Tannoy mercury M2 nehraje výška

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Thomeeno 2. 12. 2017 18:07

Zdravím všechny místní nadšence. Mám už docela dlouho regálovky Tannoy mercury M2 a na jednom z reproduktorů mi přestal hrát úplně výškový měnič. Předcházel to rozbitý cinch kabel k zesilovači kdy občas reproduktor vypadl a po zahýbání s kabelem popřípadě prohození vstupů to začlo hrát (párkrát to zapraskalo a zapískalo jak se nejspíš cinch uvnitř zkratoval ale po zahýbání s kabelem pohoda..) Pak jsem zaregistroval že levá výška nehraje - vůbec, ani drnčení, zapraskání, prostě nic(navíc zvuk je mdlý, a hraje to potišeji což ale dávám za vinu té výšce). Prohození výstupů zesilovače nepomáhá, furt nehraje jen ta pravá bedna.
Napadá vás co se mohlo rozbít? Odešel do akustického nebe ten výškový měnič? Popřípadě výhybka? Mohl mít na tom podíl ten rozbitý cinch kabel do zesilovače? Dá se to za normální peníz ještě spravit? Reprobedny mi do poslední chvíle vyhovovaly tak bych nerad hledal alternativu... Díky moc a hezký zbytek sobotního večera
Thomeeno
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Thomeeno 3. 12. 2017 20:07

koukám že nikdo neodpověděl tak jsem pídil info. Originál výškový měnič se dá (relativně) za rozumný peníz sehnat. Mou otázkou tedy zůstává, jak vlastně poznám že je nefunkční ten měnič... Jak je pravděpodobné že je v háji právě cívka měniče nebo výhybka (resp. co bývá obvyklá závada) a jak se ta cívka proměřuje? Multimetr tady mám ale postup mi není jasný.

Díky za odpovědi a doufám že se postupně dobereme ke konečnému řešení :D
Thomeeno
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 3. 12. 2017 23:03

Když takovouhle základní věc neznáš, je ti sebelepší měřák platnej podobně asi jak mrtvole hubertus. Musíš mít aspoň základní vědomosti a znalosti z elektroniky, jinak jseš doslova "druhej" ... Odvez to do servisu nebo k někomu, kdo elektronice rozumí. Uděláš daleko líp, než když se v tom budeš pokoušet rejpat sám.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Thomeeno 4. 12. 2017 00:42

Jenže když to odvezu do servisu tak mi řeknou cenu za kterou dnes ty reproduktory koupíš, a že je ještě furt koupíš což je asi zásadní problém. Takže můžu buď tý bedně dát sbohem, hodit jí do krbu a koupit novej pár s tim že budu mít jednu záložní, nebo můžu zkusit objednat funkční použitej měnič za směšnou cenu, starej odpájet, připájet novej a doufat že to bude fungovat... Pokud ne tak mě mrzkej peníz vyhozenej za měnič určitě nebude trápit...
Thomeeno
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod misakq 4. 12. 2017 08:32

No tak úplně jednoduše - vymontuj ten výškáč, odpoj z terminálu kebel od bedny a opatrně přilož kabel ze zesíku přímo na kontakty výškáče. S malou hlasitostí, takovou aby si bezpečně slyšel, že to hraje - tak mu určitě neublížíš. A bezpečně zjistíš, jestli je měnič ok nebo ne.
Jestli má přerušené vynutí ani neprskne. Jen si neštrejchni koncema kabelu o sebe.
A možná nejdřív prohoď bendy mezi sebou, ať máš 100% jistotu, že výstup na kterým to zkoušíš je OK.
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thomeeno 4. 12. 2017 08:59

Díky moc, to mě nenapadlo. V nouzi jsem si říkal prohodit ty výškáče mezi sebou ale zas jsem nechtěl riskovat i ten druhej :D Výstupy jsem hned zkoušel prohodit a beze změny takže to je někde v bedně... Ještě mně teda zajímá jestli potenciálně mohl za tu závadu vadnej cinch kabel z převodníku do zesíku nebo má třeba zesík nějakou ochranu proti zkratu na vstupu?
Thomeeno
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod misakq 4. 12. 2017 09:06

Jestli má ochranu to nevím, ale zkrat vstupního signálu by podle mě vedl spíše ke zničení zdroje signálu. Nic méně nějaká škrundání špatného spoje mohlo určitě nepříznivě ovlivnit reprosoustavy... pač špice tím vzniklé se ještě zesílí v zesilovači. Takže možné to podle mě je, ale asi v tom bude i zub času... ale tohle je čistě spekulace.
Jinak by si mohl zkusit změřit pomocí multimetru odpor vynutí, ale jak píše Ekkar, jestli sám nevíš jak, tak radši vůbec :-) bude jednodušší pokus výstupem zesu.
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 4. 12. 2017 19:30

Myšáqu - vynutí, vydle, vybrace, vydět, vyset - proboha, vy vole ... Lidi, aspoň si zapněte tu kontrolu pravopisu, když už jste to nepobrali ve škole - dneska už ji má každej pořádnej prohlížeč, ať sem furt nepíšete takovýhle pýtschoviny... Kdo se na to pak má koukat, když každýmu normálnímu Čechovi to rve bulvy zu hlavy ven ...????
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 4. 12. 2017 22:32

Ekkare, poliP si chip. Tohle fakt miluju. Ujede jedno písmeno, ano, stává se mi to často, když to po sobě pořádně nečtu... ale nemusíš ze mě dělat negramota.

A mišák s "i" je odvozen od Michala, nikoliv od hlodavce.
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 4. 12. 2017 23:41

Vidíš - to že jméno máš odvozený od směšovací činnosti a jejího vykonavatele víš dost dobře, ale že vidle, vinutí a vibrace nemají s předponou vy- nebo s vyjmenovanýma slovama nic společnýho si už zapamatovat odmítáš ... Přitom je to stejnej automatickej reflex, jako že věta začíná velkým písmenem. Už chápeš, proč píšu že to rve bulvy z hlavy? A když to schválně napíšu podle toho hlodavce, jak to působí na tebe? Je to jako když při jídle někdo schválně začne mlaskat nebo zaskřípe nožem po talíři nebo když ti při poslechu začne nějaká část retězce limitovat... Přitom s využitím automatický kontroly je tak jednoduchý se podobnejch excesů vyvarovat - když už to s prominutím nes.ere tebe, berte ty i další tobě podobní ohledy na ostatní, kterým to opravdu vadí, ju? Já vím, že leckdo bude namítat, že na technickým fóru se nemám hádat o jazyku, ale číst ty ypsilóny kam nepatřej je podobně zubyrvoucí, jako zvuk jehly tažený napříč přes drážky gramodesky - takový to "VVVŽŽŽŽŽIIIIIIIUMP!" ... Dík za pochopení.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Kocmeister 5. 12. 2017 11:20

Tohle s vejškáčem se mi taky dělo, u úplně jinejch repro. Zkrátka občas z inkriminovaného výškáče vypadl zvuk. Řešil jsem to podobně jako ty - zahejbal jsem s reprokabelem v terminálu. Po chvilce škrundání a chrčení se signál chytil a jelo se dál. Tedy nebylo to vadným reprokabelem, ale opravdu problémem v repro. Tipuji, že u tebe taky nebyl problém s rca kabelem, to si jen namlouváš. Tím, že jsi hýbal s rca kabelem jsi, zjednodušeně řečeno, vytvářel nějaké signálové špičky, na základě kterých se nakonec signál zase na chvíli chytil. Neumím to vysvětlit technicky, ale snad to dává smysl. Ještě jsem to někdy řešil náhlým vyšším zvýšením hlasitosti a hned zase stáhnutím zpět - také to pomáhalo. Ale samozřejmě to je totální diskomfort, s tím se nedá žít.

Bylo mi sděleno, že to bude pravděpodobně studený spoj, či nedostatečný kontakt někde na cestě od terminálů k výškáči. První řešení bylo, že všechny kontakty, které byly od výroby ve fastonech, byly přiletovány na pevno. To opravdu pomohlo na pár let. Jenže po těch pár letech se problém vrátil. Nevěděl jsem si rady, protože těch možných míst, kde mohl být špatný spoj bylo ohromné množství. Výhybka těch repro byla brutálně složitá. Jako znouzecnost jsem udělal to, že jsem repro rozebral a pečlivě všechny kontakty včetně těch v terminálech vyčistil vatovou tyčinkou a lihem. Opravdu tam bylo na mnoha místech dost oxidace. No a výsledek? Pomohlo....
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 12. 2017 15:48

Většinou ta izolace na nedokonalým stykovým přechodu kov-kov je tak tenoučká, že ji prorazí a doslova propálí napětí v řádu 10V - to slabší na to nestačí. Proto pomáhá zvýšení hlasitosti NEBO to mechanický očištění případně i mechanickej pohyb - izolující kysličníková nebo sirníková vrstvička se doslova proškrábne a kontakty se propojí. Slangově se tomu říká "študent" neboli studenej spoj, protože se to vyskytuje i na pájenejch spojích a ty pro odstranění závady stačí páječkou prohřát = roztavit a nechat opatrně vychladnout...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 5. 12. 2017 19:38

Všem komu vypadávají voči z mých chyb se srdečně omlouvám, ale ne vždy mám čas a chuť to po sobě důkladně číst, kontrola pravopisu stále drobné niance (jako třeba mé příjmení i slovo niance) nezvládá, navíc nepíši vždy spisovně, takže pak je podvlněna půlka příspěvku takže to moc času neušetří. Takže radši v rychlosti napíšu něco, co mi přijde prospěšné, než neporadit vůbec. Za to, že jsem dysgrafik nemohu. A světe div se, děje se to i při projevu psaném na PC a to u mě bych řekl ještě víc.. a co to znamená? Že nemám problém si pamatovat pravidla pravopisu včetně předpony VY VOLE. Ale prostě psaní, přepisy a diktáty jsou v renaultu.
Jinak mě to štve a tahá za oči stejně, ale dokonalé to prostě nebude. Ne tady, ne jinde na foru... jo u firemních mailů si dám fakt bacha, ale i tam se to stává :-/
Tak se nenavážej do mého vzdělání či chuti si něco pamatovat. Díky za pochopení :-p Vynutí Ti mimochodem automatika nepodvlní...což vysvěltuje proč jsem to přehlédl - asi jsem si kontroloval jen podvlněná slova.
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thomeeno 6. 12. 2017 00:05

Díky všem za odpovědi. Myslím že jste mně dokázali aspoň trochu nasměrovat. Problém se studeným spojem mně moc netěší. Ozkouším ten výškáč na přímo z výstupů zesíku a uvidí se co dál... Třeba se mi to podaří rozchodit :)

PS. S tou gramatikou jste se nějak rozjeli na to že v x větách šlo o jednu chybu :-D Speciálně ty EKKARE jsi mi nic moc k tématu neřekl a ve 2 ze 3 příspěvků při tom sjíždíš někoho kdo mi na rozdíl od Tebe byl schopný poradit. Vzhledem k tomu že tam máš napsáno moderátor tak minimálně pro mně jako nováčka to dobrou vizitku nedělá
Thomeeno
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 6. 12. 2017 02:33

1) Nikdo není povinen odpovídat - ani moderátor. Odpověď je vždycky dobrovolná. A pokud možno taková, aby tazateli byla k užitku a nepřidala mu problémy - tys ode mne takovou radu dostal: pokud neumíš s měřákem, najdi si někoho, kdo to umí. JÁ ti poradit zkoušení pomocí přímýho výstupu zešilovače NEMŮŽU - už jenom proto, že když o tom nic nevíš, někde si o sebe škrtneš drátama a když na tebe v ten moment vylítnou jiskry, případně z něčeho začne unikat pracovní médium nebo to dokonce rovnou odlítne do křemíkovýho nebe - bude to na mě, protože ty řekneš VON MI TO TAK PORADIL!

2) Moderátor má povinnost dohlížet na dodržování Pravidel fóra, mezi který patří i připomínka "pište a čtěte po sobě, než odešlete každou větu - abyste nedělali sobě i fóru ostudu". "Vynutí" bylo nezávisle na sobě ve 2 příspěvkách. Psát ho s tvrdým je pitomost, protože je to podstatný jméno odvozený od slovesa VINOUT = význam MOTAT, OMOTÁVAT, SMOTÁVAT nebo STÁČET, slovní základ je -VIN-. A "vy vole" taky není předpona vy-, protože ta by se musela psát dohromady se základem slova jako třeba VYčudit, VYmazat, VYrazit nebo i VYpnout. Naproti tomu VY ve spojení "vy vole" je osobní zájmeno pro 2. osobu množnýho čísla, konkrétně použitý v 5. pádu - oslovení. A tohle zájmeno se píše s tvrdým.

Takže když už to opravdu tahá za bulvy, MUSÍM zasáhnout. Fertig, konec debaty.
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků