Jak ovlivňuje výkon vysílače signál?

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Afima 7. 10. 2017 08:49

Dobrý den všem, může výkon vysílače nebo obecně jeho technické parametry (nebo třeba přetížení, co já vím, jsem jen laik, tak mi prosím případnou stupiditu dotazu promiňte) ovlivnit to, že hovory z čísel (nebo na čísla), která se nacházejí poblíž volaného, mají lepší kvalitu, než "meziměstské?", prostě ty, přicházející z větší dálky? Kopíruji svůj minulý dotaz níže a jen dodávám, že jsme přišli na to, že všichni volající na číslo, o kterém jsem se zmiňovala předtím, byli v rámci jednoho města, jen já jsem přespolní, tak jestli by to nemohlo být vysvětlení??
Minulý dotaz:

Zdravím, řeším pro mě naprosto nepochopitelnou věc. Neslyším při hovoru druhou stranu, respektive jen jedno číslo vyskytující se v naprosté většině případů na jednom místě, ze zdravotních důvodů téměř nevychází z domu. Protistrana je T mobile, já jsem taky byla v T mobile, když šla kvalita hovorů rapidně dolů, zkusila jsem změnit sim v rámci stejného operátora, pak jsem koupila nový telefon, plus zkoušela i jiné přístroje, pak jsem přešla k jinému operátorovi a stále stejný problém. Jedno, odkud jsem volala, třeba i z jiného města, nic, žádné zlepšení. Neslyším, nebo skoro neslyším druhou stranu. Jasně, nabízí se, že když jsem všechno vyzkoušela já a nic nepomohlo, tak bude chyba na druhé straně, ale ouha. Ta druhá strana nemá problém s nikým jiným, než se mnou, ať už mám jakýkoliv mobil, operátora, ať volám odkudkoliv. Kdyby byl problém ve vysílači v její blízkosti, tak by měli problém ji slyšet i ostatní, ne? Já tomu vůbec nerozumím a T mobile na to kašle samozřejmě.

-- 6. 10. 2017 15:59 --

A ještě dodávám, kdyby druhá strana měla třeba něco s mobilem, tak by ji taky ostatní neslyšeli, nebo minimálně špatně, ale ono ne. Všichni ji slyší, až na mě :-( A já vyměnila, co se dalo.
Afima
Kolemjdoucí
Afima
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod CosiOdvedle 7. 10. 2017 10:13

Já bych začal výměnou sim v tom druhém mobilu, vím o podobných nesmyslech se starými simkami, kdysi měl něco podobného Vodafone.
Z dotazu jsem pochopil, že u sebe už jsi zkoušela vyměnit vše, tak teď ještě pokračuj s tou prostistranou.
Obecně mezi vysílači by problém být němel. Každý vysílač pokrývá určité území, tzv. buňka, tyto buňky se většinou částečně překrývají, hlavně v hustěji zalidněných místech.
Každý vysílač v určité frekvenci má totiž omezenou kapacitu kolik zvládne obsluhovat zařízení...to jsou ty frekvence které musí podporovat jak SIM karta, tak telefon...900,1800,1900,2100Mhz atd...když dojde k maximální kapacitě v dané frekvenci, vysílač se "ozve" tvému telefonu a začne s ním automaticky komunikovat na jiné frekvenci, kde má volný slot...priorita volných slotů je, že na prvním místě vysílač vyřizuje HOVORY, pak SMS a až třetí místo v prioritě jsou DATA. Telefonní hovor má vždy přednost před jakýmkoliv jiným provozem v sítí.
Tuto kapacitu operátoři sledují a vysílače posilují, ze zkušenosti vím, že v ČR v současné době není nikde problém s kapacitou (neplést s dostupností signálu obecně) ...navíc operátoři mají mobilní vysílače, které používají na různé koncerty a sportovní události.

Co je ještě zajímavé, že když jsi dál od vysílače, nebo jsi v pohybu a vzdaluješ se, vysílač sám vysílá povely pro tvůj telefon, aby upravil tzv. Power-level tvého vysílaného signálu, prostě telefon nastaví na vyšší výkon a tím tak žere víc baterku...s tímhle už jsem se taky setkal, že ve firmwaru telefonu byla chyba, byly špatně nastavené jednotlivé power levely jen u pásma 900Mhz a typickým projevem byl nekvalitní hovor s vypadáváním zvuku, ale nedošlo k přerušení hovoru (byla to stará Nokia s T-Mobile simkou, ale to je irelevantní)
Vyměnil bych prostě simku, pak případně zkusil i jiný telefon druhé straně, snad to vyřešíš :)
CosiOdvedle
Junior

Odeslat příspěvekod Afima 7. 10. 2017 11:27

Děkuju moc, určitě začneme taky vyměňovat, co se dá :-) jen mě mátlo, že ostatní volající mou protistranu slyšeli, jen já ne a jediný společný znak, který je spojoval bylo, že byli místní, na rozdíl ode mě, což mi došlo až dodatečně.
Afima
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lol7 10. 12. 2017 10:11

Co se vzdalenosti mezi volajicim a volanym tyce: vzdalenost volajicich nehraje roli (hovor jde do ustredny a zpet i kdybyste stali vedle sebe). Rozhodujici je kvalita signalu pro oba ucastniky hovoru. Toto pravidlo nelze aplikovat na mezinarodni a roamingove hovory, kde do rovnice vstupuje daleko vice promennych.
lol7
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků