Problém s 24 Hz

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod leibor 11. 3. 2018 15:54

Zdravím, potřebuji poradit, protože mi z těch marketingových keců v obchodech už trošku drbe. Krátce, potřebuju levnou TV na kolej. Rád sleduju filmy, dá se říct, že jsem filmoholik => strašně mě štve 3:2 pulldown a přepočítávání snímků z 24 fps do nějaké frekvence, která vůbec není celočíselným násobkem 24. Výrobci vůbec neuvádějí pravdivé informace (ty vymyšlený 400 Hz a jiný si můžou strčit někam) a když už je uvedou, tak zjistím, že ta frekvence je stejně naprd (50 Hz, 100 Hz). Moje hlavní otázka je, dokáže se 100 Hz televize určená pro Evropu přepnout na 120 Hz (tj. je stejná jako US verze toho modelu) a tím pádem zobrazit 24 FPS tak, že každý snímek je zobrazen stejný časový interval? Nebo dokáže se třeba 50 Hz panel přepnout na 48 Hz a tím pádem také krásně plynule přehrávat 24p bez trhání? Vůbec nestojím o žádné telenoveloské přepočítávání do soap opery a podobně, kdy je ve vteřině 24 snímků původních a například zbylých 26 nějak podobně dopočítáváno. Dále také mě zajímá, jak si ty evropské modely poradí s 60 Hz výstupem (počítač, konzole).

Jenom potřebuju vědět, jestli ty frekvence panelů (50 Hz, 100 Hz) jsou neměnné, nebo někdo u výrobců přemýšlel a kromě této defaultní frekvence se dokáže panel přepnout na jinou statickou frekvenci, aby kromě našich 50 Hz pozemních mazanic dokázal nativně zobrazit jak 24 Hz, tak i 60 hz. Popřípadě potřebuji vědět, jak to zjistit, protože pochybuji, že mě v obchodě nechají přehrávat přes HDMI takováto testovací videa a fotit si panel zrcadlovkou. Počítám, že dynamická synchronizace panelu jako AMDsync a Gsync je u televize asi ještě scifi.
leibor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reproman 11. 3. 2018 16:08

Vím zcela určitě, že moje nemoderní, pět let stará 600Hz plazma Panasonic zobrazuje 24Hz korektně a to včetně krátké informace nahoře na obrazovce, že se objevil signál o 24Hz. Právě tak korektně zobrazí běžných 25 (PAL) 30 (NTSC), 50 a 60 (z notebooku).
U levných "moderních" debilizátorů bych spíš vsadil na konverzi snímkové frekvence už ve vhodně zvoleném přehrávači.
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod kvok 11. 3. 2018 16:43

100/120 Hz je věc značení, ty panely jsou stejné. K tomu, co vyžaduješ, potřebuješ právě TV se 100Hz panelem a když je to na filmy, tak by asi i LCD s IPS panelem byla kvůli nižšímu kontrastu a špatné černé nebyla vhodná. Takže tvoje levná TV na kolej vyjde tak na 25 tisíc.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MacPhenom 11. 3. 2018 16:48

Já nechápu jak jim těch 24fps může dodnes ve filmech procházet. Zbytečné 4K to jo.. ale zvednout fps ne :!: alespoň že HDR je konečně nějaký pokrok (ale mělo tu být před deseti lety).
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reproman 12. 3. 2018 21:02

Procházet? 24fps je nativní snímková frekvence 35mm a 70mm kinofilmu. Takže je zcela logické a technicky korektní digitalizovat filmy točené na klasický pás se zachováním původní snímkové frekvence. Po léta letoucí to lidskému oku stačilo.
Civilizovaná televize si dovede pro lepší plynulost dodatečné mezisnímky domyslet.
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod MacPhenom 12. 3. 2018 22:05

Po léta letoucí lidi koukali na 43cm CRT obrazovky a taky jim to stačilo.. ale doba pokročila. :idea:
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 12. 3. 2018 22:59

Uhlopriecka s tym nijako nesuvisi.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek71 12. 3. 2018 23:05

Mne teda 24fps pri filmoch vyhovuje, TV (Sony XE9005) to z externého zdroja (HDMI) detekuje a zobrazí správne bez akéhokoľvek problému, režim obrazu je "True Cinema" a plynulosť (či ako sa to volá) mám vypnutú. Predpokladám, že v tomto režime nič neprepočítava, je to tak?

A posobí to yak nejak "prirodzene", alebo ako to nazvať. Mal som jeden rip k dispozícii v 24fps a 60fps a ten druhý bol pre mňa nepozerateľný.
Mazda CX-5 G195 AWD 2023
Lexus GS 450h Premium 2013 (jezdí dál v rodině)
Sony KD-55XE9005 + TV Box X96 (S905X3) + CoreELEC
Onkyo TX-L20D + repro Elac FS 78
Marek71
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sashafckinggrey 13. 3. 2018 00:50

MacPhenom píše:Já nechápu jak jim těch 24fps může dodnes ve filmech procházet. Zbytečné 4K to jo.. ale zvednout fps ne :!: alespoň že HDR je konečně nějaký pokrok (ale mělo tu být před deseti lety).

Podivej se na hobbita ve 48 fps a pak nam tady o tom popovidej.
sashafckinggrey
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MacPhenom 13. 3. 2018 13:29

Tak jsem se podíval na asi tříminutový trailer Hobita 48fps a zvláště v rychlejších scénách bylo vidět jak je to hezky plynulé :-) nevím co víc bych o tom měl povídat?

Když jsem psal o té 43cm CRT tak jsem to myslel jenom tak že to bylo prostě tenkrát normální ale přeci o neznamená že ideální a se snímkovou frekvencí to vidím stejně. Nicméně ta úhlopříčka s tím podle mě souvisí taky protože když máte zaplněné celé zorné pole (třeba v kině) a objekt má půl vteřiny aby přeletěl z jedné strany na druhou tak na to má jen 12 snímků, a jasně že ty skoky budou víc vidět než doma na televizi která vám zabírá zorné pole poloviční. Já to teda vnímám. :hm
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lucas_F 13. 3. 2018 20:02

Myslim, že např. někdo, kdo si aktivuje na veškerej obsah mydlení ve velkym měřítku, tak neni schopnej vidět něco špatně na Hobbitovi ve 48fps. Pochopitelně je to hnus, HFR je skvělej pro sport třeba, ale film?
Sony-65AF9, Focal Sib Evo
Lucas_F
Junior

Odeslat příspěvekod MacPhenom 13. 3. 2018 20:28

Já mam na plasmě mydlení vypnutý, to je samozřejmě nesmysl.. ale můžeš mi vysvětlit co je špatné na vyšší snímkové frekvenci? To je jako bys mi říkal že je lepší používat jen repro integrované v televizi, protože hraje ten pravý "televizní" zvuk a s věrnějším by to už nebylo ono. Já to fakt nechápu, jak zhoršíš film tím že bude plynulejší/reálnější?
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 13. 3. 2018 20:39

Je to jenom jedna z ukázek snobáctví a lidské tuposti...
"jedině FILM LOOOOOOOOOK, jinak je to TELENOVELA"
Naštěstí existuje interpolace, kterou mám zapnutou.
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 13. 3. 2018 21:54

MacPhenom píše: Nicméně ta úhlopříčka s tím podle mě souvisí taky protože když máte zaplněné celé zorné pole (třeba v kině) a objekt má půl vteřiny aby přeletěl z jedné strany na druhou tak na to má jen 12 snímků, a jasně že ty skoky budou víc vidět než doma na televizi která vám zabírá zorné pole poloviční. Já to teda vnímám. :hm
Nesuvisi. A hlavne ty realne na zobrazovadle nevidis 12 snimkov, ale vzdy dvojnasobok. Takze ziadne "skoky" v tomto zmysle nevnimas.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MacPhenom 14. 3. 2018 00:59

Já v kině u objektu co se pohne za půl vteřiny přes celé plátno neuvidím 12 skoků? :hm Mám jinou zkušenost a doma to prostě tolik nevnímám, ale v kině vždycky. Spíš mi vysvětlete proč je větší snímková frekvence špatná?
MacPhenom
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků