STOJANY POD MONITORY - aká výška ?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN_2 23. 8. 2017 16:42

Ahojte.
Prerobil som si izbu (dostal som tú možnosť "do daru"), mám k tomu možnosť zabezpečiť si za dobrú cenu dva pekné stojany pod monitory (mám TASCAM VL-A5)... Ide o to, že doteraz som ich mal na ležato vo výške 82cm. Stojany však majú 107cm.... Čítal som, že reproduktory nemajú byt vo vyššej výške než sú uši človeka... Je síce pravda, že som vpodstate vždy počúval reproduktory postojačky, za pochodu, pri "aktívnej relaxácii" atď (teda na príliš sústredený posluch nie)... Je tá výška v pohode ? Nie je to príliš ? Meriam 190cm. Ale zas keď budem mať pri sebe partnerku a budeme ležať v posteli, zapneme si hudbu (inak ja som proti hudbe počas "intímností", ale keby sme len ležali), nebude zvuk oničom, keď budú reproduktory tak vysoko ? ...
V akej výške máte "regálovky" vy ?
Neplánujem ich používať ku TV (TV ani nemám), ani sústredene ich počúvať v sede (narovinu, nemám v izbe akustiku ako v štúdiu, je to celé o kompromise)...

Pýtam sa preto, lebo keď som teraz položil jeden monitor Tascam na skrinku na ktorú som dal knihy (aby to bola výška 107cm), tak som sa tej výšky trochu zľakol... Ale tak zas určite radšej 107cm, než napr. 57cm...nie ? ...

Monitory by boli naležato.
DAP/DAC : E1DA 9038SG3, Benjie S5, Walnut V2s, Zishan Z3 (CS43198 + MUSES8820)
Slúchadlá Mangird Tea + DAC E1DA 9038SG3 = PLNÁ SPOKOJNOSŤ
Repráky : TASCAM VL-A5, Creative T20, Creative Muvo 2
NOWOCAYN_2
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod cejny 23. 8. 2017 17:14

To co pises plati pro vsechny vyskace, vyskac ma strilet primo na ucho, nejen ty na monitorech. Rozdil poznas urcite. Nej to samo vadi pokud na nich neco tvoris. Pokud ti jde o poslech, tak zalezi na tom jak moc ti bude vadit, jakoze doted nevadilo.

Jinak mas ty bedny na molitanech, aby ti s nima nehral i nabytek?

S tema stojanama by ti to mohlo projit, aspon u mne by podobna bedna na stojanu strilela vyskacem primo na mne vsede na zidli.
Jak ty bedny das mas celkem jedno, jedine co se resi je aby vyskat strilel primo na ucho.

PS: Sam ma mackie cr5bt a yamaha hs8, ani jedny bych tak jako ty nedal, nekupoval jsem jedny za 6,4k a druhe za 13k, abych je mnel blbe umystene, kdyz vim jak maj stat.
Lenovo Thinkpad T430, DAC Audinst HUD-mx2, doma Yamaha HS8 / v praci Mackie CR5BT, sluchatka ATH-M40X
Minidisk Sony MZ-RH910 Hi-MD Walkman
cejny
Junior

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN_2 24. 8. 2017 05:56

Cejny : Nakoniec tie stojany nekupim. Jednalo sa o ZAOR MIZA STANDS V42 TITANIUM WENGÉ... Izbu mam siroku len 282cm, tieto stojany su svljim objemom a vyskou na izbu kde mam postel a skrinu (stol tu nemam) az prilis velke...
Nalezato och pocuvam odjakziva. Vraj je to pre tieto konkretne monitory najlepsie, co sa zvuku tyka (niekto mi to tu poradil pred 7 rokmi...), potvrdzujem to. Aj tak to ale vidim na nejake nizsie stojany, ktore nebudu cele vyplnene ako ZAOR MIZA STANDS (hoci sa mi velmi pacia...ale do malej izby mi nepasuju objemom), alebo hoci aj, tak o nieco uzsie (lebo monitory dam nakoniec nastojato, 30cm siroku zakladnu teda nebudem potrebovat)...
Vidim to nakoniec na 70-80cm vysoke stojany... Uz len vybrat. Cena totiz do 100Eur...co nie je vela...
NOWOCAYN_2
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 8. 2017 06:34

A to jseš tak levej, že si něco takovýho jako STOJAN POD REPROBEDNU neumíš sám ubastlit? Anebo sám navrhnout a v nějaký firmičce nechat vyrobit? Kovová trubka průměr dva coule, 80čísel až metr dlouhá, obroušená, odmaštěná, na jednom konci z tenčích trubek navařená trojnožka (neviklá se když je jedna nožka kratší), na druhým konci z pásoviny kříž, v kříži 4 díry se závitem, u sklenáře nechám ufiknout a po hranách zabrousit 8-10mm sklo, dám do něj rovnou vyvrtat i díry podle toho kříže a sklo nasadím na šrouby zašroubovaný zespoda do tý pásoviny přes kousky silikonový hadičky ... Kovovou konstrukci mi v nějaký lakovně "fouknou" Komaxitem a mám stojany JAKÝ NIKDO NEMÁ. Anebo truhlařina - z odřezků lamina postavíš bez velkejch problémů vysoký "stoličky", který si barevně sladíš s pokojem a pokud použiješ úzký "nohy", bude konstrukce díky průhlednosti i "vzdušná". Za odřezky truhlářovi zaplatíš pár €ček, za práci mu dáš o poznání víc ... Když si to ubastlíš doma sám, bude to jen těch pár šprdlíků za odřezky... Za 100 bubáků budu mít takovejch stojanů tolik, že se mi nevejdou do kvartýru a budu je muset prodávat...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 24. 8. 2017 08:20

Nejjednodušší stojan pod repro, ale zároveň tak, aby to nevypadalo jako totální bastl, je vyrobenej z koupený nohy ke stolu.

Nohy se prodávaj v hobby marketech, dělaj se různý varianty tvarů i barev.Nohy kulatý, nebo hranatý, dlouhý nebo krátký, černý, bílý, chromovaný, nerez, atd.Spodní strana nohy má v sobě závit, horní strana má platli s dírama na přišroubování.Nahoru i dolu se namontuje dřevěná deska (kterou prodávaj i uříznou na míru v tom hobby marketu taky) a stojan je hotovej.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN_2 24. 8. 2017 09:01

EKKAR, SEDOUR - chalani, dakujem za rady ;-) Porozmyslam o tom. Hlavne o tom pozriet tie nozky stolov...
Len uvazujem aj o nastavovani vysky stojanov... Hoco tir nastavovacoe stojany sa mi fakt nepacia...
Alebo by sa mi podarilo do 100Eur dar vyrobit (spolu s nakupom noziek, dosiek) dva pary atojanov? Jeden napr. 70cm vyska, druhy 110cm vyska... Ci 110cm nozky na stol asi nezozeniem, ze ? :D ...
NOWOCAYN_2
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 8. 2017 12:31

Ne, metr dlouhý "hnáty" asi neseženeš - proto jsem navrhoval tu individuální výrobu. Obvyklá vejška desky stolu "u kterýho se sedí" je kolem 75 - 85cm od podlahy, vyšší stoly se používají jen někde v bufetu "na stojáka" - a tam je zas vejška někde kolem 120 - 130cm. Ale ty stojany vysoký do 3/4 metru úplně v pohodě podle Šeďourovy metody spácháš. Minimálně o jednom hobbymarketu vím, že prodávají trubkovou nohu ke stolu o průměru cca 10cm ve 3 nebo 4 různejch dýlkách, který se ale dají nastavit tak, že se vzájemně ty dýlky "překrejvají" - terazky neni som majorom, ale ide o to, či takú "nohu" kúpiť aj za Pomlčkou ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 24. 8. 2017 12:37

Hele, vyrobil jsem si čtyři stojany k reprosoustavám domácího kina a materiál mě stál tak do tisíce korun.Koupil jsem desku z dubovýho masivu a nechal si jí rovnou nařezat na čtyři díly a k tomu čtyři nohy (myslím, že 60 nebo 70cm vysoký).Pak ještě pár kovovejch úhelníků a nějaký šrouby.

Stojany jsem vytvořil tak, že spodní díl tvoří dubová deska (čtverec 25-30cm).Na ní sem přišrouboval nohu, tou čtvercovou přírubou (šrouby jsou součástí balení).Vršek stojanu tvoří kovovej úhelník (z železářskýho oddělení marketu), ten je do nohy přišroubovanej jedním větším šroubem.Normálně se do tohohle místa šroubuje nastavovací nožka (spodek nohy je nahoře).
Ty malý reprobedýnky od domácího kina jsou k úhelníku chycený dvouma šroubkama (zezadu).

Pro větší reprosoustavy bych použil nohy dvě, tři, nebo čtyři na jeden stojan.Nahoru desku z masivu, stejně jako dospod.Výhoda je, že tímhle způsobem si určím já sám, jak to bude vypadat, jakou to bude mít nosnost a jaký budou rozměry.A taky jaká bude cena.
...

A ještě existuje další způsob, jak sobě vytvořiti stojany (nebo hifistolek) z předmětů. který se daj běžně koupit v hobbymarketu (nebo najít na smeťáku :D ) s jednoduchým vybavením (co se týká nářadí) a za použití minimální zručnosti (no...ňáká zručnost potřeba bude :pozor ).

Ale o tom zase příště...
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 8. 2017 12:52

Přesně tak, třeba v Horn...u se dají koupit předem osoustružený "sloupky ke schodišťovýmu zábradlí" - jak kulatý, tak ze čtyřhranu "částečně zaoblený" - a mají dýlku i přes metr, jen by se musely přizpůsobit k nějakýmu tomu upevnění na desku nahoře i dole. A protože to je surový dřevo, tak následně povrchově upravit - i na to jsou v hobby-krámech vybavení - mořidla, barvy vnitřní i venkovní, laky bezbarvý i barevný, lazury ... Plus příslušný ředidla, štětce...

Když se to pokusím shrnout, celý je to o tom přestat brečet nad nedostatečnou nabídkou hotovejch věcí v krámech respektive nad nekřesťanskýma cenama za ně, sebrat se, sednout do auta (mastnou tyčí se nakoupený polotovary blbě odvážejí domů, i když jen na obhlídku se tak dá jet taky) a zajet se do nějakýho takovýho bau-bau-hobby-megakrámu podívat CO MAJÍ V NABÍDCE. A spáchat z toho NĚCO - to už je vždycky záležitost konkrétního jedince, JAK MOC SÁM CHCE ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vencaxxx 25. 8. 2017 06:21

na jeden stojan stačí klidně i dva kusy prken jenom přidělat k sobě do tvaru T a hotovo, cena nula nula nic, ty nohy od stolu bejvaj dost drahý. zbytečně. nebo viz.:
https://www.google.cz/search?client=ms- ... qeaFNL-zpQ
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 8. 2017 07:29

Jenže Nowocayn nechce plnou neprůhlednou konstrukci - to by ty dvě prkna nutně musely bejt. Čti pořádně co napsal vejš - že nechce stojany jako jsou ZAOR MIZA STANDS V42 TITANIUM WENGÉ - dej si to do Gůůůgla a mrkni se co jsou zač. On chce konstrukci, která mu nebude zaclánět ...
Na tohle si dovolím upozornit na další možnosti, který jsou daný "možnostma 3D" - ty bedny totiž taky můžou stát na policích, vzniklejch upevněním vodorovnejch desek na vodorovnou konzoli přišroubovanou na boční zdi - v podstatě vznikne výložník jako na satelitní parabolu, akorát že na konci není namontovanej talíř SatAna, ale vodorovná plochá deska nesoucí reprobednu - tady je výhoda, pokud ty "výložníky" někdo učuní sklápěcí podobně jako sklopný držáky placatejch LCD televizí, dá se s nima manipulovat a v případě nutnosti je třeba i odsunout bokem, nebo dokonce se takový regálovky můžou zavěsit od stropu na konzolu vzniklou buď z ocelovýho lanka (lanek = minimálně 3 kvůli prostorový stabilitě), nebo kovový tyče se závitama na koncích (minimum 2 tyče po stranách) a jednoduchý plechový plošinky ... Takovou zhůvěřilost už pak ale samozřejmě musí kontrolovat příslušně nadimenzovaná kotva nejlíp do betonovýho stropního panelu, ale představivosti se meze nekladou...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vencaxxx 25. 8. 2017 07:51

ok. no to byla jenom úvaha jak co nejlevněji a nejjednodušeji vyrobit stojany pod repro. spíš to byl návrh jak obejít drahou nohu od stolu, když to T udělá dost malý a nahoru a dolů dá podstavec tak má to samý v bledě modrým, resp. pak ani nemusí dělat T ale s těma dvěma podpěrami si může vybrat co se pozicovani týče. a pořád to vyjde na cca stejný (skoro žádný) peníze. těch pár vrutů nepočítám. klidně může sehnat wenge lamino jestli se mu líbí, je to jedna návštěva marketu plus hodina práce.
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 8. 2017 07:57

Když se ale podíváš vejš, tak pokud umíš číst, Nowocayn už v podstatě tu samou radu dostal hned od 2 z nás - ode mne a od Šeďoura už včera ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 25. 8. 2017 08:17

Pokuď by šlo o to, udělat to co nejlevněji, tak to se zajde do prodejny látek a tam se vyžebrá několik papírovejch tubusů.Dávaj je zdarma.V železářství se koupěj závitový tyče, matky a podložky.Stojan se vytvoří ze dvou desek (jedna nahoře, druhá dole).Papírovej tubus se uřízne na požadovanou dýlku, závitová tyč taky.Desky se spojej tou závitovkou a ta samozřejmě prochází skrz tubus.
Těch papírovejch rour může bejt víc, podle libosti.Povrchová úprava záleží na šikovnosti a na ceně.

Jedna z možností by třeba mohla bejt ta, že se roura omotá starým kobercem a prádelní šňůrou.Vaše kočka to jistě ocení :lol:

A nápad s nohama od stolu nebyl určenej naprostejm šetřílkům, ale spíš těm, co si chtěj něco vyrobit sami a má to taky nějak vypadat.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vencaxxx 25. 8. 2017 08:24

EKKAR píše:Když se ale podíváš vejš, tak pokud umíš číst, Nowocayn už v podstatě tu samou radu dostal hned od 2 z nás - ode mne a od Šeďoura už včera ...


ok sorry ja prehlidnul ty sloupky.
vencaxxx
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků