Klasický (xenon) blesk v mobilech - Chybí!

Pokud nenaleznete vhodnější přihrádku

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 4. 6. 2017 02:32

Pokusil jsem se před časem otevřít tuto diskuzi ve fóru digiareny, nicméně po nikam nevedoucích diskuzích stylem "já o voze, oni o koze" se diskuze zrovna nevydala dobrý směrem. A tedy možná chyba hned na prvním kilometru - tj. že to není téma pro pokročilého fotiče, ale spíše pro prokročilého mobilistu + zároveň i občasného (nebo bývalého) uživatele fotoparátu typu "krabička na mýdlo".

tedy - pokud fotíte (náruživě/intenzivě) mobilem - pociťujete někdy absenci klasického blesku? Tedy typicky při fotografování v místnostech.
Naposledy upravil fricoolinek2 dne 4. 6. 2017 21:40, celkově upraveno 1
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JetBlack8 4. 6. 2017 10:08

Dnesni vlajkove lode nemaj zadny problem tudiz nechybi,.
JetBlack8
Junior

Odeslat příspěvekod Xr33 4. 6. 2017 10:14

Otázka je, co kdo považuje za "klasický " blesk. ;-)
Magnezium, žárovka, vybojka, ledka. ?

Záležitost náhledu.
Xr33
Junior

Odeslat příspěvekod CosiOdvedle 4. 6. 2017 10:55

Mám pocit, že zde se rozumné diskuze také nedočkáš, v těchto končinách se přemnožili trollové a často to vypadá i na nezvanou návštěvu diskutujících z Mekky všech diszkuzí Novinky.cz

Ale k věci, zřejmě jsi v mobilech měl na mysli dříve používaný Xenonový blesk...naposledy zřejmě v Nokia N8 a poté Nokia Lumia 1020 ...měl jsem obě, 1020 stále funguje jako nová, ve své době na focení v šeru v místnostěch úplná špička.

Ale jak píše "JetBlack8" ...dnešní top fotomobily už takový problém ve focení za horších světelných podmínek nemají, s tím se dá souhlasit.
CosiOdvedle
Junior

Odeslat příspěvekod Xr33 4. 6. 2017 11:05

Odpověď "...zřejmě jsi v mobilech měl na mysli...."...je vysoce sofistikovaná k dotazu tazatele.... :-]

Tazatel by měl napsat a zformulovat jasně, na co se ptá a proč se na to ptá,
Xr33
Junior

Odeslat příspěvekod Katikakus 4. 6. 2017 11:27

I prumerne intelignetnimu lidoopovi musi byt jasne, ze mysli xenonovy blesk. A ne nechybi.
Katikakus
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Xr33 4. 6. 2017 11:29

proč by někdo chtěl xenonovy blesk ?
Xr33
Junior

Odeslat příspěvekod metyn 4. 6. 2017 14:19

asi proto, že si někdo dnes dovolí koupit hloupý mobil, třeba, lidi jsou různí tak neřeš proč ale odpověz, jinak se zdrž komentářů, Meta
metyn
Junior

Odeslat příspěvekod Pan Kája 4. 6. 2017 21:09

Xenonový blesk je zpravidla výkonnější než LED a oproti němu dokáže ve výsledku lépe zmrazit pohyb. U l1020 to bylo docela znát i oproti dual LED blesku (l1020 měla samozřejmě i led blesk jako svítilnu nebo pro natáčení videa). Ale marná sláva, je to drahé...a proto se to nedělá stejně jako kvalitnější snímače.

Přijde mi úsměvné, že přinejmenším za dobrého světla má detailnější výstup než dnešní král fotomobilů Galaxy S7 i o 2 roky starší lumia 930. Tu dokázala porazit o rok starší L1020, která byla srovnatelná s o další rok starší N808 (a to jsme v roce 2012!)

Svět mobilní fotografie zkrátka nedává smysl :)
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 4. 6. 2017 22:40

Xr33 píše:Otázka je, co kdo považuje za "klasický " blesk. ;-)
Magnezium, žárovka, vybojka, ledka. ?

Záležitost náhledu.



Samozřejmě, že xenon. ;-) Jsem měl "obavu", že kdybych napsal "xenonový blesk", tak by to mohl kdekdo mylně považovat za něco "spešl"....

-- 5. 6. 2017 00:27 --

Pan Kája píše:Xenonový blesk je zpravidla výkonnější než LED a oproti němu dokáže ve výsledku lépe zmrazit pohyb. U l1020 to bylo docela znát i oproti dual LED blesku (l1020 měla samozřejmě i led blesk jako svítilnu nebo pro natáčení videa). Ale marná sláva, je to drahé...a proto se to nedělá stejně jako kvalitnější snímače.

Přijde mi úsměvné, že přinejmenším za dobrého světla má detailnější výstup než dnešní král fotomobilů Galaxy S7 i o 2 roky starší lumia 930. Tu dokázala porazit o rok starší L1020, která byla srovnatelná s o další rok starší N808 (a to jsme v roce 2012!)

Svět mobilní fotografie zkrátka nedává smysl :)



Nevím, já myslim, že xenon flash by nemělo být nic drahého. Kupříkladu byl běžný i v jednorázových fotoparátech nebo i v těch nejlevnějších filmových plastových cvakátkách z 90. let, které třeba ani neměly motorek na převíjení filmu.

Jinak v globále mi tak nějak jde o to, resp. považoval bych to za mimorádně smutné, kdyby takové ty všechny klasické rodinné/vzpomínkové/dokumentační fotky z různých nedobře osvětelných místností vypadaly lépe v roce 2007 (focené na digikompakt) než v roce 2017 (focené na mobil)...

Když si projedu 10-15 let staré rodinné fotky focené kompaktem, tak prostě u sposuty z nich (přirozeně zpravidla ty, co byly focené v místnostech) je mi jasné, že by měl LEDkový smartphone velký problém.

-- 5. 6. 2017 00:30 --

Pokud tu někdo má veřejnou galerii mobilních fotek, klidně bych se podíval - a případně zhodnotil, zda blesk chybí.

Blesk je "blbovzdorný" vynález. I když se hýbe objekt, i když se ruka fotografova - blesk to zmrazí. LEDka ve spojení s expozičím časem okolo 1/30s nikoliv.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod banner 5. 6. 2017 07:25

Xenon blesk mi nechybí. Co bych pak využíval jako svítilnu :-)
Někdy je těžké se prosadit...
banner
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Naecken 5. 6. 2017 09:05

Kombinace xenon a LED samozřejmě existuje taky.
Jolla is a movement.

Superfórum pro Symbian (v1.4.5) :arrow: :arrow: http://forum.mobilmania.cz/viewtopic.php?p=9455180#p9455180
Naecken
S40 Maniak
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mangalica 5. 6. 2017 10:12

Tak mě napadlo, jestli se třeba xenonový blesk nedělá jako gadget třeba přes jack...?
Mangalica
Junior

Odeslat příspěvekod Xr33 5. 6. 2017 13:05

fricoolinek2

Xenon blesk je zastaralá technologie, která je nahrazovana vysoce svítícími LED diodami a to i v automobilových reflektorech.

Xenon blesk je objemný, potřebuje vysokonapetove objemné součástky, dlouho se nabíjí a spotrebovava mnoho cenné energie. Nedá se ani vmontovat do současných tenkých mobilních telefonů.
Byl nahrazen či je postupně nahrazován vysoce svítícími LED a to nejen u automobilů ale i u fotoaparátů či dalších zařízení.

Xenon výbojky jsou proto jiz z výše uvedenych důvodů historickym artefaktem, stejně jako zarovka, ci magnezium.

K té nekvalitně současných fotografií ze soucasnych mobilních fotoaparátů v porovnání se staršími telefony Nokia, jak uváděl Pan Kaja, tak to není pravda.

Tyká se to jen jeho Samsung (a pár podobných) , který má velice špatnou optiku, která rozpatlava detaily, má malé rozlišení, obrovskou aberaci, nekvalitní, nebo žádné MC vrstvy , nekvalitu se konstruktéři snaží zamaskovat brutalnim soft. zaostrenim , kontrastem, saturaci...

Pouzili nabubřelý marketing o nejlepsim fotomobilu se světelnosti objektivu f 1,7 na který jim spousta lidí skočila, to jen na okraj.

Vyrobit kvalitní objektiv se musí opravdu umět a mít k tomu kromě optických skel a dobrych návrhů i vysoce kvalitni patentovane MC vrstvy. A vyrobit ho s vyssi světelnosti, to je opravdový majstrštyk, který je potom ale hodně drahy a zvládá ho jen málo firem .

Kvalitni objektiv byl tou devizou kterou obdivovali uživatelé legendárních Nokia.
Ten uměl prenest mikrokontrast, barvy, měl vysoké rozlišení, malou aberaci, vysoce kvalitní MC vrstvy.

Proto mají obrazy tu kvalitu a detaily, přes zastaralou elektroniku.
Xr33
Junior

Odeslat příspěvekod Pan Kája 5. 6. 2017 18:56

Měl bych pár námitek...

fricoolinek2: Xenon je třeba u l1020 doplněk k LED blesku, který slouží jako svítilna. Je to součátka navíc, za kterou se připlácí a dneska při milionových prodejích škudlí na lecčems. Proč třeba ve velkých telefonech (až na vzácné výjimky) není infračervený port? Jen místem to nebude.

Xr33: A automobily bych úplně nesrovnával, bylo by to na delší diskuzi a osobně nemyslím, že by moderní LEDky měly jen samé výhody na xenony. Co se mobilů týče, v praxi mi zatím nejlepší blesk předvedla lumie 1020. Možná se zastaralou technologií, ale koho to zajímá, když se podívá na výsledné fotky, že? :) Samozřejmě, zástavba je problematická a žádá hodně místa.

Sice moc nechápu, proč nemám pravdu, že starší telefony fotí lépe, když mi následně vysvětluješ proč starší telefony fotí lépe...ale no budiž. S tou optikou S7 nesouhlasím. Sice podobné teorie asi napadnou každého, kdo vidí výstup v JPEG, ale překvapivě, když člověk otevře RAW, nekoná se žádná neostré nemastné cosi, co potřebuje agresivní doostření. Vlastně, to je jedno z nejpříjemnějších překvapení (a do teď nechápu úmysly Samsungu..ale v testech mu to vychází).
Jinak promiň, ale musím se trochu zasmát nad tvým výčtem pojmů. Mikrokontrast, barvy i aberaci neměly nokie nijak viditelně lepší jak S7 (spíš naopak..trochu tomu nahrávalo i širší ohnisko, ohledně barev nikdy lumie nevyčnívaly..těžko soudit do jaké míry v tom hrála roli optika). Dokonce L1020 a 930 byly citlivější na protisvětlo jak S7 (používal jsem je dlouho)...ba dokonce neměly ani použitelný RAW (o tom jsem se zde již rozepisoval). Vliv optiky na reálné rozlišení je také otázkou, protože nemyslím, že by S7 měl větší problém vykreslit 12mpx podobně jako nokie, ale ty měly vyšší rozlišení, takže se to dá stěží porovnat.

Ale proč mi chybí lumie? Protože měly skvělé zpracování obrazu a fungovaly solidně i na vyšší citlivost. A samozřejmě zachytily více detailů. Lumie 930 za to zaslouží potlesk, u L1020 to vyplývá už jen z toho jaký má HW.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků