LTE v ČR - O2, T-Mobile a Vodafone

Vše o internetu v mobilu a mobilním surfování

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Pepan_22 22. 10. 2015 11:25

Dalekonosnou BTS si můžeš představit jako BTS postavenou na vyvýšeném místě a s výklopenými anténami.

Stěžovalo si akorát O2 a to pro to, že jim ČTÚ nepočítá LTE800 ve zkušebním provozu, nikoli na metodiku.

To že ČTÚ není schopno zohlednit chování sítě bylo zcela zřejmé v okamžiku když Vodafone pokryl LTE okolí Olomouce, ale ne samotný Olomouc. Vodafone tehdy na mapach ukazoval ve městě 3G, ale ČTÚ LTE. Mobil se samozřejmě připojil na bližší a silnější 3G BTS, a o LTE jste si mohli jen zdát.

Ja tím nikterak neshazuji zcela zaslužnou snahou ČTÚ měřit všem stejně, nicméně je to jako s tím Volkswagenem, když víte co se měří, jste schopni v testech dosáhnout o dost lepších výsledků než pak v praktickém provozu a to je to co udelali O2 s T-Mobilem.
Pepan_22
Junior

Odeslat příspěvekod zajDee 23. 10. 2015 11:33

Pepan_22 to popsal naprosto přesně.

Okres Kolín má zatím prostě smůlu. Není to ani Praha-východ (lukrativní okres) ani Kutná Hora (áčkový okres, viz dále). Podobnou smůlu mají i v okresech Nymburk, Ústí nad Orlicí, Chomutov, Litoměřice a dalších, které jsou tzv. "béčkové" (ve smyslu: nejsou tam krajská města, není tam nízká hustota obyvatel, takže se na jejich pokrytí dostane až později).

Abychom nikomu nekřivdili: v áčkových okresech (ty fialové: http://www.gsmweb.cz/pav/obrazky/mapa_aukce.png) se snaží O2, TM i VF o opravdu husté pokrytí. Není divu, kritéria aukce si žádají, aby bylo pokryto 95 % obyvatel (venkovním pokrytím) do léta 2016 (reálně, kvůli až tříměsíčnímu zkušebnímu provozu LTE 800, musejí být základnové stanice spuštěny do konce května 2016, aby byly včas započitatelné; dva áčkové okresy mohou v uvedeném termínu zůstat "nedopokryté").

Béčkové okresy si ještě chvíli budou muset vystačit s LTE 900, LTE 2100, 3G, nebo dálkovým příjmem LTE 800 z pár lokalit "na kopcích".

Ale jelikož T-Mobile prohlásil, že na konci 2016 bude LTE pokryto 99 % populace (http://www.novinky.cz/internet-a-pc/383 ... obile.html), tak by i tento handicap béčkových okresů měl brzy zmizet.
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod sunshine reggae 23. 10. 2015 18:36

Takze je dobre, ze jsem zatim zustal u 3G telefonu, kdyz se pohybuji prevazne na Nymbursku a Kolinsku.
sunshine reggae
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zajDee 23. 10. 2015 18:50

No, pokud jste kupoval telefon letos (a nejste z tech, kteri meni 2x rocne), tak jste mel vzit mobil s LTE. Pristi rok se situace zlepsi i na kolinsku a nymbursku.
No a pokud mate VF, tak tam LTE vyuzijete i v obou zminovanych okresech uz dnes. ;-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod sunshine reggae 24. 10. 2015 08:48

Mobil jsem kupoval před rokem v čínském eshopu, tam v té době neměli moc naše LTE frekvence a další mobil koupím až přestane ČNB uměle nadhodnocovat korunu zase v nějakém čínském eshopu, to by mělo být příští rok a to už budou mít i v čínských eshopech mobily s našemi LTE frekvencemi.
sunshine reggae
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod roy1 24. 10. 2015 10:17

Už nyní jsou v čínských e-shopech mobily s českými frekvencemi pro O2 a T-Mobile poměrně běžné a v poslední době se objevilo dost modelů i s Vodafone 900.
roy1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Sokolyk 24. 10. 2015 11:22

Zadne "Vodafone 900" neexistuje :!:
Sokolyk
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod roy1 24. 10. 2015 12:03

Jj, to si asi myslí dost výrobců. :-)
Dobře, tedy, pro ty co jim to pomaleji zapaluje, s frekvencí LTE 900 MHz, kterou, jako jeden z mála, používá Vodafone ČR.
roy1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod sunshine reggae 24. 10. 2015 17:36

Jeden ze ctyr operatoru na celem svete.
sunshine reggae
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pepan_22 25. 10. 2015 10:17

Už jsou čtyři jen v Evropě (ČR, Holandsko, Švédsko, Slovinsko). 900 má velkou budoucnost, bo je to dávno nakoupené spektrum s dobrou prostupnosti a jak bude klesat 2G provoz, bude nasnadě využít uvolněné spektrum na LTE.
Akorát u nás je to spektrum rozfrcané a ČTÚ nejeví zájem o konsolidaci, takže nejspíš ačkoli byla ČR 4 zemi na světě kde se 900 využila, v budoucnu velký rozvoj nebude.
Pepan_22
Junior

Odeslat příspěvekod knížepán 25. 10. 2015 17:17

No ono není o co stát. Čím víc LTE frekvencí tu bude, tím častěji bude mobil přelaďovat a tím víc bude klesat jeho výdrž.
knížepán
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dysiew 6. 3. 2016 16:27

Ahojte, jak jste vy, kteří nebylíte ve velkých městech, spokojení s dostupností LTE v ČR? (mám T-Mobile). Já jsem si kvůli LTE vyměnil iPhone 5 za 5S, ale jsem docela zklamaný. Operátoři se chlubí, jak 98% nebo kolik obyvatel má jejich internet. Vím že to neznamená 98% území, ale i tak...
Jezdím vlakem z Valašského Meziříčí do Brna a kromě Hranic, Kojetína, Vyškova a ještě pár měst mám celou dobu Edge, přestože se jezdí přes velké množství obcí - nestačí to pořádně ani na Spotify. To samé po dálnici do Brna, často ani nejde zapnout Google navigace a musím čekat až dojedu někam, kde signál bude. Podobně když jsem někde na horách a potřebuju něco pracovně, sotva se mi načtou maily... Nebo navigace někde na kole v přírodě, taky smůla.
Obchoduju na burze a myslel jsem, že budu mobilní a mít kontrolu nad obchody všude kde budu, kromě měst se ale situace pro mě moc nezlepšila.
Mám jen smůlu na region, nebo to mimo města vypadá všude stejně?
Dysiew
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 6. 3. 2016 16:31

V tvým případě bych otestoval VF, případně 02 . TMO cílí na města.
polda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dysiew 6. 3. 2016 16:50

Někde jsem četl, že TMO a O2 sdílí vysílače, je to pravda? Potom by měli mít stejný signál. Nebo sdílí jen nějakou část infrastruktury?
Dysiew
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 6. 3. 2016 17:02

jel jsem autem po dálnici D11 z kraje HK na kraj Prahy v 12/2015 a srovnával jsem dostupnost lte T-mobile a Vodafone.
Vodafone: neměl lte asi 10 % času.
T-mobile: neměl asi 40 % času. O2 má sdílenou sít s T-mobile. Budou na tom stejně.

Takže bych volil Vodafone a telefon, kjterý umí všechny jejich frekvence, tj. 800, 900, 1800, 2100 Mhz. Všechny telefony to neumí, ale málo jich není.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků