytknul bych jí snad jen, že při zřizování nového Google účtu mi klávesnice zakryla capchu.
Telefon je od LG vybaven mnoha užitečnými (i neužitečnými) aplikacemi, ale i ty neužitečné jsou minimálně zábavné. Za všechny zmiňme QuickMemo, ve kterém si můžete malovat/psát poznámky přímo po display. O ostatních se nebudu podrobněji zmiňovat, jelikož jich není málo, snad jen zmíním, že fungují spolehlivě. I když mě trochu překvapilo, že kromě některých aplikací od LG jsou v telefonu ponechány i jejich neupravené verze, takže třeba na hudbu máte jak Hudba Play, tak Hudební přehrávač.

Fotoaparát
Přestože má fotoaparát hned několik módů focení, panoramatické snímky nebo sekvenční snímkování, kvalita i základních snímků tomu neodpovídá. Neříkám, že by byl fotoaparát špatný, ve své cenové třídě je standartní, ale telefony jsou podle mě jen na focení přátel v hospodách nebo mazlíčků ve směšných situacích, a proto jsou podle mě všechny podobné funkce zbytečné. I když autofokus fungoval uspokojivě.
Jako úplně nejzbytečnější mi přišla možnost hlasové spouště, kdy můžete určitými slovy (el dží, číz, …) „mačkat“ spoušť. Fungovala spolehlivě, ale možná až moc. Když jsem totiž hlasovou spoušť zapomněl vypnout, vyfotil foťák tři fotky, než jsem dořekl libovolnou větu.

Baterie a paměť
Od baterie jsem možná kvůli trochu nadstandartní kapacitě 2150 mAh čekal trochu nadstandartní výdrž, ale při pravidelném užívání je prostě nutnost nabíjet moderní chytré telefony denně a L9 není vyjímka. Když se uživatel uskromní, tak mu vydrží 2 až 3 dny, ale k čemu si pořizovat takovýto telefon a pak jej nepoužívat. Paměť 2 GB (přesněji 2,33) je sice pro dnešní dobu nedostatečná, ale možnost rozšíření pomocí microSD až o 32 GB tento problém řeší.


Obsah balení
K telefonu dostanete kromě datového kabelu i redukci do sítě a sluchátka s mikrofonem.

Verdikt
Jak jsem psal již na začátku. S tímto telefonem jsem byl velmi spokojen. Pokud člověk hledá konzervativní, elegantní telefon. Pokud vyžaduje kvalitní, veliký display, kde je nalezen kompromis mezi cenou a výkonem a to takovým způsobem, aby byla cena co nejnižší, ale výkon dostatečný na využití takového displaye bez snížení komfortu, pak je LG Optimus L9 P760 jasnou volbou.

Technické specifikace:
Rozměry: 131.9 x 68.2 x 9.1 mm
Váha: 125 g
Display: 4.7 '' IPS LCD; kapacitní; 16M barev
Rozlišení: qHD (540 x 960)
Paměť: 2GB ( + microSD)
RAM: 1GB
OS: Android OS, v4.0.4 (Ice Cream Sandwich)
Chipset: TI OMAP 4430
CPU: Dual-core 1 GHz Cortex-A9
GPU: PowerVR SGX540
Baterie: Li-Ion 2150 mAh
Fotoaparát: 5 MP (0.3MP), 2592 x 1944, autofokus,
Kamera: 1080p, 30 fps
Video: DivX/Xvid/MP4/H.264/H.263/WMV
Audio: MP3/WAV/WMA/eAAC
Dále: NFC, GPS, Wi-Fi , Bluetooth, RDS, multitouch
Naposledy upravil LassaL dne 16. 12. 2012 11:56, celkově upraveno 3
LassaL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod scripta 16. 12. 2012 07:29

Recenze bez fotek není recenze.
scripta
Junior

Odeslat příspěvekod LassaL 16. 12. 2012 11:18

Dík za upozornění, v dohledné době to napravím :-)
LassaL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Deawo 17. 12. 2012 14:07

Myslím, že hlavní účel je před vám dojmy z užívání telefonu, fotek a parametrů je plný internet. Ale postřehy z běžného dnes jsou neocenitelné :)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Deawo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomikch 17. 12. 2012 17:05

přidám i já svou recenzi na tento telefon.

Jelikož jsem měl tu možnost testovat očekávaný model LG L9, chci se s Vámi podělit o zkušenosti a postřehy. Tento telefon je učen do střední třídy jeho očekávaná cena má být kolem 8mi tisíc největší předností je určitě velký display 4,7" s 16M barev, který v této třídě nemá konkurenci.

Obsah balení
Balení obsahuje kromě samostatného telefonu datový kabel společně s adaptérem do sítě a sluchátka s mikrofonem.
Na první pohled
Ačkoli nejsem příznivce tzv. "cihel" tak jsem si na něj ( Rozměry: 131.9 x 68.2 x 9.1 mm ) velmi rychle zvyknul. Padne do ruky a v kapse u kalhot o něm nevím, nikde nepřekáží. Z pravé strany zapínací/zamykací tlačítko z druhé strany tlačítka na ovládání hlasitosti, seshora pak 3,5 jack a dole micro USB. Zadní strana vypadá velmi elegantně. Ze které vykukuje čočka fotoaparátu, která není nijak chráněna. Zpracovaní je velmi povedené, nikde nic nevyčnívá a nepřesahuje.

Jediným slabým bodem na zpracování je pro mě zadní kryt. Při sundání zadního krytu jsem měl velký strach, abych ho nezlomil. Nicméně je to nejspíše daň za hmotnost (125g) a pravdou je, že není nutnost ten zadní kryt sundávat nějak často. Pod krytem se nachází standardní slot na standardní SIM kartu a dále velkokapacitní 2150mAh akumulátor.

SW Vybavení
Telefon běží na Androidu 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) Po zapnutí telefonu na nás čeká malá změna oproti konkurenci a to v podobě přehozených systémových kláves, na což si jde po krátkém čase zvyknout. Po prvním zapnutí se konfiguruje synchronizace s Google účtem, a dále mimo jiné je zde možnost využít sociální konektor (social+) do sítí Facebook a Twitter, nicméně moc efektivní a použitelný tento konektor není a je třeba pro plnohodnotné používaní těchto sítí nainstalovat jiné aplikace. Při prvním spuštěni můžete dále instalovat aplikace doporučené výrobcem.

Za zmínku stoji Quick translator, kde použijete hlavni 5Mpix fotoaparát k sejmutí textu (slova, věty nebo celého odstavce) a daný text přeloží, ze zkušenosti musím říci, že OCR rozpoznávání je zde velmi dobré.

Další zajímavou aplikaci je QuickMemo. Tato aplikace slouží k "pint screenu" obrazovky a následně její možnost na tento „obrázek“ psát. Praktické využit za týden jsem kromě obrázků pro recenzi nenašel.

Aplikace, která mě pobavila, byl obyčejný budík. Jeho možnost vypnutí „jednoduchou“ skládačkou, mě donutila druhé ráno ihned vyzkoušet. Jedná se o 4 čísla, která je nutná potvrdit vzestupné. Po probuzení jsem však tuto funkci musel vypnout, jelikož jsem po ránu nebyl schopny poradně zaostřit na jednotlivá čísla a telefon mezitím probudil spolubydlící. Menším bugem je to, pokud si navolíte budík na úterý, budete si muset zvyknout na pojem Utorak.

Jelikož používám velmi často emaily, zajímala mé především klávesnice. Byl jsem příjemně překvapený kolik moznosti vstupu L9 disponuje, kromě těch klasických nabízí, psaní poslechem, které je velmi přesné, dále moznost přesunutí klávesnice na jednu či druhou stranu pro pohodlné psaní jednou rukou po velkém displayi. Nicméně vadí mi jedna věc a to je absence české QWERTZ klávesnice. Tudíž jsem byl nucen přepnout na anglickou a tudíž nápovědy a opravy pro český jazyk zůstávají nevyužité.

HW
L9 mi příjemně překvapila pěkným jasným displayem, který se stal příjemnou záležitosti pro čtení pdf souboru při cestě vlakem, nicméně je tu velká dan v podobě výdrže. Při jasu 40% patří 60% využiti baterie pravé display. Při vyšším jasu skáčou procenta rychle nahoru.

Co se týče plynulosti systému, telefonu není, co vytknout je velmi svižný nikde se nic nezaseklo a používání telefonu je velmi příjemné.

Další výhodou je velmi hlasité sluchátko, které i v přeplněné tramvaji či vlaku je velmi dobře slyšet a občas je potřeba ho i ubrat.

Telefon je osazen 5Mpix fotoaparátem, který fotí spíše průměrně. Má spoustu různých nastavení, která pro rychlé momentky nevyužijete, nicméně vyhrát si s nastavením fotoaparátu lze.

Telefon podporuje i NFC sdílení souborů, které jsme jen tak letmo zkoušeli s kamarádem. Sdílení kontaktů, webovek atp. bylo naprosto v pořádku, nicméně mé LG nemohlo přijmout ani odesílat obrázky, ale bohužel jsme neměli dostatek času zjistit v čem byl problém.

Plusy
• Display
• Velkokapacitní baterie
• Hlasité sluchátko
• Plynulost
• Cena
Mínusy
• Fotoaparát
• Aplikace social+
• Česká QWERTY klávesnice
• Zadní kryt
Závěrem
Myslím si, že se tento model velmi povedl a díky svému display a ceny si najde nejednoho majitele. Značku LG stoji za to sledovat a brát ho jako výrobce telefonu. Uvidíme, s čím přijde přístě… pokud byste nekdo mel nejake otazky nevahejte se na me obratit
Foto
budik.jpg
budik

CAM00047.jpg
foto

qmemo.jpg
qmemo
tomikch
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kumiko 18. 12. 2012 23:30

zdravím přátelé, mou recenzi si můžete přečíst zde http://smartmobil.sk/forum/viewtopic.php?f=139&t=19388
kumiko
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků