T-mobile platím roaming nebo ne?

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod plmplm2 24. 7. 2017 14:46

Mám tarif S námi v sítích bez závazku od T-mobile a v rámci tohoto tarifu je volání v síti T-Mobile zdarma.
Měl bych mít teda volání z EU do ČR na T-mobile v rámci EU roamingu zdarma?
Přišlo vyúčtování s následující informací: Odchozí volání v zahr. - EU Roaming, účtované: 58:55 minut, 170,27 Kč bez DPH
Co to má znamenat? Hovor byl z Polska (zóna 1) do ČR
Díky
plmplm2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ze.us 24. 7. 2017 15:09

Klasika - uctuje se cena do cizi site, takze to nemas zadara. Tebe to prekvapuje?
ze.us
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod plmplm2 24. 7. 2017 15:13

Nechápu jak to, když se všude hlásá jak je EU roaming zdarma, respektive "jako doma"...
plmplm2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ze.us 24. 7. 2017 16:04

OK, volani v siti mas zdarma, ale ty jsi byl mimo ni. Staci?
ze.us
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod TrustNo1 24. 7. 2017 16:08

plmplm2: Je to naprosto v pořádku, v rámci roamingu se uplatňují jen volné minuty do včech sítí v ČR (nikoliv volání zdarma v rámci sítě). Takže pokud jsi neměl žádné volné minuty, účtují 3,50 Kč / min.

V pravidlech roamingu je to popsané tak, že při volání v síti zahraničního operátora vlastně vždy voláš do jiné sítě (i když máš SIM T-Mobile CZ a voláš do T-Mobile CZ).

Skutečně "zdarma" je volání jen u neomezených tarifů, nikoliv u tarifů s volnými minutami (u nich jen do jejich vyčerpání).

Více info na https://www.t-mobile.cz/roaming-eu :
"A co třeba s tarifem S námi v sítích+?

Doma máte s tímto tarifem neomezené volání na čísla značky T-Mobile a k tomu 120 minut hovorů do ostatních sítí. To znamená, že v EU můžete využít těch 120 minut, které máte v tarifu, a to zcela bez omezení a příplatků. A když těch 120 minut provoláte, zaplatíte za každou minutu jako doma, tedy 3,50 Kč. SMS máte doma neomezené do všech sítí, to platí i v EU. A data? Svých 200 MB můžete v klidu čerpat i v zahraničí."
TrustNo1
Junior

Odeslat příspěvekod Zdenek.Moravia 24. 7. 2017 17:23

plmplm2 píše:Nechápu jak to, když se všude hlásá jak je EU roaming zdarma, respektive "jako doma"...


A co na tom nechápeš že T-Mobile s Vodafonem a O2 jsou pravděpodobně obyčejní nenažraní zloději kteří se hledí napakovat kde mohou a kde vidí nějakou případnou skulinku kde by to bylo možné.

Toto stejné jsem včera řešil s operátory od O2 a Vodafone kde mám tarify buď s neomezeným voláním nebo s volnými minutami na čísla které jsou v jejich síti. Ještě koncem června tohoto roku mě na dotaz u obou těchto operátorů bylo na otázku jak to bude s voláním na čísla které jsou v jejich síti při volání z EU v roamingu u tarifů kde mám neomezené volání nebo volné minuty na čísla které jsou v jejich síti to že toto volání bude z EU úplně zdarma pokud mám neomezené minuty ve vlastní síti nebo mám ještě nevyčerpané volné minuty do vlastní sítě. Zajímavé že včera večer na stejný dotaz o operátorů O2 a Vodafone mě už ale bylo odpovězeno opačně a stejně u obou operátorů že při volání z EU na čísla které jsou v jejich vlastní to, že toto volání bude účtováno jako při volání na čísla mimo vlastní síť v rámci České republiky a tarifu.

Dnes ráno jsem ze zajímavosti volal na T-Mobile a na dotaz jak je to při volání z EU u tarifů kde je např. neomezené volání na čísla ve vlastní síti to že toto že při volání z EU na čísla které jsou v síti T-Mobile je úplně zdarma. Když jsem ale argumentoval že včera mě Vodafone s O2 na stejný dotaz jak je to s volání z EU na do ČR na čísla které jsou z jejich sítě bylo úplně stejně odpovězeno to, že tento hovor bude účtován jako při volání do cizí sítě v rámci svého tarifu při odchozím hovoru z ČR, tak mělo vícekrát odpovězeno ze strany operátorky to že se opravdu nemusím obávat a tento hovor nebude ze strany T-mobile účtován a bude úplně zdarma pokud budu opravdu volat z EU na číslo které je ze sítě T-Mobile CZ.

Po tomto posledním hovoru s T:_Mobile jsem hned volal na ČTÚ s dotazem jestli je operátor oprávněn v rámci EU při volání z EU účtovat hovor na čísla z vlastní sítě pokud mám neomezené volání nebo nevyčerpané volné jednotky do vlastní sítě. Na základě tohoto dotazu mě bylo odpovězeno to že mám podat žádost nebo stížnost ohledně tohoto účtování hovoru s přesným popisem stavu na základě tohoto podnětu bude následovat odborné prošetření stavu a jestli má operátor právo účtovat tento hovor pokud mám volné jednotky do vlastní sítě.

Takže to vidím tak že bylo mělo co nejvíce zákazníku se obrátit na ČTÚ pokud s tímto účtováním při volání z EU na do ČR na čísla z vlastní sítě nesouhlasí pokud mají neomezené volání nebo v neprovolané volné jednotky do vlastní sítě.

-- 24. 7. 2017 18:25 --

TrustNo1 píše:plmplm2: Je to naprosto v pořádku, v rámci roamingu se uplatňují jen volné minuty do včech sítí v ČR (nikoliv volání zdarma v rámci sítě). Takže pokud jsi neměl žádné volné minuty, účtují 3,50 Kč / min.

V pravidlech roamingu je to popsané tak, že při volání v síti zahraničního operátora vlastně vždy voláš do jiné sítě (i když máš SIM T-Mobile CZ a voláš do T-Mobile CZ).

Skutečně "zdarma" je volání jen u neomezených tarifů, nikoliv u tarifů s volnými minutami (u nich jen do jejich vyčerpání).

Více info na https://www.t-mobile.cz/roaming-eu :
"A co třeba s tarifem S námi v sítích+?

Doma máte s tímto tarifem neomezené volání na čísla značky T-Mobile a k tomu 120 minut hovorů do ostatních sítí. To znamená, že v EU můžete využít těch 120 minut, které máte v tarifu, a to zcela bez omezení a příplatků. A když těch 120 minut provoláte, zaplatíte za každou minutu jako doma, tedy 3,50 Kč. SMS máte doma neomezené do všech sítí, to platí i v EU. A data? Svých 200 MB můžete v klidu čerpat i v zahraničí."



Otázka je jestli vůbec pperátoři na toto účtování mají právo v rámci stanovených pravidel roamingu z dílny EU a nezkouší zpoplatnit něco co vlastně nesmí zpoplatňovat.

-- 24. 7. 2017 18:33 --

ze.us píše:OK, volani v siti mas zdarma, ale ty jsi byl mimo ni. Staci?


Ty máš u neomezeného tarifu také jen neomezené volání jen do všech CZ sítí a když jsi kdekoliv v EU tak jsi vlastně také mimo jakoukoliv síť CZ. Nebo máš snad u CZ tarifu kde je jen neomezené volání po ČR volání do EU zdarma nebo do jakékoliv jiné sítě než CZ?

Z morálního hlediska by mělo být volání z EU do vlastní sítě do ČR u CZ tarifů zdarma pokud mám do ní neomezené volání nebo neprovolané volné jednotky.
Zdenek.Moravia
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 24. 7. 2017 18:27

Na moralni hledisko ti operator vis co...

Nevim s kym sis od CTU psal, ja se ptal na kamarady u Vodafonu, kde je moznost mit krome Vodafone cisla i pevnou. A dostal jsem odpoved, ze se to v roamingu neuplatnuje, ze se to uctuje stejne, jako volani do cizi site. A stejne tak to popisuji snad vsechny clanky, ktere resi ceny v roamingu.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ze.us 24. 7. 2017 19:13

Zdenek.Moravia píše:Nebo máš snad u CZ tarifu kde je jen neomezené volání po ČR volání do EU zdarma nebo do jakékoliv jiné sítě než CZ?

Tvoji otazku nechapu.
A neni to tim, ze nemam neomezeny tarif ;)
ze.us
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JosseNovak 24. 7. 2017 21:13

Pokud se nepletu tak při volání ze zahraničí operátor neví na jaké číslo zákazník volá - protože to jde přes ústřednu roam partnera.
Proto ani technicky nemůže zohledňovat v síti/mimo síť
JosseNovak
Junior

Odeslat příspěvekod Zdenek.Moravia 24. 7. 2017 22:12

JosseNovak

A podle tebe při volání ze zahraničí operátor ví jestli mám u CZ operátora tarif s neomezeným voláním kdekoliv nebo jen do vlastní sítě, když na druhé straně neví na jaké číslo zákazník volá - protože to jde přes ústřednu roam partnera. Pokud o tom nevíš, tak cenu majiteli CZ čísla nepočítá zahraniční roamingový partner ale zpětně domácí operátor a také z tohoto důvodu není vidět v obvyklém čase případná aktuální útrata v internetové samoobsluze jako při hovoru ČR na české nebo zahraniční číslo kde se nečeká na účtovaní roamingového partnera.

Domácí operátor může technicky zohledňovat volání v síti/mimo síť zpětně ve vyúčtování služeb.
Zdenek.Moravia
Junior

Odeslat příspěvekod JosseNovak 24. 7. 2017 22:26

Ach jo.
Zahraniční operátor nepotřebuje vědět jaký máš tarif.
On prostě pošle souhrn jaké číslo volalo do jaké země.

Pořád tam není prostor aby to domácí operátor mohl zpětně zohlednit
JosseNovak
Junior

Odeslat příspěvekod Zdenek.Moravia 24. 7. 2017 23:14

Právě podle toho jak jsi odpověděl, tak je tam prostor aby to domácí operátor mohl zpětně zohlednit a ne že ne. Prostě když se nechce a operátorovi to vyhovuje, tak to nejde, že? Pokud něco zpětně zohledňuji u neomezeného tarifu s neomezeným voláním kdekoliv po ČR, tak to mohu zpětně zohlednit i u tarifu s neomezeným volánímnjen do vlastní sítě pokud budu chtít a ne že ne!

Nejsi ty lobista CZ operátorů který obhajuje jejich snahu se napakovat jinde jako náhradu za to kde to již nyní jednoznačně nemohou jako v minulosti. Jenom kvůli tobě jak za CZ operátory lobuješ to asi opravdu na to ČTÚ písemně podám aby se tím následně zabývalo a došlo po prozkoumání k závěru jestli dle roamingových pravidel EÚ mají CZ operátoři oprávnění to účtovat nebo ne.
Zdenek.Moravia
Junior

Odeslat příspěvekod polda 24. 7. 2017 23:26

Ač by se mi to taky líbilo nesouhlasím s tím. Logicky na telefonu máš v cizině jasně označeno R nebo roaming či něco jiného dle značky telefonu. A název sítě ve které jseš a to rozhodně nebyla žádná s......-CZ. Takže ve vlastní sítí prostě nejseš.
polda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod honzatrx 25. 7. 2017 00:16

Aby byl roaming EU stejný, jako v domácí síti, je obecně nutné mít volání zdarma či minuty do všech sítí v ČR. Jakmile je v tarifu volání zdarma nebo minuty jen do vlastní sítě, v roamingu už nic takového neplatí, to je pouze domácí výhoda. Pokud vím, takhle to mají všichni operátoři.
honzatrx
Junior

Odeslat příspěvekod JosseNovak 25. 7. 2017 04:38

Ty jsi asi vážně pomalejší, že?
Pokud něco zpětně zohledňuji u neomezeného tarifu s neomezeným voláním kdekoliv po ČR, tak to mohu zpětně zohlednit i u tarifu s neomezeným volánímnjen do vlastní sítě pokud budu chtít a ne že ne!


Co nechápeš na tom, že pokud operátor ví jen, že jsi volal z polska do čr tak prostě nemůže zohlednit volání do vlastní sítě, protože neví jestli jsi volal do vlastní sítě?

Nejsi ty lobista CZ operátorů který obhajuje jejich snahu se napakovat jinde jako náhradu za to kde to již nyní jednoznačně nemohou jako v minulosti. Jenom kvůli tobě jak za CZ operátory lobuješ to asi opravdu na to ČTÚ písemně podám aby se tím následně zabývalo a došlo po prozkoumání k závěru jestli dle roamingových pravidel EÚ mají CZ

Jistě, protože lobbysty hodně zajímá co si myslí 100 lidí na mobilmanii.
Pro tvou informaci k tomu napakování - mezioperátorské roamingové poplatky jsou stále platné. Takže i u těch hovorů kde platíš mrzkých pár korun určitě nejde o pakování.
JosseNovak
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků