Ulefone Power 5 (poznatky)

Diskuze o dalších značkách (BlackBerry, Vodafone, Mivvy, Siemens atd.)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod crashpc 23. 6. 2018 15:50

Tak mi ten pacholík dorazil.

Netušil jsem, kam až to s velikostí a hmotností může zajít, ale tady to asi končí. Je to neskutečné hovado, velké a těžké. Ještě dvacet gramů a tři milimetry, a telefon by šel hned z domu. Toto prozatím zvládnu tolerovat, než rozhodne zbytek vlastností telefonu.

Tělo telefonu je relativně hladké, a že je z části i kovové, docela klouže.
Narozdíl od Ulefone power 3S sklo displeje nepřekrývá i zbytek těla z takové míry. Nejen kvůli rámečkům, ale i kvůli bradě a výřezu na horní reproduktor. Ne, že by to vadilo, ale je to takový krok zpět v trendech a módě.
Asi jim ale kvůli pajšlu vevnitř nic moc jiného nezbývalo, a mě to zatím nikterak nevadí.
Displej má nepatrně širší rámeček, ale že celý rám těla telefonu je také tlustý, už to je dost znát. Ulefone power 3S vypadal jak moderní stroj z roku 2017. Toto se dere o další roky zpět.

Přibalený obal tentokrát není "generic silikonový pytel", ale zajímavě provedený neprůhledný kryt. Vypadá na živo dost pěkně, ale je citelně tlustší, což z telefonu dělá už opravdu velkou cihlu. Sic se lépe drží, a chrání, ale už to zavání něčím moc přehnaným. Nevhodným. Nespolečenským a asociálním. :-)
Kryt je sice pevný a dobrý, ale pořád nemá potřebný přesah nad hranu displeje (na hloubku těla přísroje), takže když ho položíte displejem dolů, drhnete opět o displej. To je nic moc.
Nadruhou stranu pomáhá chránit fotoaparáty. Bez krytu při pokládání stroje na záda prozměnu drhnete sklíčko hlavního fotoaparátu. No, není to moc vymyšlené.

Tlačítka jsou OK, mají zajímavý, mírně delší a měkkčí chod. Dá se na to zvyknout.

Displej je podobný jako u Ulefone power 3S. Oproti namodralému 3S, Ulefone 5 má mírně neutrálnější barvy, směřované do červena. Modrý nádech trojky jsem preferoval, ale tohle je správnější. Jas je podobný, asi bych přisoudil víc jasu pětkovému modelu. Také pozorovací úhly jsou nepatrně lepší.
Narozdíl od 3S chybí nastavení MiraVision. Tady mi ale tolik nechybí. Nadruhou stranu o ten samý poměr asi utrpěl kontrast. Texty nejsou až tak černé.
Pořád si myslím, že v průměru vyhrává displej od pětkového modelu.

USB-C konektor nepřekvapil, pouze jeden průměrný reproduktor dole taky ne, chybějící JACK 3,5mm mrzí, když by na něj místo bylo.

Snímač otisků prstů na straně je zajímavý počin. Jeho poloha se mi logicky zamlouvá, nadruhou stranu v reálu se často trefuji prstem hůř, a při vyndavání z kapsy o něj párkrát zavadím, a občas se funkce zablokuje vyčerpáním špatnými pokusy. To je takové nešikovné. Uvidím, zda si zvyknu, nebo pomůže kryt, nebo bude tento způsob ověřování vypnutý...

Systém Android 8.1 v pár věcech potěší, nadruhou stranu pár změn tam nebylo vysloveně kupředu, pár ovládacích prvků je menších, battery stats jsou veškeré žádné, takže nemám ponětí kdy jsem telefon nabil a jak dlouho ještě vydrží. Nechce se mi doinstalovávat nějaké appky, aby to v pozadí mohlo žrát baterku. To je pro mě dost velký mínus.
Velice potěšil Google Assistant. Už to začíná fungovat velice schopně, a třeba nastavení budíku pouhým požádáním mě jako "staromilce" leč "technoida" pozitivně překvapilo. Takové věci jistě budu používat takřka denně.

Fotoaparáty:
Jako hlavní modul je tu osazen Sony IMX230. Tedy již pořádný stroj. V mnoha ohledech a aspektech ukázal jasnou dominanci nad fotomodulem z Ulefone Power 3S, jindy zas tak daleko neutekl, nebo byl dokonce stejně nepoužitelný. Fotoaplikace ho zdaleka nevyužívá, a nedostává z něj maximum. Ať už ohledně HDR, nebo možných délek expozice, a také OIS bych řekl, že spíš nefunguje. Ostatní kamery přístroje jsou tipicky průměrné, nebo spíš podprůměrné. Kdo si pohraje, dostane z toho stroje pěkné fotky, kdo jen cvaká, možná bude dost naštvaný. Při přetáčení orientace stroje a prohlížení fotek je stroj nějak zmaten z polohy, a má tendence se přetočit do protipolohy a zpět úplně zbytečně, což bere čas.
Pro režim pomáhá nastavit stroj pro lepší kvalitu fotografií, přesto zmíněná nemožnost nastavení času expozice možnosti stroje hodně snižuje. Také v Pro módu nějak nejde ostřit poklepem, ale je potřeba spoléhat na "servo" autofocus. No, neudělali dobrou práci hoši, a z pola ten super foťák zabili. Pořád ho stavím nad jiné stroje a nad můj Power 3S, ale ne o moc výš. Očekávání bylo, že uteče hoodně daleko, a on spíš s kvalitou neuteče v průměru zas tak moc.

Audiočip je osazen myslím stejný jako v Power 3S. Tedy slušný, kvalita je dobrá. Výkonná sluchátka ale plně nevybudí, a pokud se o to posnažite, začne zkreslovat na basech. Na normální použití je to velice použitelné, na nějaké audio masakry je potřeba uchýlit se k jinačím zařízením.

GPS je tady překvapivě o kousek rychlejší i přesnější. A to už jsem si liboval i u trojky. Tady palec nahoru!

Baterku jsem neměl možnost plně vyzkoušet. Ráno překvapil pozitivně - při přehrávání Youtube držel skoro hodinu bez poklesu stavu, později ale pět procent letělo dolů dost rychle. Jenže si s tím hraju, hodně aplikací běží na pozadí, takže to třeba žralo oprávněně. Myslím, že za den intenzivního používání půjde dolů cca 20%. Tedy čtyři až pět dnů by mělo jít. Při šetření sedm, a při opravdovém škudlení by se to mohlo protáhnout na dva týdny. Standby režim to musí vpohodě zmáknout hodně přes jeden měsíc.

Celkově je stroj použitelný, relativně svižný, případný lag je velice ojedinělý.
Z čeho nejsem spokojen je občas probouzení telefonu tlačítkem power. Stejně jako u trojky se někdy stane, že zareaguje až za tři, čtyři, pět vteřin. To mě donutí stisknout tlačítko power znovu v domění, že jsem ho nezmáčkl dobře, ale jelikož to není ten případ, telefon se po probuzení zase uspí. To je hodně blbý glitch/lag. Stane se to cca obden, nebo jednou denně, z padesáti pokusů...

Trošku jsem naštvaný z Ulefone official store na Aliexpressu. Jejich nabídka byla postavená tak, že to jasně vpadalo, že k mobilu bude zdarma bezdrátová nabíječka. Dokonce jsem to musel nějak vybírat z objednávkové stránky, jinak by mě to dál nepustilo. Nedošlo samozřejmě nic navíc, a prodejce se k tomu staví negativně. Typický čínský rip-off způsob jednání. No nevadí, nějakou dokoupím.

Doporučení:
Stroj nedoporučím nikomu normálnímu. Nikdo normální si to buď domu nezatáhne, nebo to nedokáže správně využít a ocenit. Je to stroj pro nerdy a geeky, pro lidi co nutně potřebují nejlepší výdrž, a nevadí jím enormní až extrémní váha a rozměry, pro lidi co umí dobře s fotoaparátem a fotit (což není to samé), a pro lidi, kteří prostě zapomenou nabít telefon, a ráno jedou někam, kde ještě nebude dostupná elektřina. Při ranním pohledu na 15-20% stav baterky však mávnete rukou, a bez ostychu si uvědomíte, že ten pracovní den vpohodě "dáte"... To je pravé kouzlo tohoto stroje.

Ke stroji jsem pořídil ještě 20 000mAh powerbanku a pořídím bezdrátové nabíječky, které asi zabuduju neviditelně do stolů, takže energie mě bude provázet všude, aby se to zapomínání na nabíjení nedělo tak často...
A proč to dělá? ; Přežírám se do bezvědomí ; To se budeš dvit i vočima!
crashpc
Junior

Odeslat příspěvekod janekjankovatej 23. 6. 2018 17:33

Hezky napsané jen přidat jeden řádek kde jsou rozměry (váha), ať se nemusí googlovat :-)
janekjankovatej
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 23. 6. 2018 18:05

Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod crashpc 23. 6. 2018 18:29

Výška: 169.4mm
Šířka: 80.2mm
Tloušťka: 15.8mm

není to běžná recenze, to si může každý najít kdekoli. Psal jsem poznatky, které ne vždy v recenzích jsou...
A proč to dělá? ; Přežírám se do bezvědomí ; To se budeš dvit i vočima!
crashpc
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků