Klasický (xenon) blesk v mobilech - Chybí!

Pokud nenaleznete vhodnější přihrádku

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 6. 6. 2017 04:15

Uvidíme. Jsou nějaké drby, že by budoucí špičkové Nokie ten xenon mít mohly.

Ona by to mohla být i taková zajímavá technická challenge. Nacpat všechnu potřebnou technologii xenonového blesku do tenkého těla smartphonu...
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod roy1 6. 6. 2017 07:03

Jen zbožné přání.
roy1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 8. 6. 2017 06:08

No ale když se třeba na to člověk podívá z "druhé strany", tak kdo by si před 10 lety koupil ("domácí") digikompakt bez blesku. Bez tolik zásadní věci.

Nebo se podívat i do rodinného alba z "analogové éry". Kolik fotografií z interieru je v nich vyfoceno s bleskem? Tipnu si, že prakticky všechny. Samozřejmě - ve filmové (barevné) éře šlo i o "teplotu" žárovkového světla. A experimenty s modrým filtrem či speciálním 3200 kelvinovým (nezaměňovat s ISO 3200!) filmem, to už byla záležitost skutečně fajnšmekrů. Fakt ne pro "rodinného fotiče"....

Já osobně jsem s focením bez blesku v interieru začal koketovat se stabilizovaným ultrazoomem Canon S2 IS (5 Mpx, r. 2006) a začal ho preferovat až s APS-C SLT zrcadlovkou Sony Alpha A33 (r. 2010). Tedy, za tu dobu tak nějak vim, že to focení bez blesku unitř je možné, ale neni einfach. Chce to optickou stabilizaci, pevnou ruku a spolupráci focených (tj. nejsměj se vám hýbat). Zkrátka to chce cit a na něj už človek musí mít nějaký znalosti.

"Cvakač" to nedá. Blesk ho v takovémto případě může zahchránit, protože scénu dokonale zmrazí. To LEDka prostě neumí.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pan Kája 8. 6. 2017 18:20

Ale vždyť nerozhoduje reálný přínos. Skoro nikdo netuší jaké možné přínosy má xenonový blesk. Poslední modely, které jej měly, ač byly celkově vynikající fotomobily, tak se neprodávaly moc dobře. Reálně vzato vlastně není moc velká poptávka. Lidé zkrátka očekávají, že blesk z mobilu a vůbec mobil za špatného světla neudělá zázraky. Dnes prodává světelná optika (počítá se každé číslo) a velikost pixelu (viděl jsem lidi, pro které byl lepší 12mpx snímač s velikostí pixelu 1,2μm je lepší, než 20mpx snímač s velikostí pixelu 1,1μm, protože má větší pixely a tak bude fotit lépe v noci.

Nečekal bych zázraky na budoucím trhu fotomobilů. Nokie asi už s xenonem nepřijde a zázraky typu Panasonic CM1 taky nečekám... ale musím uznat, že ostření je ohromně zlepšilo a S7 v tomhle válí (nebál bych se srovnání s normální bezzrcadlovkou).
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 9. 6. 2017 05:07

Tak Nokie nebyly Androidy a to myslím, že bylo slušné deklasování už na začátek. Panasonic CM1 nebo Galaxy camery už byly skutečně velice specifický přístroje, který, když to přeženu, kombinovaly nevýhody mobilu (špatná ergonomie plynoucí z toho, že celá zadní strana je displej) a fotoaparátu (silné tělo). Osobně si myslím, že asi jít přes 1/2,3" čip nemá cenu. To je prostě klasická kompaktní velikost, při těch 12 Mpx to udělá slušný fotky a při o trochu vyšší citlivosti "koukatelný".

Ono je tak samozřejmě celkově třeba si říct, co ty levné kompatky do 5000 Kč nabídnou oproti mobilu.

A tedy předně, docela s "hrůzou" zjišťuju, že to jednak šlo šíří nabídky dolů (to bych ještě samozřejmě chápal), ale zároveň cenově nahoru!

(Např. na podzim 2013 jsem chtěl nějaký malý kompakt do kapsy se slušným zoomem a full-HD při 50 fps. Za 3600 Kč jsem sehnal Sony WX60 s Exmor R 16MPx 1/2,3" CMOSem a 25-200/3,3-6,3 objektivem. Dnes bych pořídil o malý fous lepšího nástupce (typ WX220) o tísícovku dráže!)

Ale tedy zpět k úvodní "otázce" - Co tedy nabídnou levné kompakty oproti mobilu (když vynechám blesk)?

Zoom. Jenže je otázka, zda-li ten je rodinnému/řadovému fotiči co k čemu. Když má ten malý kompaktík.

Ergonomie. To ale bych řekl, že může být věc hlavně pro dříve narozené. "Smartphonová" generace tohle nepocítí.

No a to je tak všechno. A co nabídnou mobily fotograficky více?

Multimediálnost. To je samozřejmě jasná páka. A i nějaká WiFi konektiva na některých kompaktech není zrovna všelék.

Lepší fotografická/video kvalita na širokém ohnisku. Jo a to je ten průšvih - pro foťáky.

Předně - ty levné kompakty za 2-4 tisíce mají přepotopní CCDečka a na kvalitě je to děsivě vidět.

https://www.digimanie.cz/recenze-kompak ... -lepe/6789

Tady je k tomu zajímavá recenze, kdy Šurkala z Digimanie porovnával fotokompakt s právě takovýmto 1/2,3" CCD se smartphonem střední třídy, který byl vybaven moderním CMOSem, který ani příliš nehandicapoval ten ne zrovna nepodstatný fakt, že měl pouhou 1/3" úhlopříčku!

Rozdíly head-to-head doslova šokující. 8-D

Obrázek

Plus navíc samozřejmě ta mnohem lepší světelnost mobilů, které nepotřebují řešit zoom, který v levných kompaktech začíná mezi někde na čísle F3 až F3,3. Tedy mobily mají se clonami F1,7 až F2,2 výhodu řádově o 1-1,5 EV....

A další věcí je video - tyto předpotopní CCDčka umí max. 720p, CMOSy dají bez problémů fullHD, na dražších smartphonech je pak pochopitelně i 4K

(Pozn.: Asi to srovnání nebylo úplně šťastný a bylo by vhodnější vzít foták s Exmorem, na druhou stranu ale je dobré vidět, jaké šunty mají levné kompakty v sensorech. Otázkou je, zda je to vůbec nezbytné a o kolik by šla cena kompaktů vzhůru, být tam moderní CMOS jako v mobilu. Ten, co je v tom Xiaomi, vypadá skutečně úchvatně na tu malou 1/3" úhlopříčku)

....takže on fakt chybí jen ten blesk.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 9. 6. 2017 06:20

Měl jsem starýho Olympusa,celkem krumpl, za cca 3000,když vlezu do Picassy nebo google foto a fotky prohlížím na televizi není o čem diskutovat,kompakt dostává ukrutně na zadek od posledních cca 4 mobilu který jsem měl.Posledni kde to drtil kompakt v kvalite bylo lenovo s750 který jsem měl daaavno zpět ale to nemělo foťák,to byla parodie na foťák.
oooooooooo
Android Maniak
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 9. 6. 2017 16:08

"Starý Olympus, celkem krumpl" skutečně neni typ foťáku - chtělo by to typové označení. Třeba z EXIFu...
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pan Kája 9. 6. 2017 16:53

Tak ona se nejen zmenšila nabídka a vzrostly ceny, ale také se zhoršila kvalita nejlevnějších fotoaparátů. Stroje do 5tis. měly světelnější a kvalitnější optiku než "dnešní" (rozuměj cca 0-5+ let) stroje. Někdy mám pocit, že snad i snímače. Ty dnešní stroje no možná ještě do 5-8 tisíc mi obvykle přijdou jako odpad a nevím čím to. Ceny jsou příběh sám pro sebe.. přemýšlel jsem o první rx100, když cena před Vánoci klesla na 9-10tis. Ještě jsem chvíli počkal a po dvou měsících byla na 12tis. Takhle zvýšili výprodejovou cenu za 4 generace starý stroj, který se dávno nevyrábí a oproti nástupci, také v prodeji, nemá žádné výhody. Každopádně tyhle jednopalcové kompakty je podle mě jedinými foťáky do kapsy, za které má dnes smysl připlácet (pokud člověku nejde jen o zoom).
Snímač 1/2,3" by mohl být fajn, pokud by byl povedený. V HTC10 kdovíjaké zázraky nedělá. Třeba lumia 1020 mi přišla jako ještě solidní kompromis. Pokud dokázala zaostřit, zvládla i v noci konkurovat takovému Canonu S100, za dne dokázala zachytit více detailů než canoní entry zrcadlovka 500d se seťákem 18-55 (což pravda není až tak kdovíjaká výzva). Taková lumia 930/1520 dokázala moc pěkné výsledky se snímačem 1/3" už nějaký ten rok dozadu.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 10. 6. 2017 00:01

S tou světelností bych to neviděl.

http://www.azfoto.cz/informace/rodokmeny/canon-digital

...se tady člověk může podívat na modely kolem let 2010-2013 (teda ale bylo jich vskutku požehnaně - až se člověk diví, že se byly schopný tak nějak od sebe "vzájemně odlišit")

Někde (i u těch levnějších) sice začínala clona na F2.8, ale zase tam byl zoom 3x-5x nebo širokoúhlost tam nebyla. A na TELE konci (čo třeba bylo okolo 105-140mm) byla světelnost taky kolem F5.

Jako pořád si člověk asi musí uvědomit, že je to "malý zázrak", že se podařilo dát optiku s třeba 20x násobným zoomem (25-500 eq.) do těla 96 x 55 x 25mm/166g (Sony WX350)

V tomto kontextu je třeba zajímavý, že před necelými devíti lety měl ultrazoom s 20-násobným zoomem (28-560 ekv.) a stejnou velikostí čipu rozměry 124 x 88 x 87mm/560g, při pouze o 0,5EV lepší světelnosti (Canon PowerShot SX1/SX10). Samozřejmě - byl to ten typický "velký" ultrazoom, co měl hledáček, velký grip atp. ale i tak..

-- 10. 6. 2017 01:35 --

Pan Kája píše:Ceny jsou příběh sám pro sebe.. přemýšlel jsem o první rx100, když cena před Vánoci klesla na 9-10tis. Ještě jsem chvíli počkal a po dvou měsících byla na 12tis. .


https://www.softcom.cz/eshop/sony-dsc-r ... 34326.html

Tady je za 9 383 i s 32 GB SDHC Class 10, přičemž Softcom je rozhodně v pohodě obchod s kamenejma pobočkama.

Možná by bylo zajímavý sledovat, zda by se časem mohly ty ceny palcových kompaktů nějak snížit. Ale skoro bych řekl, že ne. Tenhle foťák je pro ty, co to s focením myslí aspoň trochu vážně. A pro ně je ta "desítka" akceptovatelná.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 10. 6. 2017 03:56

re: fricoolinek2
olympus c150,d390
oooooooooo
Android Maniak
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pan Kája 10. 6. 2017 10:16

S tou rx100 jsem myslel věrohodnější obchody. Podívej se třeba na vývoj ceny na heuréce. Je to skutečně zajímavý pohled.

Uznávám, že teď mají ty levné kompakty na oplátku výrazně větší zoom, a možná jim křivdím, ale třeba u nových ixusů nebo řady tz snad krom zoomu a tu a tam nějaké té konektivity nevidím žádné kvalitativní zlepšení...a z trhu úplně zmizely rychlé kompakty jako canon s1xx, olympus xz... které měly ke konci už vcelku rozumnou cenu.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 10. 6. 2017 16:58

oooooooooo píše:re: fricoolinek2
olympus c150,d390


No ale tak to byl skutečně low-end i v tom roce 2003. Měl pouze 1/3,2" čipík. Skutečně nic moc, no...

http://cgg.mff.cuni.cz/~pepca/private/digi/P1180007.JPG

Pro srovnání - Canon A20 ze stejné doby s 1/2,5" čipem...

https://abload.de/img/101-0194_imgdqqmr.jpg

S tou rx100 jsem myslel věrohodnější obchody. Podívej se třeba na vývoj ceny na heuréce. Je to skutečně zajímavý pohled.


Nevim, tak zrovna ten Softcom mi přijde v pohodě.
https://obchody.heureka.cz/shop-softcom-cz/recenze/

A za tu obligátní "desítku" to mají doslova všude (Datart, Fotolab, Škoda, Megapixel, Electroworld, CZC...), takže bych opravdu nehledal problémy tam, kde nejsou.

https://digitalni-fotoaparaty.heureka.c ... sc-rx100/#

Ano, minimální ceny byly v minulosti i o pár set menší, ale zase - co to bylo za obchod? Nějakej, co to posílá z nějaký cizí země jako Pixmania nebo Megafoto?

Naopak na průměrky bych tedy vůbec nehleděl. V tom můžou bejt zahrnuty ceny nějakejch "irelevantních" e-kramů...

A na stáří bych taky moc nekoukal - rozhodně to neni tak, že by současná 5. gen. RX 100 fotila na ISO 3200 stejně dobře jako RX 100 na ISO 1600... to fakt ne...


Uznávám, že teď mají ty levné kompakty na oplátku výrazně větší zoom, a možná jim křivdím, ale třeba u nových ixusů nebo řady tz snad krom zoomu a tu a tam nějaké té konektivity nevidím žádné kvalitativní zlepšení...a z trhu úplně zmizely rychlé kompakty jako canon s1xx, olympus xz... které měly ke konci už vcelku rozumnou cenu.


No, tak jejich zákazníky si vzaly ty malé jednopalce. Byť pravda jsou o pár tisíc dražší, tak na jasně nejužívanějším wide ohnisku mají stejnou světelnost a s 1" nabídnou více prostoru pro kvalitu.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pan Kája 11. 6. 2017 02:17

Ceny obvykle sleduju na Alze, Czc, Megapixelu a Fotoškodě. Mám pocit, že všude šla od Vánoc cena nahoru a jen postupně se blíží hodnotám, kde byla dříve, což mi přijde absurdní (stěží věřit, že nakupují nové jednotky v zahraničí, aby byl důvod ke zdražování). Nechápu tu narážku na ISO, já to myslel tak, že RX100 II má sice o něco málo nižší šum, ale hlavně lepší také lepší ergonomii..a v ničem není horší.

No, jednopalce celkově jsou lepší než ty dřívější kompakty s menšími snímači, po kterých není z hlediska kvality vůbec důvod tesknit. Problém je, že bývají postavené cca o 6tis. výše, než ty ještě nedávno ty rychlé kompakty. Třeba ten canon s100 nebo olympus xz se jako nové pohybovali okolo hranice 10tis (a postupem času klesaly až někam k 6tis). Levnější jednopalce začínají tak nad 16tis. v době uvedení (rx klidně 2x výše). RX100 je teď ještě vcelku výborný kauf (chápu tu cenu, jen nechápu ten pohyb nahoru).

Jinak ohledně S7 - trochu jsem se unáhlil s citlivostí na světlo. Někdy OK, někdy horší. Stabilizace znatelně horší jak u lumie. Ale spíš mi jde o tu ztrátu detailů v jpg, tady přihazuji o čem jsem psal.
Přílohy
20170610_172931LR.jpg
S7 RAW vs JPG
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků